Nedej se

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297865/nedej-se-iF8-297865.png 4.2541

Simon Snow 1.

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Yoli

Carry On, 2015

Kniha Nedej se

Lely

Musím říct, že začátek knihy byla opravdová nuda a do čtení jsem se musela nutit, ale pak naštěstí dostala ten správný spád.
Hlavní postavy se mi celkem líbily a ani zápletka nebyla špatná, ale čekala jsem asi trochu víc. Velká závěrečná scéna s Mágem mi přišla odbytá a lehce nedotažená do konce, měla jsem bohužel větší očekávání.
Jelikož jsem knihu četla v originále, tak mi překlad některých frází přijde naprosto směšný a v češtině by mě kniha nezaujala.
Jinak je to oddechové čtení a líbí se mi jakým je napsaným stylem.

M.anon

Za mě super! ???? Už jsem ji četla 3x a stejně se jí nedá nabažit. Pomůže mi kdykoliv, když nemám zrovna dobrej den, na oddych úplně ideální ????. Už se těším na pokračování.

hellena1523
11. lednaodpad!

Jak od autorky miluju Eleanor & Park, líbila se mi i Fangirl, tak tohle je fakt odpad. Je fakt, že fanfikce na HP mě nebavily ani ve Fangirl, přišlo mi to dost bídné, ale říkala jsem si, že třeba knížka bude lepší. Nebyla, bylo to trapné, nevtipné, klišoidní...ani jako parodie se to nedá brát. K čemu to jen přirovnat...? Už vím! Viděli jste film Jezero? O tom přerostlým krokodýlovi - docela vtipnej film (miluju tu stařenku, co si toho krokodýla ochočila), na ten se ráda podívám pro oddech. Tuhle jsem si pustila Jezero 4 a po chvíli to vypnula - hrozná sra*ka! Tak k tomu bych přirovnala tenhle počin.

chaera

Fangirl jsem četla před několika lety, ovšem k této knize se dostávám až nyní. A na rovinu říkám, že když přijde na knihy s LGBT+ tématikou, nedokážu být nezaujatá, vždyť do té komunity sama patřím. Sice co se týče romantické linky mi přišla chemie mezi hl. postavami poněkud zvláštní (a nereálná), nakonec jsem nad tím schopna přimhouřit oči. Děj měl spád, námět byl originální (podobnost s Harry Potterem opravdu nevidím, snad kromě toho, že se kniha z větší části odehrává na kouzelnické škole) a nad knihou jsem se několikrát zasmála. Určitě se nejedná o nějaký úžasný literární počin, ale jako oddechovka na pár večerů to bylo fajn. 4/5

Bórborka
28.12.2019

Kde začít?
Knihu začínáte seznámením s hlavními postavami, další informace získáváte ohledem do minulosti, který kniha opravdu hojně využila. Samotná dějová linka je velmi nezajímavá až do poslední části knihy,kde se nám dostane rozřešení zápletek, které si už čtenář sám vyřešil.
Celou dobu jsem s knihou bojovala, ale za konec, který mě lehce překvapil bych knihu úplně nezavrhla, jenom bych velmi jasně vysvětlila, že to se sérií HP nemá nic společného (nanejvýš jako špatná fanfikce). Myslím si, že kniha měla potenciál, který kdyby byl rozpracovaný do více dílné série (třeba od nástupu na Watford), knize by to neuškodilo.

Skyer
30.11.2019

Tak tato kniha byla jedno velké zklamání.

Dva ze tří plot twistů jsem věděla už skoro od začátku knihy a u toho třetího mě štvalo, že hrdinům trvalo asi deset stran, než jim došlo to, co jim bylo sděleno.

Jak se spolu dali Simon a Baz dohromady mi nepřišlo uvěřitelné a ani mě tolik jejich vztah nebavil, jak jsem si myslela, že bude.

Vím, že to celé mělo být tak trochu parodie na Harryho Pottera, ale jelikož to zesměšnění daných klišé úplně nefungovalo, tak z toho byla jen ubohá napodobenina (která vlastně normálně využívá ty klišé).

Jedinou hvězdu dávám za Baze, který aspoň za něco, z celé knihy, stál.

JitulHa
24.11.2019

Knížku mám doma zhruba od jejího vydání, což jsou nějaké tři roky? Ani nevím, proč jsem po ní najednou sáhla, ale zatraceně dobře jsem udělala! Jsem z toho příběhu tak nadšená, že mi snad "bouchnou saze". Bylo to originální, mělo to děj, naprosto super postavy... Především pak myšlenka celé té magie, která využívá pro svá kouzla lidskou řeč jako zdroj - coby naše ustálené říkanky, básničky, slova písní - byla prostě peckovní! Tedy věděla jsem, že Rainbow Rowell je skvělá autorka, ale že mě po knize Eleanor & Park, dokáže takhle vyvést z míry a překvapit, to jsem opravdu nečekala. Už aby vyšlo další pokračování, protože jinak to nedám.

Roscata
20.11.2019

Prvních cca sto stran byla opravdu nuda. Svět mě moc nebavil, pořád jsem měla pocit že čtu až několikátý díl série a skoro ve všem mi připomínal nepovedeného Harryho Pottera. Naštěstí se to s příchodem Baze změnilo a já se konečně začala bavit. I když pocit z přeskočeného prvního dílu pořád jaksi zůstával. Líbilo se mi spojení fantasy a LGBT tématiky, vykreslení postav, které se autorce opravdu povedlo, i ten překvapivě hluboký konec.
Je opravdu škoda že autorka nepostavila svůj příběh na jiných základech a nedala si větší práci s úvodem. Jinak by to totiž byla jedna z mých hodně oblíbených knih.

Odveta
Odveta