Kris.Tyna Kris.Tyna komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Nechala jsem se nalákat recenzemi, bohužel jsem asi již přehlcená tématem židé, koncentrační tábory, nacisté.. Bylo to smutné, dojemné, bylo to dobře napsané, prakticky tomu nemám co vytknout, ale upřímně jsou i lepší knihy, některé pasáže mě docela nudily a hlavně mi toto téma už přijde vyčerpané...po přečtení se pro mě kniha ztratila v davu jiných, podobných.

26.01.2021 2 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Přijde mi, že ať napíšu cokoli, nedokáže to ani zdaleka vystihnout, jaká kniha je, jaké jsem z ní měla pocity a co ve mně zanechala. Je to těžká kniha, spousta emocí, trápení, bolesti a strachu, ale také lásky, oddanosti a přátelství. Poplakala jsem si, a tahle kniha ve mně dlouho zůstane.

03.05.2020 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Opravdu skvěle napsaná kniha. Jednak jsem se nemohla odtrhnout a za druhé jsem se tak správně bála! :) Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo je pachatel, v bezpečí nebyl pořádně nikdo.. Jednoznačně doporučuji, ačkoli 90% hodnocení mluví samo za sebe :)

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Emotivní, dojemné, upřímné, ale ne sentimentální. Víc takových knih.

11.09.2020 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

To je tak, když čtete knihu a pořád doufáte, že to ještě chvíli neskončí. Čtení této knihy jsem si užila nesmírně - jednak jsem z Brna, takže jsem přesně věděla o kterých podnicích, ulicích a místech mluví, jednak pro mě kniha měla hodně myšlenek k zamyšlení, podnětů, přemýšlení o vztazích, o tom, když cítíte, že jeden ve vztahu má navrch a vy to nejste... Dám si ještě chvíli a pak si to dám ještě jednou. Mimochodem za mě adept na vítěze Magnesie Litery.

13.04.2020 5 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

Skvělá kniha, nečekané zvraty, nic není takové, jaké se na první pohled zdá. Začátek knihy byl takový obyčejný, nenaznačil jaký chytlavý příběh se za ním ukrývá, ale postupně se příběh rozvíjí a vy jen zíráte...

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kdo má rád detektivky, doporučuji, pěkně se čte, napínavé, hlavní hrdinka Slovenka, která se stala detektivem v Anglii a nese si se sebou osobní příběh, který se průběžně čtenář dozvídá..vždy tak akorát, aby navnadil. Co bych vytkla (ve více knihách) - zaměření pachatele na Eriku a tendence ji zabít apod. - za mě největší klišé.

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Moje první kniha od Klevisové. Píše dobře, nápad dobrý, prostředí dobré..všechno dobré, ale takové nějaké... V detektivce mi chybí větší napětí, gradování děje..

13.04.2020 2 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Knížky od Radky Třeštíkové beru jako oddechovou literaturu a nic od nich neočekávám, proto jsem byla velmi příjemně překvapená. Vlastně co, překvapená, prostě mě to fakt bavilo. Vždycky jsem knížku v noci odložila, až když jsem fakt nemohla udržet otevřené oči :D Je to prostě ze života, bavil mě ten životní chaos hlavní hrdinky, potřeštěná matka, kamarádky, Veselí a okolí, které je mi dobře známé, plakala jsem, když jsem četla stránky o tatínkovi, prožívala jsem každé slovo, zažila jsem podobnou situaci s mým velmi blízkým členem rodiny a myslím, že Radka vycházela též ze svých zkušeností.. Pár knih jsem od ní už přečetla, v kterémsi komentáři jsem psala, že Bábokovky jsou za mě její nejlepší knížka ale ne, je to tahle.

26.01.2021 3 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Přidávám se k pochvalným komentářům. Od autora jsem četla několik knih, doporučila bych všechny. Oddechové čtení, napínavé, jo, za mě palec nahoru.

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

První díl jsem nečetla, takže jsem přesně nevěděla do čeho jdu, ale tento se mi líbil, milé, příjemné čtení a skoro pořád jsem u toho měla chuť na kávu :)

11.09.2020

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Kniha z velmi netradičního a zajímavého prostředí. Celou dobu jsem Taře držela pěsti, aby to zvládla a vymanila se z rodinného prostředí, aby byla silnější, aby se nenechala stáhnout zpátky. Knihu jsem přečetla jedním dechem, je to psané poměrně jednoduchou, příjemnou formou, víceméně se drží jedné linie a popis veškerého Tařina života (i mimo Buck's Peak) je vždy popsán ve vztahu k rodině, o dalších lidech, kteří jí vstoupili do života se zmiňuje spíš okrajově a bez dalších podrobností. Fascinovalo mě, jak její rodina pohrdá konzumním stylem života, jak sebe vidí jako "něco víc" a někoho, kdo nemá zapotřebí se podrobovat autoritám, přesto ale se peněz (a nejen jich) od těchto lidí neštítí :D Nicméně jedna z nejlepších knih, které jsem četla za poslední dobu, spousta věcí na zamyšlení - obzvlášť, pokud i vy nemáte rodinné vztahy zalité sluncem, doporučuji si přečíst.

03.05.2020 4 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Velmi zajímavý příběh, který mě donutil si opět uvědomit, že bych si měla vážit věcí, které beru jako samozřejmost, protože jinde na světě to tak vůbec být nemusí. Sonda do života mladé Korejky, kéž by takových knih bylo víc!

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Já nevím. Přidám se do skupiny těch, co neví, co si o knize myslet. Rozhodně jsem čekala víc. Asi jsem prostě málo intelektuální, že některý věci a myšlenky na mě nepůsobí a pak mám pocit, že čtu plytký románek. Pokud se ale povznesu nad to, že si chci z knihy něco odnést, tak jako oddechovka je to ok. Hlubší myšlenka ke mě nedorazila a konec mě bohužel zklamal.

13.04.2020 2 z 5

Holky ze severu Holky ze severu Šeng Kche-i

Za mě bohužel ne. Nedokázala jsem se ztotožnit s jazykem, kterým je příběh vyprávěný, jak mezi sebou postavy komunikují, jak se jmenují... chápu, že to všechno bylo účelně, ale mně to naprosto zkazilo zážitek z knížky, na kterou jsem se těšila. Chyběla mi tam autentičnost prostředí, místa.. Když chci číst knížku z Číny, tak nechci aby se holka jmenovala Růža a Liduška, Verunka, Džon apod. Ano, nebraly si servítky, konkrétně "Růža" byla holka od rány, nebála se ozvat, v kontrastu s hodnou a poddajnou a důvěřivou Liduškou, různá prostředí (kontrast vesnického uvažování se životem ve městě), hledání zaměstnání, poukázání na to, že když máš prsa a nebojíš se je použít, že z toho může plynout množství výhod, vykreslení charakterů čínských mužů, kteří prostě mají holt navrch (v, tohle všechno bylo prima a zajímavý, ale bohužel za mě z toho je akorát guláš. Škoda.

13.04.2020 1 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Asi nejsem na tenhle typ knih stavěná. V textu jsem se těžko orientovala, vlastně jsem mnohdy nechápala co je tím "sdělením", nebýt toho, že jsem si tu přečetla některé komentáře, díky kterým jsem si to trochu v hlavě poskládala, tak vlastně nevím co jsem četla a o čem to bylo.

11.09.2020 1 z 5

Dcery nové doby Dcery nové doby Carmen Korn

Čtivé, chytlavé, zajímavé - myslím, že málokdo si uvědomuje, že ne všichni Němci válku chtěli, že i Němcům zásadně ovlivnila životy - a ne nutně v dobrém, že i v Německu byli lidé, kteří také přišli o rodinu, přátele, domovy. Hodně knih, které se dotýkají druhé světové války, je psaná z pohledu vojáků nebo jiných národů (ať už Židů, Čechů, Poláků..), takže z mého pohledu to bylo příjemně osvěžující a zajímavé. Rozhodně bych ale tuto tetralogii nesrovnávala s Geniálními přítelkyněmi. Jak tu bylo už zmiňováno,tento příběh nejde do hloubky, nevykresluje tolik psychologii a charakteristiku postav, ale tím bych mu určitě nesnižovala hodnocení, za mě pro nadcházející podzimní večery vřele doporučuji :)

11.09.2020 4 z 5

Absolutní miláček Absolutní miláček Gabriel Tallent

Námět knihy je zajímavý, přečetla jsem ji raz dva. Co mi nesedělo byly dlouhé popisy - mnohdy jsem se už začala ztrácet, natož abych si to zvládla představit. Zato některé pasáže byly brilantní, člověk úplně cítil to stoupající napětí. Kniha je z úplně jiného světa (čtrnáctiletá holka, která umí střílet jak nájemný zabiják a bez zbraně nevyjde ani před dům?), je vulgární, plná agrese a vzteku. A taky incestu. Je to poměrně čtivý příběh, jsou tam patrné spodní proudy, kdy jde cítit, že by se Turtle současnému životnímu stylu chtěla vymanit, obzvlášť se dostanou na povrch po seznámení s Jakobem a Brettem, kdy uvidí, že se dá žít i jinak, ale má strach, pochybuje o sobě. Bohužel konec je pro mě trochu zklamání, jako by si autor řekl, že už popsal dost stran a už by to mělo skončit - velká závěrečná přestřelka, pár stran "co bylo po" a konec. Každopádně za přečtení to stojí.

15.05.2020 2 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Klasika. Kniha se mi moc líbila, četla jsem ji opakovaně a určitě zůstane v mé knihovně.

13.04.2020 5 z 5

Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové Pavel Kosatík

Těžko se mi kniha hodnotí, protože Olga Havlová si zaslouží náš obdiv a byla evidentně velmi výjimečná žena. Bohužel kniha jako taková se mi nečetla moc dobře. Chyběl mi tam nějaký "zápal pro věc", chvílemi se jedná o dost strojený popis, zvláštní slovní obraty (cítím z toho, že autor chtěl být "uctivý"), ale já tam postrádám uvolněnost, lehkost.. Některé pasáže byly zajímavé, ale je pravda, že jsem už četla trochu na sílu a musela jsem se ke čtení dost nutit.

13.04.2020