Všechny malé zázraky

Všechny malé zázraky

Strhující příběh o hledání a (ne)nalézání, o lidských předsudcích a první lásce. Theodora Finche fascinuje smrt. Violet Markeyová zase žije pro budoucnost – těší se na den, kdy dokončí střední školu a bude moct opustit rodné městečko, které jí připomíná nedávnou tragickou smrt sestry. Když se ti dva potkají na římse ško... celý text

Theodora Finche fascinuje smrt. Violet Markeyová zase žije pro budoucnost – těší se na den, kdy dokončí střední školu a bude moct opustit rodné městečko, které jí připomíná nedávnou tragickou smrt sestry. Když se ti dva potkají na římse školní zvonice, není ale docela jasné, kdo koho vlastně bude zachraňovat.

Finch je obyčejný kluk, až na to, že trpí bipolární poruchou. Violet je obyčejná holka, až na to, že Finchovi přijde úplně neobyčejná. Ty dva svede dohromady školní projekt, jehož cílem je objevovat „krásy Indiany“, a oba při tom učiní zajímavé objevy... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225827/vsechny-male-zazraky-eHU-225827.jpg 4.5694

All the Bright Places (2015)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Euromedia Group

natkaf

Dokonalost. K téhle knize mě nenapadá jiné slovo, než je dokonalost. Tak realistické vykreslení pocitů na mě z knihy už dlouho nedýchalo. Musím přiznat, že během čtení jsem se i já dostala do mírné deprese, kvůli věrohodnému popisu hlavních hrdinů a jejich myšlenek. Finchův pocit prázdnoty na mě zapůsobil natolik, že jsem měla chuť se taky zavřít do skříně, vytvořit si tam vlastní vesmír a nikoho do něj nepustit. A plně jsem chápala Violetinu bezmoc a strach o Finche, i když jsem tohle doopravdy nikdy nezažila. Ten konec mě rozdrásal a rozbil na milion malých kousků. Kniha má také spoustu skvělých momentů na zamyšlení. Mnohokrát všem doporučuji.

P. S.: Zažil někdo z vás perfektní den? A věříte vůbec, že nějaký takový může existovat?

vevronika

Tento příběh mě zaujal hned po přečtení prvních řádků. Je na něm něco neobyčejného a fascinujícího. Když jsem knihu četla, tak se ve mně neustále střídalo hrozně moc pocitů. Chtělo se mi brečet, smát, někdy jsem přestala číst a jen přemýšlela. Myslím, že po dočtení téhle knihy se ve mně něco změnilo, ale ne ve špatném slova smyslu. Z každé knížky, kterou čtu si chci něco odnést, nějaké ponauční, novou informaci, myšlenku, avšak teď u této knihy mám pocit, že mi toho dala víc než bych chtěla. Všechny malé zázraky je kniha, která mi ukázala jakou má živo doopravdy cenu.

Ewilka

Všechny malé zázraky je jedna z mála knih, které mě opravdu dojaly. Už teď vím, že ji budu ještě dlouho vstřebávat. Slovy nemohu vyjádřit, jak mě příběh Violet a Finche zasáhl. Nemám slov.

Lauralex

jsem
na
kousky.

Cítím, jak ve mně narůstají tisíce pocitů. Rozložila jsem se na milion malých střípků a teď se postupně skládám dohromady. Cítím to až v kostech. Jako bych byla všemi barvami v jedné. Zanechalo to ve mně hlubokou propast a zároveň to naplnilo moje srdce. Je to jeden malý velký zázrak.

Jako mladší jsem četla vesměs všechno, co mi přišlo pod ruku, teď už si spíš vybírám knihy, ve kterých bych se mohla najít, pochopit a které by mi mohly pomoct s mým životem a změnit ho. A tohle byla další z nich. Znám to až moc dobře. Prošla a procházím si tím vším. Jsem sama, uvězněná ve svém těle a ve vlastní mysli. Spánky a Probuzení, není nic mezi tím.

Jsem strašně ráda, že Jennifer tuto knihu napsala. Mám pocit že se jí podařilo něco sdělit. Aspoň mně ano. Jako by konečně někdo dokázal popsat to, co se děje v mé hlavě. Pochopila jsem opět něco více ze sebe a co se se mnou děje. Dřív jsem si myslela, že jsem špatná, že jsem divná a že si za to můžu sama. Nechápala jsem, co se se mnou děje. Teď už ano. Není to moje vina. A vlastně jsem za to na sebe hrdá.

Já nevím, jestli jste to na konci pochopili, ale Finch se neztratil, on se právě našel. Takoví my jsme. Chvíli tady, chvíli pryč. Chvíli ztraceni, chvíli nalezeni. Chvíli spíme, chvíli jsme vzhůru. Chvíli živí, chvíli... Přála bych si, abych mohla něco udělat, ale nezazlívám mu to. Nejsem na něj naštvaná, nemám vztek, nejsem zklamaná, jen to bolí. Jenže takhle to je, a kdo nikdy nebyl v této kůži, v tomto těle, v této mysli, v této duši, nepochopí to. Jen mi možná chybělo pár posledních stran putování z pohledu Finche. Ale lidé jako Theodor Finch nemizí. Jenom putují. Je tu. Stále tu je. A navždy bude, v našich srdcích.

Když jsem potkala Finche, život najednou začal dávat smysl. Chtěla bych žít ve světě, který by projektoval Theodor Finch.
Navždy změněný.

Rozumím Ti, Finchi, ani nevíš, jak moc. Mám tě ráda a nikdy na Tebe nezapomenu. Zachránil jsi mě. Můžeš za to, že Tě miluju. Ale tentokrát to bude jiný. Teď zůstanu vzhůru (doufám).

P.S.: Můj komentář není přecitlivělý ani vyhraněný. Jsou to moje pocity a jsou takové, jaké jsou, nikdo nemá právo je hanit. Prostě to každý vidí a bere jinak. Jen jste v tom nenašli to, co v tom je. Třeba jste to nezažili. Já jo. Takže... udělejte si přece názor sami a neberte si můj. AMEN.

(tento komentář už jsem psala asi před rokem, ale nějaký imbecil, který má potřebu se nabourávat do profilů, mi ho smazal, takže poslední poznámka je v reakci na komentář od DominaCZ o něco níže)

JennieeW

Nevím co k téhle knize napsat... Upřímně se mi ta kniha moc nelíbila, ale něco mi dokázala a to že nemám ráda klasické knihy ze života ale musí tam být aspoň trochu fantasy ....

Terri257

Do téhle knihy jsem se zamilovala! Je to už delší dobu, co jsem to četla ale vše si pamatuji (a to se nestává moc často). Všem vřele doporučuji. Našla jsem v ní něco, co nedokážu popsat slovy a úplně mě to pohltilo.

Verry_h

Noprosto úžasná knížka. Kamarádka čtení nesnáší, ale když jsem jí půjčila tuhle knihu, nemohla od ní odtrhnout oči a nevnímala, stejně tak já. Všem doporučuji.

tinka99

Jsou knihy, které nás nebaví a nejraději bychom je nečetli (např. povinná četba-samozřejmě netvrdím, že knížky z povinné četby nebaví nikoho)...a pak jsou knihy, u kterých bychom byli radši, kdyby byly delší, mnohem delší...a pro mě jsou Všechny malé zázraky jednou z nich...ten konec moc hezký nebyl, ale kdyby byl, už by to nebylo ono...rozhodně doporučuji všem, kterým se líbily Hvězdy nám nepřály...a i když se vám Hvězdy nelíbily, tohle třeba bude.... :)

not_interested

Kniha se mi velmi líbila, je neobvyklé jak byla pojata. Dva vypravěči kteří se v příběhu střídají podávají informace z obou stran tak, abychom si dokonale představili co cítí a čím žijí.
Závěr knihy mě opravdu rozesmutnil. Bylo mi hned jasné, že to nebude mít šťastný konec, ale toto bylo zajímavé. Bylo mi líto že kniha končí, přečetla jsem ji jedním dechem!

Elizabeth666

No tato kniha je pro mě sama o sobě takový malý zázrak. Nejen kvůli Finchovi, který mi přirostl k mému srdíčku, ale také protože kniha ve mě zanechala kousek pocitu toho že si nevážím toho jak se mám dobře když jsem zdravá.

Doufám že sa tahle kniha dostane k lidem kterým by to možná pomohlo si uvědomit že opravdu nejsou na světě sami.

Co si budeme namlouvat, ano u konce jsem uronila slzičku a řekla si jak velké štěstí mám.

Myslím že Finch nebyl takzvaný magor ale byl to JEDEN MALÝ ZÁZRAK.

oolinkaa

Posledni dobou mam pocit, zev knihovne saham po spatnych knihach, i pres to, ze s to nejdrive hledam tady na databazi.
Nedocetla jsem, ac jaem se na knihu dost tesila..tema se jevilo jako zajimave, ale ve skutecnoati nezazivne, o nicem..text se mi sam o sobe cetl blbe, i myslenkove pochody u me nezabodovy..takze bohužel

Kat9

Zpočátku jsem vůbec nevěděla, jak knihu hodnotit. Ani mě napřed nijak zvlášť nezaujala, ale pak ke konci se to změnilo. Nakonec jsem se rozhodla dát plný počet, protože mám pocit, že ve mně něco zanechala a o to asi jde.

teri1003

Knížka byla čtivá a líbila se mi i svým příběhem, jen jsem nečekala takový konec, který mě dohnal k slzám.

libor290

Jak jen to správne zhodnotit? Jsou knihy, o kterých víme, ze si je rádi přečteme znova, jak jsou super, pak tu jsou knihy, který nam stačí přečíst jen jednou, ne proto, že by se nam snad nelibily, ale pro to jak vlastně byly skvělé. Ale tato kniha není ani jedna z nich.
Musím říct, ze mě příběh upoutal, ale vlastně jen díky Finchovi, který ten příběh děla zajímavý. A uvést, ten zvláštní konec, ktery je s prominutím nudný. Ale veliké plus dává knížce, že je opravdu čtivá.

Denika

Všechny malé zázraky zanechají v člověku tolik smutku a prázdnoty. Finch mi od začátku přirostl k srdci, jako bych ho znala odmala, snad se mi po něm i stýská. Violet už mi byla méně sympatická, ale co na knize oceňuji nejvíc je alespoň částečný pohled do života rodiny po ztrátě dítěte - v mnoha knihách, kde rodina přišla o dítě, se dělá, jakoby se nic nestalo, a nebo se tato událost nepovažuje za podstatnou.
Neskutečně mě vytáčel přístup Finchovy rodiny, od přehlížení divného chování a příznaků nemoci až po faleš na pohřbu, od začátku do konce. Kořeny zla byly v jeho rodině, která mu ani nedokázala pomoci.
Všechna čest autorce, která dokázala citlivě podat téma bipolární poruchy a sebevraždy. Kéž by se kniha dostala do rukou lidem, kteří ji nejvíc potřebují.

Edith_17

Ač to velmi nerada píšu, tato kniha mne zrovna moc nezaujala. Přišla mi strašně pesimistická, já opravdu nerada čtu o všem, co se týká sebevražd. Knihu jsem začala číst asi v hodně nevhodnou dobu. Ten den jsem neměla moc dobrou náladu a ani se mi nějak zvlášť nedařilo a první stránky této knihy mě ještě více ponořily do pesimistické nálady. Asi za týden jsem se k ní pokoušela vrátit, ale po pár stránkách jsem ji stejně odložila. Jen teď je mi líto, že jsem se později neodhodlala a nevrátila se k ní, možná mne mohla ještě něčím překvapit.

BlackBunny

Kniha se mi líbila moc, ale já prostě nemám ráda špatné konce.
BB

Veronika33

Kniha sa zaoberá komplikovaným jestvovaním teenegerov, ktorí to nemajú ľahké či už kvôli smrti blízkej osobe (Violet) alebo kvôli duševnej poruche (Finch). Poukazuje na to ako aj pri veľkej snahe zlepšiť a zmeniť svoje pocity/depresie, sa nie vždy darí (raz sme hore, raz sme dole) a že človek potrebuje mať sa o koho oprieť, niekoho kto ho v ťažkých chvíľach podrží/vypočuje. Pevne som dúfala, že to neskončí ako som si myslela, bohužiaľ. Koniec bol veľmi smutný. Aj keď bol námet veľmi pútavý, niečo mi tam chýbalo, preto hodnotím iba 3 hviezdičkami.

Maanna

Téma duševní nemoci a sebevraždy by se otevírat mělo, protože tabuizování komplikuje postiženým život. Na druhou stranu se tato kniha tak strašně snaží "cosi" sdělit a tolik tlačí na city, až mi byla místy protivná. Tahle páčidla slz nemám moc ráda. Některé části zejména z pohledu Theodora se mi líbily, ale jindy byl příběh dost neuvěřitelný a klišovitý.

surynas

Kniha byla nemalým zázrakem, jinak se to říct nedá...

SarahRoyalAss

Tahle kniha mě rozložila a pomalu zase dala dohromady. A na stránkách jsem zanechala i dost velké skvrny od slz... Každopádně, bylo úžasný vidět svět z pohledu Theodora Finche. Prostě WOW.
Velmi dobře se mi četla i Violet. Nevím, jak bych se v takové situaci zachovala sama. Violet se ukázala jako silná osoba v plném jasu.
Tuhle knihu rozhodně doporučuji. A to bez debat.
♥♥♥

arram

Velmi čtivá kniha, která mě i přes svou dějovou předvídatelnost v závěru hodně silně zasáhla. Krásná kniha, která stojí za přečtení.

Katte192

Prvnich par stranek me malem az odradilo pokracovat cist. Prisly mi zmatene, neprehledne... pak jsem ale "pochopila" jak "to basnik mysli" a knizka me pohltila do toho meziprostoru nerealne reality, kdy zijete pribehem na strankach a citite s hlavnimi postavami. Kniha je magicka. Me si ziskala. Verim ze si ziska i jine. Je to pribeh s hlubokymi osobnimi koreny, pribeh jez nema jen "pobavit" ale hlavne pomoci.

citace z knihy: "V tu chvili si uvedomuji, ze neni dulezite to, co si vezmete, ale to, co zanechate."

A kniha ve me rozhodne neco zanechala. Finch skrze svoji smrt dal novy zivot Violet. Mozna ne lehky, ale novy.

Pevne verim, ze si kazdy jednou uvedomi, ze v lidech zanechavame stopy. Ze jim ublizujeme ale i pomahame. A ze bez "ublizeni" bychom nikdy nemohli rust.

Pak jak sama autorka zminuje ve sve poznamce:

"Pokus si myslite, ze je neco spatne, mluvte o tom, Nejste sami."

Proste kniha jez by si mel precist kazdy a vyslouzila si aspon u me zarazeni mezi knihy s velkym K.

mekkejla

Musela jsem si ji dávkovat, protože v kuse bych ji teď (8.měsíc těhotenství) nevydýchala. I tak se mnou dost zamávala. Je skvělá,ale zvažte v jakou dobu si ji přečíst ;-)

dreamhex

Krásná knížka, která je mi z různých důvodů blízká, ještě ji budu nějakou dobu vstřebávat. Obsahuje části, ke kterým se budu jistě vracet. Děkuji za doporučení.

lenka011

Knihu jsem začala číst náhodně,po komentářích,které jsem tu četla.Je krátce po půlnoci a já jsem na konci.Poslední dobou jsem četla mnoho knih,ale žádná z nich mě nezasáhla tak silně,jako tato kniha.Určitě se k ní znovu vrátím.

nikola6244

Ačkoliv se na obálce knihy nenachází typické, do očí bijící lákadlo 'jakmile přečtete první stránku, neodtrhnete se až do poslední stránky, posledního slova', jsem zastáncem tobo, že by se to na ní mělo rozhodně objevovat.
Nádherná kniha plná emocí a dojmů, sympatické hlavní postavy, reálné události ze života, smysluplné domněnky, zkrátka něco k zamyšlení. Zasmějete se, nahněváte, zapřemýšlíte, ale i pobrečíte.
Rozhodně doporučuji, opravdu krása..

simi28

Moc hezká a dojemná knížka. Vyprávění je milé, ale na druhou stranu v sobě skrývá depresivní podtón. Hlavní hrdinové mi byli sympatičtí a ten vzájemný vztah jsem jim moc přála. Konec mě nešokoval, protože mi to bylo jasné už od začátku knihy. I přesto jsem na ten konec nebyla připravená a hodně jsem to oplakala.
Některé části vás naštvou, rozesmutní, ale jiné i pobaví a rozveselí.
Opravdu doporučuji.

Kika01

Výborná kniha. Téma, které je opravdu výborně napsáno.

michaela1992

Ačkoliv na knihy normálně píšu sáhodlouhé recenze. Tentokrát nebudu.
Pokud nemáte jeden z výtisků doma, tak váš život nemůže být plnohodnotný.
Ačkoliv je cílová skupina YA, já doporučuji naprosto všem!