Pěna dní

Román Pěna dní napsal Boris Vian v roce 1946, tedy ve svých šestadvaceti letech, a snad právě proto jej lze považovat za dílo do značné míry hraniční: nepostrádá rozkošnou naivitu bezstarostného a nespoutaného mládí, pro niž se kniha stala "povinnou" četbou revoltující generace šedesátých let, současně se však její krásná iluze o všemohoucí lásce a touze láme v pohledu autora "dospělého", poučeného životní skepsí. Podle spisovatelova vyznání "jsou tu pouze dvě věci: láska na všechny způsoby k hezkým dívkám a hudba z New Orleansu nebo od Duke Ellingtona. Všechno ostatní by mělo zmizet, protože všechno ostatní je ošklivé…" Jenomže právě to ošklivé se v příběhu mladíka Colina, muže, který má buď dobrou náladu, anebo spí, přihlásí ke slovu se zdrcující razancí, když jeho krásná milenka Chloé smrtelně onemocní… Navzdory skličujícímu vyznění obsahuje Vianův román řadu vtipných peripetií, je kořeněný autorovou fantazií a odlehčený svérázným humorem od lehké ironie až po sžíravý sarkasmus; nadto vyniká zcela bravurní jazykovou originalitou. To jsou ostatně také důvody, proč o Pěně dní francouzský spisovatel Raymond Queneau prohlásil, že je to nejpůsobivější román o lásce, který byl kdy napsán....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1172/pena-dni-pv3-1172.jpg 4.21136
Vydáno, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

ĽÉcume des jours, 1947

Kniha Pěna dní

Paris2000

Tato kniha ve mě zanechala velmi smíšené pocity.
Na jednu stranu jsem se nedokázala přenést přes autorovu fantazii, kde jsem na začátku knihy četla : "jeden úhoř mu totiž každý den leze- či vlastně lezl- potrubím na studenou vodu ž do umyvadla"...
Takovouto fantazii v knihách moc nevyhledávám, ale pak následuje druhý pocit z knihy to jak autor dokázal popsat lásku, zamilovanost při které se dokáže nemožné.

Zjistila jsem, že kniha byla i zfilmovaná, chystám se tedy i na filmový zážitek.

000nugatovej

Kniha o lásce: ""Chtěl bych se zamilovat," řekl Colin. "Ty by ses chtěl zamilovat. On by chtěl taky. My, vy bychom chtěli, byste chtěli. Oni by se taky chtěli zamilovat."" (str. 28) Kniha o mnohomluvné literatuře, a to nejen té Sartrově, pardon Partrově: " ... tam chodí pít a psát, popíjejí vždycky čaj Mořské dálavy a jemné alkoholické nápoje, což jim nedovoluje myslet na to, co píší, a spousta lidí přichází a zase odchází, tím se myšlenkami zamíchá ode dna a každý si vyloví tu, či onu, žvásty se neeliminují, vezme se trochu myšlenek a přidá se trochu žvástů, zředí se to. Lidé to tak lépe stráví, zvláště ženy nemají rády nic, co je příliš jasné." (str. 146). Kniha o životě - jako bychom měli taky požádat kočku, aby počkala, až jí na ocas šlápne některá ze slepých děvčátek ze sirotčince Svatého Julia.

GeKett

V první chvíli, když se začaly kupit fantasktní výjevy, jsem si nebyla úplně jistá. Ale nakonec jsem si zvykla a začetla se. Zvláštní, ale svým způsobem hezká. Při čtění čekáte, čím bizardním vás autor zase překvapí ale přitom se stále držíte děje, kde se dozvídáte, co všechno jsou postavy schopné pro lásku udělat.
Knížka, kterou si určitě budu dobře pamatovat.

Hyacint

Vlastně nemůžu přidat víc, než napsal třeba Elevant. Jedna z knih, které, když se vám dostanou do hlavy v tom správném věku, máte je tam pak na celý život.
"Hlavní věcí v životě je vynášet o všem apriorní soudy. Skutečnost je taková, že masy se mýlí a jednotlivci mají vždycky pravdu. Z toho však není radno vyvozovat pro život žádná pravidla: k tomu, aby se člověk podle nich řídil nepotřebují být formulována. Jsou tu pouze dvě věci: láska na všechny způsoby k hezkým dívkám a hudba z New Orleansu nebo od Duke Ellingtona. Všechno ostatní by mělo zmizet, protože všechno ostatní je ošklivé...".

Kmotr99

Pokud právě přečtenou knihu doceníte až po dočtení doslovu, něco je špatně. Pěna dní se četla zlehka, sotva jsem někdy četl prózu tak hýřivě pestrobarevnou, nablýskanou, rozvernou. Paradoxně možná právě proto, kvůli té lehkosti, mi nakonec přišla povrchní a emocionálně plochá. Konec ve mně ale přeci jen něco zanechal, zas takový cynik nejsem.

Elevant

Pěna dní je magická kniha. Je to také smutná kniha. Je to kniha plná fantasie, blues, děvčat a života. Ukazuje náš svět v jakémsi pokřiveném zrcadle, nechází skrytou magii v naší každodenní pěně... každý zde může najít svůj pravdivý a bolestný odraz.

nefernefer

Ve výkladní skříni seděla na pérové matraci hezká žena. Měla nahou hruď a přístroj opatřený dlouhými měkkounkými kartáči s jemnými bílými chlupy jí směrem nahoru kartáčoval ňadra. Na ceduli tam bylo napsáno: Ošetřujte svou obuv pomocí Protinožce důstojného pána Karla.
„To je dobrý nápad!“ zvolala Chloé.
„Vždyť to spolu nijak nesouvisí...,“ namítl Colin. „Je to mnohem příjemnější rukou.“
[...]
V jiné výloze podřezával muž v řeznické zástěře malé děti. Byla to propagační výloha Sociální péče.
„Tohle je drahý špás,“ poznamenal Colin. „Čistit to každý večer, to je musí přijít hrozně draho.“
„Nejsou přece skutečné!“ vyplašila se Chloé.
„Kdo to může vědět?“ řekl Colin. „Sociální péči to nic nestojí...“

Tak tuhle knihu by si měli přečíst všichni obdivovatelé Carrollovy Alenky v kraji divů, aby poznali, co to je opravdová nonsensová literatura. Tohle totiž není jen snůška nesmyslů, kterými se prokousáváte se zatnutými zuby jenom proto, že „to je přece klasika“. Tohle je skutečná fantazie. Ničím neomezená, úžasně barevná, vtipná i mrazivá. Nepopírám, že je to bláznivé a totálně na hlavu postavené, ale má to atmosféru a je to dobře napsané. Což jsou dvě zásadní věci, které mi u Alenky chyběly.

jaroiva

Že prý "nejpůsobivější román o lásce, který byl kdy napsán"?? To snad ani ne!
Vůbec nic mi to neříkalo. Emoce = 0, příběh =2*, atmosféra= 4*, celkem hodnotím docela jako ztrátu času. Má to nějakou tu francouzsky-absurdní atmosféru, která mi nic moc neříká. Ale aspoň je to krátké.
Líbilo se mi Naplivu na vaše hroby, ale v Pěně dní jsem se úspěšně míjela s myšlenkami autora.
Dala bych nějaké 2,5 hvězdičky, což nejde, tak zaokrouhluji na 3*, ale je to slabá trojka.

Cit slečny Smilly pro sníh
Cit slečny Smilly pro sníh