Fangirl

Fangirl https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225809/bmid_fangirl-9v7-225809.jpg 4 1292 1292

Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách – nechce s ní bydlet na koleji. Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet. Co ale Cath zbývá než zachovat klid a nedat se?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Fangirl , 2013

katerinad
28.10.2015 4 z 5

Hodně jsem váhala zda se pouštět do další knihy autorky, po knize Eleanor a Park, která pro mě byla velký zklamáním jsem moc důvěřivá nebyla. Nakonec když jsem ji měla půjčenou řekla jsem si že to zkusím a když to nepůjde vrátím ji a aspoň budu vědět. Překvapivě jsem se začetla a líbilo se mi to. Téma psaní fanfiction je mi blízké a toto téma jsem opravdu uvítala.Také se mi líbilo téma sociální úzkosti. Na druhé straně dějová linka Simona mě nebavila, ale tuším že nejsem sama, někdo to už tady psal.
Konec mi přišel trochu ve stylu jako Eleanor a Park, nic moc uzavřený. Každopádně získá si ode mě 4 hvězdy.

Safienka
27.10.2015 5 z 5

Miluju knihu Eleanor a Park...až na ten šílenej konec...a tato kniha není výjimkou! Je úžasná, ale ten konec...co to jako? :o) Pořád jsem čekala nějakou akci, zvrat nebo něco, co mi rozmíchá nervy, ale nekonalo se...líbila se mi zapálenost hlavní hrdinky a určitě dobře zpracované téma sociální fobie...škoda, že nebyl víc rozveden vztah s mámou. Určitě jsem ji nečetla naposledy :-)

Verrrunka
25.10.2015 3 z 5

Tak konečně dočteno. Chvílemi to byl poměrně boj, zhruba do první půlky jsem si říkala, jestli mám tohle ještě zapotřebí :) Je to prostě YA... Nicméně, je to opravdu čtivé, ale můj hlavní problém asi byl, že linie, která se týkala fanfiction a Simona Snowa mi byla totálně ukradená. Mnohem víc by mě bavilo, kdyby byl víc rozveden problém s jejich matkou a vztahy a tak... Ale to by asi už bylo pro jinou věkovou skupinu no. Škoda, škoda...

AnetKa69
19.10.2015 5 z 5

Pěkně napsaná knížka. Rychle přečtená - taková oddychovka :)

tsal
10.10.2015 2 z 5

Fangirl by mohla být srdcovkou. Knihou, se kterou si zalezete večer do postele a připitoměle se nad hrnkem horkého kakao culíte a vzpomínáte na vlastní hovězí léta. Obzvláště pro nás, kteří se prokousávají či prokousávali fandomy, fan-povídkami a vším tím blázincem kolem, by hlavní hrdinka byla skutečnou hrdinkou, v níž bychom se mohli shlédnout. Jenže ona se srdcovkou nestala.

Všechny postavy byly rozhodně zajímavé, živé, dýchající. Vztah mezi dvojčaty krásně zobrazoval rodinné patálie, kolejní život působil autenticky, Cathini přátelé byli sympatičtí a Cath sama byla skvělou hlavní hrdinkou, v níž jsem se možná neviděla, ale kterou jsem chápala, fandila jí a přála jí vše nejlepší. Záblesky z povídek kouzelníka Simona mi nepřekážely, právě naopak hezky doplňovaly celý příběh a Cathinu osobnost. Tak v čem byl problém? V těch 200 stranách, které měla kniha navíc.

Prvních sto stran se prakticky nic nestane. Cath se na pár stranách nastěhuje na kolej, seznámí se se spolubydlící, oddálí od své sestry a v tomto stavu stagnuje téměř do nekonečna. A tak je to i se zbytkem knihy. Příběh se trochu posune a pak dlouho, předlouho zůstává zbytečně stát na místě, aniž by se cokoliv stalo, aniž by stagnace měla nějaký význam. Přišlo mi, že se autorka nechávala příliš unést a psala jen pro psaní samo. O to smutnější pak je, že onu hromadu zbytečně vyplácaných stránek bez spádu a gradace, uzavírá uspěchaný konec, který by si zasloužil více místa. Kniha je tak velmi nevyrovnaná a dalo mi spoustu přesvědčování ji dotáhnout až do konce.

evelýny
05.10.2015 3 z 5

Opět příběh, jehož hlavní hrdinové se vymykají svým vzhledem nebo chováním normálu a díky tomu tu máme opět originální příběh s nestandardní zápletkou. A vlastně v této knize jsou příběhy dva v jednom. Příběh Cath a příběh kouzelníka Simona. O fanfikci jsem se doposud nezajímala a musím se přiznat, že tento žánr mě zatím neoslovil. Možná na něj nemám již ten správný věk a tím pádem tu správnou fantazii. Přiznám se, že pasáže o kouzelíkovi Simonovi mě opravdu nebavily, nicméně přelouskala jsem je. Zato příběh Cath se mi líbil svou originalitou, vtipností. Pro mě milé čtení, i když konec byl pro mě uspěchaný - já bych si ještě o Cathe určitě neco přečetla.

Thackery14
03.10.2015 2 z 5

Dlouhou dobu jsem si na tuhle všemi opěvovanou knížku brousila zuby, ale po dočtení... zkrátka velké očekávání a velké zklamání. Do čtení jsem se musela nutit, nesympatické postavy (kromě Leviho a Wren, ty jsem měla celkem ráda) příběh prakticky o ničem, úryvky ze Simona, který se silně podobal Harrymu jsem už po čase začala přeskakovat a kostrbatý styl psaní na tom taky moc nepřidal. Po váhání, jestli dát tři nebo dvě hvězdičky dávám pouze dvě. Škoda. Eleanor&Park se mi líbilo mnohem víc.

TerkaM
30.09.2015 5 z 5

Skvělá kniha. :) Dokonce mě v jedné pasáži rozplakala, což se mi zase tak často nestává... :)

veronikaaa
29.09.2015 5 z 5

Ani nedokážu popsat, jak moc mě tahle kniha dostala. Asi jsem to už někde zmiňovala, teď si nejsem zcela jistá, ale Rowellová je naprosto skvělá autorka.
Můj názor se ale nejspíš bude lišit od zbytku - kniha Eleanor&Park mi nepřišla tak dobrá, jako tahle (četla jsem ještě Attachments, ale tu asi moc lidí odtud nezná).
Možná je to hlavně tím, že jsem se s Cath dokázala lépe ztotožnit. Zřejmě to bude tím, že jsem si sama prošla obdobím fanfikcí a napsat něco originálního pro mě bylo nepředstavitelného.
Navíc Levi je totální ztělesnění fiktivní dokonalosti a hrozně mě na závěr mrzelo, že kniha skončila.
Na druhou stranu souhlasím s tím, že bych oželela pasáže se Snowem a Bazem (nevadilo mi, když Cather četla "svojí" tvorbu, ale ty úryvky na konci kapitol mě trochu rušily).

Ankavi
28.09.2015 3 z 5

Asi nejsem správná cílová (nebo věková?) skupina, ale kniha mě příliš neoslovila. Zabydlení se na vysoké, přestřižení pupeční šňůry s dvojčetem, fanfikce... Nic z toho mě moc nebavilo. Ale jako celek musím objektivně říct, že kniha může pro někoho být zábavná oddechovka (s proplétáním závažnějších témat - například rodinných peripetií) a pro stydlíny je v ní trochu i motivace. A Levi mě fakt bavil :-) Takže propadák taky ne - proto hodnotím průměrně, ale rozhodně se k ní vracet nebudu.

Karolinamurphy
19.09.2015 3 z 5

Jedním slovem - overhyped. Možná to bude tím, že jsem ohromný extrovert, takže jsem se se stydlivou Cath moc neztotožnila, možná je to něčím jiným. Knížka je dobrá, ale na to, jak ji zahraniční booktuberky opěvují stále dokola, mi přijde až moc průměrná.

Anne Leyyd
16.09.2015 3 z 5

Povedený příběh, které opět nepostrádal originální hrdiny, které si nešlo neoblíbit. V Cath jsem se často našla, Levi byl bezva a ostatní dotvářeli pěkný celek.

Ale přece jen - abych byla upřímná a spravedlivá, tak bych spíš dala 4,5 hvězdy, protože mám dojem, že se mi Eleanor a Park líbili víc.

Každopádně si velmi ráda přečtu cokoliv, co od této autorky vyjde ;-)

JanieBooks
15.09.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila. Byla hezky zpracovaná, oceňuji nápad. Ale bohužel už se k ní asi nevrátím :/

pdoubkova
15.09.2015 1 z 5

na tuhle knizku jsem se moc tesila, Eleanor a Park byla krasna knizka, ale na tuhle jsem asi moc stara, svet fanfikce (a kor te gay) je mi opravdu vzdaleny, sekce v knize me rusily a prisly mi naproste zbytecne a ujete, nejvic me ale vytacela hlavni hrdinka, je to tak trosku putka, nepolibena zivotem, ktera je nejradsi zavrena na pokoji, odkud za 19 let nevytahla paty, proste mne byla maximalne nesympaticka a stvala me... a tak i cela knizka, docitala jsem opravdu se sebezaprenim, mozna kdyby mi bylo 15 a byla jsem jako hlavni hrdinka, tak bych se na to koukala jinak, ale takhle jedno velke NE

IvcaK98
09.09.2015 5 z 5

Další kousek, který jsem zařadila do svých oblíbených oddechovek :) Je fajn, že i když je Cath úplně jiná než já, seděla mi skvěle. Levi se stal jednou z mých nejoblíbenějších postav vůbec a už kvůli němu se ke knížce čas od času s chutí vrátím. U takových jednohubek je těžké uvěřit, že jsou to "jen" knihy :))

veronica 01
02.09.2015 4 z 5

Nenáročná a velice čtivá kniha. Občas jsem se musela pozastavit nad tím jak mi byla Cather ve spoustě věcí podobná. Svět fanfikcí jde mimo mě, takže bych je z knihy asi úplně vypustila a nic by se nestalo, naopak si myslím, že by to knize i prospělo. Nejvíc jsem si zamilovala tu část kde Cather předčítá Levimu.
Po delší době musím říct, že mi Cather a Levi skutečně chybí!

marasaj
02.09.2015 3 z 5

Je to lehké, svižné, čtivé čtení, ALE... i já se přikláním k těm, kteří by se obešli bez pasáží se Simonem a Bazem. Díky tomu mi knížka přišla taková místy vleklá a celkově by asi snesla o pár stránek míň.
A i když je obálka taková "obyčejná" je strašně moc pěkná a přesně tento odstín zelené mi k tomu sedí.

Nanynkaa
02.09.2015

Super čtivá prázdninová knížka, za mně bych ale odstranila pasáže se Simonem a Bazem - i přesto, že na tomhle tématu byla kniha postavena.

caroline44
25.08.2015 4 z 5

Milá oddechová kniha na prázdniny. Má jednoduchý příběh, který je napsán velmi čtivě a na dlouhé deštivé dny se skvěle hodí.

julythreemosen
16.08.2015 5 z 5

Miluju takové knihy. Myslím ty, do kterých se začtu, a když znovu zvednu hlavu, ručička na hodinách stojí na úplně jiném čísle, než před chvílí. V poslední době už se mi to tolik nestává, snad si nevybírám ty správné knihy nebo už mě po tolika přečtených knihách nic tak nepřekvapí nebo nenadchne. Já se ale taky letos chystám první rok na koleje, na první přednášky, do velkého města a strašná spousta věcí mě děsí, přesně jako Cath. Možná proto mě ta kniha tak vtáhla. Pobavila mě, dojala, dodala mi trochu odvahy... A opravdu se četla jedním dechem. Prostě nádhera. Jsem si jistá, že se k ní ještě někdy vrátím.