Nedej se

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297865/nedej-se-iF8-297865.png 4.2553

Simon Snow 1.

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Yoli

Carry On, 2015

Kniha Nedej se

_Steff_

Tahle knížka byla přesně to, co jsem potřebovala. Něco hezkého, jednoduchého na odreagování a přesně tohle mi i dala. 4/5*

Storm.b

Velmi pozitivní překvapení. Někteří tu zmiňují, že měli ze začátku problém se začíst, což vůbec nechápu - knížka mě pohltila už od první stránky. Jde o příjemný, napínavý Y. A. příběh, vyprávěný s neuvěřitelnou lehkostí. Inspirace Harrym Potterem je zde sice očividně obrovská, naštěstí autorka sama oplývá bohatou fantazií, takže celý svět velmi originálně přetvořila - třeba takový způsob kouzlení je naprostá delikatesa. Brilantní byl také překlad, nejprve to na mě dokonce působilo tak, že autorka je snad Češka, než mi pak Google odhalil autorčinu americkou národnost. Trochu rušivé mi přišlo střídání mnoha vypravěčů, podobný styl fungoval třeba u Kinga nebo u G. R. R. Martina, tady se to ale bohužel nepovedlo. Snad kdyby to autorka alespoň omezila na hlavní dvě postavy (Baz a Simon)... Příběhu by sedlo klidně i o 100, 200 stran víc, nebo možná rozpracování celé zápletky do dvou dílů, jelikož postavy často zmiňovaly prožitá dobrodružství z minulosti, která dle jejich zmínek musela být hodně zajímavá, ale detaily nám bohužel prozrazeny nejsou. Ale konec stížností, bylo to na zasloužených 90 %, přečteno na dva zátahy.

zpetkeknize

Na knížku “Nedej se” jsem narazila úplnou náhodou, nikdo mi ji nedoporučil ani jsem déle neplánovala si ji koupit, nakonec ale přistála v mé knihovně, úplně spontánně (a za super cenu!). A musím říct - už dlouho jsem se tak nezasmála, hlášky byly výborné a myšlenkové pochody stejně tak. A pozdější romance mezi Bazem a Simonem... to prostě chcete! Neskutečné protiklady, které by bez sebe ale nemohly být a my to všichni víme.
Měla jsem trošku pochybnosti, než jsem začala číst, když jsem si pročítala recenze na databázi, jelikož byly hodně rozdílné a protichůdné. Po přečtení ale musím říct, že s těmi negativními rozhodně nesouhlasím. Děj byl výborně promyšlený a zápletka také. Je ale pravda, že to nebylo úplně dotažené, řekla bych, že potenciál nebyl využit úplně na 100%. Nicméně se mi to moc líbilo! Hvězdičku dolů strhávám částečně za tohle a také za to, že se v knize hodně střídají vypravěči, což mě občas dost rušilo. Většinou jsou ale vypravěči Simon a Baz (na toho si sice musíte počkat, ale stojí to za to!), což je spolu s Penny neskutečně vtipné a jedinečné kombo.

YA-girl

Líbí se mi, jak netradičně kniha reaguje na první díl: "Nedej se" je ta fanfikce, kterou v prvním díle (FanGirl) vymyslela hlavní hrdinka Cath... Je to příběh velice podobný Harry Potterovi, ale přece jiný. Hlavně se jedná jakoby už o osmý díl, takže hrdinům už je kolem osmnácti, dobře se znají a boj se zlem vrcholí. Děj je vyprávěn na střídačku Simonem, Bazem, případně dalšími postavami (což děj podle mě zbytečně rozmělnilo). Přišlo mi, že nějaký boj proti zlu je jakoby postaven na vedlejší kolej, protože tím, co v příběhu nejvíc vyniká, je citlivě a jemně popsaný vztah mezi hlavními hrdiny :). Kéž by nám přeložili do češtiny i další díl(y)! :-)

marianna7090

Po slabšom rozbehu (nepáčila sa mi tá neustála podobnosť s Harry Potterom) sa nakoniec táto kniha dostala medzi moje najobľúbenejšie. Ku koncu som ju doslova hltala. Simon je stelesnený typ hrdinu akých som vždy obľubovala. Moták, ťuťmák s veľkým srdcom a ešte väčším žalúdkom, ktorý netuší čo robí, ale chce všetkých zachrániť. Podarená kniha, teším sa na Wayward Son, dúfam, že sa chystá preklad.

Lely

Musím říct, že začátek knihy byla opravdová nuda a do čtení jsem se musela nutit, ale pak naštěstí dostala ten správný spád.
Hlavní postavy se mi celkem líbily a ani zápletka nebyla špatná, ale čekala jsem asi trochu víc. Velká závěrečná scéna s Mágem mi přišla odbytá a lehce nedotažená do konce, měla jsem bohužel větší očekávání.
Jelikož jsem knihu četla v originále, tak mi překlad některých frází přijde naprosto směšný a v češtině by mě kniha nezaujala.
Jinak je to oddechové čtení a líbí se mi jakým je napsaným stylem.

M.anon

Za mě super! ???? Už jsem ji četla 3x a stejně se jí nedá nabažit. Pomůže mi kdykoliv, když nemám zrovna dobrej den, na oddych úplně ideální ????. Už se těším na pokračování.

hellena1523
11. lednaodpad!

Jak od autorky miluju Eleanor & Park, líbila se mi i Fangirl, tak tohle je fakt odpad. Je fakt, že fanfikce na HP mě nebavily ani ve Fangirl, přišlo mi to dost bídné, ale říkala jsem si, že třeba knížka bude lepší. Nebyla, bylo to trapné, nevtipné, klišoidní...ani jako parodie se to nedá brát. K čemu to jen přirovnat...? Už vím! Viděli jste film Jezero? O tom přerostlým krokodýlovi - docela vtipnej film (miluju tu stařenku, co si toho krokodýla ochočila), na ten se ráda podívám pro oddech. Tuhle jsem si pustila Jezero 4 a po chvíli to vypnula - hrozná sra*ka! Tak k tomu bych přirovnala tenhle počin.

Třetí stříbrná kniha snů
Třetí stříbrná kniha snů