Rozhovory s přáteli

Román Sally Rooney Rozhovory s přáteli vzbudil ve světě zcela ojedinělý ohlas. Z neznámé autorky se doslova přes noc stala literární celebrita, její kniha vévodila žebříčkům prodejnosti i kulturním rubrikám a získala nejedno literární ocenění, a to nejen proto, že knihu můžeme číst jako romantickou komedii, plnou nevěry, sexu, odcizení i sblížení, ale zároveň jako silný příběh o životě a myšlení současných mladých žen. Rozprostírá se před námi příběh jednadvacetileté dublinské studentky a básnířky Frances, její kamarádky Bobbi a o něco staršího manželského páru, herce Nicka a fotografky Melissy, spolu s vypravěčkou Frances sledujeme složitou dynamiku vztahů, intelektuálních debat i milostných románků. Titulní „rozhovory s přáteli“ jsou přitom nesmírně otevřené. Frances, Bobbi, Nick a Melissa spolu mluví o sexu a přátelství, umění a literatuře, politice a genderu a samozřejmě i o těch druhých s až nemilosrdnou upřímností. Každopádně čtenáře čeká fascinující, velmi precizně promyšlený a výtečně napsaný román o vztazích, intimitě, komunikaci s okolím a osobním zrání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408541/big_rozhovory-s-prateli-RjM-408541.jpg 3.6289

Vydáno: , Argo

Conversations with Friends, 2017

Kniha Rozhovory s přáteli

KajaProchy

Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli se mi knížka hrozně líbila, nebo mě hrozně štvala. Asi obojí. Gramatický styl utvrzuje styl psaní, nejde tolik o děj, jako o emoce. To se mi někdy hodně líbilo, protože bylo snadné se do hrdinky vžít. Ale někdy i štvalo, protože byl děj roztrhaný. Někdy mě štvala i Francis. Ale vlastně jí lze pochopit, protože každý máme nějaké "nehezké" pocity a zlozvyky. Kniha šla opravdu na dřeň a zabředla i do pocitů, které člověk nepřipustí sám sobě, natož druhým.
Bylo by zajímavé si přečíst příběh i z pohledu ostatních postav, hlavně Bobbi.

ViktorieMars

No, knížka se četla dobře, na absenci úvozovek se dá rychle zvyknout. Nelíbil se mi moc začátek, jakým strohým způsobem byly pocity hlavní hrdinky popsané. Ale potom už to bylo lepší. Kniha vyvolává hodně pocitů a otevřený konec je napůl uspokojivý a napůl frustrující. No nevím. Znovu bych si ji nepřečetla, ale ztráta času to nebyla.

IgorGebiza

kniha, ktora sa da citat, cita sa lahko, ale Normalni lidi sa mi pacilo viacej.

spencer

Jsem si jistá, že se mnou mnoho lidí nebude souhlasit, ale mě tento titul naprosto odzbrojil a považuji jej za jeden z nejlepších debutů, které jsem kdy četla.
Tato kniha je o čtyřech lidech. Frances a Bobby jsou bývalé přítelkyně, které se seznámí s o deset let starším manželským párem, Melissou a Nickem. Společně se spřátelí a mezi Frances a Nickem brzy přeskočí jiskra. Možná byste čekali, že kniha bude o nevěře, ale není tomu úplně tak. Autorka jde velmi do hloubky a nazvat jejich vztah nevěrou není tak jednoduché. Děj se zabývá láskou v mnoha podobách, komplikovanými vztahy a především tím, zda je možné milovat více osob najednou. Mimo jiné se zabývá mládím, stárnutím, a jak v průběhu let přehodnocujeme svá rozhodnutí. Tolik pocitů ve mně kniha už dlouho nezanechala. Myslím, že ji ještě dlouho budu rozdýchávat.
Prostě nádhera. Určitě jsem knihu nečetla naposledy.

MedvidekS

Ehrm takové honosné recenze? Tak tahle knížka mě hodně zklamala. Nejdřív jsem myslela, že mě to nebaví kvůli stylu psaní - autorka nepoužívá uvozovky na přímou řeč a celé je to zhuštěné… ale ne, ten příběh byl nuda a postavy nesympatické. Takže za mě nee

tulipi

Na knihu jsem byla zvědavá, protože jsem náhodou vyposlechla v knihkupectví její nadšené hodnocení. Přečetla jsem ji během dovolené a to ohromné nadšení mne nějak minulo. Spíše z toho mám rozporuplné pocity.
Knihu Normální lidi, která u nás vyšla této autorce v roce 2020, si nechám s klidným svědomím ujít (alespoň prozatím).

pakoshka

Vážně přemýšlím, jestli je tahle kniha opravdu tak plochá a hloupá, nebo jsem jenom já tak nafrněná? Dočetla jsem, protože jsem nechtěla mít třetí odloženo knihu tento měsíc, ale nadšená nejsem ani malinko.

katasokolov

Autorku mám moc ráda a její psaní mi prostě naprosto skvělé sedí. Paradoxně jsem se ale k této prvotině dostala až na úplném konci její literární tvorby. Kniha byla opět čtivá a ukrývalo se v ní spoustu emocí, životních rozhodnutí a vztahových či společenskovědních témat.
Autorčina prvotina je dosud, dle mého skromného názoru, nejslabší z její tvorby, ale přesto stál příběh za to.
Sally, piš směle dál !! :)