ladyka ladyka komentáře u knih

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Zvláštní, rozhodně ne "normální" kniha-pojetím, stylem (absence přímé řeči) i dějem, ktery není zrovna bohatý. Jsem Husákovo dítě, takže i když mě některé věci asi míjely, rozuměla jsem oné ztracenosti a tápání hrdinů, které je do určité míry univerzální bez ohledu na dobu dospívání. Ani nevím,zda bych knihu doporučila či se mi (ne)líbila, byla prostě zvláštní. Působila,že jde jen po povrchu a v náznacích (může někomu přijíť až plytká), ale myslím,že to je prostě autorčin záměr nebo aspoň její styl. Kniha nakousává hlubší témata, ale prokousat se hlouběji musí už čtenář sám...Zkusím i jinou knihu autorky a uvidíme,zda můj názor vykrystalizuje do jasnější podoby. Protentokrát dávám 4*,hlavně za originalitu.

25.09.2021 4 z 5

Stopy paměti Stopy paměti Richard Powers

Tak tato knížka byla asi trochu nad mé síly. Cca do půlky jsem ji hltala, přišla mi skvěle propracovaná, zajímavá, ale pak jsem se jaksi místy začala ztrácet,chvílemi nudit a mé nadšení pomalu vyhasínalo. Těžký kalibr ohledně úvah, lékařských pojednání o mozku, filozofických myšlenek, zčásti mi to proklouzlo mezi prsty. Dočetla jsem spíš silou vůle,což je škoda. Zvláštní,pozoruhodná a bezesporu originální kniha.Velmi hutná,možná někdy až moc. Zkusím se někdy ke knížce vrátit, tentokrát jsem nebyla úplně na té správné "mozkové" vlně. Pokud hledáte nevšední náročnější čtenářský zážitek, určitě zkuste.

17.09.2021 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Klasika, z jejíhož konce mrazí, a která čtenáři umí proniknout až do morku kostí....

16.09.2021 5 z 5

Cosi divného v mé hlavě Cosi divného v mé hlavě Orhan Pamuk

Můj první Pamuk, vybrala jsem si proto, že je údajně nejstravitelnější knihou autora. Obávala jsem se trochu složitosti (když je autor držitel Nobelovky), ale úplně zbytečně. Příběh je podán velmi čtivě, poutavě, skoro slyšíte a cítíte život a atmosféru Instanbulu, který je pro mě jedním z nejkouzelnějších měst, co jsem navštívila. Neskutečně hutně vykreslená atmosféra, krásný čtenářský zážitek. Moc se mi "průvodcovství" hrdiny Mevlüt a jeho blízkých různými obdobími tureckých dějin i jejich osobními životy líbilo. Plný počet bez váhání!

16.09.2021 5 z 5

Parte Parte Čou Chao-chuej (p)

Příjemný thriller se správně dávkovaným napětí a dynamikou, který může směle konkurovat jiným thrillerům/detektivkám. Děj pěkně plynul, četlo se to samo. Jen mě, stejně jako jiné čtenáře, potrápila ta jména a orientace v postavách. Úžasná originální obálka!

16.09.2021 4 z 5

Nevhodné! Nevhodné! Vi Keeland

Knížkám s obálkami svůdných (za mě tedy spíš rádoby) alfasamců se vyhýbám velkým obloukem,od doby,kdy jsem ze zvědavosti přečetla 50 odstínů šedi (a místy dost trpěla,ne až tak kvůli obsahu,ale hlavně provedení). Do této knihy jsem se pustila ani nevím proč- asi hlavně ze zvědavosti,protože dle žebříčku nejprodávanějších knih za 7/2021 erot.romány jednoznačně vedou (což příliš nechápu). Musím přiznat,že knihu jsem přečetla rychle a zjistila,že není až tak povrchní a jen o hormonech a samé klišé, jak jsem čekala-tedy aspoň v originále mi to tak nepřišlo,v češtině bych ji nejspíše ocenila méně. Chemie mezi hrdiny fungovala,občasné vulgarismy (napasované programově) mi sice nesedly,ale nebylo jich zas tolik, zápletka docela podařená,byť rozhodně ne originální (bohužel). Suma sumárum-podobné literatuře se budu nadále nejspíš vyhýbat a pokud se budu chtít ponořit do romantickovášnivých vod, tak raději sáhnu po C.Hoover,která to umí podat rozhodně lépe. Dávám 2,5*.

05.09.2021 3 z 5

Kdo věří na zázraky Kdo věří na zázraky Mirka Skočílková

Kniha od autorky Violka se mi moc líbila,četla se lehce,ale nebyla plytká. Proto jsem se chutí pustila i do Kdo věří na zázraky,ale asi ve třetině jsem přestala a zbytek jen dolistovala (pří zjištění zápletky jsem byla nakonec ráda,že jsem nemarnila čas dalším přečtením). Příběh samotný špatný nebyl,ale nesedlo mi jednoduché podání. Odpočinková nenáročná knížka mi čas od času nevadí,ale musí mi něco dát. Tady jsem ale nenašla nic.Kdybych měla hodnotit přečtenou část,víc jak 2 * nedám,ale z důvodu nepřečtení nehodnotím.

13.08.2021

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Možná právě humbuk kolem Kříďáka mě ke knížce nelákal,přečetla jsem až dnes a kdybych ji nepřečetla,o nic bych nepřišla. Debut roku? Za mě tedy určitě ne, byl to průměrný nijak vybočující thriller. Ocenila jsem snad jen jeho nerozsáhlost,při větším počtu stran bych asi knihu odložila...slabé 3 hvězdy.

16.07.2021 3 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

V hledáčku knih k přečtení jsem Doktory měla už nějakou dobu a impulsem k přečtení nakonec byla letošní ČV - ideální kandidát na téma lékařského prostředí. Četlo se to samo, kromě lékařství autor dotkl dalších společenských i vztahových témat, vše ale vyplývalo přirozeně a za běhu, příběh "party" si udržel mou plnou pozornost od začátku do konce, nemohu jinak, než dát plný počet.

15.07.2021 5 z 5

Modlitba za matku Modlitba za matku Kjung-suk Šin

Asijskou literaturu mám ráda, je taková zvláštně niterní, jiná, až snová. Ani tato kniha není výjimkou. Při čtení mi bylo místy docela úzko, rodinná témata bývají bolestná...Pokud se nebojíte jít až na dřeň, doporučuji k přečtení.

15.07.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Vylíčení vztahu ve všech etapách, myslím, že se v tom leckdo najde. Aneb že nic není zadarmo a ani nic nelze brát jako jistotu - obzvlášť, když člověk zapadne do své koleje a jedu bez ohledu a snahy vhledu na ostatní.

15.07.2021 4 z 5

Voda, která hoří Voda, která hoří Jitka Vodňanská

Zvláštní kniha a ještě zvláštnější autorka. Přemýšlím,co bylo jejím záměrem. Podat dobové svědectví? Samoterepauticky si zrekapitulovat a jaksi zpracovat svou životní cestu? Od každého trochu? Na mě knížka působila jaksi nevyváženě. Byť se zdálo,že se snaží o hloubkové niterní pojetí, místy mi to připadalo spíše"po povrchu" a do prázdna,až neuchopitelné. Kvanta omílajících s prominutím nářků VH byla úmorná...místo toho bych uvítala více informací o práci autorky,která mi přišla jako člověk zajímavější než VH (jehož nejsem fanynkou,ale ani odpůrkyní). Také si kladu otázku,zda zveřejnění soukromé korespondence v takovém rozsahu je vůbec "košer". A ani nevím,zda mi autorka vlastně je či není sympatická.. Ale nad jejím elánem a činorodostí klobouk dolů!

14.07.2021 3 z 5

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

Hutný a na zpracování nelehký příběh objímající nemálo témat - nebudu ani vypisovat, štítky mluví jasně a určitě by se tam dalo ještě něco najít. Prvočísla nebyla tak nadupaná a sedla mi tak více, tady ubírám jednu hvězdu na určitou "přecpanost". Ale mé soukromé ubrání neubírá knize ani stylu autora na jejich jedinečnosti. Rozhodně umí zaujmout.

14.07.2021 4 z 5

Ta, která prohraje Ta, která prohraje Liv Constantine

Fikané, čtivé, ale po přečtení nejspíš na knížku i děj za chvíli zapomenu. Paní Parrishová byla zapamatovatelnější. Pokud však hledáte nenáročnou oddychovku, svůj účel jistě splní.

14.07.2021 3 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Přidávám se k nadšeným hodnocením, to je byl balzám na duši. Poetické, jemné, nadčasové, lidské, prostě hotový literární zákusek. Nemám co dodat, jen doporučuji.

Něžná píseň Něžná píseň Leïla Slimani

Uf, páni, to byla síla. Rozhodně knížka, která vystupuje z řady. Ani nevím, co napsat. Rozhodně knížka vzbuzuje emoce. A právě proto dávám plný počet, za úhel pohledu, za odvahu toto napsat, ponořit se do mysli chůvy...Má první, ale jistě ne poslední kniha od autorky.

Až budu bez tebe Až budu bez tebe Kelly Rimmer

Čtivá love story, další variace na téma osudové lásky, které nám již vylíčili i jiné knihy/filmy. Přesto mi "neoriginalita" nevadila a odpouštím i drobné nesoulady či občasné účelově působící momenty a urychlený závěr. Za mě tedy slabších 5 hvězd a od autorky si někdy ráda přečtu další (pro mě třetí) knihu.

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Zdařilé mrazivé pojednání o tom, jak série drobných špatných rozhodnutí vás mohou dovést do pasti, ze které není úniku. O tom, jak zdánlivě neškodné činy probudí zlo a to roztahuje své nenasytné spáry...Děsivé, uvěřitelné, psychologicky propracované, za mě plný počet.

Až tohle skončí Až tohle skončí Clare Mackintosh

(SPOILER) Velmi smutné čtení, smutnější o to víc, že autorka sama zažila to, co její hrdinové-byla s manželem postavena před stejné dilema,ve kterém neexistuje správné řešení. Autorce onemocněl jeden ze synů,předčasně narozených dvojčat, rodiče se rozhodli pro neléčbu a syn zemřel. K tomu lze stěží něco dalšího dodat....

04.07.2021 4 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

3. díl královen nijak nevybočuje z nastavené velmi solidní laťky předchozími díly. Takže opět velmi dobré 4 hvězdičky a opět obdiv autorce za další podrobné zpracování.Byť se může Jana jevit jako méně zajímavá než její předchůdkyně, autorka jí dokázala vdechnout život a učinit ji "plastičtější". Určitě se časem pustím na dalších dílů.

27.05.2021 4 z 5