Kočka a Generál přehled

Kočka a Generál
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499035/bmid_kocka-a-general-MDh-499035.jpeg 4 107 107

Mistrovský psychologický román o zločinu a trestu, o odplatě a zúčtování — a také o lásce. Píše se rok 2016 a v Berlíně se nečekaně protnou osudy tří lidí, kteří jsou natolik odlišní, že by se jen stěží dali najít rozdílnější. Kočka je mladá herečka původem z Gruzie, nadaná, neklidná, těkavá, vášnivě oddaná divadlu a své rodině. Moskevský rodák Alexandr Orlov, kterému všichni říkají Generál, se v průběhu let vypracoval na jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů a obestírá ho aureola tajemství a nebezpečí. A Vrána? Vrána je někdejší válečný novinář, jemuž se před rokem zhroutil svět. Všechny tři propojí mladičká Nura a jistá strašlivá událost, k níž došlo v malé vesnici na severním Kavkazu během první čečenské války, tedy před více než dvaceti lety. Avšak vina zůstává vinou, zlo zůstává zlem a před vlastní minulostí se nedá uprchnout.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Die Katze und der General , 2018

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kočka a Generál. Přihlašte se a napište ho.

jejda.majda
11.06.2024 5 z 5

I několik dní po dočtení ve mě tento příběh o vině či nevině stále rezonuje a to to nejdřív vypadalo, že se nezačtu. Zvyknout si na ten mnohovrstevnatý styl mi tentokrát trvalo opravdu dlouho - 120 stran! Jinou knihu bych už dávno odložila, jenže u téhle mně něco pořád táhlo dál.

Kočka a Generál je opravdu hutný psychologický román na jehož čtení musíte mít dostatek času, abyste se do příběhu mohli pořádně ponořit. Odměnou vám pak budou nádherné pasáže z historie Gruzie myšlenky, které ve vás budou ještě opravdu dlouho rezonovat a skvěle propracované charaktery postav, na které jentak nezapomenete.

Nino Haratischwili je opravdu výbornou autorkou, těším se až si od ní přečtu něco dalšího.

bod
30.03.2024 4 z 5

Stejně jako Osmý život to bylo velice poutavé čtení, jen tentokrát mi trochu vadil až uměle překombinovaný děj .

Clara_C
24.02.2024 5 z 5

Ještě teď mám z některých pasáží husí kůži. Pořád se zabýváme první a druhou světovou válkou, řešíme zvěrstva a nelidskost v nich spáchaných, ale války jsou zde pořád. Stále jsou někde šílení vojáci a Nura jako jejich svědomí.
Člověka formuje život, činy jím spáchané, ale i přesto se nakonec ukáže, zda se ještě dokáže podívat sám sobě do očí nebo ne.
Krásná a v mnoha ohledech krutě pravdivá a současná kniha.

" Jestliže bylo možné, aby udělali, co udělali, jestliže bylo možné, aby on udělal, co udělal, aby mu v tom nikdo nezabránil, aby je nikdo nezastavil, jestliže bylo možné, aby Aljoša jen tak zmáčkl spoušť a aby Nuře svírali hrdlo, jestliže bylo možné, aby všichni vládli nad životem a smrtí, aniž za to museli zaplatit, jestliže bylo možné vmžiku odložit lidství jako starý plášť, pak lidství nemá žádnou cenu.
Každý krok, který dosud v životě udělal, protože se domníval, že je správný, byl jenom ztrátou času. Ve světě, kde máte na výběr buď stát se vrahem, nebo si sám prohnat kulku hlavou, ve světě, kde se znásilňuje proto, že se naskytla příležitost, už neexistovalo žádné správně.

Přišli jsme na místa, kde jsme neměli co pohledávat, a dělali jsme věci, které jsme dělat neměli. Proti své vůli jsme se podrobovali vůli jiných a namlouvali si, že je to naše vlastní rozhodnutí. Myslíš, že jsi byl třeba jen na vteřinu svobodný? Myslíš, že na světě existuje svobodný Rus? Že někdy existoval? Svoboda je vykoupená neviditelností a mlčením, anebo vyústí v pracovní tábor nebo přinejlepším v cele o devíti metrech čtverečních. Naše svoboda je buď nečinnost a apatie, nebo strach. "

všechny komentáře

Související novinky (1)

Vychází Kouzlo všité do šatů a další knižní novinky (45. týden)

04.11.2022

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.

Kniha Kočka a Generál v seznamech

ve Čtenářské výzvě7x