Ladění pro dvě struny

Ladění pro dvě struny https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44069/bmid_ladeni-pro-dve-struny-J3S-44069.png 5 20 6

Druhý díl zachycuje dětsví a studentský život bratrů Čapků, přičemž autorka svoji pozornost zaměřila na Karla. Podrobně sleduje jeho literární zrání a postupně se formující kritické myšlení. Opírá se při tom o existující bohatou dokumentaci a seznamuje čtenáře i s novými prameny, zejména s autentickými poznámkami akademika Heyrovského.... celý text

Bublinka78
30.05.2022 5 z 5

Bavilo mě to sice méně než první díl, přesto dávám pět hvězd, protože celá pentalogie je mistrovsky napsaná. Kniha se opírá o celou řadu pramenů, včetně vzpomínek Čapkových přátel. Tento díl mapuje mladí a studentský život obou bratří a vlastně celé rodiny na pozadí historických událostí od roku 1905 až 1918.

Ilona70
27.12.2021 5 z 5

Celá pentalogie je nádherná, přečetla jsem na jeden zátah. Život sourozenců Čapkových je podán velmi čtivě a ve všech souvislostech. I klasikové jsou lidé a mají chyby - spisovatelka odvedla perfektní práci.

ladyka
15.04.2021 5 z 5

Ódu jsem pěla již na první díl, zde nemohu jinak. Čtivé, poučné, čtenář se dozví mnohé nejen ze života bratří Čapků, ale i o době a dalších zajímavých osobnostech. Těším se na pokračování a rozhodně doporučuji! A smekám před autorkou, je vidět, že to psala se zápalem, musela to být mravenčí práce - text doprovázejí odkazy na zdroje a že jich nebylo málo. Opravdu mi je líto, že tato tetralogie leží skoro nepovšimnuta stranou, přitom stojí za přečtení víc jak leckteré dílo ze současné literatury (a že sama čtu téměř výhradně právě ji).

rozvera
17.11.2020 5 z 5

Biografie bratří Čapků pokračuje dalším dílem, ve kterém oba dospívají, studují v Praze, kam rodina přesídlila z Úpice. Autorka se věnuje nejen dospívání obou protagonistů, ale popisuje i neklidnou a nepřívětivou dobu před 1. světovou válkou i během ní až do jejího konce, kdy celý národ oslavoval vznik československé republiky v naději na lepší časy.

Cacolinka
08.02.2019 5 z 5

Musím vyslovit paní Šulcové svůj obdiv...

TipsyChipsy
23.05.2017 5 z 5

Druhý díl životopisné ságy o životě bratří Čapků se věnuje letům 1905 až 1918, tedy Sš a Vš studia. První lásky, první publikace, první střety s realitou. Na pozadí je zobrazení života v Praze v kulturním a politickém kontextu posledních let Rakouska Uherska. Celkově zajímavé a přínosné.