Vlak naděje

V jednom z posledních vlaků naděje, které od poloviny devatenáctého století v Americe odvážely sirotky z přelidněného New Yorku k náhradním rodinám na Středozápadě, sedí i devítiletá Niamh. Píše se rok 1929 a Niamh, která přišla o rodinu po velkém požáru na newyorské periferii, cestuje díky organizaci Pomoc dětem vstříc nejisté budoucnosti. Co ji v ní čeká? Najde přes řadu bolestných ztrát své štěstí? Podobná otázka zní v hlavě i sedmnáctileté Molly v roce 2011. Po smrti milovaného tatínka střídá jednu pěstounskou rodinu za druhou a jde z průšvihu do průšvihu. Za ten poslední musí na veřejně prospěšné práce: bude uklízet v podkroví devadesátileté paní. Protnou se osudy těchto dvou žen? A dostanou odpovědi na své otázky? Vlak naděje, román inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o tom, že občas musíme něco ztratit, abychom něco podstatného našli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236703/big_vlak-nadeje-cT2-236703.jpg 4.5297
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Plus

Orphan Train, 2013

Kniha Vlak naděje

PavlaA

Kniha se mi velice líbila, skoro jsem se nemohla od čtení odtrhnout, avšak konec mě trošku zklamal. I tak ale doporučuji, příběh je chvílemi velmi dojemný.

Kanimůra2
01.12.2021

vůbec jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Přečetla jsem ji doslova jedním dechem. Dost mnou otřáslo, v jakých hrozných podmínkách mohly žít děti ve 30. letech minulého století. Obě hlavní postavy vyrůstaly u adoptivních rodičů a jak obrovský rozdíl to byl. Vřele doporučuji

zandu
15.05.2021

Silný příběh. "Krásná" kniha.

Monnna
22.02.2021

Úžasná kniha, od které se nelze odtrhnout. Příběh je moc hezky napsaný a moc se mi líbilo, že ukázal i ne až tak známé střípky americké historie.

rebciatko
07.01.2021

skvelá kniha, nemohla som sa od nej odtrhnúť...

osuška
23.11.2020

Dvě ženy svedla náhoda dohromady a přestože je dělí více než 70 let, mají něco společného. Kniha je velmi čtivá, prolíná se zde minulost a současnost. Skutečný sirotčí vlak rozvážel po Spojených státech osiřelé a opuštěné děti s cílem umístit je do rodin za dost otřesných podmínek - pro mě nová informace. Kniha stojí určitě za přečtení.

RADOST
22.09.2020

Podobné osudy, prožívané v dobách od sebe vzdálených téměř jedno století. Ukázka bezmezné bídy, tvrdě ovlivňující myšlení, způsob života a morálku . Ukázka hrdosti a důstojnosti, která překoná i vynucenou přetvářku v zájmu přežití. Ukázka vývoje - zatímco se překotně rozvíjí technika a zlepšují se životní podmínky, bezcitnost, předsudky a malost v lidech zůstává.
Je to kniha s poselstvím, že všechno zlé je v životě k něčemu dobré. Jen je třeba se poučit a najít správný další směr.

sarekaslukova
30.07.2020

Příběh Vivien mě totálně pohltil, jako osoba mi byla velmi sympatická a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Ze začátku mi příběh Molly trošku lezl na nervy protože jsem si myslela, že to bude taková klasická prudérní postava, ale nakonec jsem si oblíbila i ji.