Nedej se

Nedej se https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297865/bmid_nedej-se-ZlQ-297865.jpg 4 744 170

Simon Snow série

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Carry on , 2015

RemiBlack
27.01.2019 5 z 5

2019/5
Jak se pozná dobrá knížka? Kdybyste se 1000x stali upírem, jen abyste mohli číst celou noc. ;)

A Rainbow Rowell já prostě můžu. :) Nikdy by mě to nenapadlo. Ale po Fangirl jsem Carry on přečíst jednoduše musela. Četla jsem anglicky a myslím, že to je obrovská výhoda. Fangirl má sice trochu jednodušší jazyk, ale ono to v té češtině (aspoň mně) prostě nesedí.
Líbilo se mi prostředí. Na HP jsem si naposled vzpomněla na straně 20. - Není to jen levná kopie HP. Zároveň nečekejte druhé HP. Dávám výborné hodnocení, ale proto, že jsem věděla, že jdu číst teen oddechovku, byť skvělou a úžasnou.

Asi nikoho nepřekvapí, že jdu vychvalovat hlavní postavy. Paradoxně vedlejší mě moc nechytly, až na Fionu (to je dokonalost sama! lidi, proč není víc takových postav?). Ale Simon a Baz. Bude se někdo divit, když řeknu, že Baz je úžasně dokonalá postava? Ne? Ne.

Jen ten konec mi trochu nesedí (jak to, že to tu skoro nikdo nepíše? všimla jsem si jen já?). - Je svým způsobem hlubší, ne tak růžový. Když budeme chtít, najdem tam víc tu myšlenku. I když to není jednoduchý, Nedej se.

Zuzikuk
26.01.2019 5 z 5

Příběh se rozjíždí ze začátku pomalu, ale pak nabere na obrátkách tak, až jsem se nemohla odtrhnout. Pro milovníka fantasy jasná volba.

rysavas
26.01.2019 2 z 5

Tu druhou hvězdičku jsem přidala kvůli Bazovi. Nemůžu si pomoci, ale tak moc mi to připomínalo HP (ale špatně napsaného), že první část knihy mi dělalo hrozný problém přelouskat (a to mám rychločtení), prostě to, co mohlo být v jedné či ve dvou kapitolách bylo v půlce knihy. Pak nastala část, kdy se objeví Baz a děj dostal spád a kniha mě začala docela bavit....ale jen na chvilku...

POZOR, možný SPOILER!!
Ten závěrečný "souboj" působil divně a usekle, to, co zapůsobilo na Mága mi přišlo nedotažené do konce. Přiznávám, že vlastně v celém průběhu knihy mi i vadily kouzelné formule, které jsou vlastně obyčejnými větami. Kouzla jako: "Tygře, tygře, zhavě žhneš" nebo "Věnujte mi, prosím, pozornost" či "Udělalo bác"....no prostě mi to nesedělo.

Na to, kolik pochvalných komentářů je na obálce knihy, mě to dost zklamalo. Ale jak píše autorka, je to příběh o vyvolených kouzelnících a čarodějkách, takový, jaký si představuje ona. Její pokus o ztvárnění tohoto typu postavy a tohoto typu vyprávění. To, že mi její ztvárnění nepřijde zrovna zdařilé, je jen můj pocit...takže teď jdu zkusit číst Nikdyuš, které je také takovým podobným pokusem o kouzelnický svět :)

Hanzis_
23.01.2019 5 z 5

Proč tato kniha nemohla být napsána v době mého pubertálního vývoje! Do příběhu jsem se ponořil ihned při přečtení prvního řádku a napjatě očekával další a další stranu. Vztah mezi oběma aktéry je překvapivý, úsměvný, milý a roztomilý. S touto knihou se nemohu jen tak rozloučit, bude se mi o ní zdát hodně, ale hodně dlouho. Naštěstí bude pokračování, na které se už teď těším.

Nikola131
14.01.2019 3 z 5

Milé, oddechové čtení ze světa magie.

Trochu jsem se musela prokousat první polovinou knihy, kde byla cítit inspirace HP. (To je holt už úděl všech knih, které kdy vyjdou po HP a obsahují tématiku magie a magické školy). Obávala jsem se, aby z toho nebyla nějaká divná obdoba na "Harry Potter x Draco fanfiction". Naštěstí se děj postupně rozvinul a vytvořil si více méně svou vlastní osobitost. Líbil se mi třeba koncept magických formulí, které byly svázané s populárními rčeními, písněmi a podobně. To knihu osvěžilo.

Jen se mi nelíbilo, že nějaké dialogy jako by byly pronášeny třináctiletými dětmi a ne osmnáctiletými. Ale jinak se čte lehce a není "ukecaná" na popisy, vnitřní monology a podobně.

Děj se přirozeně vinul. Zvraty v příběhu byly logické, i když jsem záporáka vyhmátla okamžitě.

Romantická linka mezi Bazem a Simonem byla nenuceně romantická a milá. :)

Co knize uškodilo, byla drobnost. Nemám ráda ty propagační citace na obálkách a nebo kdekoliv v knize. Vím, že se tím snaží knihu propagovat, ale když třeba čtu: "Autorka oplývá takovým talentem, že jí jsou všechny kategorie těsné", tak se u toho spíš šklebím, než aby mě to navnadilo ke čtení. Řeknu to tak, že autorka má úplně normální hladinu talentu v krvi, nejspíš jako každá pátá pisatelka fanfiction. A kategorie je tu snad také zřejmá, tak na co ten teátr. No nic, jen mé soukromé kuří oko.

Hodnotila bych 3,5*. Takový lepší průměr, dech mi nevzala.

Dominika_a
10.01.2019 5 z 5

Teda, ze začátku jsem se nemohla zbavit dojmu, že v tom prostě vidím příběh HP. Doufala jsem, že to co nejdřív zmizí, a taky že ano! Simona i Baze jsem si okamžitě zamilovala. Sledovat jak se z " nenávisti " stane láska. Několikrát jsem se během čtení nahlas zasmála, jak Baz neustále Simona popichoval. :D Děj je plynulý, žádné odbíhání , děj vidíte z pohledu více lidí. No určitě knihu doporučím dále! :)

ShadowBunny
26.12.2018 5 z 5

Hodně dobrá knížka, rozhodně doporučuju, přečetla jsem ji za jeden den, děj totiž od druhé části dost rychle ubíhal.
Simona a (hlavně) Baze jsem si okamžitě zamilovala, jejich vztah byl rozhodně zajímavý, moc se mi líbilo jak se postupně vyvíjel a přesto se okolo něj netočila celá knížka. Hodně se mi líbily i pohledy ostatních postav.
A pokud by tady někteří nepoukázali na (podle mě) minimální podobnost s HP ani bych si toho nevšimla.

BlueTer
22.11.2018 5 z 5

Nevím, kde začít. Snad tam, že tohle je knížka, ke které se opravdu často vracím a přesto mě nepřestala bavit.
Hlavní postavy (Simon a Baz) jsou úžasné, Baz mi sedl více snad kvůli těm jeho hryzavym poznámkám. Upřímně Fangirl jsem dočetla jsem kvůli úryvkům s Bazem a Simonem. Ze začátku byly sice matoucí ty různé pohledy postav ale po pár stránkách jsem si zvykla. Kniha je vtipná, je psána se vším všudy, nic se nepřikrášluje.
Myslím si, že od Rainbow tohle byl odvážný krok, už jen kvůli tématu nebo podobnosti s HP (kterou já osobně neviděla).
Ty dva jsem si okamžitě zamilovala a neskutečně moc se těším na druhý díl!
Opravdu knihu můžu jen doporučit :)

zuzca.h
30.10.2018 4 z 5

Ze začátku jsem se prostě nemohla ubránit neustálému srovnávání s HP, ale pak jsem to nějak překonala a od té doby se to četlo krásně. Vymýšlení kouzel, různé prostředky jak používat magii, vtipné hlášky . A závěr byl prostě nejlepší.

Melcrovka
14.10.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Kniha se pohybuje na hranici vážně míněné čarodějnické fantasy a parodie na tento žánr. Je to neskutečně čtivé. Dialogy a vnitřní komentáře jednotlivých postav jsou zase až k neuvěření vtipné. Do kouzelnického světa a magických válek je skoro jakoby mimochodem zasazená lovestory dvou drsných mladíků, kteří se nikdy nemohli vystát. Osvěžující!
A BUDE POKRAČOVÁNÍ! V roce 2020 má vyjít pod originálním názvem Wayward son. Nemůžu se dočkat!

Bookgirl
20.09.2018 5 z 5

Další skvělá LGBT knížka, která ale pro změnu nebyla jen o LGBT. Opravdu jsem se při jejím čtení bavila. Rozesmívalo mě snad všechno od vtipných hlášek postav až po samotná kouzla. Celé to bylo jako nějaká fanfikce (což je vlastně účel hah). Přišlo mi to vlastně jako parodie na knížku a musím říct, že velmi zdařilá parodie. Líbilo se mi střídání pohledů a obecně všechny postavy mi přišly zajímavé. Celková zápletka byla fajn, chytlavá, ne nijak náročná a konec byl napínavý a vlastně mě i dojal. Každopádně jsem knihu přečetla jedním dechem a splnila se všechna má očekávání. Doporučuji a určitě budu zase někdy číst znovu.♥

Ivka14
13.09.2018 3 z 5

Kniha mě skoro vůbec nechytla. Nebavilo mě téma kouzelníků. Hrozně moc mi to připomínalo Harryho Pottera. Bavilo me asi jen 109 posledních stran. Čekala jsme víc. S tématikou gay jsem četla Muffin&Čaj a byli to 100x lepší

AfroGirl
20.08.2018 5 z 5

Tohle je ten druh knihy, který Vám zničí život v momentě, kdy ji dočtete. A protože nechcete mít zničený život, tak si jí přečtete ještě jednou. Pak zase ještě jednou. Pak si přečtete už jen tu část, kdy se objeví Baz. A pak ji čtete zase, protože si musíte znovu přečíst jednotlivé interakce Baz/Simon. Pak si to přečtete ještě, jen tak, protože si pro jistotu nosíte už 3 měsíce sebou kamkoliv, kdyby náhodou přišla chuť. A pak se už dostáváte do té části, kdy tu knihu znáte zpaměti, ale stejně je to málo, tak si ji objednáte ještě v dalších 2 jazycích, které ovládáte.

Miluju ten příběh. Miluju Baze se Simonem. Chudáčka Baze, který nakonec vyhrál úplně nejvíc. Hlupáka Simona, který to všechno měl celou dobu před očima.

Ta kniha je "pro dospívající mládež". Je mi 25 a jsem si naprosto jistá, že žádná kniha mne v životě už víc nepotěší a nenadchne. Až taková hrozný magor do toho jsem...

wildXchos
13.08.2018 5 z 5

Po prvních pár stránkách mě kniha nijak nechytla. I tak jsem se dál snažil proniknout do tohoto světa. Po příjezdu Baze začínalo všechno nabírat směr. Stejně jako ve všech knihách Rainbow Rowellové mají všechny postavy jedinečné a dokonale promyšlené charaktery. Do příběhu jsem se zamiloval a nemohl jsem se odtrhnout až do poslední stránky. Baz a Simon mi budou opravdu chybět.

Etule
04.08.2018 4 z 5

Potom, co mi Napůl ztracený zlomil srdce, jsem potřebovala nějakou hodně hodně lehkou oddechovku s tímhle tématem. Sáhnout po Nedej se byl dobrý tah. Je sice pravda, že jsem polovinu knihy netrpělivě čekala, až se na scéně objeví Baz, a ne proto že je upír. Pak se kniha pěkně rozjela a já si prostě jen užívala a doufala ve šťastný konec.
Musím říct, že mi ale potom docela vadilo to střídání vyprávění. Baz a Simon v pohodě, Penelopa taky, ale když vyprávěla Agáta měla jsem, co dělat, abych to přelouskala. Jak to ve skutečnosti je s Mágem mi došlo někdy v polovině knihy, takže jsem byla zvědavá jak to dopadne.
Čtení jsem si užila. Po té citové smršti, co za sebou nechal Napůl ztracený, to bylo skutečně třeba.

Ajinka126
23.07.2018 odpad!

Sproste parazitovani na J.K.Ro a jejimu H. Potterovi. A ted me nechapejte spatne - neni to ani za mak steje kvalitni! Rowell jen sproste ukradla vsechny napady a kouzelnicke prostredi. Cmajzla hlavni zapletku, kouzelnicky svet, dokonce i Nebelviruv mec. A ani se neobtezovala Rowlingovou a jeji svet zminit v podekovani. Ostuda. Nedoporucuji!

LusSyNDA
18.07.2018 3 z 5

Pěkně napsané, líbilo se mi kouzlení pomocí správně vyslovených slov/vět

Verry_h
05.07.2018 5 z 5

Miluju tuhle knížku a právě ji čtu podruhé. Je naprosto skvělá, nejdřív úryvky ve Fangirl a pak celá kniha! Je škoda, že je Baz gay, asi jsem se do něj zamilovala... ale moje hkavní otázka je, zda jsou knížky Simon Snow opravdové či nikoliv. Našla jsem takové, kteří knihy mají a jinde jsem viděla, že jsou to jenom "výmysly" Rainbow, nad tím mi zůstává rozum stát...

Veveruška1992
19.06.2018 5 z 5

Trhlé, veselé, kouzelné, romantické, super :-) Úžasně jsem si oddechla, zasmála a zasnila se, fanfikce všeho druhu jsou můj oblíbený žánr a byť tady byla nezastíraná inspirace Harrym a spol., líbilo se mi, že nakonec si šla autorka vlastní cestou. Postavy se mi líbily všechny, a to z toho důvodu, že jsem jim rozuměla, dávaly smysl...jinak střídání pohledů v 1. osobě je opravdu super věc, příběhu to dá plastičnost a nemusím si domýšlet, co na to ostatní (někdy je to fajn, ale autor má přednost, když se chce podělit :-D )

MishelleBlack
08.06.2018 5 z 5

Rainbow Rowell zase nezklamala. Stejně jako Fangirl, tato knížka byla čtivá, pohodová a romantická zápletka byla prostě rozkošná. Místy mi přišla dokonce docela bláznivá, samozřejmě v dobrém slova smyslu. Ze začátku jsem se trochu bála, že se mi knížka nebude líbit, ale po chvilce jsem se dokázala dostat do děje, pořádně se začíst a nakonec jsem byla naprosto spokojená.