LadaLil LadaLil komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Kniha mě velmi bavila, zajímavě pojatý pohled na naši historii od první republiky až do revoluce. Co mě potom trochu nebavilo, ten absolutně zlatý příběh o tom, jak bezpráví bylo potrestáno, naše země vzkvétá, hlavní hrdinové nemají žádném chyby. Ve velmi dobře napsaném dramatickém románu mi toto nesedělo a působilo naivně. I tak jsem ale velmi ráda, že jsem knihu přečetla a budu ji doporučovat.

19.02.2024 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Nádherná kniha. Nádherný pocit, že dobro zvítězilo, že má smysl žít dobrý život, mě úplně pohltil a já dočítala poslední stránky se slzami v očích. Autor překonal sám sebe. Ne ve smyslu, že nic tak dobrého nenapsal, ale že ve svém věku zůstává kreativní a hledá nové způsoby psaní. To ve mně prohlubuje obrovskou úctu ke Kingovi a já mu tleskám.

Hlavní hrdina nám přiroste k srdci. Svou rovností, svou láskou k psovi, svou schopností rozhodnout se pro to, co je správné, ne pro to, co se vyplatí. Takového hrdinu fantasy kniha potřebuje, jdete s ním do všech dobrodružství a držíte mu palce.

Autorova schopnost vytvářet kompletní charaktery i místa v tomto románu dosahuje opravdových výšek. Román je nádherným popisem paralelního světa i jeho obyvatel.

Kniha nepřináší totálně šokující a novátorské uchopení fantasy žánru. Ale nabízí nám čas s hrdiny ve světě, který je vykreslen tak, že je téměř skutečný.

Děj se do poloviny odehrává v našem reálném světě. A v něm i končí.

Pokud chcete prožít putování za dobrodružstvím takové, jaké nabízejí knihy Tolkiena či Rowlingové, přečtěte si Pohádku.

28.07.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Velmi příjemná četba nenáročné, ale zároveň zajímavé detektivky. Odehrává se v nám známém, českém prostředí a přesto se domnívám, že kniha dosahuje skutečné literární kvality. Příběh je spletitý ale ne moc a postava vyšetřovatele Bergmana je sympatická.

30.12.2023 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tak uz je to naprosto stoprocentni. Jsem velka fanynka knih tohoto autora. Mela jsem pochyby, tolikata v poradi, nemela bych toho nechat, ale jsem velmi stastna, ze jsem to neudelala. Opet osvedceny mnohovrstevnaty pribeh, opet z noveho prostredi. Backman ma pro me schopnost odkryvat smutne a cerne zakryty lidske duse, ale delat to s laskou, porozumenim a hlubokou virou v cloveka. Hlavni zapletka je opet smutna, mozna vice nez v ostatnich knihach, ale opet mam pocit, ze ze vseho se lze dostat, i kdyz to asi neni pravda. Skvely preklad, velky zazitek celkove z cele knihy. Doporucuji.

28.05.2023 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Jako velká milovnice detektivek vždycky ocením spád, zápletku a hlavně když alespoň do poloviny nevím, kdo je pachatel. Tohle vše nový Cormoran Strike v Černocerném srdci splňuje. Fascinuje mě, že autorka nesnižuje úroveň ani když už by mohla. Celému světu ukázala, že umí vytvořit postavy, příběhy, ba celé světy. To v tomhle případě není třeba, ale hloubka porozumění komunity a dovedností, které obsáhla v této detektivce, mě fascinuje. Mé absolutní doporučení a hlubokosklon.

08.04.2024 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Je opravdu nasnadě, že Zweig je jedním z největších autorů 19. a 20. století. Jazyk, stavba příběhu a hluboké pochopení lidské duše jsou hlavními plusy této knihy. Na zdánlivě malém konfliktu se mladý muž hlouběji a hlouběji zaplétá do sítí rodiny zmučené dceřinou nemocí. I když chápeme jejich bolest, to dušení a závislost na mladém poručíkovi je nepříjemná a i když nejedná líbivě, nepostavíme se jako čtenáři proti němu. Naopak. Je vlastně kladným hrdinou románu.

22.08.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Silny, skvele napsany pribeh. Absolutni vtahnuti ctenare do deje. Ale ciste osobne jsem to temer nemohla docist. Pro me to jiz bylo za hranou unosnosti. Nikde sebemensi jiskra nadeje, pozitivni postava, nic. Samozrejme velmi dulezite je rozkryvat a nezavirat oci pred podobnymi osudy, ale na me to zkratka bylo moc.

28.05.2023 2 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Dobra detektivka, jiz druha, kterou jsem od tohoto autora precetla. Pribeh nebyl komplikovany a presto byl napinavy a vtahl me. Mela jsem na pachatele jiny tip, ale i tak se mi kniha velmi libila.

20.04.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Zajímavý a spletitý příběh, dobrá charakteristika postav, i přes délku mě příběhu bavil. Závěr a rozuzlení bylo dle mého banální, zejména k poměru napětí a očekávání.

06.01.2024 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Kniha se velmi dobre cetla, opravdu plynula a ja se tesila na dalsi casti pribehu. Obsahovala i prekvapeni, coz mam v pribezich rada.

20.03.2023 5 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Velmi dobrá detektivka. Napínavá, čtivá s překvapivým tématem a koncem. Nevím přesně v čem je pro mě hranice mezi dobrou a skvělou knihou, ale přestože mě bavila, úplně plným počtem ji hodnotit nemohu.

08.03.2024 4 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Nemám slov. Tak nádherná kniha. Mistrovsky napsaná. Tleskám autorce ke zvládnutí tak obrovského díla. Příběh mě pohltil a poslední 4 týdny, protože kniha je opravdu rozsáhlá, jsem každý den s nadšením usedala ke čtení. Cítím se obohacena jak emocionálně tak i souvislostmi a ponořením do historie Gruzie v průběhu jednoho století. Knihu opravdu vřele doporučuji.

27.01.2024 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Po shlédnutí mnoha filmů a seriálů o Janě Eyrové, jsem se konečně rozhoupala a sáhla po knize. Takže má očekávání již byla příliš vysoká. Je to nádherný příběh, ale svou naivitou a způsobem vyprávění by byl vhodnější pro čtení v mladším věku. Ale i tak je to skvost.

13.01.2024 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Velmi se mi kniha líbila. Strašidelná, jazykově dobrá, nic béčkového. Přečetla jsem ji na pláži za jeden den a radost mi udělalo, že jsem se chvilkami bála a rozhlížela vystrašeně kolem. Příběh má pointu, není, nebo mně nebylo jasné, co za tím stojí. Takže milovníkům hororů doporučuji.

25.07.2023 5 z 5

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

Opravdu zajímavý, dobře se čtoucí, napínavý příběh. Jedna z těch knih, co nepustím z ruky, dokud nedočtu. Líbil se mi i způsob autorčina psaní, má smysl pro plynulost. Milovníkům thrilerů určitě doporučuji.

10.05.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Dobré čtení, i když pár výhrad mám, a proto jsem nedala plný počet hvězd. Určitě se autorka ještě musí vypsat, věty byly někdy krkolomné. Vztah hlavních hrdinů a jeho psychologické zkoumání mi v detektivce neseděl a zdál se mi nadbytečný. Vyústění bylo trochu překvapivé a to mám ráda.

06.05.2023 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Naprosto jasné, dobře čitelné deníkové zápisky. Některé příběhy z nich zajímavé, některé téměř nudné. Vyústění a rozuzlení záhad jsem se nedočkala, což odpovídá deníku, ale mě to zkrátka chybělo. Na konci pocit lehké neukončenosti.

05.04.2023 3 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Tuto knihu bych zaradila do tech prijemnych, dobre se ctoucich a rychle plynoucich. Hlubsi dojem nezanecha, zejmena ve srovnani s Prokletym krajem. Ale myslim, ze i presto se ke kniham M. Klevisove vratim. Pro chvile oddechu jsou bezvadne.

29.03.2023 3 z 5

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Opravdu skvělá detektivka. Zajímavá od začátku do konce a s překvapivým vyústěním. Doporučuji.

02.04.2024 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Kniha se mi velmi líbila. Neřekla bych úplně horor, ale rozhodně tajemná. Příběh je složen z několika časových rovin, ale nedochází ke zmatkům, vše je velmi dobře propojeno. A do téměř úplného konce není nic úplně jasné. Četbu jsem si užila a knihu vám všem doporučuji.

01.01.2024 5 z 5