Nedej se

Nedej se https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297865/bmid_nedej-se-ZlQ-297865.jpg 4 744 170

Simon Snow série

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Carry on , 2015

Roscata
20.11.2019 3 z 5

Prvních cca sto stran byla opravdu nuda. Svět mě moc nebavil, pořád jsem měla pocit že čtu až několikátý díl série a skoro ve všem mi připomínal nepovedeného Harryho Pottera. Naštěstí se to s příchodem Baze změnilo a já se konečně začala bavit. I když pocit z přeskočeného prvního dílu pořád jaksi zůstával. Líbilo se mi spojení fantasy a LGBT tématiky, vykreslení postav, které se autorce opravdu povedlo, i ten překvapivě hluboký konec.
Je opravdu škoda že autorka nepostavila svůj příběh na jiných základech a nedala si větší práci s úvodem. Jinak by to totiž byla jedna z mých hodně oblíbených knih.

yaoiyuri
07.11.2019 4 z 5

"Snow má příšerné způsoby – je to jako sledovat, jak žere divoký pes. Divoký pes, kterému byste moc rádi dali francouzáka."

Rozhodně to není dokonalá kniha (ani zdaleka), ale nemohu popřít, že jsem se od ní po celé 2 dny četby vůbec nemohla odtrhnout, a když mě k tomu okolnosti nutily, vše se ve mně bouřilo a naléhavě volalo po další stránce (a Bazovi).
Kvůli námětu se kniha neubrání srovnání s jinou, superslavnou, sérií o kouzelnickém učni, častokrát jsem viděla narážky ve stylu „(nepovedená) gay fanfikce na Pottera“, ale osobně mi podobný motiv ani LGBT zápletka nijak nevadí.

Ve fantasy a YA literatuře je těžké přijít s něčím novým, neotřelým, na Carry on se mi líbí, že „život kouzelnického učně“ prostě bere z úplně jiného konce – ať už stylem a formou vyprávění, „teplou“ romantikou či originálním konceptem magie (tímto skládám poklonu překladatelce, myslím, že se jí skvěle povedlo zachytit podstatu kouzel tohoto univerza).

Jen mě mrzí, že jsem neměli příliš možností vidět i očima hlavního záporáka (o kterém jsem měla tušení, že je záporák už po pár stranách, Nik mi pak mé podezření jen potvrdil), že do děje více nezasáhla Lucy (klidně bych jí dala více prostoru na úkor otravné Agáty) a že většina úžasných dobrodružství ze Simonovy / Bazovy několikaleté školní docházky je odbyta vždy jen letmými zmínkami.

Přesto všechno... U Merlina, potřebuji další díl!

Akisi
02.10.2019 4 z 5

První asi stovka stran byla opravdu nuda. Svět mě moc nebavil, moc mi to připomínalo obšlehnutého Harryho Pottera. Hlavní "detektivní" zápletka byla aspoň pro mě dosti předvídatelná, takže mě mě nemělo nic moc co překvapit, což mě nebavilo.
Každopádně jak už jsem si všimla u Fangirl, autorka se zřejmě nesoustředí na převratný děj, ale na skvěle charakteristické postavy, která je každá jiná, každá má svá specifika, dobré a špatné stránky. Rowell podle mě prostě dokáže vdechnout život svým postavám, což napomáhá udržet moji pozornost a zájem číst dál. Stejně tak styl psaní je velmi čtivý a kniha se mi četla rychle.
Osobně bych uvítala více romantických scén, asi proto že mě ten svět a hlavní děj tolik neoslovil. Jelikož jsem tušila, co se stane, kdo je za co zodpovědný, nebavilo mě číst o informacích, na které jsem přišla už padesát, sto stran předem.
Takže nakonec jsem si knihu sice užila, avšak myslím si, že by se autorka měla soustředit spíše na psaní romantických YA, protože ve psaní charakterů a jejich vztahů opravdu exceluje.

Lil30
02.10.2019 4 z 5

Prvních 100 stran bylo opravdu nudných, ale když se konečně objevil Baz, bylo o zábavu postaráno. Musím se přiznat, že ač je příběh podobný HP, neměla jsem nutkání je neustále porovnávat. Objevila jsem ji díky výzvě a opravdu se mi líbila.

Damonka12
10.08.2019 4 z 5

Na knihu jsem se hrozně moc těšila, a pokud pominu prvních 100 stran, kdy se člověk dostává do děje tak mé očekávání i splnila. Všem můžu jedině doporučit. Překousejte se přes tu první méně zajímavou část.

Petibrko
22.07.2019 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Zajímavě napsáno, ale styl, jakým je napsaný Harry Potter, je mi bližší.

annaciena
30.05.2019 5 z 5

Rozkošná kniha, pri ktorej sa zabavíte a zasmejete. Páčil sa mi Bazov charakter aj Simonova výbušná mágia. Dosť sa to síce podobalo na Harryho Pottera, ale neskutočne som si to užila... Jediné čo mi vadilo bolo asi striedanie pohľadu rozprávania práve v takých chvíľach, kedy by ste radi vedeli čo ďalej a najmä keď išlo o dosť nudný pohľad, ktorý ma absolútne nezaujímal - napr. tušim pečenie koláčov alebo čo to tam vlastne robili (čítala som ju dávnejšie, nepamätám si úplne každý detajl ;)) Ale nebolo tam toho veľa a v podstate od príchodu Baza na scénu som si to náramne užívala až do samého záveru... Škoda, že nie je pokračovanie. Síce ani neviem o čom by malo byť, keďže všetko podstatné už bolo povedané... Každopádne odporúčam... Rozkošná oddychovka, ktorá vás naladí a rozosmeje.

jahex
20.05.2019 4 z 5

A mě to bavilo. Sice jsem byl ze začátku dost zmatený, než jsem pochopil kdo, co, jak a proč, ale ve výsledku to vůbec nebylo špatný.

DracoMalfoy
19.05.2019 5 z 5

To bylo tak super. A to, že v listopadu vyjde v angličtině druhý díl, mi teď přijde jako dar z nebes.

Gi-Gi
17.05.2019 5 z 5

Začíná to jako harry????, ale není to Harry. Je to jiný... A je to dobrý... A Prostě se mi to líbilo moc, protože je to jiny

Evickar
29.04.2019 3 z 5

Nevím, proč všichni srovnávají tento titul s Harrym Potterem. Podle mě mají společného jen to, že se děj odehrává na kouzelnické škole. Jinak je děj naprosto odlišný, stejně tak postavy. Myslím si, že kdyby autorka trochu víc rozvinula děj a udělala s jedné knihy třeba trilogii, mohlo to dopadnout úplně jinak. Námět nebyl vůbec špatný. Baze jsem si docela oblíbila, jeho city se mi nezdály nějak "mimo mísu," to spíš až city Simona k němu. Komu se tento titul líbil, obzvlášť pak fantasy s homosexuální tématikou, rozhodně doporučuji Napůl zlý. To byla teprve jízda!

Atlantis
24.04.2019 1 z 5

Rozhodně nejsem cílová skupina této knihy, ale od stejné autorky jsem četl Eleanor and Park a kniha se mi líbila. Nedej se je ale jiný šálek kávy. Po celou dobu čtení se nezbavíte pocitu, že čtete parodii na Harryho Pottera. I přesto, že svět je vymyšlen lehce rozdílně, pořád ve vás bude vrtat představa gay Harryho a Draca Malfoye.
Největším problémem je ale neskutečná nuda celého díla. Každý, kdo někdy četl jakoukoliv fantasy bude vědět rozuzlení zhruba od poloviny a pak už se sleduje jen "já ho chci", "on mě nechce", "já ho chci", "on mě chce!". Zjištění, že je Simon gay nedávalo naprosto smysl, bylo jen na sílu naroubované a já při čtení těžce trpěl.

Kat9
17.04.2019 5 z 5

Pro me nejlepší kniha od Rainbow Rowell. Doporučuju! Snad u nás brzy vydají pokračování.

Messilina
31.03.2019 3 z 5

Asi už nejsem ta správná cílová skupina pro tuto knihu. Harryho Pottera jsem nečetla, ani jsem neviděla žádný film. Nějak se o to nezajímám. Tato kniha se mi dostala do ruky náhodou díky čtenářské výzvě. Nebyla špatná, ale není to můj šálek kávy. Ale byla to nová zkušenost s novým žánrem, ke kterému bych se běžně nedostala a to je asi smysl čtenářské výzvy. Takže v tom splnila kniha svůj účel.

JmenujiSeZuzla
09.03.2019 2 z 5

Knížkou Nedej se jsem chtěla dát druhou šanci autorce Rainbow Rowell, od které jsem četla Fangirl, které bylo a je dost známým dílem a byla jsem šíleně zklamaná. Zdála se mi, jako dost přeceňovaná a celkově nedobře udělaná kniha, která má však zajímavý nápad hlavně pro dnešní generaci.
Celou dobu co jsem četla Nedej se jsem v příběhu viděla přetvořeného Harryho Pottera. Svět ''mágů'' a zlo které zničí svět. I rozložení společnosti bylo jako okopírované.
Šanci, kterou dostala ode mne autorka opět promarnila. Od začátku jsem byla ztracená v ději. Jakoby tam chyběl úvod a uvedení do děje. Ztrácela jsem se v místech kde jsem, v postavách i v okolnostech. Přišlo mi, jako bych četla čtvrtý díl, již rozjeté série. Nedovedu si představit ten šok u člověka, který třeba nečetl Fangirl.
Ze začátku mě utěšovalo dost přímých řečí, které oceňuji, ale na druhou stranu absencí popisů a líčení jsem z příběhu neměla žádný pocit. Ani postavy mi sympatické nebyly.
Gay pár mi přišel šíleně uměle vytvořený. Simon se mi nezdál jako homosexuál ani jako bisexuál po celou dobu knihy. A pak najednou BOM a chce vztah s Bazem. Neviděla jsem mezi nimi nejmenší náznak chemie.
Konec už jsem mi líbil více. Rozuzlení nastalo, nějak to všechno dopadlo a konec zvonec. I když musím říct, že pochopit to byl taky docela oříšek. Závěr byl ve zkratce zvláštní.
Kniha je rozhodně podprůměrná young adult/fantasy a autorka taktéž.

MT23
25.02.2019 5 z 5

To byla taaaak roztomilá kniha.. Nejradši bych tady popsala vše, co mě totálně dostalo, ale byl by to neskutečný spoiler :D Každopádně bylo to sem tam takové sci-fi puberťácké čtení, ale bylo to fakt skvělé O:-) Těžko se mi s postavami loučí..

Bebe2004
20.02.2019 3 z 5

Kniha byla celkem zajímavá. Četla jsem ji hned po přečtení knihy Fangirl a čekala jsem něco trochu víc. Každopádně ze začátku nic moc, ale časem jsem se do knihy vžila a oblíbilapředevším Baze.

juni
10.02.2019 5 z 5

Naprosto úžasná knížka. Miluju fantasy. Nevím co jiného k tomu říct. Snad jen, že se těším na další knížku od autorky.

Linda007
04.02.2019 4 z 5

Taková průměrná YA. Čekala jsem trochu více gay scén. Harryho Pottera, to podle mě moc nepřipomíná, ale na Harryho nemá asi nic. Taková milá knížka pro děti.

Irsaf
29.01.2019 4 z 5

Zacatek byl HP přes kopírák...
Ale číst se to dalo...