Nedej se

Nedej se https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297865/bmid_nedej-se-ZlQ-297865.jpg 4 744 170

Simon Snow série

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Carry on , 2015

Ivuska.09
05.09.2016

Musím přiznat, že nejprve mě Rowellová zklamala. Ačkoli mi to k ní příliš nesedí, byla jsem otrávená z počáteční podobnosti s příběhy o Harrym Potterovi. Nakonec jsem však knihu neodložila a pokračovala ve čtení. Po přečtení mohu říct, že toho nelituji - kniha dostala jiný spád a spojení duchařského příběhu s milostným a detektivním je jeho příjemným okořeněním.

paja0903
03.09.2016 1 z 5

Nemám ráda knihy, které se podobají mojí oblíbené knížce a to HP už v knize FANGIRL mi to nesmírně vadilo...

adela3429
28.08.2016 4 z 5

Tak tohle bylo tak zatraceně roztomilé, že jsem se dlouho po dočtení nemohla zbavit přiblblého úsměvu! Fakt super! :)

kalinkacz
26.08.2016 5 z 5

Naprosto luxusní kniha! Rozhodně nejlepší kniha od Rainbow Rowell, která u nás zatím vyšla a asi nejlepší kniha z nakladatelství Yoli v letošním roce... Tahle kniha má zkrátka vše, co od správné knihy má čtenář očekávat.. Budete neustále napjatí, dojatí, budete zamilovaní, naštvaní a vystresovaní... Jedna velká letní jízda, kterou si velmi brzy zopakuju!

misulef
21.08.2016 5 z 5

Jestliže upíři Bazovi vzali duši, když ho jako škvrně kousli, mně ji vzala tato knížka.

Těšila jsem se na ni ještě dřív, než byla vůbec napsaná (jsem prostě velký fanoušek Fangirl :D ) a měla jsem tak vysoká očekávání, že jsem si byla téměř stoprocentně jistá, že budu zklamaná... Ovšem Rainbow Rowellová mi znovu ukázala, že je opravdu královnou Young Adult literatury, a že na tak pozemské věci, jako přivodit mi zklamání z knížky, vážně nemá čas.

Je pravda, že ze začátku to bylo hodně podobné Harrymu, ale po chvíli to nabralo úplně jiný směr... A já se neskutečně bavila. U některých pasáží jsem se smála nahlas, u jiných zase tála a u některých téměř brečela.

Dočetla jsem to pozdě v noci, ale hned ráno, jak jsem se probudila, jsem si knížku vzala do ruky a jela zase odznovu - Nedej se patří mezi ty příběhy, které vás jen tak nepustí.

Adris
16.08.2016 3 z 5

Do 170 strany nic moc. Příběh mi přišlel jak podivná parodie na Harryho Pottera. Navíc tam Simon pořád vzpomínal v závorkách a hledal Baze. Myslela jsem si, že knihu odložím. Ovšem vytrvala jsem a po nástupu Baze na scénu se mi příběh četl lépe. I tak byl ale dosti předvídatelný. Konečná scéna s Mágem nedotažená. Bylo to příjemné čtení, líbila se mi gay tematika a nechyběla tomu čtivost. Ale žádná velká sláva.

blonďatá.luc
15.08.2016 5 z 5

Za mě rozhodně nejlepší kniha tohoto roku! Čekala jsem na ni od okamžiku, kdy někdy během loňského roku vyšla v originále. Zamilovala jsem si prostředí, kde se to odehrává. Zamilovala jsem si Baze, protože je prostě božský tím, jaký je. (Že by moje nová nejoblíbenější knižní postava?) Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a tak když jsem ji v 1:30 ráno dočetla, pustila jsem se do ní znovu. I když má kolem 500 stránek, nenechte se zmást, uteče to rychleji než se vám bude líbit a vy najednou nebudete vědět, co dělat. Touto knihou mi Rainbow dokázala, proč jsem ji a další autory YA literatury tak intenzivně hájila před svými vyučujícími, kteří prostě takové knihy nepovažují za literaturu. Doporučuji všem, kterým nevadí svět fantasy, hledání pravdy (takže něco detektivního), přátelství a láska. Nesouhlasím ale s tím, že se v knize nachází tolik líbání, kolik bychom očekávali - chtěla bych ho tam mnohem víc!

Lenny33
10.08.2016 5 z 5

Úžasná kniha od které jsem se nemohla odtrhnout a zároveň byla zoufalá, jak rychle to čtení utíká. Popravdě mě překvapilo jak dobře je promyšlená, postupně odkrývá nová fakta a vše do sebe postupně zapadá. Jediné co bych změnila - víc (mnohem mnohem MNOHEM) víc Baze a Simona a jejich úžasného vztahu. Vážně jsem myslela, že kniha bude víc o tom. :) Moc doporučuji. :)

Schullerka
10.08.2016 4 z 5

Fangirl patří mezi nejlepší knihy, co jsem přečetla minulý rok. Když jsem se o Carry On dozvěděla, musela jsem si ho prostě přečíst. Jak jsem čekala je to jako retelling Harryho Pottera. Alespoň v první polovině knihy. Už ve Fangirl bylo jasné, že autorka fiktivní knižní sérií narážela právě na sérii Rowlingové.

Ono to není v některých věcech podobné je a někde zase vůbec. Sirotek, který je hlavní hrdina příběhu, silný Mág, co šéfuje jejich škole, umístění příběhu do Británie (tohle si autorka mohla odpustit) atd. Naopak spousta věcí byla originálně pojatá, například kouzlení pomocí známých slovních spojení nebo názvů písniček mi přišlo super.

Druhá polovina knihy už se od HP odpojuje a stává se z ní konečně naprosto originální příběh. (tím nenarážím na romanci) Rozuzlení je naprosto fantastické, i když pravda trochu jsem tušila, jak to dopadne. Konec knihy hlavně zamíchá s těmi skutečnostmi, které na začátku vypadali právě neoriginálně.

V celku se mi kniha líbila, bavila mě a rozhodně si jí přečtu znova. Přemýšlela jsem, jestli mě to tak nebavilo právě kvůli podobnosti s mými nejoblíbenějšími knihami, ale ne, prostě Rainbow Rowellová píše skvěle a její knihy jsou vždy potěšení číst. :)

frukeška
08.08.2016 5 z 5

Bylo to naprosto perfektní a určitě si to přečtu znovu! :)