Malý princ

Jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury z pera autora Nočního letu, Země člověka a dalších knih, čerpajících z nesčetných inspiračních zdrojů spisovatele – letce. Malý princ přichází na Zem ze vzdálené planety azjevuje osamělému muži v poušti tajemství dobra a srdce, tajemství růže, kterou každý z nás má úzkostlivě střežit a za niž cítí zodpovědnost.. -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/190863/maly-princ-dC9-190863.jpg 4.59682

Malý princ (1.)

Le Petit prince (1943)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros

Peslik
dnes

Nevím asi jsem divná, ale kde vlastně je to wow v knize, ke kterému se 95% lidí chce vracet? Malý princ je, ano, krásná, čistá nezkažená postava, ale okolní pidi lidi na svých planetách na mě působily jako sobci.
Stojím si za tím, že do povinné četby tato kniha nepatří, dítě na ZŠ ji opravdu nemůže pochopit.

Suou
předevčírem

Dobra knížka, ale v tejto dobe je podľa mňa až príliš preceňovaná... nehovorím že sa mi nepáčila, ale vraciať sa k nej nebudem.

Radusak
předevčírem

Podruhé přečteno s odstupem asi 15 let a pořád stejně úžasná kniha, která pohladí a zahřeje na duši.

B612

Přečteno za 2 hodiny. Úžasně přímé myšlení a jednání, bezelstnost a logičnost, to je Malý princ. Jednoznačně kniha, která pobaví a nezevšední.

mia.com

Vím, že je to klasika, ale že by mě to nějak extra pohltilo se říct nedá. Je to celkem pěkný příběh k zamyšlení. Jsem ráda, že jsem knížku přečetla, ale vracet se k ní nepotřebuji.

ReniHan

Myslím, že je to trochu přeceňovaná knížka.

PokyHiro

Kniha velmi opěvovaná, já s ní mám doposud problémy, jelikož s autorem horkotěžko dokážu vyjít a myšlenky které přednáší nejsou vůbec černobílé, jak by se mohly na první pohled zdát. Nicméně rozhodně kvalitní podnět na diskuzi

Gombitka

Všemi opěvovaná kniha: ,,Malý princ." Jako malému dítěti mi tato kniha nic neříkala. Ale před pár lety jsem konečně neodolala a na doporučení dcery přečetla. Mohu říci, že se ke knize budu stále vracet a všem vřele doporučovat.

Aaginka

Krásná kniha pro všechny věkové kategorie

Hermiona8703

Já jsem nikdy nebyla zastánce malého prince a teď když jsem si ji přečetla po několika letech, musím říct, že ani teď nejsem. Pěkný příběh nad kterým se zamyslíte a snad něco i vezmete,ale bohužel, dostala jsem to, co jsem čekala a to já nikdy nemám ráda. To je ale můj osobní problém a tak i přesto dávám vysoké hodnocení.

Klichem1

Nádherny pribeh, ktory vam v kazdom zivotnom useku nieco ine. Je to zvlastne ale ozaj je to rozpravka pre vsetkych. Nenapada ma nic podobne, co by dokazalo zasiahnut taky okruh ludi ako maly princ. Cit, neha a chut spoznavat svet, ludi, ci ich pocity... to z tejto malej knizocky doslova tryská.

knihamojalaska

túto knižku som čítala viackrát, najmä vďaka tomu, že som učiteľka literatúry a vždy, keď ju dám čítať žiakom, neodolám...naozaj nejde len o rozprávku, ako hovorí literárna veda o jej žánrovom zaradení, ide predovšetkým o myšlienku, ktorú by sme si my dospelí mali z nej vziať...odporúčam čítať viackrát, lebo zakaždým som objavila niečo, čo ma nadchlo alebo nejakú novú myšlienku, ktorú som si dovtedy nevšimla..veľmi dôležité bolo pre mňa znova sa pozrieť na svet detskými očami a uvedomiť si, že každý človek si môže nakresliť svoju ovečku :)

ellyem

Knížka, která nenadchne a ani neurazí. Nebo alespoň mě ne. Čekala jsem od ní asi moc, protože všichni tvrdili, jak je skvělá. No, pro mě zas tak úžasná nebyla, ale jo, tři hvězdičky by si zasloužila :)

Nikie2604

Kniha, ke které se můžu vracet a vždy v ní nacházím něco nového.

Konycek

Skvělá! Skvělá! Skvělá!

Aleen

Konečně........si mě Malý princ ochočil! Myslím, že jsem jej četla někdy na konci základky, nebo na začátku střední školy a od té doby se jen divila, co ten svět blbne s jednou knihou. Prostě jsem ten kult nechápala! Teď se mi zadral za kůži a já nevím, jak to zařídit, abych si "zachovala tvář" a nestal se ze mně Maloprincomil!!!!!! Mnoho krásných myšlenek pronesených krásným, jednoduchým a přímým jazykem, který zařadil Exuperyho vedle Fulghuma. Ten mi také vždy ve správnou chvíli dokázal "říci" správnou věc a donutil mně zastavit se a jen být a přemýšlet a užívat si každičké chvilky, která mi byla dána ☼♥☼♥

Teralien

krasna knizka ♥

kaca3606

miluju tuhle knihu

Lenna75

Malého Prince mi již několik lidí doporučilo a já se k němu stále ne a ne dostat. Až nyní, co jsme jej měli ve čtenářském deníku, jsem využila příležitosti. První dojem z knihy byl takový nemastný a neslaný. Ale poté, co Malý Princ navštěvoval planety a jejich "obyvatele", mne dílo převelice navnadilo. Ačkoli se to třeba nezdá, knížka je plná úvah o životě.

Jessybelle

Krásná kniha. Přála bych si aby pro každého bylo důležité to, co není vidět...

fajka

Moc pěkné, nemohla jsem knihu přestat číst.Už jsem si Malého prince i oblíbila.Létal z jedné planety na druhou,aby našel přítele.Budu si ho pamatovat navždy.

KNTRFKT
30.12.2017

Podle mýho názoru je Malý princ odrazem našeho charakteru, našeho ega a našeho vnímání světa jako celku s tim, co k němu patří - lidma, který nám vstupujou do života a zase mizej, našeho pohledu na to, jak s v jakých situacích chovat a jak bychom se vlastně celkově chovat měli. Kniha tak nabízí člověka zrozeného jako corpus tabula rasa, kterého tvaruje okolí a podle toho, koho potká, tak je mu dovoleno růst. Tenhle človíček si ale bere ze života jen to nejlepší a nedovolí negativům, aby ho změnili/udělali z něj někoho, kdo podle něj sám není. Člověk pak zažívá takový menší národní obrození duše a říká si, že by bylo krásný, aby to takhle vnímali všichni. Aby každej dospěl k tý svý osobnostní renesanci a chápal mezilidský vztahy/vztahy obecně tak, jak chápaný bejt maj (vim, že tenhle pohled na svět je strašně variabilní a nedá se hodnotit objektivně) a aby si každej uvědomil, že ta růže, kterou někde nechal třeba vůbec nechtěla, aby odešel. Naopak každá růže by si měla uvědomit, že se někdy chová jak pěkná kráva. Že každej jsme sám svého štěstí strůjcem a jsme tak svobodný, jak si to sami dovolíme a že každej prostě nechápe, že materialismus a pocit mít toho spoustu, (ať už jsou to věci hmotný, nebo nehmotný, tady si vtom může každej najít, co chce), většinou znamená, že jsme míň svobodný. Malej princ si vymodeloval svůj svět, ve kterém neexistovala možnost, že by nedostal odpověď, nebo že by ho někdo odpálkoval, aniž by mu sám nevysvětlil svůj vhled. Tohle jsme my ale tak trochu zapomněli. Suma sumárum, Malý princ prostě reflektuje to, jaký jsme lidi a tim pádem, jak celou knížku vůbec můžem pochopit.

LadyD
30.12.2017

Klasika, která nikdy neomrzí. K Malému princi jsem se dostala poprvé už na základní škole, v rámci čtenářského deníku. Tehdy jsem jeho hlubší smysl ještě moc nechápala. Popravdě spíš jsem z toho měla depresi, proč? No, proč cestuje Malý princ sám a bez rodičů? Teď už to vidím jinak. :)

Hebrey
29.12.2017

Malý princ patří mezi těch několik knih, které jsem přečetla vícekrát. Je asi jedno, kolikrát to člověk přečte, vždycky v Malém princi objeví něco nového.

Tanja00
29.12.2017

Nemám co napsat, snad jen že pohladí po duši a zůstane v srdci a ve hvězdách.

Helmutek
28.12.2017

Za celej svůj život jsem čet jen dvě tak moc "jiný" knížky, že jsou pro mě naprosto nezařaditelný: Malýho prince a Klub rváčů. I u Klubu rváčů ale jsem ještě ochotnej připustit, že (víc než) šikovnej spisovatel se třeba opravdu může umět stylizovat do role vypravěče, že se třeba bude umět naladit na tu zvrácenou a bizarní vlnu - přestože pro mě je to docela nepochopitelný, tak dejme tomu. Ze všech věcí, který znám, je to ale jen Malej princ, co je tak moc jiný - tak moc nezkažený, čistý a průzračný, tak přirozený a samozřejmý; tak křišťálově jasný a ryzí, že prostě jsem přesvědčenej o tom, že takovou věc (dílo? knížku? zázrak? poselství? myšlenku?) nemoh a nemůže napsat nikdo dospělej a nikdo "normální". Jsem přesvědčenej, že to nemůže napsat žádnej člen naší civilizace, jsem přesvědčenej o tom, že to je pohled a nadhled, kterej prostě nikdo normální mít nemůže. Nejde to - nejde se to naučit, říct si, že tak začnu přemejšlet, nejde se pro to rozhodnout. Malej princ nejde reprodukovat, nejde napodobit, nejde udělat remake nebo film (podle mě, teda), protože jakymkoliv dalšim zásahem to ztratí něco z týhle až nadpozemský struktury, a stane se pak z toho už jen obyčejná, byť možná nadprůměrná pohádka nebo povídka - prostě tvar, kterej už tu svojí nadpřirozenou auru ztratí. Jasně, nikdo nevíme, co se s Exupérym stalo během tý doby na tý poušti, ale jsem přesvědčenej, že právě to je ten důvod, proč dokázal napsat něco takovýho a proč se nic podobnýho nikomu dalšímu povést nemůže. V Malym princi se samozřejmě dá hledat jen příběh, jen poučky nebo jen moralitky; dá se tam hledat struktura povídkový knížky atd., ale kdokoliv by viděl jen to a neuvědomoval si, že tohle je jen jedna faseta, že to je jen nosič něčeho důležitějšího a většího, jen jedna tisícina celýho toho poselství, tak je omezenec a měl by si to přečíst buď ještě jednou - a ne proto, aby tady pak svrchovaně hodnotil, jestli ten příběh v jeho nynějších očích dospělýho a bohorovnýho kritika obstál /samozřejmě napíše, že jako malýmu se mu to líbilo víc/, ne proto, aby sem pak napsal nějakej štěpnej komentář, ale pro sebe a kvůli sobě. A pokud pořád nic, tak ať se k tomu vrátí za pět let. Malej princ je zjevení z jinýho světa: nezkažený, ryzí, průzračný a mnohovrstevnatý. Je to mnohem víc, než co by se dalo shrnout pod termíny jako pohádka nebo moralitka - je to celej myšlenkovej koncept, celej ten přístup (nebo přesnějc asi odstup), co se tak moc odlišuje od všeho ostatního, co nás neustále obklopuje a co my lidi umíme produkovat. Na světě by každopádně bylo mnohem líp, kdybysme se všichni naučili mít někde nebo v někom tu svojí růži; kdybysme se naučili dívat se tak na sebe a taky tomu pak věrně dávat to, co to potřebuje, přestože si to občas bere cenu nejvyšší. Kdybysme si na nic nehráli... Jako Malej princ.
P.S.: Přehlídka zdejších komentářů hodnoty a typu "neznal jsem, ale rip" je žalostná a panoptikální přehlídka lidský omezenosti a buranský nesoudnosti. Ale nakonec asi i to k tomuhle všemu patří... Bez přízemnosti a nevkusu by nebyla krása.

Lucienka
28.12.2017

Po letech jsem se k Malému Princi vrátila a opět se dostavil pokoj v duši, kdy se člověk na chvíli zastaví a pochopí. Čím jsem starší, tím mám Malého Prince raději, ale takových je nás tu víc, jak vidím :)

Ctv
28.12.2017

Jedna známá mi řekla, že kniha Malý princ člověka buď chytne, nebo ji nepochopí a zatratí. Pokusila jsem se číst v ...nácti letech, nepochopila. A dnes jsem z ní unešená.

Diabel
27.12.2017

Co napsat o Malém princi, abych se neopakoval..? To už ani nejde. Tenhle typ knížek mě dříve odrazoval od čtení a nebýt přítelkyně, tak bych si ho asi nikdy nepřečetl. Jako mladší jsem byl lenivý přemýšlet. Počkat? To jsem i vlastně teďka :D Každopádně tahle kniha nebude pro každého... Nebude pro jedince, kteří se neumějí nad věcmi hluboce zamyslet a podívat se mezi řádky... Tu a tam se v práci zeptám, jestli kolega četl Malého prince a odpovědí mi je: „Je to kravina. Nepochopil jsem to. Neznám.“... Napadá mne tedy, že pokud to nechápou ani někteří dospělí, jak to pak mohou chápat děti? Jako četbu na základní školu bych to určitě nedoporučil.
Nebudu psát ani, že je to moje nejoblíbenější knika, protože není. Já to chápu a beru to, ale mám ráději Tracyho tygra...
Tracyho tygr v nás probouzí zvíře a Malý princ probouzí již zapomenuté malé dítko v nás... Kniha má hloubku. O tom není pochyb. Po slohové stránce je také krásná... Ale i přesto tyto superlativy se mi nelíbí natolik, abych si ji zamiloval a ocenil ji tak, jak si kniha jistě zaslouží.
Možná je to způsobeno ohlasy okolí, doporučením mých blízkých... Někdy se mi to stane, že když lidé opěvují knihu až do nebes, přistupuji k ní více skepticky a jejich chvalořečení mě pak spíše paradoxně odradí...
Přestože je malý princ občas otravný s tím, že potřebuje odpověď na každou otázku a on sám odpovědi málokdy dá, je jeho příběh kouzelný a vlastně i prostý. A v jednoduchosti je přeci krása :-)

Moje hodnocení 7/10

lenka7348
27.12.2017

Domnívám se, že k této knize netřeba nic dodávat, mluví sama za sebe...