Nebezpečné známosti

Román francouzského spisovatele Choderlose de Laclose, který vyšel prvně v roce 1782 a svou otevřenou kritikou mravů a vztahů určitých společenských vrstev si získal velkou pozornost. V téměř 200 dopisech autor vypráví příběh dvou libertinských šlechticů – Vikomta de Valmont a Markýzy de Merteuil – jejichž největší zálibou je zahrávání si s city ostatních lidí. Bezostyšně svádějí a následně vypočítavě odvrhují nevinné oběti. Brzy se však sami dostávají do nebezpečně úzkých smyček svých vlastních her....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13322/nebezpecne-znamosti-Rhj-13322.jpg 4.1401
Vydáno, Academia

Les Liaisons dangereuses, 1782

Kniha Nebezpečné známosti

Sinulka

Po dlouhé době jsem se dostala ke čtení knižní předlohy mého oblíbeného filmu Valmont od Miloše Formana.
Jako román v dopisech se mi kniha nečetla moc dobře. Musela jsem si zvyknout.
Jinak je to ale velmi silný příběh o krutosti a intrikách. Mám pocit, že v knize je zkaženost charakterů madame de Merteuil a Valmonta vylíčena ještě temněji, než ve filmu.
Každopádně, nejsem si jistá, že se ke knize ještě někdy vrátím.

Eeli

Klasické dílo o (ne)lidských hrách s city ostatních. Dopisová forma vytváří zajímavý kontrast - na jedné straně jsou dopisy velmi osobní, čímž čtenáře vpraví do nitra pisatele, na straně druhé vyvolávají i jakousi neosobnost, protože neposkytují prostor prožívat. Kniha tak "chladně", bez citového zaujetí vyobrazuje prostopášnost, intrikářství a manipulaci ve vrcholné formě, ale je zároveň schopna vylíčit duši postav. Z tohoto hlediska geniální. Místy bohužel poměrně zdlouhavé.

Mi--LADA

Z obsahového hlediska jeden z nejkvalitnějších, nejpřínosnějších a nejlepších společenských a milostných románů, jaké kdy byly napsány. To, že tento příběh o různých podobách lásky a vášně není zrovna pro milovnice červené knihovny, asi není třeba podotýkat. Realistická kniha plná intrik, z které by asi milovnice harlekýnek dostaly infarkt (pokud by to vůbec dočetly). Kniha nesnadná na čtení a možná i pochopení, u které prostě musíte zapnout mozek. :)

EvaD

Je to prostě klasika. Nečte se snadno, ale dojem, který vyvolá, hned tak nevyvane.

Book_Lover_

Nikdy před tím jsem román v dopisech nečetla a byla to pro mě příjemná změna. Na druhou stranu, to že jsem situaci neprožívala s postavami, nýbrž zprostředkovaně přes dopisy činilo knížku v některých pasážích zdlouhavou a nezajímavou. Celkově bych ale román hodnotila kladně, skvěle ukazuje lsti a manipulaci ve spojení s láskou. Hlavně bych ocenila překvapující závěr.

chodícírohožka

Zajímavé, čtivé, klasické. A v nádherné obálce. Později jsem viděla film - a opět nedostačuje kvalitám knižní předlohy.

essidaven

Knihu v papírové podobě by mě asi číst nenapadlo, jelikož jsem viděla snad všechna filmová zpracování, která vznikla. Nejlepší je samozřejmě Forman:) Ale zpět ke knize. Audioverze má naprosto perfektní obsazení. Jiří Dvořák jako Valmont je boží! Cibulková jako de Merteuil je parádní a Issová jako Cecilé je krásně ubulená. Kniha mě bavila asi zvláště kvůli skvělému audiozpracování, protože děj pro mě nebyl nový. Ale každopádně to byl další zajímavý pohledn a toto dílo. Prý existuje i divadelní verze...

Edera

Nebezpečné známosti jsou psány formou dopisů, které si mezi sebou vyměňují různé postavy románu. Ty nejdůležitější jsou dvě, v první řadě bezohledná, cynická, navenek laskavá Markýza de Merteuil, které sekunduje poživačný Vikomt de Valmont. Román kritizuje neduhy společnosti, takže v popředí jsou drsné intriky, manipulace, lsti, závist, msta, zrada a spisovatel přitom opravdu umí tnout do živého.
Znudění šlechtici se baví vztahovými hrátkami a souboji „kdo z koho?“. Falešné, předstírané přátelství je zábava, v níž se svedení milenci stávají obětí úkladů a pouhým nástrojem, jak zdolat úplně jiného protivníka. Chladnokrevnost inteligentních, zkušených a znuděných pánů, kteří oplývají navzdory všemu charismatem, až znepokojuje vědomím, kam jsou schopni někteří lidé zajít. Přesto považuju knihu za jeden z nejzajímavějších a nejpřínosnějších románů, který mám ve své knihovně. Je to klenot světové literatury, bravurně pojednávající o zkažených mezilidských vztazích, i když se úplně snadno nečte.

Gejša
Gejša