A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor)

kniha od:

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172309/bmid_a-presto-rici-zivotu-ano-0ef-172309.JPG 4.6 721

Svazek A přesto říci životu ano spojuje dva texty zakladatele logoterapie, psychiatra s českými kořeny Viktora Emanuela Frankla (1905–1997). V díle Psycholog prožívá koncentrační tábor, jež vzniklo během necelých dvou prosincových týdnů roku 1945, popisuje to, jakými fázemi odlidštění museli vězni procházet. Mnohým z nich tato strašná zkušenost přesto otevřela cestu k porozumění smyslu vlastního života. Hra Synchronizace v Březince z roku 1948, napsaná velmi působivým skicovitým způsobem, je myšlenkovým i literárně dramatickým experimentem. Propojují se v něm Franklovy bezprostřední osobní zážitky z tábora smrti s pomyslnou reflexí a dialogem tří filozofů, kteří mu byli blízcí – Sokrata, Spinozy a Kanta. Podle Frankla zůstává v člověku i v značně extrémní situaci prostor svobody a odpovědnosti, kterého se nesmíme za žádnou cenu vzdát: „Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.“... celý text

Žánr:
Literatura světová , Biografie a memoáry , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství
Originální název:

Trotzdem ja zum Leben sagen: Ein Psycholog erlebt das Konzentrationslager , 1946


více info...

Komentáře (110)

Komentáře 110 Recenze 1

DeaverRhyme
DeaverRhyme
18.09.2023 5 z 5

Dlouho jsem ji měl v knihovně, ale nedokazal jsem si představit druhou část knihy, která není faktickým obrazem války. A nyní litují, že jsem ji nepřečetl už před lety. První část knihy, faktická stranka je sondou do života v konc.taboře a je výborná. Ale ta druhá posouvá knihu do úplně jiné roviny, kdy jsem zažil smršť emocí. Otázka, proč lidé přežívají tak, že věří, že zítřek bude lepší, mě fascinuje už dlouho. Lidská mysl je úžasná a najít si něco, kvůli čemu přežíjeme cokoliv, je neuvěřitelná vlastnost. Nemluvě o tom, že autor sám je psycholog, a dívat se na válku jeho očima je velmi poučné.

valda
valda
15.09.2023 4 z 5

Už název knihy určuje, co můžete čekat. Život v koncentračním táboře je sám o sobě natolik bizarní zkušenost, že i kdyby o tom napsal knihu člověk, který celou dobu seděl na vrátnici, tak by to bylo silné čtení. O to zajímavější je podívat se na věc z pohledu někoho, pro nějž je zkoumání lidského chování profese.
První část knihy popisuje autorovy myšlenky z pozorování života v táboře a druhá část je filozofická divadelní hra, kterou na základě svých zkušeností sepsal. Ta mě zase tak neoslovila.
Možná i jeden z důvodů, proč vlastně autor přežil, bylo, že doufal v to, že o tom šílenství bude moct jednou přednášet. Základní myšlenka, kterou si z knihy beru je, že člověk může být dost silný na to, aby dokázal určovat, jakým způsobem bude vnímat svůj život. Vždy lze najít kontext, který vám může pomoct vnímat situaci tak, abyste mohli nalézt ten správný cíl, i když jste třeba v koncentračním táboře a nejspíš většina z vás zemře.


vslc66
vslc66
10.09.2023 5 z 5

Esenciálna publikácia, ktorá by nemala chýbať v knižnici nikomu, kto sa ako tak zaujíma o psychológiu a o to, ako mohlo vyzerať žitie vo vyhladzovacích táboroch počas druhej svetovej vojny.

Viktor E. Frankl, nám čitateľom ponúka sondu do svojho života - a nie len do toho svojho -, ale aj do života miliónov iných, ktorí si museli vytrpieť tento akt voči ľudskosti. Nehumánny, neľudský, nespravodlivý, zbytočný, zbabelý - aj týmito slovami by sa dal popísať prečin, ktorí spáchali nacisti na existencii tých, ktorí boli nútene vrhnutí do života v lágri. Viktor Emil Frankl dokázal nájsť proti liek na túto situáciu, ktorou bola okrem iného neoblomná vôľa, ochota nevzdať sa, neustále myslenie na svoju manželku. No hlavným aspektom sa nakoniec stalo to, že aj napriek najnepriaznivejším podmienkam, v ktorých sa môže jedinec ocitnúť, dokázal nájsť a dať životu zmysel. Týmto svojím prístupom sa snažil obohatiť čo najväčšie množstvo osôb.

visisb
visisb
06.09.2023

Trofám si říct, že tohle patří mezi klasiku v oboru. Jak psychologie, tak literatury o holocaustu. První část je popisná. Autor ale popisuje nejen vnější podmínky vězně v koncentračním táboře, ale i jeho vnitřní život, právě to "prožívání" v názvu knihy. Cílem je ukázat, že i v té nejneutěšenější situaci může člověk nacházet smysl svého života. Druhá část "Synchtonizace v Birkenwaldu" je dramatické ztvárnění jedné epizody z koncentračního tábora. Kromě přímých účastníků, zde vystupují i zemřelí, a jednání a myšlení protagonistů je komentováno Sokratem, Spinozou a Kantem.

Andyska007
Andyska007
31.08.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení dcery a nelituji. Autora obdivuji, že text dokázal sepsat nedlouho po propuštění z koncentračního tábora. Je to silná výpověď a zároveň psychologické pojednání. Čtení to nebylo lehké, ale bylo pro mě obohacující. Frankl odmítá kolektivní vinu a říká, že i v utrpení je smysl života...

Shindo
Shindo
25.06.2023 5 z 5

Franklov prístup k životu a terapeutická práca sú mi blízke, sám som chvíľu uvažoval nad výcvikom v logoterapii (skončil som ale v inom smere). Ku knihe sa opakovane vraciam.

Kniha samotná obsahuje niekoľko časti - Franklove zápisky z tábora, prepis divadelnej hry a výňatok z reči pri spomienkovej slávnosti (trocha ma mrzí, že nejde o celú reč, výňatok má iba dve strany, avšak o to intenzívnejšie).

Žijeme v dobe, kedy sa aj napriek historickým dôkazom a žijúcim preživším holokaustu niektorí ľudia odvažujú tvrdiť, že holokaust nikdy neexistoval a bohužiaľ stále majú medzi ľuďmi veľkú podporu. Z rodnej hrudy spomeniem napríklad bývalého policajta a samozvaného historika, ktorý si vydal svoje názory knižne a vlastným nákladom (súdny proces s ním prebieha už veľmi dlho). V politike máme niekoľko nacistických ("národniarskych") strán.
Frankova kniha by podľa mňa aj z tohto dôvodu mala byť zaradená na zoznam povinného čítania v školách a o zverstvách holokaustu by sa v nich malo otvorene hovoriť.

Emily82
Emily82
05.06.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla na doporučení po besedě s přeživší holokaustu. A nelituji, obsahuje tolik hlubokých myšlenek, že ač útlá knížečka, zanechá silný dojem.

Veromika
Veromika
29.05.2023 4 z 5

Knihu jsem přečetla na základě doporučení. Pojednávat o životě v koncentračním táboře. Autor zavrhuje kolektivní vinu, což mě bylo sympatické, protože každý stát má dobré a špatné lidi. A to že převažují vic špatní, neznamená, že takoví jsou všichni. Autor to moc hezky popsal, a každému doporučuji si přečíst.

Šetčet
Šetčet
16.04.2023

Je to jedna z těch knih, které s člověkem otřesou a znejistí ho. Připomene mu, že leckteré přechodné nepohodlí, které zažívá, se dá celkem snadno přejít. Nutí k zamyšlení. Idea knihy v citátu Nietzscheho, že kdo má ve svém životě nějaké proč, ten snese každé jak, má však, dovolím si s přeživším z koncentračního tábora častečně nesouhlasit, svou mezeru. Podceňuje roli náhody.

Na konci vydání je krásná Franklova řeč k 50. výročí anšlusu Rakouska. Některé myšlenky ve zkratce: "Přisuzovat Rakušanům, kterým je dnes mezi 1 rokem a 50 lety retroaktivní kolektivní vinu považuji za zločin... Byl by to návrat ke klanově chápané odpovědnosti podle nacistů... Mladé lidi by tento přístup nahnal do náruče starých nacistů a neonacistů."

ZUZANA-123
ZUZANA-123
04.04.2023 4 z 5

Autor dochází k názoru,že na svĕtĕ existují jen dvĕ lidské rasy:,,rasa"slušných lidí a,,rasa"neslušných lidí.To,že slušní lidé jsou v menšinĕ,a že v menšinĕ vždy byli a pravdĕpodobnĕ i budou,s tím se musíme vyrovnat.Nebezpečí hrozí teprve tehdy,jestliže nĕjaký politický systém vyplaví na povrch ty neslušné-když dojde k negativnímu výbĕru.Proti tomu však není žádný národ imunní.A v tomto smyslu je holokaustu schopen v zásadĕ každý národ.Toto jsou závĕrečná slova autora přeživšího pobyt v nĕkolika koncentračních táborech.

Kolaloka
Kolaloka
08.03.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem měla na svém to read listu asi deset let (ani nevím, proč tak dlouho) a za tu dobu jsem si o ní udělala až příliš velké iluze. Nedočetla jsem ji, i přesto že je tenká, zdálo se mi, že se až moc vleče. Zapamatovala jsem si myšlenku, že je třeba nalézt smysl ve vlastním utrpení, aby se to utrpení lépe snášelo.

Lessana
Lessana
26.11.2022 5 z 5

Vzala som z police Hľadanie zmyslu života, keďže aj my doma prežívame neľahké obdobie. A konštatujem, že druhé čítanie ma oslovilo podstatne viac ako prvé. Zrejme je to tým, že mi slová pána Frankla hovorili priamo z duše a do duše. Veľmi oceňujem formu, akú zvolil pre svoj text. Nie srdcervúce zážitky, ktoré po prečítaní spôsobia akurát ďalšie bôle, ale vždy účelne popísané reakcie ľudí v tých najvyhrotenejších situáciách (či väzňov alebo dozorcov). A na základe toho psychologický rozbor ľudského konania. Skvelé! A logoterapia - autor bol múdry a pokorný muž, ktorý veľa zažil, pochopil a precítil. Jeho "duchovné dieťa" je teda rovnako hlboké a pravdivé. Úplne sa s ním stotožňujem. A som veľmi rada, že mi svojou knihou pomohol, je naozaj nadčasová. Ďakujem.

Kackap
Kackap
20.11.2022 5 z 5

Trochu jiná kniha o holokaustu, než na které člověk běžně narazí. Vedle informací o životě v koncentračním táboře si z ní můžeme odnést i určité poznatky a myšlenky do vlastního běžného života. Viz komentáře níže pode mnou. Přesto, že nevynechává hrůzy, které vězni v táboře zažívali, díky autorovu odstupu jsem i já prožívala jeho příběh s odstupem. Divadelní hra už mě tolik nezaujala, ale to je asi otázka vkusu, každopádně už pro tu první polovinu určitě stojí za přečtení.

Kryštofka
Kryštofka
23.10.2022 5 z 5

Vynikající. Co se odehrává v mysli vzdělaného a kultivovaného člověka, navíc psychiatra, který se znenadání podivnou hrou osudu přesune do absurdního prostředí koncentračního tábora? Jakým vývojem prochází? Jak nastavit mysl? Každé rozhodnutí může být červený nebo modrý drátek na rozbušce. A jen někteří přežijí.

martin_aston
martin_aston
17.09.2022 5 z 5

Kniha, ktorá obsahuje niekoľko pre život zásadných nugetov (pre tých, čo nemali radi zlatokopov, perál :)).

"Život väzňov v koncentračnom tábore dokazuje, že človek má možnosť zvoliť si svoje správanie".

"... človeku môžu vziať všetko okrem jednej veci: poslednej ľudskej slobody - zvoliť si svoj postoj za akýchkoľvek okolností, nech sa deje čokoľvek, zvoliť si svoju vlastnú cestu."

"... je to často práve takáto mimoriadne ťažká vonkajšia situácia, ktorá dáva človeku možnosť duchovne prerásť seba samého."

Z extrémneho laboratória ľudského správania - koncentračného tábora, nám Frankl priniesol dôležitý výsledok extrémnej prípadovej štúdie - nemusíme prijať rolu obete svojich okolností. Je na nás, ako sa rozhodneme s nimi vyrovnať a pracovať.

A to bolo pre mňa v čase, keď som túto knihu čítal prvýkrát (už to bude takých 15 rokov dozadu) obrovské zjavenie. Niežeby sme to všetci občas tak viac-menej implicitne nevnímali, či nežili. Ale, takto explicitne je to ako päsť do tváre. Núti to človeka premýšľať o spôsobe, akým žije svoj život. A ak to povie preživší väzeň z Osvienčimu, naozaj nikto z nás nemôže povedať, že "na papieri to síce znie dobre, ale v realite je to nepoužiteľné". Pretože táto pravda je vykovaná v tej najhoršej realite, akú môže človek zažiť.

pedobro
pedobro
08.07.2022 5 z 5

Franklův přístup k životu a způsob, jakým vnímá jeho smysl, je fascinující. Stejně jako odmítnutí kolektivní viny po všem, čím si v koncentračním táboře prošel a o co vše ho tábor připravil...
"Duchovní svoboda člověka, kterou mu nelze až do posledního dechu vzít, mu také až do posledního dechu dává příležitost uspořádat svůj život smysluplně."
"Smysl však nemá jen život tvůrčí a poživačný, nýbrž: má-li život vůbec nějaký smysl, pak jej musí mít i utrpení. Protože utrpení k životu jaksi náleží - právě tak, jak k němu náleží osudovost a smrt. Teprve utrpení a smrt činí lidskou existenci kompletní."

katerina6763
katerina6763
06.07.2022 4 z 5

Psychologický rozbor vězně v koncentračním táboře. Nemám příliš ráda dlouhosáhlé rozbory, ovšem tato útlá kniha podávala psychologické aspekty chování a jednání doložené konkrétními činy a prožitky. Za mě silná atmosféra, od které se nedalo odtrhnout. Obsahuje i spoustu myšlenek, které lze aplikovat do běžného života (aniž bych jakkoliv snižovala či srovnávala utrpení těch, kteří prožili, přežili či neměli to štěstí a skonali v koncentračních lágrech).

palladium
palladium
08.05.2022 5 z 5

Ačkoliv jde o líčení koncentračního tábora, dílo nezpůsobí nespavost nebo hrůzné představy před očima. Autorovi se daří líčit věci z hlediska pozorovatele, což je vzhledem k tomu, že koncentrák prožil, obdivuhodné. Knížka je útlá, ale dodá hodně materiálu k přemýšlení. Posunula můj pohled na život.

Josh
Josh
21.04.2022 4 z 5

Sice psychiatry s „rozbory“ nemusím, ale v souvislosti s 2SV znělo tohle téma zajímavě. Téma není vhodné slovo, protože je kniha z reálného koncentráku a o reálných lidech. Její pohled, pojetí, vysvětlení jsou hluboká, srozumitelná a hlavně nadčasová.... Můžete je uplatnit v tíživých dnech i vlastního (mírového) života a nemusíte hned myslet na kruté situace, jež vedly autora k jistému pohledu na život a jak čelit utrpení (další "výročí" těch 6! let si v květnu připomeneme). Zvláště v době, kdy svět prošel (2!r) napřed útočnou nemocí a teď útočnou lidskou mocí připomínající v mnoha rysech 2SV je kniha povzbuzením. Snad už vhodněji řečeno – nevzdávejme se, hledejme smysl nejen v pohodovém životě, ale i v tom těžkém!

IngridInka
IngridInka
10.04.2022

Čtivá kniha plná zajímavosti z pohledu psychologa... čtivá literatura faktu, za mě doporučuji

MyBookWorld
MyBookWorld
03.04.2022 3 z 5

Kniha pro mě byla lehkým zklamáním, možná v souvislosti s nedávným přečtením titulu Utekl jsem z Osvětimi, který mi opravdu vyrazil dech. Nedočkala jsem se ani hlubších psychologických rozborů, kvůli kterým jsem vlastně po této knize sáhla.

a304
a304
31.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Nezapomenete na silný prožitek nad divadelní hrou. Doporučuji přečíst, zprostředkované postřehy "z druhé hlavy" nestačí.

Zorka
Zorka
20.03.2022 4 z 5

Otisky koncentračního tábora do duše člověka...

janulka1310
janulka1310
28.02.2022 5 z 5

Původně jsem tuto knihu měla rozečtenou již týden...po ruské invazi na Ukrajinu jsem si řekla, že to teď nemám zapotřebí číst..tak jsem na chvíli odložila..nicméně mi to nedalo a dočetla jsem ji včera jedním dechem. A dobře jsem udělala... tak nadčasové myšlenky, až z toho mrazí... a dnes platí více, než kdy jindy...a i přesto, že kniha podává děsivé svědectví o životě v koncetračním táboře, byla pro mě jakýmsi jemným pohlazením, možná pochopením a smířením... a asi to je také důvod, proč autor přežil...protože zřejmě pochopil hodnotu a smysl utrpení... Myslím, že jsem nečetla naposledy...

DreamerX9
DreamerX9
05.02.2022 5 z 5

Silný příběh, myšlenky, pohled a velká vůle přežít. Za mě velké poselství do života.
Je asi jedno jakou práci člověk vykonával než šel do KT, když nám jde o život všichni chceme přežít a čím větší motivace a důvod je, tím jsme lepší bojovníci za to nejcennější co máme. Život
Knihu rozhodně doporučuji nejen do oboru psychologie.

záškodník
záškodník
25.01.2022 5 z 5

Jedinečná výprava do hlubin trpící duše. Tak jako umělci často obětují život svému dílu, Viktor Emil Frank vytěžil ze své traumatizující zkušenosti zcela nový přístup k psychoterapii. Zkušenost v koncentračním táboře je realisticky vykreslená. Přes zcela pochopitelnou výzvu se autor snaží zůstat objektivní. Dílo ve mně probudilo množství emocí, ale především mi věnovala dlouhé chvíle uvažování nad jednotlivými koncepty prolínající se s moudrostí vyjímečného muže.

lernami
lernami
19.12.2021 5 z 5

Je neuvěřitelné, kolik moudrosti dokázal Viktor Frankl v takto útlé knížečce uchovat.
Někomu by mohly myšlenky nastíněné v knize připadat idealistické, ale tím, že autor sám si koncentračními tábory prošel, je knize dán takový důkaz toho, že řídit se zmíněnými ideály není nemožné. Frankl měl volnou ruku, neboť kdo má větší právo mluvit o koncentračních táborech než přeživší, kteří si těmi hrůzami prošli?
Líbila se mi část o pomstě, zde bych Frankla citovala: „Nikdo nemá právo působit bezpráví, dokonce ani ten ne, kdo sám utrpením trpěl.“ - a to připomínám, že Frankl v koncentračních táborech ztratil skoro celou svoji rodinu.
Kniha je opravdu plná zajímavých a inspirativních myšlenek.
Franklova moudrost a lidská velikost z knihy přímo sálá.

barbara1956
barbara1956
11.12.2021 5 z 5

Viktor Frankl je pro mne bezpochyby vyjímečný člověk. Vzor, kterého si vážím. Dívat se na utrpení jeho očima, snažit se za každou cenu najít to dobré, smysl proč žít dál a nevzdávat se. Nezlobit se na druhé, nevyčítat...
A ještě své utrpení zkonstruovat do podoby Logoterapie, čímž pomohu i druhým. Můžu se od něho mnohému učit.

Citáty z knihy:
"Nic nemůže udolat člověka který si vědomě přeje mít životní cíl."

"Vždy, i v té nejextrémnější situaci je v člověku prostor svobody. Nikdy člověk není, jak se říká, vydán napospas osudu: i když je radikálně omezen...může volit odpověď na svůj osud."

tinka1974
tinka1974
05.12.2021 4 z 5

Hodně jsem si slibovalo, vzhledem k doporučení. A proto jsem byla trochu zklamaná. Hlavně asi z druhé poloviny. Ale i tak musím jen doporučit. Tohle by si měl přečíst každý. A řídit se drobnými radami, které autor líčí a které jemu a mnoha jiným pomohlo přežít pro nás až nemyslitelné podmínky

Stradivarius
Stradivarius
21.11.2021 4 z 5

Knihu jsem četl na několikerá doporučení, avšak musím říct, že jsem od ní čekal více. Je pravda, že místy z některých popisů až mrazí, a že autor skvěle popisuje, jak moc se dokáže lidský charakter, během krátké chvíle změnit - pod tlakem boje o přežití, avšak už jen z důvodu délky, nemůže kniha obsáhnout vše a rozhodně ne dopodrobna. Určitě ale je to dobrá kniha, která stojí za přečtení.

Štítky knihy

koncentrační tábory Židé Osvětim (koncentrační tábor) divadelní hry hledání smyslu života svoboda psychiatři holokaust, holocaust

Autorovy další knížky

Viktor Emil Frankl
rakouská, 1905 - 1997
1996  91%A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor)
1994  89%Člověk hledá smysl: Úvod do logoterapie
2006  86%Vůle ke smyslu
2016  88%Utrpení z nesmyslnosti života
2006  88%Lékařská péče o duši

Kniha A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) je v

Právě čtených26x
Přečtených1 123x
Čtenářské výzvě160x
Doporučených124x
Knihotéce259x
Chystám se číst769x
Chci si koupit247x
dalších seznamech11x