Nedej se

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297865/big_nedej-se-ZlQ-297865.jpg 4.1668

Simon Snow 1.

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli

Carry On, 2015

Kniha Nedej se

tatjana1737
04.08.2021

(+ SPOILER) Vůči téhle knize chovám dost rozporuplné pocity... Zkusila jsem ji začíst číst, abych zjistila, že se neorientuji, a tak jsem si nejprve přečetla Fangirl, abych pochytila souvislosti. Líbila se mi autorkou vymyšlená literární série, z níž (a z fanfikcí hlavní hrdinky) citovala v úvodu kapitol. Nicméně "Nedej se" je vlastně posledním dílem, takže o tom, jak se Baz a Simon Snow seznámili, jak je to s Mágem, Mágovým dědicem či averzí rodů vůči změnám, něco víc o Watfordu či kouzelných tvorech tohoto světa... se člověk vůbec nedozví, vše je jen naznačeno formou zmínek v textu. Fanoušci Simona Snowa jsou doma, ale my, kteří jsme to nečetli, stále tápeme :-). A v tom je pro mne největší slabiny knihy, že neuvádí nic z toho, nač se odkazuje. Někdo to jistě bude hodnotit jako klad, protože to ponechává velký prostor fantazii (a psaní fanfikcí), ale pro mě kniha díky tomu neměla žádnou gradaci. Něco jiného je číst si Harryho Pottera od prvního dílu, růst s ním a čekat na další napsanou knihu, a něco jiného je rovnou si přečíst díl poslední, aniž by člověk věděl, proč Snape nesnáší Harryho a kdo je Brumbál.

Moc se mi líbil celý princip kouzelných formulí převzatý z užívaných frází či názvů písní. "Nedej se" je navíc plné typického slovního humoru Rainbow Rowellové, který mne mnohokrát pobavil, včetně narážky na SW 1 ("To nejsou ti droidi, co hledáte"). Pár příkladů:

- Nemusela mi vůbec připomínat, že my máme hodně co skrývat. S Pletichou nespolupracujeme - proč by s ním kterýkoli kouzelník nebo čarodějka spolupracovali? -, náš dům je ale plný zakázaných knih a temných předmětů. Dokonce i některé naše kuchařky jsou zakázané. (Přitom už je to kdovíkolik staletí, co Pitchovi naposled jedli víly.) (Víly už vůbec ani nejsou k sehnání.) (A není to tím, že jsme je všechny snědli.)

- Všichni ještě pořád spekulují o tom, kde byl. Nejpopulárnější zvěsti jsou „podstoupil černokněžnický obřad vstupu do dospělosti a ten na něm zanechal tolik zranění, že nemohl mezi lidi“ a „na Ibize“.

- Jednou jsem viděl, jak takhle zabil psa, a ani mu to nedalo tolik práce. (Tvrdil, že ten pes byl vlkodlak; podle mě byl jen rozdováděný.)

- „Tví příbuzní jsou proslulí zrádci,“ argumentuje Penny. „V osmnáctém století dokonce nějaký čas měli zakázáno podepisovat smlouvy.“
„Ano, ale nikdy se nezrazujeme mezi sebou.“

!!! SPOILERY !!!

Jenže mě moc neuspokojil příběh jako takový. To, že Baz a Simon skončí spolu jsem věděla, takže o tomhle nemluvím. (A ne, nemám nic proti gay romancím, naopak mnoho momentů v knize bylo moc hezkých.) Na ten poměrně vysoký počet stran jsem měla pocit, že se strašně dlouho nic nedělo a že to autorka zbytečně protahovala. A když pak přišlo rozuzlení a konečný souboj, proběhlo to naopak strašně rychle a v chvatu. (I když vysvětlení, jak je to s Pletichou a jeho požíráním magie mi na to, že autorka není autorkou fantasy, přišlo velmi vynalézavé, ač si jej třeba čtenář domyslel dříve než hrdinové.) Na některé otázky jsem sice odpovědi dostala (například jak se Penelopa dostávala na klučičí kolej či co se stalo s Lucy), ale něco stále zůstalo nezodpovězeno. Možná, že kdyby existovaly předchozí díly série, bylo by to o něčem jiném, takhle ve mně zůstal jen silný pocit frustrace.

Samotná postava Mága mi nepřišla příliš propracovaná, "flashbacky" do minulosti byly sice zajímavé, ale vylezl mi z toho v podstatě rozporuplný frustrát, který vůbec nekorespondoval s postavou "důstojného Brumbála" (ostatně lze si vůbec vážit dospělého, který chodí oblečený jako Petr Pan?). Anebo postavy Ebb a Nikodéma, jež byly velmi zajímavé a skýtaly veliký potenciál, který ale zůstal nevyužitý... nebo Agáta, která tu byla jen do počtu. Vcelku mě zarazily i následky Simonova střetnutí s Pletichou, ale protože jsem zlomyslná, tak za to nakonec dávám palec nahoru, protože udělat něco takového hlavnímu hrdinovi, to vyžaduje kuráž.
(Ostatně Simon zde se vší svou nemotorností působí spíše jako "antihrdina", což byl evidentně záměr. Ztotožňuji se s názory čtenářů, že Basilton byl jako postava mnohem lepší. :-))

No, druhý díl asi číst nebudu a "Nedej se" si podruhé také jen tak nepřečtu. Ale možná za to mohou jen vysoká očekávání, která jsem od autorky měla. Kdyby její doslov byl na začátku knihy, zřejmě by mé hodnocení nebylo tak příkré, protože tam vysvětluje, že neaspirovala na sepsání vlastní fantasy (natož ságy), ale že jen chtěla napsat příběh z pohledu Cath. To beru, protože jako plnohodnotné fantasy to u mě neobstálo.

P.S.: To, že na obálce nejsou dvě barevně se tlučící skvrny, ale dva profily mi došlo až ke konci čtení.
P.P.S.: Knihu jsem měla půjčenou z knihovny a zaujala mne potřeba jednoho z předchozích čtenářů vpisovat do textu vlastní glosy.
P.P.P.S.: Všimla jsem si toho už ve Fangirl, ale Rainbow je evidentně velice zaujatá tím, když někdo při líbání dělá "věci bradou"!

kate9326
02.08.2021

Harry Potter trochu jinak...čteno v eng. originále- všechny tři díly...kupodivu, jakko první jsem začla druhým dílem, a pak mi došlo, že to bude opačně...ten začátek vypadal trochu zmatený....ačkoliv hlavní rozdíl je v tom, že hrdinové jsou starší a na dřívější roky vzpomínají pouze retrospektivně. Nadchl mě svět mágů a jejich intriky :-)...kvůli vztahům bych prvoplánově nečetla nic, ale fantasy je super skoro vždy...

Karoli282
13.05.2021

Tahle kniha se mi četla velmi dobře, námět byl docela zajímavý. Simona s Bazem jsem si oblíbila. Celkové prostředí a popis kouzelnického světa mi ale moc nevyhovovali a nepřišlo mi to moc logické. Nicméně i tak všem doporučuji.

TomTomis
04.04.2021

Smíchání gay romance s fantasy žánrem. Docela to mělo spád. Nic hlubokomyslného jsem tam ale nenašel. Jen mě to pobavilo, místy rozesmálo... Lehké čtivo pro mládež, co neurazí ani dospělé, co nemají problém s fantasy...

kolacky
12.03.2021

Trochu zmatené, ale celkem slušně vymyšlené.

tomas9591
03.03.2021

3.8*
Toto je pro mě ta kniha, ze které jste po dočtení úplně paf, ale s odstupem času Vám nepřijde tak dobrá. Nechal jsem se uchvátit druhou půlkou, ve které se konečně pořádně rozjela LGBT linka a příběh nabral větší spád. Na první půlku, ve které se nic moc nedělo jsem dost zapomněl a v hlavě jsem měl jen tu druhou. Ani ta detektivní zápletka mě nějak nezaujala. Svět magie se mi ale moc líbil a LGBT bylo nejlepší, jaké jsem zatím četl.

alibenny
18.02.2021

Na začátku jsem se trošku ztratila, než jsme se dostala do děje. Každý den jsem četla skoro do rána a nemohla přestat. Vždy jsem se těšila, až se budu znovu moci ponořit do tohoto příběhu. Je mi hrozně líto, že musím tento příběh opustit. Opravdu se mi kniha moc líbila. Když jsem se dozvěděla, že je pokračování, začala jsem šílet s všude ji shánět.Tuto knihu doporučuji, ale je lepší si nejdřív přečíst Fangirl, protože jinak bych se do děje nedostala nikdy

Grohlinka
30.06.2021

Nevím, čím to je, ale některé knížky se čtou sami. Někdy mám u knihy takový pocit, touhu, aby nikdy neskončila, někdy čtu některé odstavce a věty znovu a znovu, jen aby ještě nebyl konec. Tohle je jedna z těch knih. Nedokážu úplně rozluštit, čím to je. Mám ráda fantasy a vlastně všechno, co je v téhle knížce, Baz se Simonem jsou jednoduše skvělí, asi jeden z nejlepších párů, na které jsem v knížkách narazila, Penny je bezvadná kámoška, která má vždycky nějaké řešení v rukávu a Agátha, no to není můj šálek kávy, ale tak nějak tam patřila. Kniha Vás rozesměje, dojme, ale i rozněžní, je prostě senzační. Doporučuji a těším se na další díly.

"Vím, že něco se může zlepšit jenom tehdy, když budou dobří lidé bojovat za to, co je důležité."