Fangirl

Fangirl https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225809/bmid_fangirl-9v7-225809.jpg 4 1292 292

Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách – nechce s ní bydlet na koleji. Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet. Co ale Cath zbývá než zachovat klid a nedat se?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Fangirl , 2013

kneslova
21.05.2015 3 z 5

Nejsem sice cílová skupina, ale oproti Eleanor a Park velké zklamání....

Esko*
18.05.2015 5 z 5

Fangirl je moc pěkná knížka, která není moc dějově náročná, ale přesto vás vtáhne a oblíbíte si její postavy. Rozhodně se začtete a pak už jenom proplouváte tímto lehkým úžasně napsaným příběhem o typické fangirl. Myslím si, že k postavě Cath se dokáží mnozí z nás čtenářů přirovnat. Její nadšení ze Snowa jsem ale příliš nesdílela a měla jsem tendenci tyto části knihy přeskakovat, protože mi přirostl k srdci příběh Cath samotné.
Je to druhá kniha, kterou jsem od této autorky četla (narozdíl od Eleanor a Park ale v originále) a líbila se mi snad ještě víc. Musím říct, že se mi autorčin styl psaní velmi zamlouvá. Takové něžné odpočinkové čtení.
Rozhodně všem doporučuji :)

Elvien
17.05.2015 4 z 5

Po knize jsem sáhla, protože jsem hledala něco nenáročného na víkend a protože jsem si chtěla přečíst něco ze žánru young adult. A musím říct, že jsem byla spokojená. Tahle knížka mě udržela vzhůru až do rána, a to se mi dlouho nestalo.

Celá kniha je velmi čtivá a má poměrně zajímavé charaktery. Líbilo se mi, jakým způsobem byla do příběhu zakomponována témata jako odchod matky, psychické problémy otce a alkoholismus. Vážná témata se plynule prolínala a proplétala s těmi lehčími a tvořily vyvážený celek.

Přijde mi, že knížka čtenáři ukazuje, že to, že je člověk hodný introvert ještě neznamená, že je nezajímavý a odsouzený k samotě. Ukazuje obrovský a pestrý svět mnoha šedých myší sedících v koutě, plných talentu, vášně a nespoutanosti a čekajících na někoho, komu budou věřit natolik, aby mu mohli ukázat svět tak, jak ho nikdy neviděl.

Arianne
15.05.2015 5 z 5

Dočetla jsem. Snažila jsem se ji šetřit, ale dneska jsem prostě zhltla poslední třetinu. A byla úžasná. Musím si jí co nejdříve přečíst znovu. Jeden důvod, proč se do téhle knihy zamilovat. Je to příběh dívky, která si zvyká ve škole a snaží se skloubit realitu se světem Mágů, kde se cítí jako doma. Není plná napětí a nepředvídatelných zvratů, takže je možné číst ji znovu. A znovu a znovu a znovu. Ne, že by se tam nic nedělo. Jen nevadí, když už víte, co se stane.
Cath je jako imaginární kamarádka. Nikde nejsou mnohaslovné vrstvené popisy toho, jak kdo vypadá nebo jaak se cítí, ale nebrání to čtenáři vcítit se do postav. Především těch vedlejších. Vnímáme je prostřednictvím Cath, takže ano, přečteme si stopadesátkát o Leviho vlasech a úsměvu. Ale ani po stopadesáté první to není otravné, protože jsme s Cath. Jakoby to byl čtenář, kdo je její opravdové dvojče.
ˇUryvky ze Simona Snowa jsou důležité a mistrně zapracované. Nejde jen o části textu před každou kapitolou, ale i o pasáže, které cath čte. Vždycky do toho někdo promluví nebo se zavrtí apodobně, takže nejde o knihu v knize, ale o svět, ve kterém hlavní hrdinka žije. Je její součástí a proto je nezbytné, aby byl součástí knihy.
PS: Jedno malé stydlivé přiznání. Při vypjatých situacích u včerejšího zápasu s Finskem, jsem si knížku tiskla k hrudi jako talisman :-)

Adele02
15.05.2015 4 z 5

Četla jsem to ještě v anglickém vydání, proto nehodnotím překlad...
Kniha je fajn na oddech, pokud zrovna nemáte co dělat a máte náladu na tolika stránkovou knížku, je ideální. Pak je tu příjemná Cath, která je typickým příkladem fandomů - psaní ff, nevnímání okolního světa, místo párty se radši zavře doma (proč ne, že?). Za mě vám tuto knihu rozhodně doporučuju. :)

nicky_f
02.05.2015 4 z 5

Knížka mě velmi zaujala v knihkupectví, o autorce jsem do té doby neslyšela, tak jsem si knížku koupila a vůbec toho nelituju. :) Čte se výborně, moc se mi líbil autorčin styl psaní a hlavní postavy mi byly sympatické. Jediné, co mě nebavilo, byly pasáže ("úryvky") ze Simona Snowa, od půlky už jsem je přeskakovala, Simon a Baz mě zkrátka moc nebrali, zato mě strašně zajímal hlavní děj knížky. :) Silně zvažuju, že si seženu Eleanor & Park.

Pro pokročilejší v angličtině určitě doporučuju originální verzi, stejně jako u filmů i u knížek zastávám názor, že to zkrátka lépe zní v originále, v překladu se mnohdy ledacos ztratí. :)

La Fiera
20.04.2015 4 z 5

Jo, líbila se mi. Ale asi jsem po tolika nadšených reakcích přece jen čekala něco víc, že se mi dostane pod kůži.

Pěkně se čte, příjemné charaktery, problémy v rodině či s láskou. Příběh není plytký a do toho ještě fiktivní Simon Snow knihy. Prostě čtení na pohodu. Příběh má hlavu a patu a hlavní postavy si určitě oblíbíte, určitě stojí za přečtení.

Yalka
26.03.2015 5 z 5

Nádherně napsaný příběh o velmi křehké a introvertní (nicméně také talentované a chytré) Cather a lidech z jejího okolí. Od prvních stránek bylo čisté potěšení to číst. Doporučuju nekoukat na recenze, ve většině z nich jsou prozrazené věci, které autorka při vyprávění odkrývá postupně, i když nejde snad přímo o spoilery, zkazí vám to dynamiku příběhu. Knížka má spoustu krásných momentů a postav, nejvtipnější místo pro mě bylo v 27 kapitole, Leviho matka a její modlitební kroužek. Mě osobně moc nebraly pasáže o Simonovi Snowovi (ať už z knih nebo z fanfikcí), přišly mi až zbytečné.

ancaf_46
05.02.2015

Úžasná knížka! Sice jsem ji četla v angličtině, což mi občas dělalo problém, ale byl to krásný příběh. Líbila se mi dokonce víc než Eleanor & Park. :D

NikkVol
04.02.2015

Moc pěkný příběh, oddechový a bezstarostný. V angličtině se čte moc dobře. :)

adelaska
07.12.2014 4 z 5

Přečteno v originále. Moc pěkná kniha, oddechová, z prostředí vysoké školy.
Hlavní hrdinka Cath mě občas lezla na nervy, nikam nechtěla chodit, pořád by chtěla být jen zavřená na koleji a psát své příběhy o Simonu Snowovi, kterým byla absolutně posedlá. Nicméně i tak mi přirostla k srdci.
A autorka píše velice pěkně.

Alice Crowleyn
23.11.2014 5 z 5

Božínku, jak já se těším, až vyjde v češtině! Doufám, že se po překladu neztratí to kouzlo, které kniha má! Určitě si koupím i českou kopii (přestože mám doma knihu v angličtině) ^^
Ale teď ke knize.
Příběh Cath je mi opravdu blízký, protože mám dost podobnou povahu, takže jsem se do děje ponořila od samého začátku a nepřestala jsem číst dokud jsem nedošla k poslední stránce. Kniha je jedním slovem úžasná, plná roztomilých pasáží a sladkých rozhovorů. A fakt, že hlavní mužský hrdina je hodný, vtipný a nepatří do skupiny dnes tolik oblíbených 'bad boys' je jedno velké plus!
Nenarazila jsem tam na jediný incident, při kterém bych obracela oči v sloup a měla chuť někomu plesknout a už jen za to bych autorce poděkovala, protože takové knihy poslední dobou hledám velice těžce.

Rozhodně doporučuji! A to i nováčkům tohoto žánru. Fangirl byla první 'contemporary', kterou jsem kdy četla (pokud nepočítám Hvězdy nám nepřály, ale ty mě tak nenadchly, takže na ně často zapomínám) a musím říct, že jsem si nemohla vybrat lépe! Přála bych si, abych mohla zapomenout o čem kniha je a přečíst si ji znovu, protože ten zážitek je k nezaplacení! :)