Kim Čijong (ročník 82)

kniha od:

Kim Čijong (ročník 82) https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410488/bmid_kim-cijong-rocnik-82-AbH-410488.jpeg 4.2 200
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Každý z nás zná nějakou Kim Čijong… Postava Kim Čijong, obyčejné třicátnice, je korejským čtenářům — a zejména čtenářkám — důvěrně známá. O věrohodnost jejího příběhu se autorka nemusí nijak zvlášť snažit, protože jednotlivé životní epizody tvoří součást obecné každodennosti a společně sdílené zkušenosti. Symbolický je už sám výběr jména; údajně se jedná o nejčastější jméno dávané korejským dívkám v roce 1982. Téměř každý tak ve svém okolí zná nějakou „Kim Čijong“, která od útlého dětství přes školní léta, později v manželství a v zaměstnání postupně zažívá drobné ústrky, obtěžování i zjevnou diskriminaci. Jednoho dne však hlavní hrdinka začne mluvit jinými hlasy. Hlasem své kamarádky, své matky… Manžel jí domluví návštěvu psychiatra a ona mu vypráví svůj příběh, který je zároveň příběhem všech korejských žen. Před rozuzlením každé příhody už většinou podvědomě cítíme, co bude následovat, byť bychom se možná raději mýlili. Společenská realita vycházející z tradičních hodnot a postojů je však v tomto ohledu mrazivá a neúprosná.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host
Originální název:

82년생 김지영 (Kim Čijong - 82njonsäng) , 2016


více info...

Komentáře (47)

Komentáře 47 Recenze 5

soukroma
soukroma
18.09.2023 3 z 5

Není to ani tak román, jako případová studie života jedné Korejky, v níž ukazuje autorka demografické, přesněji genderové problémy vlastní země a jejich vývoj za poslední tři desetiletí.
Ovšem vůbec nechápu, proč je tohle dílo - dle údajů na obálce - dnes tak populární ve světě. Zajímavá by spíš byla v návaznosti studie, kde přesně jsou z obsahu knihy tak překvapeni, ohromeni..., protože pro naše končiny na tom nic divného či převratného není - vydávat její příběh za "strastiplný", když nikdy nestrádala a netrpěla nějakým fyzickým či psychickým útlakem, vystudovala univerzitu, našla si práci, vdala se, narodilo se jim jedno dítě, nikdy netrpěli nouzí, nemusela se starat o jiné členy rodiny (např. staré či nemohoucí rodiče), nepostihla je žádná rána osudu, tak na tom příběhu není zhola nic strastiplného, úplně normální život ženy současné doby, která chce rodinu a chce současně dělat ještě něco dalšího, co ji baví (a čím může vydělávat). Že to je obtížné, skloubit práci (s menším platem než mají muži a třeba na nižším postu) s rodinnými povinnostmi, výchovou dětí, péčí o domácnost, to platí všude na světě, kde se ženy tímto směrem emancipovaly. Jižní Korea na tom není jinak, tam se alespoň již dlouho žije v relativním blahobytu a na technologické úrovni.
Pro mne tedy jen málo zajímavé, poselství veškeré žádné.

Mojepočteníčko
Mojepočteníčko
17.09.2023 4 z 5

Ráda vyhledávám knihy, které nějakým způsobem zpracovávají asijskou historii, tradice, kulturu, politiku nebo jenom život sám.

Kim Čijong zrovna o jednom takovém obyčejném životě hovoří. O tom svém.
Provede vás dětstvím, dospíváním, první láskou, prvním zaměstnáním až do chvíle, kdy se stane matkou a díky své nové životní roli musí prakticky opustit vše, co doposud získala.
A taky se dozvíte, co všechno to pro vás znamená, když se do korejské rodiny narodíte jako dívka...

Tohle je knížka, kterou bych si vybrala, kdybych chtěla někoho seznámit s tím, jakým způsobem přistupuje systém ke korejským ženám, jak se vyvíjel a v průběhu let proměňoval.

Román svým zpracováním možná tak trochu připomíná dokument (autorka vycházela ze svého života), avšak tato skutečnost na čtivosti a poutavosti rozhodně neubírá.

Bylo to zajímavý, poučný a šokující čtení. Sama za sebe velmi oceňuju kapitolu s názvem 2016 a následný doslov, který danou problematiku shrnuje, doplňuje a prohlubuje.

Líbilo a určitě můžu jen doporučit!


juni
juni
30.07.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Poslední dobou se zajímá o korejskou kulturu a tato kniha byla velice zajímavá. Přiblížila mi postavení a život žen v Jižní Koreii.

Lenka4
Lenka4
05.05.2023 4 z 5

Změnit ustálené zvyklosti ve společnosti je během na dlouhou trať. Vždy se najdou skupiny, které budou lpět na zachování tradic, ačkoliv ty mohou zcela zbytečně život ztěžovat. První kapitola románu příliš nenadchne. Trochu úsilí stojí zvyknout si na korejská jména. Kdo tyto obtíže překoná, seznámí se s životem v zemi sice hodně vzdálené, ale z hlediska problémů běžných obyvatel celkem blízké.

veriszv
veriszv
21.04.2023 4 z 5

Svižný a úderný text o postavení žen v Jižní Koreji. Spousta faktů dává příběhu trochu dokumentární ráz, ale i tak je to pořád velmi přístupný text, takže se není čeho bát. Doporučuju!

Alena_S
Alena_S
06.04.2023 5 z 5

Neradostné čtení, ale trefné. Vypráví život paní Čijong, které se teoreticky přece nic až tak hrozného neděje (natož ve srovnání s jinými ženami, zvlášť dřívějších generací)... ale pak to vidíte nahuštěné do celkem útlé knížky - no a uznejte sami, z toho by se jedna zcvokla.
Něco je specifické pro Koreu, většina situací a dilemat ale asi osloví všechny ženy. A nejen je, vždyť i tatínci dodnes čelí rýpání, jestli "umí dělat kluky nebo jenom holky", a podobným "žertům"...

zuzulique
zuzulique
02.01.2023 4 z 5

Autorka vo svojej knihe zobrazila životnú cestu bežnej mladej Kórejky (mimochodom môj ročník) a kniha sa stala bestsellerom. V čom tkvie jej úspech?
Nemusíme sa tváriť, že by sme na Slovensku nemali patriarchát, všakže? Akurát v Južnej Kórei je tento problém oveľa vypuklejší a narodiť sa ako žena, povedzme si úprimne, nemožno považovať zrovna za výhru. Už len fakt, že keď žena porodí chlapca, splnila si týmto svoju životnú úlohu, musí na samotné ženy vyvíjať obrovský tlak. Mnohé sa zbavovali „nechcených“ dievčat potratmi.

V Južnej Kórei klesá pôrodnosť a ženy začínajú hovoriť o tom, čo ich sužuje. Prečo sa nechcú vydávať, prečo nechcú rodiť deti, zostávať doma a stať sa nemým sluhom rodiny. Síce bez problémov už v súčasnej dobe môžu získať vzdelanie, no v konečnom dôsledku im je prakticky nanič vo chvíli, keď sa rozhodnú mať rodinu. Rozbehnutá kariéra ide do hája a život ženy sa zredukuje na výchovu detí a starostlivosť o domácnosť, niet cesty späť. Stále sa aj u nás tvárime, že je úplne v poriadku, že žena prichádza o všetko a mužovi sa život prakticky nemení. Príbeh ženy, ktorá pod vplyvom spoločenského tlaku podľahne duševnej chorobe, zaklincuje v závere výrok psychiatra – muža, v ktorom sa zračí úplne všetko.

Popularita knihy vrcholila v roku 2017 súbežne s vlnou metoo v Kórei a stala sa jej symbolom. Nech žena urobí čokoľvek, chyba je na jej strane. Vždy. Autorka nastavuje zrkadlo spoločnosti a otvorene pomenúva sexizmus, kauzu skrytých kamier, vnímanie a postavenie žien. Inšpirovala ju vlastná skúsenosť po opustení vlastnej profesie a impulzom k napísaniu knihy bol osobný zážitok, kedy bola mladými pracujúcimi mužmi označená za ženu, ktorá nemá na práci nič iné iba kočíkovať dieťa a piť v parku kávu za manželove ťažko zarobené peniaze.
Autorka v doslove dodáva, že sa status ženy v mnohom zlepšil, no také slobodné matky stále živoria na okraji spoločnosti a so ženou sa i dnes často zaobchádza ako s človekom 2.kategórie.

kalinkacz
kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Proč jsem si Kim Čijong (ročník 82) nepřečetla dřív?
Vynikající, čtivý příběh o obyčejném životě korejské ženy, který sledujete od jejího narození až do cca 30 let.
Nemám co vytknout a vřele, vřele doporučuji. Aktuální, reálné a úderné čtení. Navíc je kniha kratšího rozsahu, díky tomu ji zvládne opravdu každý.

meluzena
meluzena
10.09.2022 4 z 5

„Příběh ženy, která vlivem stupňujícího se společenského útlaku podlehne duševní chorobě,“ píše se v doslovu. Hlavní hrdinka se občas „změní“ v jinou ženu z jejího okolí a promlouvá jejím hlasem její názory - říká (za ni) to, co nemohlo (ale mělo) být řečeno nahlas. Toť první kapitola. Následuje retrospektivně odvyprávěný celý její život a čtenář pochopí, jak se neustále přidávalo po velkých či ještě větších kapkách, až pohár duševní rovnováhy přetekl.
Ženy se v Koreji mají fakt zle a tahle kniha to říká nahlas, čímž způsobila docela rozruch.
Je to lehce stravitelná beletrie občas proložená ozdrojovanými fakty, což působí dost divně - jako by autorka zůstala nerozhodně rozkročená mezi beletrií a dokumentem - ale zároveň chápu, že beletrie se líp čte a mužský svět je třeba umlátit fakty :-)

Dovolím si přidat autentickou historku z roku 2009 ze Soulu:
Veliká projekční firma, na jednání o strojírenském zařízení přijeli z české firmy 2 muži a žena, všichni tři inženýři. Během týdenního pobytu v 7patrové budově firmy nepotkali jedinou Korejku (kromě paní, co doplňovala kafe). Když během neformální konverzace naťukli otázku nepřítomných žen, mladý Korejec, co je měl na starosti, jim objasnil, že je za tím hluboko zakořeněná hierarchie - on, coby čerstvý absolvent musí první rok dělat nejpodřadnější „podržtašku“, další rok už ho nechají občas zvednout telefon a na nějaké trochu příčetné místo se dřív jak za 5 let nemá šanci dostat. Byl to inženýr s perfektní angličtinou, co studoval 2 roky techniku v USA. Holky prý mají šanci na uplatnění ještě menší, takže ty chytré při nejbližší příležitosti vezmou do zaječích. Ve výsledku prý nejde sehnat holku, protože všechny utekly.

Ženy u nás se sice tak zle nemají, ale že by to bylo kdovíjaké žůžo, to taky ne. (Nebo máte, dámy, stejný plat jako váš (mladší, méně vzdělaný) kolega?)

pepap
pepap
20.08.2022 3 z 5

O tom, že hnutí #metoo je fakt potřeba
Život umí být těžký. Když jste žena, tak ještě těžší, v některých aspektech a situacích rozhodně. A být ženou v korejské šovinistické společnosti je ještě další level. Kniha pro mě byla dalším zdůvodněním, proč je třeba ženám naslouchat - jejich vnímání společenských konvencí a tíživých životních situací plynoucích z mateřských povinností.

barbora3631
barbora3631
01.08.2022 5 z 5

Táto kniha, je takou peknou ukážkou, ako sa z nalinkovaného života môžete úplne zblázniť. Ideálne byt: pekná, nie múdra ale vzdelaná, milovať deti a nadšene ich rodiť a vychovávať, nechať manžela žiť si život bez vás ale slepo ho uctievať lebo vás a vaše milované deti živí. To je realita mnohých žien nie len tých Kórejských. Čijong mala na vyber: buď skončí takto alebo úplne sama ako karieristka, na ktorú sa dívajú pomedzi prsty. Aj ako na matku sa na ju dívajú pomedzi prsty. A ona sa musí vysporiadať s tým aké je frustrujúce byt ,po podpísaní sobášnych papierov, človekom druhej kategórie.

mauglie
mauglie
24.05.2022 4 z 5

Útlá knížka, spíše dokument o životě žen v Korei. Moje noční můra na papíře, naprosto depresivní osud ženy, která místo aby šla za svými sny, otehotní a stává se společenským problémem.

Izumis
Izumis
06.02.2022 5 z 5

Kniha je něco na pomezí fikce a dokumentu - obsahem i stylem psaní. Pojednává o průměrné Korejce a jejím docela obyčejném životě. Ačkoliv události v knize popsané by se jen ztěží daly označit za "obyčejné" nebo "normální".
Nejhorší na tom je, že tyto problémy přetrvávají dodnes a každá žena či dívka se s něcím podobným setkala a zcela určitě ještě setká.
Já osobně jsem si především uvědomila, kolik netaktních nebo oplzlých poznámek od mužů slýchám každý den. Často už si to ani neuvědomuji a nepřikládám tomu zvláštní význam, protože podobné věci slýchávám tak často, až se z toho stala skoro nedílná součást života. A dnes mi došlo, jaká pitomost to je. Že se nad tím už ani nepozastavím a beru to jako obyčejnou věc.
Každopádně rozhodně doporučuji přečíst. I když se nejedná o knihu s nějakým závratným dějem nebo nečekaným rozuzlením, je to hodně zajímavé čtení. Ukazuje život z pohledu ženy a s čím všim se musí potýkat a jaké problémy musí řešit, i když to není její vinou (ačkoliv všechno je přeci vina ženy - odkaz na knihu), že?

petaSk
petaSk
20.11.2021 4 z 5

Útlá knížečka, které její strohý styl svědčí. Kim Čijong je postava založená na statistikách o průměrné ženě, která se potýká se sexismem a přehlížením. Která je svědkem toho, jak se zásluhy přidělují mužům a od žen se čeká, že se postarají o domácnost, aniž by za to čekaly jakékoliv ocenění. A Kim Čijong se z toho jednou "zblázní" a vypráví příběh svého života, který je příběhem její matky, babičky a mnoha dalších žen.
Skvělá kniha o dnešní Jižní Koreji a za mě velké doporučení.

kedlis
kedlis
08.11.2021 4 z 5

Upřímně se mi to nečetlo špatně, každopádně mě mrzí absence hlubší dějové linky, která by nás více vcucla do víru korejské společnosti, která je (mimo jiných i dosti krásný věcí) plná sexismu a kulturního nátlaku. Je to určitě kniha, která se snaží objasnit hororovou realitu, ale je trochu nešťastně sepsána.

Lily101
Lily101
22.10.2021 3 z 5

Dost plytce klouže po povrchu a závěrečná kapitola snad ani nemusela být :-), neb jen celý dojem z knihy za mě narušila.

Ale na to, že je plytká (v ne úplně špatném smyslu), má v sobě poselství.

I přes výše uvedené a celkové hodnocení doporučuji.

S1M0NE
S1M0NE
23.08.2021 3 z 5

Obsahově zajímavé, ale dokumentární styl moc na literárním zážitku nepřidá. Myslím, že by se to dalo napsat i poutavěji, chvílemi to na mě působilo jako když čtu hodně dlouhý životopis na Wikipedii (včetně odkazů). Použití takového stylu byl pravděpodobně záměr, jen mi to při čtení úplně nesedlo. Každopádně poselství je jasné a podle mě se nevztahuje jen na Koreu, ale i třeba na Česko.

Janadvorackova
Janadvorackova
02.08.2021 5 z 5

Uvěřitelná podobnost s tím, co si myslíte, že víte o životě žen a mužů v asijských zemích.
Příběh samotný je nacpaný emocemi a hrdinové jako sousedi, které máte rádi a chtěli byste je povzbuzovat.
Určitě dobrá volba.

sharik
sharik
06.07.2021 4 z 5

Zachycení života jedné dívky v jihokorejské patriarchální společnosti, která se nechce vzdát svých zajetých tradic a pohledu na svět. Kim Čijong je pokroková a s obecným diskuzem zvyhodňujícím muže bojuje, občas v drobnostech úspěšně, ale v drtivé většina v důležitých věcech příliš ne. Je to dobré, je to drsné a je to i děsivé a smutné. Zpočátku mi vadila zrychlenost, díky které sice kniha plyne úplně sama, ale občas sklouzává k přílišně odosobněné popisnosti (což naštěstí jiné pasáže vyvažují víc než dost), nicméně díky ní působí text až dokumentaristicky, což je ve výsledku super, celkovému pojetí to sedí. Jediná věc (a to není úplně literární výtka), která mě spíš mrzí, je, že tahle kniha patří k takovým, které navozují dojem, že všichni chlapi na světě jsou egoistická a prasácká macho hovada. Což mi na těchhle knížkách vždycky přijde trošku nefér pohled, na druhou stranu je mi jasné, co autorka chtěla říct a že takhle to vyzní tak, jak by mělo, naléhavě a smysluplně. Ono by tu realitu ukazování jiných případů příliš zjemnilo.
Jsem rád, že jsem si to přečetl a jen doufám, že tak špatně na tom naše (a snad brzy ani ta korejská) společnost v otázce vnímání rovnosti (už) není.

Marcel7
Marcel7
20.04.2021 5 z 5

V téhle knize jsou všechny důvody, proč netíhnu k svatbám, těhotenství, nesnáším patriarchát a jsem feministka. Příběh o jedné Korejce, který je zároveň příběhem o všech průměrných Korejkách. Nemluví tak jen hlasem svojí matky nebo nejlepší kamarádky, ale hlasem korejských žen, které zápasí už od malička se statutem dcery, se získáním vzdělání a kvalitní práce a také bojují o kousek klidu zatímco jsou napadány nebo uráženy.

Tento fiktivní příběh je založen na zkušenostech spisovatelky a opírá se o statistiky, takže se z fikce rázem stává beletrie s dokumentárním podtónem. Je až s podivem jak komplexní příběh se podařil vměstnat do tak malého počtu stran aniž by byl o něco ochuzen.

ladyka
ladyka
15.04.2021 4 z 5

Strohé až dokumentární svědectví o životě a postavení korejských žen. Nesporně zajímavé, v něčem překvapivě (a bohužel) ne až tak cizí, protože "ženské trable" jsou poměrně univerzální bez ohledu na národnost/společnost. Přečteno za dva večery a musím přiznat, že mě na dané téma více zaujala Vegetariánka. Ale i tak hodnotím solidními 4 hvězdičkami.

VendulaB
VendulaB
09.04.2021 5 z 5

Výborná a velmi zajímavá kniha popisující život a postavení žen ve společnosti v Jižní Koreji v nedávné minulosti a současnosti. Je to docela smutné čtení a člověka donutí k zamyšlení nad vlastním životem a podmínkami, v nichž žijeme my.

amaenium
amaenium
31.03.2021 2 z 5

Na knize se mi nejvíc líbil doslov, byl nejvíce zvládnutý co se formy týče. Tím nechci říct, že hlavní myšlenka nebyla zajímavá - určitě otevírá téma, o kterém je potřeba mluvit, rozšiřovat ho do podvědomí všech a otevírat debaty, nicméně forma knihu podle mě dost stahuje dolů. Vcelku suché a nezáživné vyprávění, které se místy prolíná statistikou z tiskových zpráv, bez všech zvratů, ploché.
Pro člověka, zajímajícího se o ženská práva a feminismus, zde nebude nic nového, s čím se již v jiných publikacích nesetkali, nezasvěcenému ukáže obrázek toho, s čím se ženy běžně setkávají nejen v Koreji.
Konec mi přišel nedomyšlený, náhle utnutý a “zakecaný do ztracena”.

stea
stea
28.02.2021 5 z 5

Příběh je "vyrobený" jen za účelem poukázat na nespravedlivé zacházení se ženami a v podle mě funguje. Chvílemi se mi zdálo, že je to životopis, ze kterého se vyškrtalo všechno vyjma pár úspěchů a mnoha ústrků. Takový zhuštěný zmar.
Většinu problémů s diskriminací, obtěžováním nebo přehlížením známe i u nás. Některé myšlenky pro mě ale byly nové. Třeba proč mají muži v rodném čísle datum narození a ženy tam mají číslo navíc? V Koreji začíná mužské jedničkou a ženské dvojkou, tam je to ještě očividnější. Je to sice hloupost, ale takových detailů je hodně a dohromady určují postavení žen ve společnosti.

HaniSebi
HaniSebi
20.02.2021 5 z 5

Krátká knížečka, která hezky ilustruje těžkosti, se kterými se musí potýkat korejské ženy. Nemyslím si, že lze přirovnávat život obyčejné Korejky k životu obyčejné Češky, jako se o to pokouší některé komentáře, rozhodně ne v dnešní době. Například zatímco v Koreji představuje narození holčičky stále často zklamání pro celou rodinu (a vina padá přirozeně na ženu), v Čechách se s tímto tedy dnes podle mě nesetkáme. V mém okolí jsou tedy tatínkové z holčiček vyloženě "poprdění". Srovnávat pracovní podmínky je také trochu mimo. Například v Koreji není zase tak neobvyklé, aby někdo na pracovišti komentoval vzhled ženy. Nadřízený se může na rovinu zeptat, zda jste neztloustla. Že se to v tuzemsku stát nemůže neříkám, ale je to méně pravděpodobné, a rozhodně má Češka možnosti, jak se k situaci postavit, aniž by se bála, že přijde o práci a další nenajde. A srovnávat rozdíly platů Korejka-Korejec x Čech-Češka? No to snad ne. Knížka může sem tam působit trochu feministicky, na druhou stranu Korejky to opravdu nemají tak jednoduché a ani bych nesrovnávala korejský feminismus a evropský feminismus. Jde rozhodně o zajímavý pohled do života ženy z úplně jiné kultury.

llydeb
llydeb
19.02.2021 5 z 5

Příběh jedné ženy vykresluje, jak pro holčičky a chlapečky platí ve společnosti úplně jiný metr, a je úplně jedno, že je některá holčička pracovitější a třeba i chytřejší. I podprůměrný spolužák ji převálcuje.

jaroiva
jaroiva
06.01.2021 3 z 5

Není to vůbec příjemné čtení. Vnímám to ale opravdu poněkud feministicky.
Zní to věrohodně, ale dost černobíle.
Jsem přesto ráda, že jsem si knihu koupila. (audioknihu).
Nevím jen, jestli bych ji, a případně komu, doporučila.

Zuzulet15
Zuzulet15
02.12.2020 4 z 5

Príbeh Kim Jiyoung je vlastne len opisom života jednej z mnohých, obyčajných, kórejských žien. V texte sa nachádzajú odkazy na reálne štatistické a demografické dáta, občas som preto mala pocit, že čítam knihu na pomedzí beletrie a príručky. Ale dozvedela som sa veľa zaujímavých vecí, napr. že problém diskriminácie žien je v J. Kórei natoľko významný, že tam v roku 2001 vzniklo Ministerstvo pre rodovú rovnocennosť. Problematiku historicky zakorenenej nerovnosti medzi pohlaviami sa mu ale asi nepodarilo úplne vyriešiť, keďže kniha bola vydaná v roku 2016 a záver vyznieva stále dosť skepticky. Autorka každopádne touto útlou knižkou oslovila až najvyšších politických činiteľov a svojím posolstvom presahuje hranice Kórei - tomu sa hovorí good job!

Jizi
Jizi
19.11.2020 3 z 5

Jihokorejský, leč pro mnohé z nás v mnoha okamžicích až děsivě známý příběh o tom, co to znamená být holčičkou, dívkou a ženou ve světě, kde jsme si sice na oko rovní, ale ve skutečnosti nás vlastně celý život žere, že nemáme penis a měly bychom si to přiznat (protože bez něj nikdy nemůžeme být úplný, leda na pár minut - hahaha... dobrej fór? Ne? Ne?! Tak to asi nemáte smysl pro legraci. Ehm).

Kim Čijong přišla na svět v podobné době jako já a je fuk, jestli je to Korea nebo Československo, i tady byly - a nenechte se mýlit, stále jsou! - jasně dané role pro chlapečky (ale no tak! To JSOU prostě kluci! Nechte je být! Oni mají prostě jinou energii!) a pro holčičky (chovej se slušně! Nekřič! Nelítej! Jak se to chováš! Co si o tobě lidi pomyslí!). Jistě nebylo a není tu tak okaté, ale dvojí metr je tu stále. A tím myslím dodnes. 

Dokumentární styl vyprávění funguje skvěle, slabší pro mě byly ony vložené faktické poznámky - nemohla jsem si pomoct - text se pro mě měnil ve slohovou práci na dané téma. Inu, máme tu nerovnost platů, sexuální obtěžování, neschopnost postavit se k mateřské roli, ke vzdělání, k nerovným příležitostem atd. tak copak se asi Čijong stane, abychom to ilustrovali v reálném životě?
Postavy jakoby říkaly jen modelové věci a ocitaly se jen v modelových situacích. Neumím si moc představit, že by se v tak silně patriarchální společnosti, jakou autorka vykresluje, mohla například starší sestra vyjadřovat tak otevřeně a prošlo by jí to. Anebo sama Čijong.

Přes veškeré výtky je to dobré a velmi dobře přeložené čtení, které vám připomene, že nic jako rovnost pohlaví (doufejme, že jen zatím) nemáme. A že bychom se neměli (to měkké i je důležité, protože skutečně MY VŠICHNI) přestat snažit, aby se to změnilo. Ne proto, že je to nefér, ale proto, že je to od základů naprostá zhovadilost.  

los
los
27.10.2020 2 z 5

no, kdyby nebylo těch pár korejských reálií, klidně by mohla být autorkou Češka, alespoň takhle slyším kňourat spoustu ženských okolo; v něčem máte jistě pravdu (např. platový nepoměr je skutečně ostuda), ale jindy jde spíš o úhel pohledu a optimistický, nebo naopak pesimistický přístup k hodnocení vlastního života

Aghatte
Aghatte
26.09.2020 5 z 5

Jsem Češka a moje rodina taktéž do 50 kolene z Čech.
Kolo dostal brácha, protože je kluk.
Řidičák brácha, protože je kluk
Na gympl brácha, protože je kluk.
K moři brácha, je starší a kluk.
Okopávat kytky na hřbitov já, protože jsem holka.
Pomáhat babičce já, protože jsem holka.
V neděli chodit v sukni, jelikož je neděle a jsem holka. Brácha může mít tepláky.
Brácha si mohl číst (je chytrý), já musela makat (jsem holka, která se bude starat o děti)….
Telku měl v pokoji brácha, je kluk a chytrý (za komoušů tam nic nedávali, ale lovil polské programy).
Chceš jít do práce, nemáš hlídání pro děti, musíš si krátit úvazek, (a tím vydělávat ještě méně peněz)
Atd.
Takže pro stigma blbé holky, která se stará o rodiče, prarodiče, sourozence, manžela, děti.., nemusíme hledět do Koreje. Je to i u nás. Tedy rozhodně bylo.
Jsem ročník 1975.

simona5r
simona5r
24.09.2020 5 z 5

Strohým, místy až emočně oploštělým, dokumentaristickým stylem popsán život (nejen) korejských žen a matek.

vandalka
vandalka
22.09.2020 3 z 5

Čekala jsem něco trochu jiného. Je to určitě významná a záslužná kniha, ale pro mě poněkud nezáživná, prostě nečte se dobře. Tedy - ne že by se četla špatně, ale dobře taky ne, autorka není spisovatelka, spíš měla snahu přiblížit korejským mužům svět korejských žen a v těch zas vzbudit nějakou tu jiskru sebeúcty a povzbudit všechny ve snaze tuto nepěknou nerovnováhu změnit. Bohužel se o to pokouší formou románu, která jí nejde, je to takové nemastné neslané vyprávění prokládané odkazy na statistiku a odbornou literaturu a články. Rozhodně je to zajímavé čtení a jsem ráda, že jsem knihu četla a můžu ji i z tohoto hlediska doporučit, dozvíte se, jak se ženám v Jižní Koreji žije, v čem vyrůstají, k čemu je vedou, s čím zápasí. A že to po čertech nemají snadné. Ale nečekejte žádné literární dílo.

Terez9119
Terez9119
11.09.2020 4 z 5

Mám rozporuplné pocity. Ze začátku mi ta knížka přišla strašně smutná. To, co zažívala O Mi Suk, matka Či Jong, mi přišlo úplně strašlivé. A to nebyla žádná vyvolená hrdinka drcená osudem, ale úplně obyčejná korejská žena. Ani Či Jong to neměla na žádné škole a v dospívání vůbec jednoduché. Ale s tím, co se jí dělo po tom, co nastoupila do práce a vdala se, za to už si trochu mohla sama. Chápu, že ji výchova a společnost do jisté míry umlčely, ale od manžela žádné ústrky nesnášela, jen s ním prostě neuměla komunikovat. Když byl jako chlap vychován v takové společnosti, spousta věcí ho ani nenapadla, že by ji mohla zraňovat, nebo jí vadit. Starší rodina je pak samozřejmě něco jiného. Ale ani ke svému okolí nedokázala být ani trochu asertivní, všechno, co si myslela, prostě spolkla. A tím se to postupně zhoršuje a ona si pak každý ústrk bere víc a víc. Taky si myslím, že to, co Či Jong zažívala v práci (upřednostňování mužů, nespravedlivě vyšší plat mužů, sexuální obtěžování ze strany mužů z pozice síly atd.) se děje i ženám u nás. Ne tak výrazně, ale děje. Což je vážně hrozné, zvlášť když si myslíme, že jsme v rovnoprávnosti mnohem dál, než tradiční Korea. Nejsme.
A ještě něco. Na celém tom příběhu je jedna věc pozitivní. Spěje to k lepšímu. O Mi Suk musela pracovat v továrně, aby vydělala na školné pro své bratry. Či Jong si mohla vybrat, na kterou vysokou půjde a v klidu ji dostudovat. Kdo ví, třeba v příští generaci si ženy nebudou muset vybírat mezi kariérou a dítětem, nebo budou více ve vedoucích pozicí (ale to se zatím neděje ani tady). Rovněž přístup mladých mužů se očividně mění. Oba její kluci se k ní chovali moc hezky, stejně jako potom manžel, který se ze začátku staral o domácnost víc než Či Jong. Ten incident s kamerou v práci je opravdu hrozná věc, ale nemyslím, že by to tak probíhalo jen v Koreji. Myslím si, že takto by to bohužel probíhalo kdekoli na světě. Takže situace žen v Koreji je špatná, ale i kniha dává indicie a naději, že bude líp.

SlamLenka
SlamLenka
12.08.2020 5 z 5

Skloubit rodinu a kariéru je pro ženu mnohdy náročné, o to obtížnější je to pak v Jižní Koreji, kde tradiční hodnoty stále hrají prim, takže muži jsou těmi, kdo pracují a živí rodinu, ženy těmi, kdo zůstávají v jejich stínu a pečují o společné děti. Kim Čijong - ročník 82 je příběhem docela obyčejné ženy, takřka "průměrné" Korejky. Má starší sestru a mladšího bratra a už v dětství cítí, že bratr je coby muž v rodině protežován. Když Čijong dokončí studium a hledá pracovní uplatnění, opět se v konkurenci můžu ocitá na okraji. Práci nakonec najde, přicházejí však nové ústrky, diskriminace, obtěžování... A nakonec přijde dítě, a snad že už je toho na Čijong moc, najednou začne mluvit hlasem jiných žen - dalo by se říct, že vlastně mluví hlasem všech těch žen, jež se v životě a ve své kultuře potýkají s pocity méněcennosti a bezmoci.
Román je mistrně zpracován tak, že v něm není jediné slovo navíc, přesto je velice komplexní a je znát, ze Čo Namdžu naprosto přesně ví, o čem píše. To vše je ještě umocněno tím, že se autorka odkazuje na fakta, jež čerpá z vládních statistik, výzkumů a z tisku. Knihu hodnotím jako silný příběh ženy, o ženách, ale rozhodně ne jen pro ženy. Nelze než doufat, že budoucnost rozdíly v přístupu k lidem dle pohlaví nakonec vymaže, a to nejen v Koreji.

lencin
lencin
07.08.2020 5 z 5

Výborná kniha,která mě velmi zasáhla. Ne,že by ženy,které v Česku chtějí skloubit rodinu a kariéru, měly jednoduchý život,ale to,co zažívají Korejky je příliš..... Kniha je psana zvláštním,polodokumentárním stylem,který mě trochu mátl,ale její sdělení je velmi silné a burcující.

Cacolinka
Cacolinka
07.07.2020 5 z 5

I když jsem v roce 2011 v Koreji byla, tak jsem si plně neuvědomila v jaké situaci se nachází tamní ženy. Jediná věc, které jsem si všimla, byla snad opravdu se vzděláváním. Člověk, aby po škole našel nějaké rozumné uplatnění, musel už během studia absolvovat různé "mimoškolní" aktivity atd. Například má spolubydlící vstávala dříve jak já, šla do školy a pak ještě do noci (!) seděla v knihovně a studovala. Na kolej pak přišla snad až po jedenácté hodině večer. Když si k tomu přidám reálie z této knížky, že se poté o ni zaměstnavatelé ani nebudou rvát, protože je prostě žena je fakt dosti depresivní.

I když ani "západní ženy" to nemají úplně lehké, jak říkal Jordan Peterson. Musí, nejlépe než překročí třicítku, mít vystudováno, mít rozjetou kariéru, vdát se a ještě porodit děti a starat se o ně.... To "musí" berte s rezervou....ale je to tak. Prostě lepší se narodit jako chlap...:-D Nebo spíš "žít" jako chlap...

ajla5
ajla5
10.06.2020 5 z 5

Nečekala jsem, že budu celou dobu tak rozčílená. Stále jsem nemohla uvěřit časovému období, ve kterém se příběh odehrává. Je nepředstavitelné, co s v tak vyspělé zemi odehrává a čím si zdejší ženy musejí procházet. Ti jejich manželé, otcové, bratři, přátelé.... Ale bohužel i jejich matky. Je mi to líto.

jeani001
jeani001
13.04.2020 5 z 5

Jižní Korea, velmoc oplývající nejmodernejšími technologickými výdobytky a na první pohled působící až "západně" (mám na mysli podobnost s naším euroamerickým způsobem smýšlení a fungování společnosti), přesto toto zdání může klamat.

Hluboko ve společnosti je totiž zakořeněno konfuciánské smýšlení, které ženy, řekněme..., nehonutí moc přívětivě... A právě o tomto skrytém, avšak celou společnost řídícím systému pravidel a hodnot vypráví náš příběh.
Vše je výborně podané v rámci příběhu Kim Čijong a žen jí blízkých, které každý den snášejí nejednu nespravedlnost, právě a jen proto, že se narodily jako ženy.

Některé pasáže pro mě osobně byly až nepředstavitelné, ale díky tomuto náhledu jsem zase o trošičku blíž pochopení fungování této velmi zajímavé země.

Velmi doporučuji!!!!

Kris.Tyna
Kris.Tyna
13.04.2020 4 z 5

Velmi zajímavý příběh, který mě donutil si opět uvědomit, že bych si měla vážit věcí, které beru jako samozřejmost, protože jinde na světě to tak vůbec být nemusí. Sonda do života mladé Korejky, kéž by takových knih bylo víc!