Kllara Kllara komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nemám ráda četbu o koncentračních táborech. Tohle téma je pro mě nesmírně náročné a vzbouzí ve mně takový vztek, žal a bezmoc, že podobné knihy často ani nejsem schopná dočíst, protože nemůžu uvěřit, že lidská zrůdnost je schopná dosáhnout až takových rozměrů. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o druhou nejlepší knihu na databázi, jsem se rozhodla dát jí šanci. A musím říct, že je to opravdu silný příběh, který mě místy dojímal k slzám. Je však pravdou, že vzhledem k mé žánrové orientaci tato kniha nepoputuje na můj seznam oblíbených knih, ale to ani není účelem. Tohle je kniha, kterou je důležité přečíst minimálně kvůli rozšíření obzorů ohledně toho, co se na světě děje. A to zde bylo zachyceno opravdu výborně a takovým způsobem, že na celý příběh jen tak nezapomenete.

03.02.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Okolo této knihy jsem se dlouho procházela v knihkupectví. Možná tak 5 let. Když jsem v ní tehdy poprvé zalistovala, odradil mě styl, jakým byla napsaná - částečně formou spisů v archivu a s netypickým vyjádřením přímé řeči. Jednoho dne jsem se však odhodlala a koupila si ji s tím, že to nejhorší, co se může stát, je, že mě nebude bavit. Ale bavila mě a hodně. Občas jsem se sice musela prokousat spisy, které mě zase tolik nezajímaly, ale většina z nich byla nakonec napsaná čtivě. Samotné téma knihy - léčitelství, okultismus a bohyně, mi přišlo velmi originální a myslím si, že podobných knih je v České republice opravdu pomálu a cením si toho, že autorka zpracovala právě tohle téma. Zároveň se mi moc líbilo, že kniha je napsána na základě skutečných postav a událostí s tím, že se odehrává na existujícím místě, které lze navštívit, i když samozřejmě chápu, že to nemuselo udělat současným obyvatelům Kopanic příliš dobrou službu. Nemyslím si však, že se chtěla autorka prostřednictvím tohoto místa přiživit, ale spíše vzdát hold bohyním, které zde pobývaly a upozornit širší veřejnost na jejich existenci a osudy. Co se týče příběhu samotné Dorky, tak ten byl dle mého názoru velmi zajímavý a výborně napsaný, na konci se vše hezky pospojovalo dohromady. Ve výsledku je to opravdu moc dobrá kniha, která je promyšlená, čtivá a zahalená oblakem tajemna. Určitě nesedne každému, ale myslím si, že stojí za přečtení a ať už si každý o žítkovských bohyních myslí, co chce, jedná se o nedílnou součást naší historie, která prostupuje každým z nás.

04.07.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Čtení tohoto románu jsem si užila a neužila zároveň. Něco tak beznadějného a depresivního jsem snad ještě nečetla a čím dál jsem v příběhu postupovala, tím to bylo horší. Autorka však píše nesmírně čtivě a myslím si, že se jí touto knihou opravdu podařilo rozpoutat mnoho silných emocí.

21.08.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Myslím si, že zde v komentářích bylo nejspíš řečeno už úplně všechno. Ale přesto si nemohu odpustit i svůj komentář, protože tohle je jednoznačně jedna z nejkrásnějších knih, která kdy byla na této planetě napsaná. Myslím si, že nic dalšího dodávat nemusím,
protože kdo četl, pochopí, kdo nečetl, nepochopí a kdo četl a nechápe, tak pochopí, až bude chtít chápat...

19.06.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

(SPOILER) Moje očekávání na začátku byla dá se říct na nule. Na světě je mnoho a mnoho (na první pohled) podobných fantasy knih s podobnou tématikou a říkala jsem si, co mě ještě může překvapit? Ale čím více jsem četla, tím více mi Naslouchač přirůstal k srdci. Ten příběh je zdánlivě tak temný, záhadný, a to, jak se zachází se sklenáři tak hnusné a neodpustitelné... Ale je napsaný s takovou něhou, až je to kouzelné. Navíc si ani nepamatuji takové množství sympatických postav (hlavně sympaťáků) pohromadě, což je příjemná změna. V několika úsecích knihy (hlavně Ilan začleňující se do společnosti - puding na vepřovém, pití mýdla a podobně) jsem se dokonce i zasmála, k čemuž mě běžná kniha jen tak nepřiměje... A to ani nemluvím o té hlavní přednosti díla - spousta skvělých nápadů a fantazie! Jsem si vědomá, že mluvím možná až moc v superlativech, asi to bude tím, že jsem knize ze začátku moc nevěřila a nakonec jsem byla příjemně překvapena... Každopádně jsem pevně rozhodnutá, že do tohoto světa vstoupím minimálně ještě jednou. A těším se.

12.08.2020 5 z 5

Celá trilogie se mi líbila a myslím si, že byla důstojně zakončena. Třetí díl byl napsán v podobném duchu jako druhý. Svět, který autor vytvořil, působil hodně realisticky a nevyskytovala se zde žádná postava, která by byla čistě kladná (občas se ve mně mísilo hodně ambivalentních pocitů). Ale nemohla jsem se od knihy (a celé série) odtrhnout a přečetla ji jedním dechem. Jedná se zkrátka o velmi inteligentní poutavou trilogii, kterou můžu doporučit. Navíc jde vidět, že má autor opravdu rád obložené chleby.

01.11.2023 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Úžasná kniha, jejíž děj mě pohltil natolik, že jsem se rozhodla přečíst celou trilogii. Příběh má hlavu a patu, hlavní postavy jsou zajímavé a dokáží si čtenáře podmanit. Rozumím tomu, že někomu mohla první polovina knihy připadat příliš rozvláčná, ale rozhodně jsem se v průběhu četby ani jednou nenudila a myslím si, že vysoké postavení na žebříčku získala tato krimi oprávněně.

18.09.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Opravdu žasnu nad propracovaností Strany, vlastně celého systému, který dokázal Orwell tak geniálně vymyslet a všechno naprosto logicky podložit.

Stručně řečeno - zajímavá nadčasová kniha, která se až překvapujícím způsobem podobá dnešním románům o budoucnosti na podobné bázi, které se určitě v mnoha případech nechaly inspirovat právě 1984. Spoustu zkušených čtenářů, kteří už přečetli spoustu podobných knih, zřejmě ničím moc nepřekvapí, snad jen datem svého vydání, ale to neznamená, že nestojí za to přečíst.

Člověka úplně donutí zamyslet se nad současnou společností, hledat nějaké shody se systémem, který je v knize a současným systémem, zároveň pocítit vděk za to, jakou svobodu máme a ani si ji kolikrát neuvědomujeme a to, jak si neustále stěžujeme na naprosté banality, protože zapomínáme, co je důležité. To, že máme vždycky svobodu volby.

07.02.2018 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Metro 2033 je velmi akční, dobrodružné a místy přímo děsivé. Nejedná se však pouze o nějaký plytký román, naopak, dokáže přijmout k zamyšlení prostřednictvím různých filozofických úvah, kterými se Arťom občas zaobírá. V průběhu četby mě zároveň nepřestávala ohromovat autorova fantazie a schopnost vykreslit postavy tak, aby mi na nich záleželo. Pokud bych však měla uvést nejsilnější stránku této knihy, je jí oblak tajemna, do kterého je zahalena, a který si zvládla udržet až do samotného konce, což se opravdu málokdy podaří! Velice poutavý čtivý příběh.

24.07.2023 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Na východ od ráje je čtivá kniha se skvělým poselstvím. Moc se mi líbilo, jakým způsobem autor zachytil nitro všech postav včetně jejich barevné palety citů a myšlenek. Je zde opravdu zachycená lidskost ve své ryzí podobě, a také spoustu moudrých myšlenek, nad kterými nezbývá než se zamyslet.

28.11.2023 5 z 5

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) Viktor Emil Frankl

(SPOILER) Hodně bolestné, ale silné čtení od Viktora Frankla. Obdivuji ho za to, že si na tak hrůzném zážitku dokázal najít něco pozitivního - to, že i utrpení má smysl a umožňuje člověku překonat sebe sama, stát se lepším. A to, že Viktor ani po takovém zážitku neskončil v pozici, kdy nenáviděl celý svět, nýbrž kolem sebe šířil mír a ještě se zastával některých dozorců v táboře, svědčí o jeho velikosti.

Doufám, že všechny oběti této hrůzy najdou v životě svůj vnitřní mír a ti, kdo jsou již po smrti, dosáhnou věčného pokoje. A my musíme udělat vše, co bude v našich silách, aby se minulost již nikdy neopakovala.

19.06.2021 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Mrzí mě, že ačkoliv už v dávných dobách lidé věděli, kam všechny tyto vynálezy povedou, stále se nic neděje a stále se tu zvesela držíme ve svých starých vyjetých kolejích, které nemohou skončit ničím jiným, než zkázou celého lidstva.

Čapek v R.U.R. dokonale vystihl naši budoucnost. Naším smyslem života opravdu bohužel je a vždycky bylo, vytvořit si co největší pohodlí na úkor všeho ostatního. Kde se v nás vzala, tahle vlastnost? Je to nějaký nebezpečný parazit, který infikoval miliony, ne-li miliardy lidí, nebo je to něco, co v nás bylo zakořeněno od samotných počátků?

Alquistův projev na konci byl nesmírně krásný a celkovou pointu díla jsem si také zamilovala. Vůbec se nedivím, že bylo R.U.R. přeloženo do 30 ti jazyků, protože je to dílo napsáno s neuvěřitelnou lehkostí a zároveň obsahuje velice důležité a v dnešní době aktuální varování, které bychom rozhodně neměli opomíjet. Určitě doporučuji přečíst všem, kteří o tom uvažují. I když je kniha psána formou rychlých dialogů a určena pro hraní v divadle, rozhodně jí to neubírá na půvabu.

12.03.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Ani druhý díl mě nezklamal. Celý příběh je skvěle promyšlený až do těch nejmenších detailů a za to autorce patří můj obdiv. Nejsem si jistá, zda bych někdy zvládla vykreslit tak věrohodný svět a ještě k tomu udržet čtenářovu pozornost zábavnými akčními pasážemi, i když nejraději mám na této knize stejně ty chvíle, kdy se Ilan jen tak baví se členy pětadvacítky a navzájem si mezi sebou pěstují pouto, které se už nejspíš jen tak nepřetrhne. Není to však zcela oddechové čtení, v knize je stejně jako v prvním díle spousta poučných pasáží o tom, jak co funguje, až mi to chvílemi přerůstalo přes hlavu... Ale přesto se mi to opět moc líbilo. Charaktery členů pětadvacítky se mnohem lépe vykreslily (hlavně kapitánův), stejně tak celý svět dostává mnohem srozumitelnější obrys. Škoda, že třetí díl ještě nevyšel, hned bych se do něj pustila.

17.08.2020 5 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Něco tak atmosferického jsem snad nikdy nečetla. Při čtení jsem měla pocit, jako kdyby jedna část mozku, která běžně u čtení pracuje, pracovat přestala a já snila sen v bdělém stavu. Kniha, kterou jen tak nezapomenete, ať už se vám líbí, nebo ne.

29.03.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Velice podobné dílu 1984 a stejně úžasné, čtivé a promyšlené.

SPOILER: Nejvíce mě z celé knihy zasáhl asi osud Boxera, protože takhle krutý konec si opravdu nezasloužil... Něco mi říká, že náš soudruh Napoleon by taky potřeboval menší odvoz... KONEC SPOILERU.

Nejhorší však na tom je, jak bolestně pravdivá a aktuální tato kniha je a to přitom pochází z roku 1945! Neuvěřitelné, jak se nic nezměnilo. A neuvěřitelné, jak dokáže jeden člověk napsat tak úžasné dílo, s tak bohatou obsahovou stránkou a to všechno vměstná do sta stránek. Určitě doporučuji přečíst.

03.10.2019 5 z 5

To To Stephen King

Jedna z těch lepších knih, která vás po celou dobu nepřestane udivovat svou nápaditostí a propracovaností, má hlavu a patu a dokáže si i přes svou divokou explozi fantazie udržet smysl pro realitu... Ano, vyskytuje se zde řada klasických klišé prvků, ale musíme samozřejmě brát v potaz, před jakou dobou byla kniha napsána. V té době to musel být opravdu neuvěřitelný BOOM.

Líbí se mi, že Stephen King píše úplně bez zábran a nebojí se i těch největších extrémů a svých s prominutím temných zvrácených myšlenek, které by se spousta autorů možná mohla bát vypustit do světa. A tak to má být, myslím si, že je to jeden z klíčů úspěchu a dodává dílu šmrnc - "Pište tak, jako kdyby to nikdo neměl číst."

Důvod, proč odebírám hvězdu je značná rozvláčnost na některých místech. King občas popisoval věci, které mě absolutně vůbec nezajímaly, byla tam spousta dějových odboček (ale to neberu jako špatnou věc, jen v tomto případě mi to přišlo jako zbytečné natahování) a to mi občas zkrátka vadilo. Nějaké části mě vůbec nebavily a nijak neoslovily. To však asi bude otázka vkusu.

Co se týče samotného příběhu - líbil se mi, měl takovou jednoduchou zápletku a složitý děj zároveň, hlavní postavy mi byly sympatické a působily jako živé. Konec na mně zanechal jakýsi zvláštní jemný smutek...

Takže ano. Knihu doporučuji. Hlavně je důležité překlenout se přes ten lehce zmatený začátek a dát knize šanci, kdykoliv ji budete chtít s případným zklamáním odložit, jako jsem to jednou udělala já. Ale dejte jí druhou šanci, protože tohle je dle mého názoru opravdu dílo, nad kterým neztratíte čas a které vás donutí svým způsobem k zamyšlení.

23.11.2017 4 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Knížka je velice pěkná a doporučila bych ji rozhodně i dalším lidem, které alespoň trochu zajímá filosofie. Je však zajímavé, jak na jednu stranu umí poskytnout velký pocit útěchy, který pramení z toho, že všechno je na světě vlastně v pořádku a všechny útrapy jsou v souladu s lidskou přirozeností. Na druhou stranu kniha může být i zdrojem velké frustrace, jelikož je otázkou, zda je vůbec možné dosáhnout takového ideálního, pokorného, shovívavého a skromného chování, ke kterému vybízí. Nejlepší je dle mého brát knihu jako určitý zdroj inspirace a k tomuto chování se snažit během života alespoň přiblížit, ale zároveň nezapomínat, že člověk je nedokonalá bytost a je naprosto přirozené a správné, že má své nedostatky.

Zajímalo by mě však, co by Marcus řekl na to, že si dnes jeho soukromé zápisky pročítá celý svět.

18.12.2020 5 z 5

Mít nebo být? Mít nebo být? Erich Fromm

Proč jsme tak v klidu, když životy nás a našich budoucích generací směřují k nevyhnutelné katastrofě? Co nás takhle znecitlivělo vůči životu? Proč aktivně nepracujeme na odstranění tohoto problému a místo toho si dál žijeme svými poklidnými životy?

Tato kniha je skvělá a v mnoha oblastech mi otevřela oči. I na sobě pozoruji důsledky konzumní materialistické společnosti, která se mi také nevyhnula. Jako lidé jsme se již natolik odcizili sami sobě, že velká část populace začala trpět depresemi a úzkostmi... Ze všeho ale existuje cesta ven. Jde jen o to, najít sílu vzdát se toho, co nás zabíjí, což někdy není příliš jednoduché. Ale stojí to za to.

Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou a vřele ji doporučuji každému, kdo stojí o nějaké vnitřní obohacení.

15.11.2020 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Každý si z této knihy vezme to, co si vzít chce. Za mě rozhodně krásný příběh, který stojí za to ne jen přečíst, ale i zamyslet se nad tím, co se skrývá mezi řádky.

02.02.2020 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Už se těším, až si přečtu třetí díl. Jak první, tak druhý díl se velice dobře čte. Lisbeth Salanderovou jsem si oblíbila ještě více. Celý příběh dvojky je ještě zamotanější než ten první, také stále zajímavý a promyšlený. Spousta věcí, které autor v prvním dílu jenom nenápadně naťuknul, se zde rozvinula a zapadla do sebe jako jednotlivé dílky skládačky. Myslím si, že mám na nějakou dobu ještě o zábavu postaráno.

09.10.2023 5 z 5