Vlak naděje

Vlak naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236703/bmid_vlak-nadeje-cT2-236703.jpg 5 324 93

V jednom z posledních vlaků naděje, které od poloviny devatenáctého století v Americe odvážely sirotky z přelidněného New Yorku k náhradním rodinám na Středozápadě, sedí i devítiletá Niamh. Píše se rok 1929 a Niamh, která přišla o rodinu po velkém požáru na newyorské periferii, cestuje díky organizaci Pomoc dětem vstříc nejisté budoucnosti. Co ji v ní čeká? Najde přes řadu bolestných ztrát své štěstí? Podobná otázka zní v hlavě i sedmnáctileté Molly v roce 2011. Po smrti milovaného tatínka střídá jednu pěstounskou rodinu za druhou a jde z průšvihu do průšvihu. Za ten poslední musí na veřejně prospěšné práce: bude uklízet v podkroví devadesátileté paní. Protnou se osudy těchto dvou žen? A dostanou odpovědi na své otázky? Vlak naděje, román inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o tom, že občas musíme něco ztratit, abychom něco podstatného našli.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Plus

Orphan Train , 2013

Ouninka
09.07.2019 5 z 5

Vlak naděje je velice krásný příběh.....plyne pomalu, ale nabírá v průběhu na pěkných obrátkách....tuto knihu bych hodně přirovnala k Dopisům, které nikdo nečetl....je to úplně jiná kniha než všechny ostatní, co jsem četla...nedá se to popsat, musí se prostě přečíst...Vivian i Molly mi přirostly k srdci ! :-)

hanka0630
27.06.2019 4 z 5

Velmi čtivá kniha, jen mě stejně jako už někoho jiného tady zklamal závěr. Po celou dobu velmi dobře a uvěřitelně vykreslené postavy najednou začaly být úplně jinými lidmi. Škoda, protože do té doby to bylo naprosto skvělé čtení.

Janule809
29.05.2019 5 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek a nějaký čas mi do čtení moc nechtělo. Jak jsem knihu začla číst, už jsem ji nemohla odložit. Moc krásný příběh.

Dela111
05.05.2019 5 z 5

Vlak naděje je silně emotivní smyšlený příběh založený na faktech, na mnoha skutečných podobných osudech dětí z konce 19. a začátku 20. století.
V příbězích Molly a Vivian, dříve Niamh, je to jako když se potkají dva světy, v čase tak vzdálené, ale osudem si tolik podobné. Dnes už sice děti nejezdí vlakem a nečekají až si je někdo na nádraží vybere jako levnou pracovní sílu, přesto jsou jejich problémy v nových rodinách podobné.
Celá kniha je krásně a poutavě napsaná. Zamrzelo mě jen, jak autorka na konci naráz změnila chování hlavních postav, najednou připomínaly spíš hollywoodské figurky. Nebudu za to strhávat hvězdičku, i když by to možná zasloužilo a doporučím příběh k přečtení.

PetraBery
13.02.2019 4 z 5

Pěkný čtivý příběh o opuštěných dětech, putujících ve vlacích naděje, které je vezly vstříc lepší budoucnosti. Krásně popsaný osud děvčátka Niamh, která svůj životní příběh ve stáří vypráví dospívající Molly. Kniha o tom, že i stařenka dokáže najít společnou řeč s mladou dívkou.

Devil-Ivet
13.12.2018 4 z 5

Kniha se mi do rukou dostala náhodou a jsem za to nesmírně ráda. Po kostbatějším začátku jsem se okamžitě začetla a prostě musela vědět, jak to dopadlo s Vivian a Molly. V podstatě to je smutný příběh s veselým koncem. A že vlak naděje opravdu existoval mě zaskočilo... Určitě nevynechejte poděkování, nikdy jsem je nezhltla jako teď.

hapac
11.12.2018 4 z 5

Jsem ráda za takové knihy, zajímavé téma o opuštěných dětech, čtivé, dojemné, nutí k zamyšlení.

Petruš999
04.11.2018 5 z 5

Příběh vyprávěný ve dvou rovinách ve mně zanechal hluboký otisk.

bábuška
11.09.2018 4 z 5

Znovu jsem vzala do ruky knihu už dříve čtenou. Osudy opuštěných dětí jsou vždy smutné a to, jak s nimi někteří "pěstouni" zacházeli, to je neomluvitelné. Je to kniha o smutku, beznaději i vzpouře.

evask
06.09.2018 5 z 5

Knížka se mně líbila. Co mně ale vrtá hlavou, jak se mohla Niamh, po tom všem, co prožila, zachovat tak, jak se zachovala. Kdyby aspoň své rozhodnutí po pár dnech změnila. To je těžko k uvěření. A ten úplný závěr, jak se celkem v pohodě setkají (nechci spoilerovat), taky těžko k uvěření.

ila.z
27.08.2018 5 z 5

Právě jsem dočetla tuto velmi zajímavou knihu. Příběh Vivian byl velmi zajímavý. Velmi se mi líbila dějová linie propojující život dvou žen rozdílného věku.

leuska
09.07.2018 4 z 5

Začátek byl pro mě těžší rozlouskat, ale potom se to stalo srdcervoucím příběhem... To co Vivian prožila by si nechtěl prožít snad nikdo, při některých pasážích mi bylo vážně úzko. 4*/5*

FofrNožka
20.05.2018 5 z 5

Náhodou jsem na ni narazila v knihovně a zaujala...moc. Knižka po jejímž přečtení se mi zaleskly oči, musela jsem polknout a přála si ještě alespoň jednu stránku příběhu. Těžko mi bylo z osudu Niamh a Maisie, z toho, že o sobě... (prozrazovat pointa se asi nemá,co?).

Tyeen
16.05.2018 5 z 5

Tato kniha ve mně zanechala mnoho dojmů, je velice působivá a dobře se čte. Konec mi tedy připadal už takový trochu odfláknutý, ale jinak jsem ji nemohla odložit. Všechny osudy mně vtáhly, obdivovala jsem sílu Niamh a velmi jsem si pro ni přála všechno dobré.

adriane9
07.05.2018 5 z 5

"Čas se smršťuje a natahuje. Není rovnoměrný. Některé okamžiky ti utkví v paměti jiné zmizí. Prvních dvacetři let mého života ze mě udělalo, kým jsem teď." Naprostá citová bouře, silný příběh, na který dlouho nezapomenu.

vevu.
09.04.2018 4 z 5

Kniha byla čtivě napsaná, přečetla jsem ji jedním dechem. Je nenápadná, ale přesto napínavá a půvabná. Vůbec jsem netušila, že nějaké "vlaky naděje" existovaly, takže jsem ráda, že jsem se o této historické slutečnosti dozvěděla.
Mám ráda, když jsou v příběhu dvě dějové linie, které se prolnou v přítomnosti. Inspirace skutečnými událostmi je příjmné plus.
Dva podobné životní příběhy, dvě generace na první pohled rozdílných žen. Příběh byl v některých momentech přitažený za vlasy, konec bych nechala více otevřený, aby nebyl až tak moc happy-endový, ale je fakt, že jsem byla ráda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. :)

Martooni
06.03.2018 5 z 5

Nádherná kniha, inspirována skutečnými příběhy lidmi z vlaků naděje. Čtivě napsaná. Velice děkuji autorce za to, že nepřeskakovala z jedné doby do druhé po kapitolách, ale plynule navazovala několika kapitolami v jedné době a pak šla na druhou. Bylo to tak přirozené a krásně se to četlo.
Dlouho budu na Niamh a její příběh vzpomínat.

Cinik
24.01.2018 4 z 5

Dějově i obsahově zajímavá kniha, ale některé detaily mi hodně nesedí...

Evaneva
12.12.2017

Kniha mě uchvátila svojí pravdivostí. Je to krutý příběh s relativně šťastným koncem. Člověk si ani neuvědomuje, jaké má štěstí, když má vlastní střechu nad hlavou, zdravé děti a relativně dost peněz k živobytí.

Kíťovec
21.11.2017 5 z 5

Je to nenápadná, leč napínavá kniha a můžu Vás ujistit, že ji přečtete jedním dechem. Strastiplný příběh Niamh nemá konce a špatnými zážitky se to jen hemží. Ale nakonec se zdá, že najde kllid, smíření a hlavně svou ztracenou lásku.