Fangirl

Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách – nechce s ní bydlet na koleji. Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet. Co ale Cath zbývá než zachovat klid a nedat se?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225809/big_fangirl-9v7-225809.jpg 4.11245

Kniha Fangirl

ReniHan

Knížka, která vám zlepší náladu a budete se u ní hodně usmívat. Cath se za školní rok naučí žít a najde si spoustu nových kamarádů. Není to nic převratné, ale je to ta kniha kterou jednou za čas potřebujete na odpočinutí.
Knihu jsem četla v češtině a myslím že se hodně vtipů ztratilo v překladu, pokud si ji v budoucnu znovu budu chtít přečíst, sáhla bych po originále.

Laf

Knihu jsem si vybrala ke čtení proto, že mne zaujala anotace a také proto, že kniha má vysoké hodnocení a spoustu kladných komentářů. Přes to všechno mi kniha asi nesedla. Sice se mi líbil styl, jakým je napsaná. Je to čtivé a upoutá to, ale nic moc zajímavého se celou knihu neděje. Ano, jednotlivé postavy řeší své problémy, trocha romantiky se také najde, ale nic moc si z toho neodnáším a kniha mohla být klidně i tenčí. A ty doplňkové texty se Simonem tam nemuseli ani být, nebo by stačilo, kdyby jich bylo méně.
Celkově musím říci, že kniha není marná. Za zkoušku to stojí a buď Vás zaujme nebo ne. Jen já asi nejsem cílová skupina :)

Knihomolka506

Žádná sestra není stejná. Život se sourozencem je sice někdy na jednu věc, ale rozhodně není tak špatný jak si někdy myslíte. Právě o tom mají co říct Cath a Wren. Druhá z nich svůj protějšek opustí. Na koleji, kde každý potkává nové lidi, ale už tak trochu žije "na vlastní triko." S tím má Cath problém. Žije ve světě, kde píše blog o svém mladém vzoru z knižní série bojujícím proti zlu, fantaskním tvorům a asi jeho vlastním pocitům. Podaří se Cath překonat pasti reality a vystoupit z osobní bublinky neškodnosti?

jitka_dankova

Kniha představuje svět mladé autorky fanfikcí a navazování nových vztahů a udržení těch stávajících. Psáno v er-formě, takové odosobněné, prokládáno samotnými texty fanfikcí. Po vzoru z doporučení z diskuze jsem ty fanfikce vynechávala a nijak to neovlivnilo čtení samotného textu a děje. Akorát, že v knize se toho zas tak moc neděje. Neoslovila mne, romantika nijaká, nějaké silnější myšlenky jsem moc nepobrala. Ale dozvěděla jsem se obšírně, co to ty fanfikce jsou a proč je třeba lidi píšou a co jim to přináší. To je jediné, co si z knihy odnáším.

Anastazie0810

Tahle knížka mě vcucla po pár stránkách. Příběh s pohledu holky, která píše fanfikce, ale zároveň musí řešit problémy obyčejné vysokoškolačky.
Její sestra (dvojče) však má úplně jiné představě o tom jak má život na koleji vypadat, a strašně mě tam rozčilovala svým chováním. Takže kromě vztahu dvou sester se dozvídáme i něco o její rodině. Kde ale stále jsou rány, které se nikdy nezacelí.
Je tu i trocha romantiky, ale ne hned nápadné po prvních stránkách.

Kniha je velice čtivá, zábavná, a myslím si že Vás bude bavit od začátku do konce.
Jednu hvězdu jsem však ubrala kvůli tomu že ty fanfikce psané hlavní hrdinkou - můžete si je přečíst, je jimi protkána celá kniha - mě nebavily, ani mě nějak neoslovily.

Jinak je to super oddechové čtení a dobrý nápad, jelikož věřím že těch fanfikcí i v dnešní době je nekonečné množství. Rozhodně u toho vypnete.

SakiG
27.10.2021

Zajímavý příběh z pohledu autora fanfikcí, který se dá na obor tvůrčího psaní. Upřímně jsem asi čekala víc ohledně tohoto "autorského bloku" kdy nemůžete vyplodit nic svého a tak utíkáte do světa, který už je napsaný a jen ho přetváříte. Na druhou stranu Cath měla víc vlastních problémů a tak nebylo těžké jen sedět a dívat se jak se negativa řeší jedna po druhé. Konec mi přišel trochu utnutý ale chápu, že největší úkol příběhu byl splněn a tak nebyl důvod psát dál.

Za mě rozhodně povedená knížka. Jestli znáte další knihy na téma psaní fanfikcí, beru doporučení :D

tatjana1737
27.07.2021

Já vím, že to není "Eleanor a Park", ale "Fangirl" prostě není "Eleanor a Park" :-).
Četlo se to moc hezky, humor autorky mě nejednou rozesmál nahlas, ale... po Eleanor s Parkem jsem čekala víc. Čtení knihy jsem si užívala, ale po jejím dočtení a zaklapnutí jsem si říkala, že to vlastně bylo tak trochu o ničem. "Fangirl" je popisem prvního ročníku na VŠ jedné holky, která píše fanfictions o Harry Pott- pardon, Simonu Snowovi, (pro nás) fiktivnímu kouzelníkovi studujícímu ve škole čar a kouzel Watfordu, který bojuje a v posledním díle se má epicky utkat se záporákem Pletichou. (Ostatně, abych uvedla všechny informace, před čtením "Fangirl" jsem sáhla po "Nedej se!", ale úplně mi to nedávalo smysl, takže jsem si v knihovně počkala na příběh o Cath, abych se líp dostala do obrazu.)

Téma fanfictions mi není cizí a poprvé jsem k nim přičichla koncem gymplu na fanouškovských stránkách Alana Rickmana aka profesora Snapea. (O to víc mě ten Simon Snow bavil, protože jsem v něm viděla tehdejší nadšení včetně slashů, které se rojily jako houby po dešti a vždy v nich vystupovala nějaká nová sexy učitelka Obrany proti černé magii. Ovšem už tehdy existovalo i hodně gay slashů a na jeden, v němž Snape "zasvěcoval" Harryho, zřejmě do smrti nezapomenu. V tom špatném slova smyslu.) Příběh o holce, která se věnuje téhle vášni, byl zajímavý, ale sám o sobě mi už nestačil. V ději se objeví další motivy - rozhádání se s dvojčetem, které se v prváku urve ze řetězu a užívá si nabyté svobody + hrozba alkoholu/drog u mladistvých, mánie/deprese otce, překvapivý návrat matky, která dívky v útlém věku opustila (a celou "zůstavší" rodinu tím poznamenala), či Cathiny vztahy s okolím, ať jde o spolubydlící či kluky... "Fangirl" se čte velice hezky, ne že ne. Rainbow umí sympaťáky-kluky (komu by se Levi i s těmi kouty nelíbil?), ale kromě toho posledního ale nic nebylo tak rozvedeno do hloubky, aby to uspokojilo mé nároky, a aby to knihu pozdvihlo někam výš než na popis prvního ročníku na VŠ jedné holky, která píše fanfictions.

P.S.: Trest v podobě opravování gramatických chyb v zabavených milostných psaníčkách, jaký byl zmíněn v jedné z kapitol o Simonu Snowovi, bych asi ve škole vykonávat nechtěla :-D.

Anny90D
18.07.2021

Kniha se mi četla dobře, ale přišlo mi, že se tam nic moc neděje. Vkládané texty o Bazovi a Simonovi se do knihy hodily, ale zdálo se mi že je jich zbytečně moc.