Jana Seymourová - Laskavá královna

Pouhých jedenáct dnů po popravě Anny Boleynové obléká Jana Seymourová svatební šat, aby se stala třetí ženou Jindřicha VIII. Poslední dobou přitom zblízka sledovala, jak se králova vášeň k předchozí manželce rychle mění v ledový chlad a velkolepé dvorské slavnosti, hostiny, lovy i chodby královských paláců se náhle stávají kulisami děsivé tragédie. Jana ví, že musí porodit králi syna, jinak jí hrozí smrt. Nová královna musí vystoupit ze stínu Kateřiny Aragonské i Anny Boleynové a dát zemi dědice, jen tak totiž může přimět krutého krále, aby s ní i s celou zemí jednal laskavěji. Sílu jí dává její víra a naděje, že se jí na tomto zkaženém světě podaří vykonat alespoň něco dobrého....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/386271/jana-seymourova-laskava-kralovna-Okw-386271.jpg 4.683

Šest tudorovských královen 3.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, BB art

Jane Seymour: The Haunted Queen, 2016

Kniha Jana Seymourová - Laskavá královna

Laviedete

Líbila se mi moc! Děj byl vystavěný do pozvolna se rozbalujícího se příběhu, který mě bavil celou dobu čtení. Krásný román, za mě 5*****.

Matevi

Pro mě asi nejméně zajímavá z prvních tří knich. Naprostou většinu událostí zná člověk od Kateřiny nebo Anny, Janin pohled na ně jen domněnkou, jak sama autorka v doslovu uvádí, protože se po ní nezachovalo moc písemností (dopisů). Královnou byla Jana velmi krátce a navíc se nechtěla míchat do politiky, takže až na dramatickou smrt mě něčím nezaujala.

soukroma

Moc romantiky, málo faktů: Zajímavý začátek o mládí Jany v rodinném kruhu a sídle až po zařazení mezi dvorní dámy prvních dvou Jindřichových manželek. Zbývající dvě třetiny knihy se věnují vlastně pouhým dvěma rokům, jejím posledním, kdy se stala předmětem Jindřichova obdivu, následně jeho manželkou, královnou a matkou jediného syna.
Nejsem z knihy nadšená, stejně jako mi neučarovala Princezna Alžběta, protože si autorka vymýšlí - kupodivu je totiž toho jen málo známo a skutečně doloženo o zákulisních intrikách (tím méně názorech a postojích aktérů) dění kolem notorického sukničkáře, despoty a manipulátora Jindřicha VIII., i o Janě se toho ví ještě méně (ostatně královnou byla pouhých 15 měsíců...). Mne zaujalo, že se chtěla stát jeptiškou (to autorka ovšem fabulovala), že se dala s Jindřichem tak rychle dohromady, při znalosti poměrů a osudu jedné milované a jedné zatracované (jí) královen (opět ovšem toto nepotvrzuje žádný hodnověrný zdroj), není známo, nač zemřela krátce po porodu (autorka použila jednu z mnoha hypotéz).
Budiž, je to historický román a ne exaktní věda (a nikdo ji už z toho ani zpětně taky neudělá), ale po slibné první třetině se po setkání s Jindřichem stává z románu hotová romance, v níž se Jana podivuhodně proměňuje názorově a chováním, až skoro kopíruje Annu (ta ji ovšem do smrti pronásleduje - Jana cítila jakousi vinu za Annin konečný osud). Jindřichovi jakoby vmžiku propadla a hned nás autorka zaplavuje těmi velkolepými příslovci jako vroucně, hluboce, bez nichž se žádné hnutí mysli a jazyka najednou neobejde.
Takže pominu-li dobu, kterou nemám ráda (ale ráda se o ní dozvím něco víc, k čemuž mi tedy podstatně lépe posloužila historická napínavá série o Shardlakovi od Sansoma), nespolehlivost obsahu, tak mi nevyhovuje ten náhlý zlom v románovém stylu (ostatně i v líčení Jany jako klíčové postavy), od střízlivého k sladkobolně romantickému.

mončičáček

Opět velká pochvala vypravěčskému umění Alison Weirové!!! Stejně jako u obou předchozích románových zpracování životů tudorovských královen ani zde nechybí podrobná poznámka autorky, která jako správná historička cítí potřebu ospravedlnit svůj přístup a vysvětlit některé detaily příběhu případným kritikům.Klobouk dolů!

akinomV
21.12.2019

Opět jsem byla vtažena do příběhu další tudorovské královny a naplno si připomněla, že autorka opravdu umí psát poutavě. Moc se mi líbí, jak jsou všechny díly psány opravdu jen z pohledu té konkrétní královny, takže i když se některé díly překrývají, vždy se čtenář dozví něco zajímavého a nového. Rozhodně doporučuji celou sérii (tedy zatím ty tři díly, které jsem četla). A věřím, že i další pokračování bude ve stejném stylu a tudíž ... nutno přečíst :-D

vojteska70
24.11.2019

Super kniha. A. Veirová to umí. Četla jsem hodně historických knih o Anglii, takže ji celkem dobře znám. Ale stejně jsem tuhle četla s napětím.

TheMelorry
20.09.2019

Oproti předchozím dvěma knihám je tahle o trošku nudnější s ménším množstvím zásadních událostí. Je ale velmi zajímavé podívat se na známý příběh z dalšího úhlu pohledu - z pohledu Kateřininy i Anniny dvorní dámy. Jana sama o sobě působí jako šedá myška, která má strach více se projevit, ale kdoví, jaká byla opravdu.
Shrnuto, opět se jedná o úžasně čtivou a zajímavou knihu, která v sobě nese mnoho historických událostí a souvislostí. I když tentokrát i o trochu více fikce.

Haduwig
03.09.2019

Třetí díl v sérii se samozřejmě nevyhne srovnání s díly předchozími a nastavené úrovně dosahuje. U Jany si autorka mohla/musela dovolit více fikce, protože historicky podložená data často scházejí. Cením také schopnost podat potřetí tytéž historické události svěže a s novým náhledem. Na konci se pak neodbytně vkrádá myšlenka, jak to celé mohlo dopadnout, nebýt Janiny brzké smrti.

Plamen duše
Plamen duše