Kat9 Kat9 komentáře u knih

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

(SPOILER) Tak tohle je podle mě rozhodně nejlepší kniha ze série. Ke konci je zde spousta akce a člověk jen s napětím čeká, jak to všechno dopadne. Nechybí ani spousta opravdu dojemných scén. Mrzela mě dokonce i smrt Suriela a Řezbáře s Tkadlenou :D.
Musím přiznat, že mě trochu překvapilo, že nakonec nikdo z nejhlavnějších hrdinů nezemřel, ale jsem vlastně ráda, bylo by škoda o ně přijít.
Tentokrát mi ani tolik nevadilo, že většina akce v knize přišla až na konci. Ovšem trochu mě naštvalo, že autorka spoustu větší naznačila, ale nedořešila. Každopádně mě to jen navnadilo na další díly. Hned se pustím do toho doplňkového.
Kdybych měla zatím sérii zhodnotit jako celek, musím říct, že i přes všechny výhrady jsem si ji oblíbila. Jsem ráda, že ještě nekončí a já se s Dvorem snů, ale i dalšími postavami znovu uvidím a snad se dočtu i k jejich šťastnému konci. Zatím jsou dost možná mým nejoblíbenějším knižním "crew".

20.07.2022 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

(SPOILER) Tahle kniha rozhodně donutí člověka se zamyslet. Je to něco jiného než Hunger Games. Přesto i tato kniha byla určitým způsobem napínavá, člověk se musel ptát, co ho dostalo tam, kde skončil?
Líbilo se mi, že hlavní postava byla vlastně záporák. Mohli jsme být svědkem toho, jak se stává čím dál tím více bezcitným a jak si i vraždy dokáže sám před sebou morálně obhájit. Záhada ohledně osudu Lucy Gray, jejíž konec vlastně odpovídal baladě, podle které dostala jméno, dodala celému příběhu ještě lepší vyznění. Přesto bych se ráda dozvěděla jak to s ní dopadlo. A také by neškodilo více rozebrat, proč se Tigris
a Snow od sebe tak vzdálili ( i když chápu, že v něm pak spatřila to zlo) a také, koho si Snow nakonec vzal.
Rozhodně originální kniha.

12.08.2021 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Překvapilo mě, jak jsem na tuto knihu v průběhu čtení měnila názor.
Nebyla dokonalá, ale přece v sobě měla něco, co mě teď po dočtení donutilo dát plný počet.
Rozhodně souhlasím s tím, že tam byli všichni až moc dokonalí, svalnatí, krásní,... Taky se postavy na to, že mají už blíž ke třiceti než ke dvaceti, chovaly moc pubertálně. Taky se tam mluvilo sprostě víc než dost, i ve chvílích, kdy to podle mě do děje nesedělo a bylo to spíš rušivé. Kniha mohla být o dost kratší, přišlo mi, že se uprostřed pořádně nic nedělo.
Ale přesto, detektivní dějová linka byla dost zajímavá a podle mě i originální a překvapivá. Strašně moc se mi líbilo, že zde bylo vyzdviženo přátelství a ne láska, jak to obvykle bývá. A ke konci to bylo vážně dojemné. Došlo k mnoha zvratům - v jedné kapitole se něco stalo a za pár dalších se to vyvrátilo. Byla jsem nakonec i překvapená. Také se mi líbily různé bytosti, i když to zřejmě bylo trochu překombinované, bylo to zas trochu něco jiného a bylo to hezké.
O knihu jsem původně ani moc zájem neměla, přišlo mi, že je zbytečně přechválená. Teď ale chápu, proč se to tolika lidem tak moc líbilo.
A tak nakonec i já v tuto chvíli dávám plný počet, i přes ty chyby, na základě celkového konečného dojmu, který je více než pozitivní. Jsem zvědavá na pokračování - ta u této autorky prý bývají i lepší než jednička, tak se je určitě na co těšit.

11.08.2021 5 z 5

Plavý kůň Plavý kůň Agatha Christie

Chytlava atmosfera a (pro me) necekany pachatel.

28.06.2019 5 z 5

Třetí stříbrná kniha snů Třetí stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Knihy od této autorky se prostě čtou samy! A myslím, že ani ten děj není takové to úplně typické YA klišé. Nemám co dodat :-)

19.08.2017 5 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Vůbec nechápu,proč má tahle knížka tak malé hodnocení.Nebyla to sice ta nejlepší knížka od J. Greena,ale ze začátku se mi to líbilo,pak prostředek byl trochu nuda,ale ke konci se to zas rozjelo a bylo to vážně parádní.Kdo si chce přečíst nějakou pěknou oddechovku,tomu to vřele doporučuju!

19.09.2015 3 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Knížka byla fakt pěkná,ani jsem nečekala,že mě bude tak bavit.Láska Eleanor a Parka je krásná,i když to bylo občas trochu moc "drsné".Strašně mě ale naštval ten neuzavřený konec!

02.01.2015 5 z 5

Beze svědků Beze svědků Lisa Jewell

(SPOILER) Super thriller přečtený jedním dechem! Zaujal mě originální styl psaní autorky, který příběhu dodával dynamiku. Ačkoli jsem přibližně tušila, jak to asi bude, nikdy jsem to neodhadla tak docela a vždy tam bylo něco, co mě překvapilo.
Na knize se mi líbilo, že kromě napětí byla také na více místech smutná a dojemná (zejména babička, epilog, celý osud Poppy a Ellie, vztah Laurel a Hanny), a popravdě, některé části mi přišly i jaksi humorné, ač tedy absurdně (zejména některé myšlenky Noelle, ačkoli v reálu bych se tedy nesmála...)

07.02.2024 5 z 5

Ještě mě nezabíjej Ještě mě nezabíjej Joy Fielding

Fajn psychothriller, nejednalo se zde tolik o překvapení z pachatele, jako o napětí z toho, zda to skončí dobře či špatně. Kniha byla velmi čtivá a zvlášť na konci došlo k velmi napínavým scénám, které jsem se i trochu bála, číst, jak to skončí. Od autorky jsem četla už Jane utíká a tady zase dokázala, že opravdu umí.

01.12.2023 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

(SPOILER) Kniha byla čtivě napsaná. Chvílemi mi připomínala mou milovanou sérii Rudá jako rubín, chvílemi snad i trochu Chrise Cartera, vzhledem ke stavu mrtvol - což je opravdu zvláštní kombinace :-D. Občas mi přišlo, že hlavní hrdinka až příliš často opakuje, jak je jiná než ostatní dívky a jak nechce být držena ve zlaté kleci, ačkoli chápu, že to pro ni byla životní otázka. Od Thomase jsem očekávala, že to bude takový ten nemluvný odtažitý typ. Jsem ráda, že je to jinak.
Přestože kniha byla čtivá, dokázala jsem se od ní odtrhnout. Až v posledních 50 stranách jsem byla "zažraná" do děje. Rozuzlení mi přišlo smutné, bylo mi líto, jak to dopadlo z bratrem, kterého měla tak ráda, i mě se zdál předtím jako dobrý bratr. Ale zase to byl zajímavější konec, než kdyby to byl otec, jak se kus knihy spekulovalo.
Na konci se mi líbilo, jak autorka osvětlila některé historické skutečnosti. Oceňuji, jak se věnovala výzkumu skutečných případů. Také se mi líbilo, jak napsala, že chtěla, aby si lidé oběti pamatovali jako manželky, matky, sestry, dcery a ne proto, jak byly zavražděny.

10.09.2023 3 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Tuto knihu jsem sice četla už před pár měsíci, ale ráda bych k ní napsal aspoň pár slov.
Dala jsem knize 5 hvězd hlavně ze to, že jednu z mých nejoblíbenějších romantických linek ze všech knih vůbec. Nessian - to je prostě LÁSKA. Hodně nadšená jsem taky z tria Gwyn-Emerie-Nesta. Takové přátelství je podle mě bohužel jen v knížkách. A samozřejmě nemůžu zapomenout na naprosto úžasný Dům - co bych dala za to takový mít. Je pravda, že moc akce tady nenajdete, tohle je kniha o osobním vývoji, lásce, přátelství, plná milých magických (a milostných XD) detailů. Na jednu stranu, kniha se může zdát táhlá a ano, pár stránek se tedy mohlo ubrat. Na druhou stranu si myslím, že je dobře, že autorka zkusila trochu něco jiného, než akcí nabité fantasy. Je to zkrátka pěkný milostný příběh. A já se moc těším, až se někdy dočkám dalšího dílu této série a budou doufat v GWYNRIEL (nejlépe s inspirací z malé mořské víly, to bych asi řvala nadšením XD).

06.05.2023 5 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

(SPOILER) Krvavé ostří nepochybně nabízí více než Dvůr mrazu a hvězd ze série Dvorů. První povídka mě osobně tedy nezaujala, za to ty další se mi líbily. Překvapivě mám nejraději asi tu nejkratší, Vražedkyně a léčitelka, kde mě zaujala postava Yrene, která, jak odhaduji dle spoilerů ze sociálních sítí, ještě dostane větší prostor. Nějak jsem se s její postavou skutečně dokázala i za tu malou chvilku ztotožnit, takže jsem na její vývoj zvědavá. Doufám, že v knihách navštívíme i ono město vzdělání, které bylo v této povídce zmíněno. Zaujala mě i povídka o Tichých mistrech. Poslední dvě povídky mi v podstatně splynuly v jednu. I když jsem osud Sama znala, opravdu mi ho bylo líto. Líbilo se mi, že se jednalo obyčejného mladíka a ne dokonalého vílího muže, jak jsme u autorky zvyklí. Je škoda, že měl jen tak malou roli, i když vím, že na něj v sérii jsou odkazy. Každopádně rozhodně tuto sbírku povídek nepovažuji za zbytečnou a každému, kdo v sérii hodlá pokračovat, rozhodně doporučuji tuto knihu nevynechat!

Mimochodem, ČTĚTE TUTO KNIHU PO DĚDIČCE OHNĚ!! (tedy v romantickém pořadí). Kdybych si po 3. díle Celaenu neoblíbila, rozhodně bych si tuto knihu tolik neužila.

31.03.2023 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

(SPOILER) Maasová je zvláštní autorka :D. Na jednu stranu jsem u jejích knih, možná kromě Skleněného trůnu, měla pocit, že se tam v mnoha částech moc neděje. V závěru to ale autorka vždycky "rozjede" a já pak na celou knihu změním názor.
Tahle kniha je podle mě především o popise Velarisu a života členů Nočního dvora. Nutno říct, že v určitých částech (př. Rhys a Feyre na trůně) to je dost přitažené za vlasy. Ale i to je u Maas zvykem.
Co je na celé knize absolutně nejlepší, jsou podle mě ty postavy. Rhysandovi přátelé, tak jejich skupiny bych chtěla být součástí. Osobně mám stále ráda i Luciena, mou oblíbenou postavu z 1. dílu. Doufám, že to s ním nakonec vše dobře dopadne. Právě díky těmto postavám nakonec dávám hvězdu nahoru a plný počet.
V knize tedy moc akce opravdu nebylo. Chvílemi jsem měla chuť na ty hrdiny vyloženě zařvat, aby se už pustili do nějakého pátrání/řešení. Výjimkou je například scéna u Tkadleny (mimochodem, fakt jsem se dost bála, za mě tohle může konkurovat i hororům :D). Zajímavým prvkem byla také návštěva vězení. Velká akce se pak začala dít až na konci knihy. Tam toho bylo opravdu hodně( A přestože to opět bylo trochu přehnané, člověk rozhodně nemohl přestat číst) Musím říct, že když na Velaris začali útočit, vážně jsem měla o to krásné město strach. Na konci se toho pak událo tolik, že jsem vážně zvědavá, jak to vše bude pokračovat, a to i přesto, že už i znám dost spoilerů.
Dokážu pochopit ty, co knihu zbožňují, i ty které nezaujme.
Já sama se nakonec přidávám k těm spokojeným, především díky skvělým postavám a napínavému konci.

11.07.2022 5 z 5

Záhada sedmi ciferníků Záhada sedmi ciferníků Agatha Christie

Detektivka, trochu spletitá, v níž si s vámi autorka opravdu pohraje.

11.08.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Přestože tato kniha pro mě nebyla úplně stoprocentně dokonalá, musím dát vyšší hodnocení, už jen kvůli některým super postavám (Kaz a Inej) a také tomu, že jsem teď vážně docela "navnazená" na další díl ;-).

04.06.2019 5 z 5

Nezavírej oči Nezavírej oči Holly Seddon

Kniha byla čtivá (přečteno za jeden den) a závěr opravdu překvapivý (pozor, plot twist). Jak sama autorka v doslovu napsal, dotýká se hodně citlivých témat. Člověk si uvědomí, co všechno se může v životě totálně pokazit.

24.05.2019 4 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Pro me nejlepší kniha od Rainbow Rowell. Doporučuju! Snad u nás brzy vydají pokračování.

17.04.2019 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Velice čtivě napsaná kniha, která si bohužel zakládá na pravdě. Je v ní o utrpění lidí, ale také o tom, jak lidé dokážou být silní a mít naději i v těch nejtěžších situacích. Myslím, že by si ji měl přečíst každý. Každopádně mě teď Pobaltí začalo docela zajímat.

13.09.2017 5 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Zpočátku jsem vůbec nevěděla, jak knihu hodnotit. Ani mě napřed nijak zvlášť nezaujala, ale pak ke konci se to změnilo. Nakonec jsem se rozhodla dát plný počet, protože mám pocit, že ve mně něco zanechala a o to asi jde.

04.07.2017 5 z 5

Vlak naděje Vlak naděje Christina Baker Kline

Pěkná kniha. Připomínala mi sérii O Hetty Featherové od J. Wilsonové, jenom pro dospělé. Víc mě bavily kapitoly o Vivian. Měla tak těžký život, skoro o všechny, na kterých jí opravdu záleželo přišla. Až se mi ani nechce věřit, že by to tak doopravdy mohlo být, ale vzhledem k tomu, že byla kniha částečně inspirovaná skutečností, tak asi ano. Obdivuju každého člověka, který se tak dokázal poprat se životem a nevzdal se. Někomu se možná kniha může zdát moc přehnaná a konec až moc sladký, ale nezaslouží si to ti lidé nakonec? Možná bychom pak nakonec byli i zklamaní, kdyby to tak nebylo. A navíc tato kniha má jednu kouzelnou vlastnost pro knihy nezbytnou, a to, že umí vtáhnout do děje. Člověk si při čtení této knihy a jí podobných uvědomí, jak dobrý život vlastně má.

28.03.2016 5 z 5