Nebezpečné známosti

Román francouzského spisovatele Choderlose de Laclose, který vyšel prvně v roce 1782 a svou otevřenou kritikou mravů a vztahů určitých společenských vrstev si získal velkou pozornost. V téměř 200 dopisech autor vypráví příběh dvou libertinských šlechticů – Vikomta de Valmont a Markýzy de Merteuil – jejichž největší zálibou je zahrávání si s city ostatních lidí. Bezostyšně svádějí a následně vypočítavě odvrhují nevinné oběti. Brzy se však sami dostávají do nebezpečně úzkých smyček svých vlastních her. ISBN 978-80-200-1437-5 (dotisk 2007)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13322/big_nebezpecne-znamosti-Rhj-13322.jpg 4.1467

Vydáno: , Academia

Les Liaisons dangereuses, 1782

Kniha Nebezpečné známosti

šneki

Nehodnotím, neboť jsem technicky vzato nedočetla. Sice mi zbývalo jen 30 stránek, ale jakmile jsem se rozhodla, že si dám pauzu a zkusím něco jiného, tak už jsem se nevrátila. Sonda do života svůdníka Valmonta byla zajímavá a některé zápletky bych skutečně nedokázala vymyslet, ale stejně mi chvílemi nešlo na mysl, že si dívky/dámy nakonec získal. Částečně bych asi vinila i jazyk, přece jenom to není úplně jednoduché čtení.

knihomolkaMist
31.12.2021

Nevím, jak knihu hodnotit… Když se na příběh podívám zpětně, je prostě bez debat skvělý a plný ponaučení! Taky se plánuji podívat na film od Formana, protože mě to skutečně nesmírně zaujalo.
Ale! Mě to čtení ták nebavilo. Nevím proč… formu dopisů už jsem několikrát četla a neměla s tím problém, ale tohle mi stylem psaní prostě nesedlo - je to ale prostě z jiné doby a to může být ten problém.
Příběh skvělý, zpracování (alespoň pro mě) bohužel nudné. I přes to jsem si to ale asi ve výsledku užila a knihu můžu jednoznačně doporučit :)

bigbabe
27.12.2021

300 stránek textu s malými písmeny a užším řádkování než je obvyklé dnes, to by v dnešním tisku vydalo tak na 600 stran. Je zajímavé, jak si lidi mezi sebou psali (a jak byla pošta v té době rychlá) každou svůj pocit a jak se neobávali ani prozrazení, když psali všechny své úmysly.
Trochu roztahané, ale hezký příběh z té "nezkažené" doby o lásce a intrikách.

Mirka2778
26.12.2021

Chtěla bych žít v době kdy byl čas dennodenně psát dopisy všem svým známým, abych je informovala o každé své myšlence, o každém svém hnutí. Ale je tu ten problém s poštou, ta francouzská v osmnáctém století se zdá mnohem výkonnější a spolehlivější než ta dnešní v Česku. Pravda dnes mi FB umožňuje to samé v mnohem širším měřítku, ale tak nějak cítím že to není ono.

Mohlo by se zdát že kdo se seznámí s markízou de Merteuil, či s vikomtem de Valmont, ocitá se v nebezpečí, dává v sázku svou pověst. Nicméně myslím si že "nebezpečné" je až jejich spojenectví. Markíza a Valmont jsou svým způsobem přátelé a právě to zvětšuje jejich nebezpečnost. Jsou velmi marniví a veškeré jejich "úspěchy" získávají na ceně, až ve chvíli kdy se jimi sobě pochlubí. Pokud by se neměli navzájem, nejspíš by "nevyváděli" tolik, protože by se neměli komu svěřit. Nebo možná jen Valmont by se neměl před kým vytahovat a tak by byl bez pošťuchování s markízou téměř neškodný.

Ke knize jsem se dostala díky Formanově Valmontovi. Colin byl tak skvělý, (v tomto zpracování je Valmont spíš nezralý, než zkažený) že málokterý jeho film propásnu a navíc naprosto chápu ženskou slabost pro okouzlující darebáky. Některým se prostě odolat nedá. Takže ano, jsem ovlivněna svým oblíbeným filmem. A tak i knižní Valmont má mé sympatie, přestože jedná mnohem zlomyslněji a krutěji, než filmový a ve skutečném životě bych se člověku takového charakteru jistě chtěla obloukem vyhnout.

Knížku čtu po několikráte a vždycky je to stejné. Večer usedám na chviličku do křesla abych přečetla pár stránek, po dvou hodinách si slíbím tak ještě jeden dopis a jdu spát.....a kolem půlnoci s lítostí zhasínám lampu, protože; "to bych ráno do práce opravdu nevstala".

Při čtení hlavně Valmontových dopisů paní de Tourvel (ve kterých se píše stále totéž, ale stále novými slovy) mi je líto dnešních autorů, kteří mají tak chudou slovní zásobu, když neumějí vytvořit zajímavý slovní obrat, mají texty plné floskulí a klišé. Na druhou stranu chápu, že právě tento styl, čtení této knížky mnohým dosti znesnadňuje.

Na doporučení zdejších komentářů si příště poslechnu audioknihu.

radimch
15.11.2021

Dobrý příběh a vynikající stylizace.. co se týče obsahu: O tempora, o mores!

Nestorkea
27.10.2021

Na mě se první 2/3 knihy moc vlekly. Závěr byl ale jízda. Trochu mě mrzelo, že autor omílá spoustu zbytečností pořád a pořád dokola, a zásadní zvraty je schopen odbýt jednou větou.. Věřím, že v době sepsání musela být kniha trhákem, v dnešní době má pro mne hodnotu 3,5 hvězdy.

Bakana
21.10.2021

Je to sice napsané rozvleklým stylem, ale proboha - vždyť ta kniha vyšla poprvé v roce 1782! A když si poto člověk odmyslí tu omáčku okolo, tak je to celkem nářez.
Myslím, že oba hlavní protagonisté se určitě pohybují vysoko na škále psychopatů: využívají lidi ke svým cílům, nulová empatie k jejich pocitům a osudům, které naprosto zničili, a dokonalé maskování svým pravých pohnutek, myšlenek atd. Navíc psychopaté bývají na první i druhý pohled okouzlující lidé a prohlédnout je nějaký čas trvá.
Jen ten konec mě trochu zklamal. Jednak mi přišel odfláknutý a za druhé až moc nahrávající myšlence, že zlo musí být potrestáno, což se v reálném životě příliš často neděje.
Smekám před naprosto famózním namluvením audioknihy! Byla radost to poslouchat.

Belanna
23.08.2021

Tohle je prostě klasika. Na svou dobu dílo hodně odvážné, plné intrik, falešného přátelství a manipulace. Zajímavý je styl formou dopisů.