Osmý život (pro Brilku)

Osmý život (pro Brilku)
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440299/bmid_osmy-zivot-pro-brilku-1Yu-440299.jpg 5 544 544

Strhující rodinná sága provázená vůní čokolády se odehrává na pozadí celého dvacátého století, za gruzínskoruské války a v neklidném revolučním období. Gruzie, 1900: Vše začíná jako v pohádce. Prapradědeček si z cesty do Vídně přiváží recept na nejlepší horkou čokoládu na světě. Je hustá, „černá jako noc před bouří“ a naprosto neodolatelná. Její konzumace má ovšem tragické, nezřídka i smrtelné následky… Zděšený chocolatier, který stejně jako všichni Gruzínci věří na pohádky, záhy dospěje k přesvědčení, že na jeho lahodném nápoji spočívá kletba. Přesto však recept předá jako rodinné tajemství své nejstarší dceři Anastasii, která se bude k vaření čokolády během svého stoletého života opakovaně vracet. Německo, 2006: Anastasiina pravnučka Nica přerušila kontakt s rodinou a odstěhovala se do Berlína. V Gruzii právě probíhá občanská válka a její neteř Brilka, která se vydala na cestu na Západ, se odmítá vrátit do Tbilisi. Nica ji vyhledá a celý rodinný příběh jí vypráví. Horká čokoláda připravovaná podle staré rodinné receptury přináší po šest generací spásu i neštěstí…... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: ekniha , Host
Originální název:

Das achte Leben (Für Brilka) , 2014


více info...

Přidat komentář

mau
12.07.2024 5 z 5

Krásný, velký román a bonus k tomu je život a politická situace v Gruzii. Kéž by bylo takových knih více.

LaVendula
12.07.2024 5 z 5

Když jsem před pár lety přečetla jednu z mých nejoblíbenějších knih vůbec- Dům duchů Isabely Allende, posteskla jsem si, že na něco tak smutného, dramatického a přitom magického už nikdy nenarazím. A ejhle! Tato téměř devítisetstránková poetická sága (nikdy jsem tak dlouhý román nečetla) Nino Haratischwiliové vyprávějící strhující příběh rodiny Džasiů na pozadí pohnutých gruzínských dějin se mě dotkla podobně. Šetřila jsem si ji na celé léto, ale nešlo to! Zhltla jsem ji jedním dechem.


wilsonka
29.06.2024 4 z 5

Zvláštní kniha, dlouhá sága jedné gruzínské rodiny. Hodně ponuré, smutné. Začátek a první části knihy nádherné, donutilo mě to hledat i více o gruzínských dějinách. Tím, jak se protínají smutné osudy členů rodiny s dějinami země, se člověk vžije do jejich životů. Období po pádu komunismu, už nebylo tak zajímavé.
Konec se mi zdál dlouhý a protahovaný, někdy bych šla více do hloubky, jindy se mi zdálo, že autorka zbytečně popisuje znovu a znovu pocity hrdinů.
Posloucháno jako audiokniha, hlas paní Hudečkové je příjemný, dodal knize správnou dramatičnost.

Marcela52
27.06.2024 5 z 5

Velmi emotivní a strhující rodinná sága, která mapuje na osudu jedné gruzínské rodiny celé dvacáté století, mě zaujala od první stránky. Nebylo to ale snadné čtení, takže jsem knihu četla dlouho, ale nakonec jsem těch 850 stránek přečetla. Doporučuji spíše náročnějším čtenářům, které zajímá nejen historie bývalého Sovětského svazu, ale také osudy obyčejných lidí, kteří na dějinné zvraty nejvíce doplatili.

Princezna22
04.06.2024 5 z 5

Posloucháno jako audio kniha.... Příběh je plný emocí... Budete prožívat s hrdinkami jejich lásky, strach, nenávist i osamění. Některé situace by pro mě osobně byly nepochopitelné, ale budete chápat, proč se tak kdo chová a dokážete se vžít do jejich pocitů.. Velice silná kniha i když já ji poslouchala. Mohu doporučit.

Martooni
02.06.2024 4 z 5

(SPOILER) Mám ráda rodinné ságy a nevadí mi obsáhlé knihy. Ale musím se přidat k méně spokojeným čtenářům, do str. 783 to byla skvělá kniha.

Prožila jsem několik dní s osudem rodiny Džaši.. osudem, který Džašiovým ženám nepřál. Nejvíce se mi do srdce zaryla Kitty, s jejím strašným osudem, kdy brutálně přišla o miminko, o Andra, i o rodinu a vlast.

Ale konec se mi nelíbil, byl zbytečný, utahaný, Nicyn exil mě nebavil. Pro mě kniha skončila na str. 783, když zemřela Daria, když zemřel Kosťa, Nana a Stasie. A Nica se nevrátila.

iška
30.05.2024 5 z 5

Už ani nevím, kolikrát jsem tuto knihu vzala do ruky a vzápětí opět vrátila na regál. Její tíha mě odrazovala. Ale překonala jsem to a jsem za to ráda. Úžasný román. Je škoda, že nejsem sama, koho jeho váha (nejde ani tak o počet stran) odrazuje. Možná mohl vyjít ve dvou svazcích? Určitě by si zasloužil, aby po něm sáhlo víc čtenářů.

lilites
17.05.2024 5 z 5

Něco málo přes 850 stran Gruzínských dějin, dějin prožívaných skrz několik generací rodiny Džaši.. soukromých vzletů i pádů, radostí i bolestí jednotlivých členů rodu a prokletí v podobě čokolády dle rodinného receptu..

MILUJU TO!!!

Tato rodinná sága mě naprosto uchvátila, rozbila a nadchla. Je to vlastně vyprávění tety Nicy pro její neteř Brilku o jejich rodině. O pěti, s Brilkou šesti, generacích a jejich blízcích, žijících po většinu času v Gruzii. Pomalu se dostáváme od r. 1900 do současnosti, příběh je velmi čtivý, má v sobě neskutečné kouzlo a dokáže skvěle upoutat. Je to plné života, emocí, a svou roli hraje i všudypřítomný osud, který se nedá oklamat.. je to skvělé !!!

Líbí se mi, jak nás celým dílem doprovází dějiny Gruzie, vnímáte je skoro až okrajově, ale přitom je to všechno tak moc důležité a díky tomu je příběh ,, kompletní,,. Proplétají se s životy jednotlivých členů rodiny a dotvářejí celou knihu k dokonalosti. Nebo je to naopak a hrozné dějiny Gruzie dotváří tato životem a čokoládovou kletbou zkoušená rodina...

Jsem velmi ráda, že jsem si knihu přečetla a dozvěděla jsem se o dějinách této země. Také jsem si mnoho věcí během čtení dohledávala a někdy se opravdu nestačila divit, o čem všem jsem neměla ani tušení ...

Vřele všem knihu doporučuji..

michaela7087
17.05.2024 5 z 5

Literární skvost!!! Miluji rodinné ságy, a toto byla jedinečná.

Katka2382
20.04.2024 5 z 5

Knihu jsem četla nezvykle dlouho,ale o to víc jsem si zamilovala její hrdiny.
Krásný příběh.

TipsyChipsy
18.04.2024 5 z 5

Mimořádná, úžasná rodinná sága s perfektně vykreslenou psychologií postav. Hrdinové mají překvapivé osudy, organicky propojené a utvářené. Nečekaně se potkávají i v dalších generacích. Autorka zkoumá nitra všech, popisuje jejich touhy, strachy a je dost napínavé, jak se jejich životy zvrtnou. Jsou jako skuteční, podvědomě jsem s nimi žila po dobu četby. Dějiny 20. století jsou nenásilně v pozadí a dobře zohledněny. Hlavní je však čtivý a napínavý osud jedné rodiny a jí blízkých osob. Autorka tam geniálně vložila magickou osudovost komplikovaných rodinných pout. Je tam tajemné kouzlo, je tam umění. Dovolila bych si to srovnat i s nejúžasnějšími více generačními romány, které jsem četla: Sto roků samoty a Žítkovské bohyně.

KarolinaFifth
22.03.2024 5 z 5

Nádherný příběh, střídají se v něm nálady i rychlosti vyprávění, hlavní hrdince jsem fandila od začátku do konce v tom, aby se měla dobře. Je to jako dobrý film, děj se odehrává před očima.

marara
27.02.2024 5 z 5

Šílené 20. století odvedlo Gruzii od jejích ambicí stát se Francií východu do područí sovětské totality. Právě ta zničila zemi, lidi, jejich sny a nebylo z toho cesty ven ani po rozpadu SSSR. Ráda jsem si doplnila znalosti o Gruzii, ale hlavně mě vzaly za srdce osudy silných a velmi zajímavých žen jednoho rodu, které ale ničili jejich muži. Stasii její bílo-rudý nadporučík, který byl ne zcela dobrovolně víc v armádě a ve válce než doma, krásnou Christine a jejího muže, vysoce postaveného komunistu Ramaze, zase zničil malý velký muž, který se do Christine zamiloval a využíval ji jako milenku. Neuvěřitelná Kitty Džašiová, která pykala za jedno chybné rozhodnutí svého Andra Eristaviho celý život. Jako jediná unikla ze sovětského pekla, ale za krutou cenu izolace od rodiny. Její svéhlavá neteř Elena, která celý život rebelovala proti rodičům, zvlášť proti svému otci Kosťovi, a její dcery, krásná Daria, která se špatně zamilovala, a nakonec vypravěčka příběhu Nico, která před tragédií své rodiny i země odešla do Německa, kde se snažila vyrovnat s traumaty, která prožila. Nad všemi těmito silnými osudy se vznáší neodolatelná vůně prokleté čokolády. Trochu to připomíná Márqueze a Sto roků samoty.

Hajana
16.02.2024

Čau, to byla jízda. Jedna z nejlepších knížek, kterou sem četla a za mě musím říct, že těch přes 800 stran mi strašně rychle uteklo. Doporučuji

Martule44
03.02.2024 3 z 5

To bylo hodně dlouhé čtení. Přečíst si o dějinách Gruzie by nebylo tak špatné, kdyby tam nebylo všeho tak nějak moc. Chápu,že sága, ale nic se mi pořádně nevrylo pod kůži, aby to ve mě zanechalo hlubší dojmy....kniha si jistě zaslouží pozornost, ale já měla občas chuť otáčet stránky rychleji.

LadaLil
27.01.2024 5 z 5

Nemám slov. Tak nádherná kniha. Mistrovsky napsaná. Tleskám autorce ke zvládnutí tak obrovského díla. Příběh mě pohltil a poslední 4 týdny, protože kniha je opravdu rozsáhlá, jsem každý den s nadšením usedala ke čtení. Cítím se obohacena jak emocionálně tak i souvislostmi a ponořením do historie Gruzie v průběhu jednoho století. Knihu opravdu vřele doporučuji.

elexmil
19.01.2024 5 z 5

Autorku jsem objevila v návaznosti se svou cestou do Gruzie. Jedna z nejlepších knih, co jsem četla v poslední době. Strhující příběh rodiny v době dějinných zvratů, kdy "kvetly jen černé růže".

MonikaJanka
14.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Po dva a pol mesiaci hotovo! Pred Vianocami som knihu odložila s tým, že to nedočítam a to mi chýbalo okolo 250 strán. Po Novom roku mi niečo vnuklo, aby som to predsa len dočítala. A neľutujem.
Najšokujúcejší moment v knihe pre mňa bol, ako jedna z postáv prišla o dieťa a ani jej nebolo umožnené mať ďalšie.
Prečo takmer každá hlavná mužská postava v knihe behala za ženami?

ivousekk
12.01.2024 3 z 5

Tak tohle bylo sakra dlouhé čtení. Velice zajímavé a velice náročné. Příběh rodiny byl úchvatný, kulisy, v nichž se odehrával, stejně tak.
Ale té vaty okolo... Tolik niterných pocitů a neustálé pitvání se v nich. Styl psaní, že to je vlastně dopis/vyprávění další osobě, bez toho všeho bych se vážně obešla. Knížka by měla o 1/3 méně stránek a byla mnohem, mnohem svižnější.
A pak ten závěr, jak si ho mám vyložit? Vůbec se mi nelíbil.

juliesze
06.01.2024 5 z 5

Knížka byla skvělá. Nejlepší část pro mě byla kniha Darii, ale celkově bylo strašně zajímavé zjistit rozpory v rodině, politické rozepře. Perfektně zpracované a velice uchopitelné a představitelné příběhy rozvětvené rodiny mezi 4 generacemi.