ladyka ladyka komentáře u knih

Pastva pro oči Pastva pro oči Myla Goldberg

Ráda si občas přečtu něco z Odeon řady a téměř vždy mě knihy nadchnou. Zde tomu nebylo jinak, obzvlášť jsem si vychutnala originální formu navázanou na jednotlivé fotografie tvorby (bonusem by byla obrazová část, ale to bych chtěla asi příliš). Vyprávění bylo tak plastické a živé, že jsem chvílemi měla pocit, že jde o skutečnou, nikoli fiktivní postavu.

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Knížku jsem si vybrala do ČV - autor novinář (jsem předtím ani nevěděla, že MK je i touto profesí). Dávám plný počet pro sympatický nekomplikovaný a přitom nikoli nudný styl a vyváženost, ráda si přečtu i další díly Bergman série.

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Doporučuji všemi deseti a jen mě mrzí, že jsem se ke knížce dostala až teď, mnoho let po té, co nám o knížce vyprávěla češtinářka na střední.

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Brilantní silný román, další adept na kvalitní a bonusově navíc velmi záživnou povinnou četbu. Kdykoli jsem coby dítě jela s rodiči okolo kostela sv. Cyrila a Metoděje, tatínek mě vždy na smutný konec Hrdinů upozorňoval a i dnes se při každé cestě kolem nezapomenu podívat na jejich památník a z děr ve zdivu mě mrazí. Tenhle román by si měl skutečně přečíst každý a Hrdinům věnovat aspoň tichou vzpomínku, bůhví, co by bylo, kdyby k atentátu nedošlo...

Mlčení Mlčení Diane Chamberlain

Autorce přicházím na chuť asi vím dál víc, ač jsem ne všechny její knihy dočetla. Tuhle řadím k těm dočteným a opakuji již mnou vyjádřené u autorčiných jiných knih - nenáročné čtení a přece ne plytké, se špetkou přidané hodnoty o zajímavém vážném tématu.

07.02.2022 4 z 5

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Do knížky jsem se pustila díky nadšeným komentářům Šánky a Mandlevest, za což jim tímto děkuji. Knížka se líbila i mně, četla jsem ji jedním dechem. Perfektně vystižená atmosféra a (pro mě) originální pojetí vyprávění jedné události z různých pohledů, prostě knížka jedna radost.

07.02.2022 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Klasika, kterou asi netřeba komentovat. Četla jsem poprvé coby náctiletá, hloubku knihy dokáži ocenit až nyní po skoro 30 letech.

Dokud vás nenajdeme Dokud vás nenajdeme Deepa Anappara

Ač mi zpracování ne zcela sedlo (nejsem zrovna fanoušek příběhů vyprávěných očima dětských hrdinů, ač mám samozřejmě oblíbené výjimky) a většinu knihy jsem si přidala uvízlá v jakési časové smyčce, nemohu autorce upřít pochvalu za zajímavé, ač velmi smutné a bolestné téma, na to mi veškerá slova dochází.

07.02.2022 4 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Na Tajemství jsem byla zvědavá, o to víc, když ostatní čtenáři knížku přirovnávali k Bábovkám (mému favoritu z autorčiny tvorby). Moje trojhvězdičkové hodnocení je z důvodu zde již v komentářích zmíněných - velké množství postav, ač jsem si taky vyrobila tahák a doplňovala si klíčové informace, na "docvaknutí" všeho to nestačilo a rovněž nemám sílu a ani chuť si číst znova 1. část. Mám pocit, že se RT nechala trochu unést - sice klobouk dolů nad vymyšlením a kompilací, ale bylo toho nějak moc a přece jen je trochu úmorné si při čtení vše hlídat a zaznamenávat a po dočtení zjistit, že stejně něco uniklo (byť nezásadní věci) a ten kousek skládačky mi prostě chybí nebo v knížce vlastně ani není. U Bábovek mi to přišlo vše akorát a perfektně vyvážené, tady mi to prostě skřípe, škoda. To už mi bylo bližší mnohými neoceněné Foukneš do pěny, tam šla RT na dřeň, zde to vzala zkratkou jen po povrchu a mnou u autorky ceněná niternost mi tu scházela.

07.02.2022 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Poslouchala jsem výtečnou audioknihu, tleskám a doporučuji.

25.01.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Knížku jsem přečetla přes víkend, potřebovala jsem vypnout. Od P. Hartla lze stěží očekávat nějaký hlubokomyslný počin, pro resetování mysli je to však více než vhodná volba. Po Nejlepším víkendu jsem měla trochu obavu, že se nezačtu, ale obava byla zbytečná. Příběh měl skvělý rozjezd, prvních 100 stran se četlo jedna radost. Pak nastal lehký sešup, místy mě iritovaly otřepané sexuálně rádoby zábavné pasáže a pak i materiálně/VIP zaměřené "oslňující" vsuvky, i tak celkově dávám 4 solidní hvězdičky, za typický hartlovský čtivý styl i za příjemný zacyklený konec a za to, že tentokrát bylo množství postav v rozumné dávce (oproti chaotickému Nejlepšímu víkendu). Akorát ruku na srdce a slovy autora - kniha čtenáři nejspíš orgasmus (dodávám literární) neudělá...

25.01.2022 4 z 5

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

Trochu se divím, že knížka si zatím nenašla více čtenářů. Možná neláká její zvláštní název, nevím. Doufám, že se to změní, protože tato kniha si pozornost jistě zaslouží. Je čtivá, poutavá, vychází z reality a nutí k zamyšlení. I přes značnou dávku drsnosti a teroru, jakou je život mladinké hrdinky naplněn, si Adunni zachovává nadhled (někdy dokonce i humor) a hlavně odhodlání s osudem zatočit - nedat se a vymanit se z područí až otrokářských mužů. Jak se jí to (po)dařilo, si přečtěte sami...

03.12.2021 5 z 5

… stačilo jen říct Jáchymov … stačilo jen říct Jáchymov Anna Strnadová

Silný příběh, jednoznačně přesahuje samotnou knihu, která by však měla být povinnou četbou. Smutné, že pan Hampl se neshledal s větší odezvou na nabídku školních besed. Jako by si tito lidé nezasloužili nebýt zapomenuti...

03.12.2021 4 z 5

Černé jazyky Černé jazyky Dita Táborská

Obě dosavadní knihy autorky jsem zhltla a ocenila plným počtem. Ani zde tomu nebylo jinak, i když román je jiný než předchozí a tentokrát se odehrává až v daleké Asii. Přidanou hodnotou knih pro mě bývá, když mě příběh/autor donutí si o tématu najít další informace a já se tak dozvím zas něco nového nebo si opráším zapomenuté. Takže tentokrát o Tchaj-wanu. Mohu jen doufat, že autorka brzy vydá další román, píše totiž skvěle.

03.12.2021 5 z 5

Kniha tužeb Kniha tužeb Sue Monk Kidd

Na knížku jsem se těšila, ale neupoutala mě tak, jak bych čekala. Při veškerém respektu ke knížce jako historické fikci, k dlouholeté přípravě autorky i snaze poukázat na utlačované, se nepřipojím k pozitivním reakcím dosavadních čtenářů. Nic z příběhu se mi nedostalo pod kůži, šlo to jen po povrchu. Ana mi nebyla příliš sympatická - působila, že jí více jde o "její" hlas, než aby byla tím hlasem. Příběh samotný potenciál rozhodně má, jen mi nesedl způsob pojetí, škoda...I tak vypadá, že určitě osloví i další čtenáře.

03.12.2021 3 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Tuto novinku od CH jsem četla už dříve v originále a bohužel mě nechytla jako jiné autorčiny knížky. Nápad ohledně 9.11.se mi sice líbil,ale vadily mi určité zápletky v ději,nepůsobily na mě přirozeně,přišly mi takové divně našroubované. Nicméně očekávám, že knížka se stoupenkyním CH líbit bude a vylepší mé 3hvězdičkové hodnocení.

21.11.2021 3 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Výtečný psychothriller, měla jsem problém knížku vůbec odložit,protože jsem byla napnutá jak struna,co bude v další a další kapitole. Během čtení jsem pociťovala hrůzu přímo na těle,velmi sugestivně pojato. Anotace dle mého názoru zbytečně nastiňuje děj,jsem ráda,že jsem ji celou předtím nečetla a nebyla jsem tak ochuzena "o překvapení". Od autorky si rozhodně přečtu i další knížky. Pět hvězd bez sebemenšího zaváhání.

22.10.2021 5 z 5

Krása noci Krása noci Nina George

Do pro mě třetí knihy od autorky jsem se pustila s tím, že se potřebuji trochu zasnít (jako např. u Knihy snů). Ovšem tento román je jiný, tíživější, abstraktnější, žádná oddechová četba. Jsem vrstevnice Claire a dokázala jsem jí rozumět, ale to neznamená, že jsem s ní vždy souznila. Každý z nás se myslím dostává do fáze, kdy neví nebo zjistí, že neví či znejistí, kam a proč jde a kdo vlastně je. Ani já v tom nejsem jiná. Ony hranice "já" versus "mé role" a ještě versus "ostatní" není lehké vytyčit, ba to je leckdy až nemožné - lze to vlastně vůbec od sebe nějak oddělit? Nikdo nežije ve vakuu a právě i ty vztahy a role nás přece také formují, ale neměly by deformovat, možná to je ten kámen úrazu a poselství Krásy noci...Zvláštní knížka, vrstvitá, niterní a svá. Na čtení doporučuji klidnou a stabilní mysl i psychické naladění a nespěchat, spíš si ji dávkovat a nechat zažít. Dávám velmi solidní 4 hvězdičky.

03.10.2021 4 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Tento mnohovrstvý román jsem četla již před časem a knížka si získala mou naprostou pozornost, četla jsem ji jak k ní přikovaná. Jde o vícegenerační zpověď - o sestrách dvojčatech a jejich rodinách, přičemž cesty sester se nečekaně opět spojí právě prostřednictvím jejich dětí. Knížka pojednává mj. o samotě (rodinné, vztahové, společenské a i rasové), a nám středoevropanům nastavuje zajímavý úhel pohledu na rasové otázky vč. otázek sebeidentity, a to nenásilnou poutavou formou. Moc ráda si tento román zase někdy přečtu, snad se povedl překlad do češtiny, který nemohu hodnotit, protože jsem knížku četla v originále (český název je bohužel oproti originálu neúplný, místo "Mizející polovina" je to "Polovina tebe", zrovna slovo "mizející" vnímám v kontextu příběhu jako podstatné...).

28.09.2021 5 z 5

Chci tvůj život Chci tvůj život Amber Garza

Poměrně dobrý a čtivý ženský a la thriller (spíše psychoromán). Autorka má svěží a lehce stravitelný styl,zápletku jsem sice odtušila asi v půlce, ale zvládla dočíst v udržitelném tempu napětí. I když neřadím mezi můj top, určitě považuji za lepší průměr ze záplavy obdobných příběhů a děkuji za prima tip svým oblíbeným čtenářkám.

25.09.2021 4 z 5