Divoké labutě

Není divu, že nesmírně poutavá autobiografická kniha čínské autorky, žijící od roku 1978 ve Velké Británii, se po vydání v její nové vlasti a v USA okamžitě stala bestsellerem — v díle se totiž velmi šťastně snoubí solidní, věcné vylíčení historie Číny 20. století, plné neuvěřitelných zvratů, se střízlivě a skromně popsanou, avšak pohnutou osobní historií žen tří generací autorčiny rodiny. Příběh začíná vyprávěním o osudu babičky, narozené v r. 1909, nejkrásnější dívky na malém městě, kterou její otec „provdal" jako konkubínu za starého generála, aby zvýšil svoji prestiž a domohl se bohatství; pokračuje matkou, která se stala komunistickou funkcionářkou, a vrcholí autorkou, narozenou v roce 1952, jež podobně jako ostatní členové rodiny prošla všemi hrůzami a krutostmi tzv. kulturní revoluce, posléze studovala na univerzitě angličtinu, vyhrála konkurs na stipendium do Británie a stala se první Číňankou, která zde získala univerzitní titul PhD. Nyní je úspěšnou autorkou několika bestsellerových titulů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447383/big_divoke-labute-c3k-447383.jpg 4.6338
Literatura světová, Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Wild Swans: Three Daughters of China, 1991

Kniha Divoké labutě

L.Helena
19. listopadu

Jako knihu ke čtení bych ji asi nezvolila, ale začala jsem poslouchat z archívu na ČRo2 a dala jsem ji celou téměř v jednom kuse. Hodně zajímavý náhled do historie čínského komunistického režimu.

Kiu
16. listopadu

Zvolila jsem formu audioknihy od ČRo dvojka. Kniha mě ze začátku uchvátila. Život babičky byl velmi poutavý a já se nemohla odtrhnout. Když však už bydleli v Číně a vypravěčka byla na světě, musela jsem často vypínat. Jde o tu část kdy se nejvíce popisuje komunistický systém. Chápu, že to zde muselo být, ale já se nemohla zaposlouchat. Konec knihy jsem opět hltala. Velmi poutavá a důležitá kniha. Do téhle doby jsem o komunistické Číně nic nečetla.

Čičolina
12. listopadu

Mám s Čínou stejný problém jako s Ruskem. Opovrhuji jejich ideologii, tak se nezajímám a kromě Velké zdi, zničené mandaly tibetských mnichů a vyžrané ksichty prasidentových kámošů toho moc nevím. Zase mi unikli lidé, kteří v tom rudém ráji musí žít.
Fascinuje mě, jak tato zrůdná ideologie všude po světě dělá stejné svinstvo. Teror, ožebračení všech, obvinění všech, vraždění všech. Hnus. Proč tomu lidé pořád věří a proč se jim po takovém svinstvu stýská?

nai.ivka
10. listopadu

Čína je pro nás dost nepochopitelný svět, neuvěřitelné kolik toho ti lidi snesou a kolikrát ještě si ten komunistický ráj budou muset zopakovat. Momentálně tam mají totalitu dotaženou až do podoby, se kterou my si snad kvůli nudě pohráváme ve filmech a knížkách. A co my, poučili jsme se a nebo spíš máme jen kliku, že jsme Evropané?

Amazonka72
09. listopadu

audio kniha na ČR Dvojce
Tohle byla opět "jízda". Navíc v podáná paní Hany Maciuchové - velmi doporučuji poslech, pokud je možné ještě celou knihu na ČR stáhnout.
Netíhnu k východní kultuře, nikdy mi tato část světa nebyla blízká. Ale je velmi důležité vnímat a snažit se pochopit, jak zrůdný může komunistický režim být, pokud se celá filozofie komunismu převrátí do naprostého fanatismu a kultu osobnosti. Celý příběh byl opravdu drastický, vůbec si nedovedu představit, že bych v takové atmosféře vyrůstala. Zrůdné na tom je také to, že ti prostí lidé tomu dlouho opravdu věřili. Opět se ukázalo, že vzdělaná společnost je pro jakýkoli totalitní režim naprosto nepřípustná. Že je potřeba pracovat pouze s masami lidí, pokud možno bez vlastního názoru... Ještě teď mám husí kůži, když si vzpomenu, čím vším musela rodina autorky projít.
Je to další z knih, která by se měla "číst" a měla by být součástí každé školní knihovny. Pokud zapomeneme na hrůzy, které se kolem nás v době nedávné děly, budeme se stále dopouštět stejných chyb.

Chesterton
02. listopadu

[audiokniha]
[četba ČRo Dvojka]
Za mě klíčová kniha pro pochopení samé podstaty zrůdnosti komunistické mentality. Dokonalý popis historie mrzačení čínských duší, které je (jak sami dobře víme) daleko zhoubnější než týrání fyzická.
Jsou tam i chvilky, kdy dokážete určitý příklon ke komunismu pochopit. Geniální.
Zaplať Bůh, že mi doma Pionýra zakázali a švagr mi dodnes říká "paní kněžna sestoupila mezi prostý lid" :o)

"Na údiv v mém věku nemám čas a byla by to zpozdilost."
Řekla o tématu jedna z nejvíc noblesních dam českého herectví, nedávno zesnulá, Hana Maciuchová, která načetla zkrácenou verzi knihy.
Velmi doporučuji!
10/10

helenkan

Tuhle knihu jsem si poslechla jako Četbu na pokračování na Dvojce. Musím říct,že v podání paní Hany Maciuchové to byl skvělý zážitek. Kniha samotná byla hodně zajímavá a zároveň "příšerná". Mělo by si to přečíst nebo poslechnout co nejvíce lidí. Takový život si nedokážu ani představit,natož ho žít.

Taťka Hraboš

Není to dávno, co jsem četl knihu Madeleine Thienové Neříkej, že nemáme nic, která se zabývá v podstatě týmž tématem, a neubráním se srovnání obou knih. Divoké labutě bezpochyby nemohou knize od Thienové konkurovat po stránce umělecké, jejich styl psaní je na to příliš jednoduchý, vnucuje se mi výraz školský (otázkou ovšem je, nakolik se na tom podepsal překlad). Na druhé straně je to kniha mnohem komplexnější, doslova nabitá informacemi, které jsou podávány jasným, přehledným a pro každého srozumitelným způsobem. Možná i proto se tahle kniha prosadila v celosvětovém měřítku. Asi málokterá jiná kniha dokázala maoistický komunistický režim tak dobře odhalit v jeho plné a strašlivé nahotě. Člověku se skoro nechce věřit ani ne tomu, co se v tehdejší Číně všechno dělo (i když některé absurdity asi v jiných režimech svoji obdobu nemají), ale hlavně jak dlouho se to v různých obměnách – podle Maových momentálních nálad a plánů – dělo, jak dlouho to tamní lidé mohli vydržet, a přesto Maovi a straně věřit. Můj obdiv má autorka hlavně proto, že jí muselo dát nesmírně mnoho práce shromáždit všechny tyto (zcela jistě běžně nepřístupné) informace a nenásilně je skloubit se svým osobním příběhem a příběhem své rodiny.