Fangirl

Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách – nechce s ní bydlet na koleji. Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet. Co ale Cath zbývá než zachovat klid a nedat se?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225809/fangirl-9v7-225809.jpg 4.3873
Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Yoli

zuzarda

Zbožňuji autorku a to, jak dokážou její knihy zaujmout a nepustit až do konce :)
Do knihy se mi nechtělo, protože jsem měla málo času a byla delší, něž jsem si mohla v tu chvíli dovolit, ale chytla mě a já ji přečetla jedním dechem
Fangirl mohu jedině doporučit :)

Anonymka1

Kniha se mi líbila, byla to skvělá oddechovka, ale kdybych měla měla porovnat, tak se mi jednoznačně více líbila Eleanor a Park ♥
V knížce mi ale celkem vadily úryvky ze Simona Snowa. Ovšem to nic nemění na skutečnosti, že se mi kniha líbila.
(Tak co? Také jste si zamilovali Leviho? xdd)

VeronikaMaresov

Hezká knížka, která se čte jedním dechem. Krásně jsem si u ní odpočala. Jediné co moc nemusím jsou otevřené konce.

MrsHenush

Veľmi príjemná knižka prečítaná jedným dychom. Dalo sa predpokladať ako to dopadne, žiadne šokujúce scény. Určite s touto knižkou nič nepokazíte. :)

Terezita

Moje první zkušenost s autorkou a musím uznat, že mě mile překvapila. Myslela jsem si, že z tohohle žánru jsem už vyrostla. Ale Fangirl je vážně super. Příběh je originální, nikdy jsem na tohle téma nic nečetla, ani o ničem nevím (neznamená to, že nic neexistuje). Je to ohromně příjemná oddechovka, četla se rychle, plynule, skoro sama.

Mám dvě výtky
Otevřené konce mi nevadí, ale tady mi přišel nevhodně zvolený způsob. Ta druhá je můj osobní problém. Nesnáším slovo "hihňat" a v téhle knížce bylo použito víc, než často.

Jinak ale super čtení, možná si od autorky přečtu ještě víc. Trochu se ale bojím, že mě po tomhle úspěchu zklame.

Sandalkar

Téma mě překvapilo, ač jsem relativně mladá, díky sportu mě všechno tohle fanouškování obešlo obloukem. SPOILER Bohužel druhá milostná linka příběhu trošku pokulhávala, už z počátku si člověk mohl tipnout, jak to dopadne, v půlce knihy to dopadlo a pak už se to jen tak šolíchalo až do konce.
Za mě průměr.

Anet369

Kniha se mi velice líbila. Kamarádka mi ji doporučovala, tak jsem si ji teda přečetla. Hlavní hrdinka je mi velice sympatická a stydlivá. Bylo tam moc úryvků o mágech a ty mě moc nezaujali. Jinak byla úžasná. Ale kde je konec proboha?

Kamzik_fialova

Naprosto úžasná knížka, přečtená jedním dechem.

Nikol1010
27.12.2017

Kniha má oddechový děj, který podle mě nezklame

Kyta
26.12.2017

Na začátek musím poznamenat, že se rozhodně jedná o jednu z těch lepších knih svého žánru. Z knihy nejsem nadšená tolik jako někteří jiní, nicméně myslím, že Fangirl je velmi povedená kniha vyprávějící příběh Cath, která se musí potýkat s mnoha starostmi. Nastupuje na vysokou, sestra-dvojče se od ní chce odpoutat a užívat si vysokoškolského života, z čehož je Cath zklamaná a nemá tak nikoho, s kým by trávila volný čas. Naštěstí se na scéně objevují další postavy, které jí zpříjemní život na koleji - Reagan, Levi a částečně i Nick.

Hlavní hrdinka Cath mi byla celkově dost sympatická, jelikož máme hodně společného. Cath je bezpochyby nerdka, která miluje svět Simona Snowa a píše fanfikce k této sérii. Dá se říct, že je Simonem posedlá a staví ho přede všechno ostatní. V průběhu knihy je vidět, jak se hlavní hrdinka vyvíjí, stanovuje si své priority a dospívá. Sympatizovala jsem s jejími názory, chápala jsem její přístup a postoje. Další hlavní hrdina, Levi, je kluk, kterého jsem Cath úplně záviděla. Bylo vidět, jak mu na ní záleželo, že by pro ni udělal cokoli a hlavně že pro ni měl pochopení. Levi představoval úplně jiný svět než Cath. Nejednou jsem si říkala, že by se k ní hodil spíš Nick (i když jsem mu od začátku nefandila), ale na druhou stranu si myslím, že se svou povahou Cath někoho jako Levi nutně potřebovala. Do Leviho jsem se zamilovala už při první scéně s ním, tu jeho pozitivní energii bych s radostí uvítala. Wren mi nebyla sympatická tolik jako její sestra, nelíbil se mi její přístup k věcem ani obliba alkoholu. Ani Reagan mi tolik nepřirostla k srdci, o Nickovi radši nemluvě.

Kniha nemá nijak obsáhlý děj, není napínavá ani nic podobného (možná s výjimkou úryvků ze "Simona"). Je to zkrátka odpočinková kniha s trochou romantiky, která se čte skoro sama. Zpočátku se mi moc nezamlouvaly úryvky ze "Simona" na konci každé kapitoly, následně se mi to však začínalo líbit a říkala jsem si, že je to skvělé zpestření samotného příběhu. O Simonovi s Bazem je v knize zmínka opravdu často a čtenář si je proto buď zamiluje stejně jako Cath (spíš o něco méně) nebo je začne nenávidět. Já byla ten první případ. Ráda jsem poznávala je a jejich příběh. Nejspíš tomu napomáhal také fakt, že mi ten "simonovský" svět hodně připomínal svět HP - spojitostí tam bylo opravdu hodně. Nápad s fanfikcemi mi připadal opravdu originální, s fanfikcemi jsem se prakticky dosud nesetkala. V knize se mi také líbila zápletka s Cathinou matkou.

Myslím, že se kniha bude líbit každému, kdo má s Cath něco společného. Asi nemusíte být hned nerdi, aby vás kniha chytla, ale myslím, že něco společného s ní vás přiměje Cath lépe pochopit. Jako odpočinkovou knihu bych určitě doporučila. :)
A na konec - rozhodně se pustím na "Nedej se"!

Odehnalka
01.12.2017

Na Fangirl jsem se velmi těšila, protože kniha Eleanor a Park mě před lety velmi nadchla a velmi se mi líbila. Ale Fangirl je pro mě zklamání. Uznávám, že člověk se nenadál a byl v polovině knihy, ale hlavní hrdinka Cath mi byla velmi nesympatická, stejně jako její dvojče.
Od knihy jsem očekávala něco jiného, čekala jsem, že mě bude více bavit a nebudu u toho tolik otrávená. Pro mě to velmi zachraňovaly postavy Reagan a Levi.

HermionaKnihom
26.11.2017

Kniha nebyla špatná. Ale nijak mě nezaujala. O čem to vlastně bylo? O holce v prváku na vysoký posedlý fiktivním fantasy světem a stěžující si na fakt, že její sestra-dvojče se rozhodla žít typický vysokoškolský život.
Byly tam nějaké pasáže, které mě bavily, ale nic se tam nedělo. Ukázky a narážky na Simona Snowa byly časem už taky nervy drásající, a hlavní hrdinka mi prostě strašně lezla na nervy (ani nevím proč).
Prostě toto nebyl úplně můj šálek kávy (což je vzhledem k faktu, že patřím mezi věkovou skupinu primárních čtenářů, docela překvapující), ale od čtení vás nechci odradit.
Za mě 2,5 *.

Malíček
25.11.2017

Tak jak se mi líbila první knížka od této autorky, tak mě tato lehce zklamala. Celý příběh mi přišel zdlouhavý a zčásti nudný. Posledních tak 50 stran jsem četla už jen proto, že jsem knihu chtěla dočíst.
Bohužel, tohle se podle mě moc nepovedlo, i když se mi líbí autorčin styl psaní.

Natylele007
12.11.2017

A co konec?!?

Christianne.K
06.11.2017

Roztomilá knížečka, kterou jsem četla na popud, že ji musím za dva týdny vrátit do knihovny:). Jediné co mi vadilo, jak bylo na konci kapitoly ty úryvky z knih mágů. To se přiznám to jsem přeskakovala:(

Francesca14
04.11.2017

Když jsem knížku četla poprvé, přišla mi nudná, nic moc se v ní nedělo. Po roce jsem se k ní ale vrátila a najednou se mi líbila mnohem víc, přečetla jsem ji za jedno odpoledne a hrozně mě bavila. Je pravda, že to není knížka nabitá akcí, ale je moc hezky napsaná, má sympatickou hlavní hrdinku a reálné postavy. A i právě to, že se tam toho moc neděje, se mi na té knize líbí. Patří momentálně rozhodně mezi mé nejoblíbenější a naprosto miluju Baze se Simonem.

saint.klara
30.10.2017

Začátek byl opravdu nudný, ale potom se to četlo nějak samo. Za mě lepší než předchozí autorčina kniha. Je to moc hezky napsané, jen fanfikce "Nedej se" mě moc nezaujala.

SknihouVrukách
29.10.2017

Očakávala som viac. V kniha bolo strašne málo akcie. V prvej polovici sa nič nedialo.

FlakeWhite
23.10.2017

Vtipná, originální kniha. Hlavní postava Cath je rozhodně originál mezi dnešními young adult hrdiny. Vřele doporučuji.

Fenris
21.10.2017

Krásné čtení na dlouhou volnou chvíli. Autorčin styl psaní je velice čtivý, postavy vás pobaví, ale i zaujmou.
A je to i odpočinkové, dle mého názoru, by se kniha obešla bez pár stránek a stejně by nic neztratila. Za to asi hvězda dolů, jinak nemám, co vytknout.

Linda007
30.09.2017

Člověk se do toho hezky začte, je to takové milé.

Bookberry
01.09.2017

Děj knihy, styl psaní a autorčiny nedokonalé postavy se mi velice líbily. Zpočátku jsem četla úryvky se Simonem Snowem, ale šlo o kouzelníky, a proto mi to přišlo jak o Harrym Potterovi. V těchto úryvcích jsem se však začala brzy ztrácet, a tak jsem je začala přeskakovat. Napříč tomu mi přišla kniha velice originální a zajímavá, zvlášť když jsem se pak dozvěděla o knize Nedej se.

nani_nka
23.08.2017

Väčšinou každý začal od Rowell s touto knihou a až potom si prečítal jej ďalšiu Nedej se. U mňa to bolo naopak, čo bolo asi dobré, lebo narozdiel od iných, ma časti kde hlavná hrdinka písala fanfikciu o čarodejníkovi Simonovi (a hlavne Bazovi) nenudili a nepreskakovala som ich. Čiže ak ste od Rowell ešte nič nečítali, určite odporúčam začať s Nedej se a až potom prejsť na Fangirl. Na Fangirl sa mi páčilo to, že žiadna postava nie je prikrášlená ako to väčšinou v knihách býva. Hlavný hrdina je väčšinou opísaný v knihách ako brutálny sexoš, zatiaľ čo tu je to obyčajný chalan, ktorý už začína mať lisiny a vrásky na čele :D A ani Cath nie je taká tá typická hrdinka, ktorá si myslí, že je škaredá, ale všetci naokolo si myslia, že je prenádherná. Naopak je to príjemné dievča so svojimi plusami i mínusami. Knižka je taká milá, oddychová, popisujúca život Cath po príchode na vysokú školu. Či už ide o prvú lásku, nezhody s dvojčaťom, znovunavrátenie mamy, psychické problémy jej otca či jej problém socializovať sa.

AnnaAm
15.08.2017odpad!

Tak čím mám začať? Mňa knižka vobec nezaujala. Príbeh bol vlastne uplne o ničom, a po dočítaní ani neviem čo som čítala. Zo začiatku som sa nevedela ani začítať, keď sa to nejakým zázrakom podarilo tak ma v čítaní rušili fanfikcie. Neviem prečo autorka mala potrebu tam fanfikcie dodávať ale za mna to narušilo súdržnosť celej knihy. Boli tam úplne zbytočné. Hlavne tie dvojstránkové. Myslela som, že keď je kniha o dvojčatách hlavné hrdinky budú dve. Mýlila som sa. Všetko sa točí len okolo Cath, ktorá mi vobec neprirástla k srdcu. Je psychicky narušený človek, ktorý by mal brať prášky, alebo sa aspoň liečiť. Prišla mi ako naivná káča, ktorá si myslí, že sa svet točí len okolo nej. Knižku som len s tažkosťami dočítala. Uričite knižku nedoporučujem niekomu, kto od kníh niečo očakáva, nieje to ani pohodové čítanie, ani nič odpočinkové. Len sa každou stránkou modlíte nech už skončí.

Barča 008
09.08.2017

Sakra, jak to, že jsem se do ní nepustila už dřív?! :o Je to jedním slovem paráda! :3

JmenujiSeZuzla
07.08.2017

Knížku jsem dočetla, ale stejně na ni nemám nějaký ustálený názor. U začátku jsem byla zklamaná, že je to nic moc, dál se mi začala víc a víc líbit, ale nakonec jsem opět došla k názoru, že je to typická holčičí knížka s modernějším kontextem. Svým způsobem jsem také fangirl a slyšela jsem o knize docela dost i přesto si nemyslím, že by kniha udělala díru do světa. Pokud je ale také někdo fangirl, může ocenit sitauce podobné těm z knihy. Leviho jsem upřímně odhadla hned na prvních stranách jeho objevení.Možná bych ocenila i pokračování bez Simona Snowa, protože ten mi paradoxně na knize vadil asi nejvíc (Nedej se od autorky si tedy rozhodně nepřečtu).

katallinka
31.07.2017

Ke knížce jsem přistupovala s obavami, že to bude přeslazený dívčí románek. Ale... i já jsem naprosto propadla kouzlu knížek Rainbow Rowell. Nemohla jsem se ani na chvilku odtrhnout od čtení. Samozřejmě pasáže se Simonem byly nudnější než celkový příběh, ale myslím si, že do knížky bezpochyby patřily a bez nich v kniha ztratila své kouzlo.

notsohappyanny
24.07.2017

Hezká, ale pasáže se Simonem mě moc nebavily. Dále mi na knize vadilo i občasné (ehm, ,,občasné") chování Cath, které bylo velmi nepříjemné - jako například to, že několik dní jedla jen müsli tyčinky, protože se bála jít do jídelny. Jinak mám moc ráda Leviho - velmi sympatický a i celkem reálný kluk, čehož jsem si vážila. Reagan byla prostě úžasná a Wren byla na facku.

Niky034
24.07.2017

Kniha se mi moc líbila. Jen pasáže se Simonem bych vynechala.

SBH
16.07.2017

Kniha patří dle anotace do sekce puberťácké romantiky, a vzato po povrchu příběh zjednodušenému hodnocení odpovídá. A posléze v několika serpentinách autorka vybere zatáčky s přehledem a bravurou, například v popisu otce trpícího bipolární poruchou. Wren bych vzkázala, že její otec se pro nemoc rozhodl zhruba stejně jako jiní lidé pro chřipku či cukrovku. Je to NEMOC, proboha, nikoli otázka pevné vůle. Vztah mezi hrdinkou a nezodpovědnou matkou směřuje ke sladkobolnému vyústění, jehož je nakonec čtenář ušetřen. Stejně elegantní řešení dostane spor se zlodějem nápadů. Takže jediným záporem příběhu je pro mě relativní neuzavřenost hlavní osy příběhy, a to tvorby slavné fanfikce. Uměleckou lidovou tvořivost v domýšlení závěrů nemám úplně v oblibě.
Za překlad bych strhla víc hvězdiček než pouze jednu, ale nechci poškodit autorku, což už udělala paní Kunová. Úsloví přeložená z angličtiny doslovně jsou školáckou chybou. Některé věty kvůli chybným tvarům zájmen a sloves ztrácejí smysluplnost.
Celkově se mi však kniha líbila a nebyla zdaleka tak hloupá, jak se jevila z anotace.