Vyhnankyně přehled

Vyhnankyně
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533443/bmid_vyhnankyne-65ef17c3b958d.jpg 4 26 26

Emocemi nabitý román o třech ženách, jejichž osudy se protnou v Austrálii 19. století, kde bojují za vykoupení a svobodu. Když mladá naivní vychovatelka Evangeline otěhotní se synem svého zámožného londýnského zaměstnavatele, netuší, jak závažné to pro ni bude mít následky. Poté, co ji služka navíc křivě obviní z krádeže, je Evangeline propuštěna z práce a zatčena. S hrůzou se dozvídá, že byla odsouzena ke čtrnácti letům v australské trestanecké kolonii ve Van Diemenově zemi, dnešní Tasmánii. Neví, co ji čeká, ale jedna věc je jistá: dítě, které nosí pod srdcem, se narodí během několikaměsíční plavby. Jediné štěstí je, že na lodi se Evangeline spřátelí s šestnáctiletou Hazel, zručnou porodní asistentkou a bylinkářkou. V době, kdy loď dorazí na místo, je mnoho místních obyvatel, Aboridžinců, násilně vytrženo z jejich přirozeného prostředí a někteří jsou nuceni začlenit se do společnosti britských kolonizátorů. Jednou z takových je osmiletá Mathinna, osiřelá dcera náčelníka kmene Lowreenne, kterou „adoptoval“ nový guvernér Van Diemenovy země. Christina Baker Klineová vykresluje počátky kolonialismu v Austrálii z nové perspektivy prostřednictvím zkušeností Evangeline, Hazel a Mathinny a současně vypráví příběh o milosti zrozené ze strádání, o nezničitelných poutech ženského přátelství a o síle odkazu předchozích generací.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Jota

The Exiles , 2020

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vyhnankyně. Přihlašte se a napište ho.

boeink
11.06.2024 3 z 5

Na téma kolonizování Austrálie jsem před časem četla krásnou knihu Nezapomeň na mě od Lesley Pearce. Pravděpodobně je to náhoda, ale přijde mi, že Christina B. Klineová ji četla taky.
Vyhnankyně je taky pěkný, čtivý příběh, ale nemám z ní tak silný, emotivní zážitek. Hrdinky knihy Evangeline, Mathinna i Hazel si zažily své, ale mě se jejich útrapy nijak zvlášť nedotkly, jakoby vyprávění jen tak klouzalo po povrchu. Musím přiznat, že příběh Evangeline mě přecejen oslovil trochu víc.

Heyhey
18.05.2024 2 z 5

Velké zklamání. Děj předvídatelný. Jazykově bez nápadu a originality. Nic nového jsem se nedozvěděla. Škoda.

bookcase
15.05.2024 5 z 5

To bylo mimořádně silné. Výborné.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Rebel, Samotářka a další knižní novinky (16. týden)

14.04.2024

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Vyhnankyně v seznamech

ve Čtenářské výzvě2x