Nedej se

Nedej se https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297865/bmid_nedej-se-ZlQ-297865.jpg 4 744 170

Simon Snow série

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Carry on , 2015

vera4097
04.10.2020 4 z 5

Tak.. myslim že obálka s těma dvouma na přední straně se mi líbí víc ..
ano ... začátek je trošku zdlouhavější, ale možná to tak autorka prostě mívá. Narážky, podobnost s HP mi přišla spíše úsměvná :D a ty kouzelnické formule zajímavé, proč ne jednoduše že ano... říkanky na co latinu :D
Mě se knížka líbila, konec nečekaný. Jsem zvědavá na druhý díl :) Víc těch dvou :D

Nel-ly
15.09.2020 3 z 5

To, jak strašně je jasné, na co je to fanfikce, by mělo být pomalu na hraně autorského zákona :D ale budiž...
Kdyby to byla kniha, o které bych nevěděla, že byla fanfikce ze světa Harryho Pottera, asi by mě to nebavilo a hrozně mátlo. Autorka sice svět přetvořila, ale už ho nedotáhla. Je to nepropracované - straně moc mezer v ději a reáliích. Samostatně to jako kniha za moc nestojí, popravdě.

Ale protože jsem věděla, do čeho jdu, tak jsem byla při čtení naprosto neobjektivně dokonale šťastná a spokojená. A za to si to zasluží tu hvězdičku na víc.

chodícírohožka
06.08.2020 3 z 5

Prvních několik kapitol jsem přemýšlela, jestli jsem náhodou nesáhla po špatné knížce. Děj, prostředí, hlavní postava i styl psaní mi připomínaly literaturu, která se čte dětem ve školce. Přestože se zápletka příliš nezlepšila, pomalu jsem si začala na (hlavně zpočátku) opožděného Simona, Hermionovskou Penny, záporáka s trapnou přezdívkou i ostatní divnosti zvykat. Nakonec mě kniha docela bavila. Děj sice za moc nestál a byl trochu poplantaný, ale osudy postav to celkem vyrovnávaly. Takže - shrnuto a podtrženo - žádné veledílo to není (navzdory tomu, co tvrdí obálka), ale jako příjemná oddychovka slouží dobře.

iliska
30.07.2020 4 z 5

Zhruba prvních padesát stran jsem byla na rozpacích. Kniha měla hodnocení vysoké, tak jsem četla dál. Kniha se rozjela a plně mě zaujala. Zajímavý příběh. Je pravda, že vypravěčů bylo někdy hodně, ale v těchto kapitolách byly doplňující informace. Člověk si na to časem zvykne, ale kvůli tomu dávám bodíky dolů.

Knihomolka10942
19.07.2020 5 z 5

Krásný příběh. Takový, jako kdybyste spojili knihu Muffin a čaj s Harry Potterem. Ze začátku jsem si opravdu myslela že je to jen trošku upravený Harry, ale postupem času se tam začly dít zajímavé zvraty a najednou to bylo o dost odlišné! Další super oddechová knížka, moc doporučuji :-D

makyna98
03.07.2020 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a nezklamala. Až překvapivě ji řadím mezi svých Top 10. Je to jednoduché čtení, krásně vykreslený příběh s úžasným románkem. Baz je neuvěřitelná postava a hrozně moc mi přirostl k srdci. Za mně opravdu příjemné čtení, ale není to pro náročné čtenáře. Ovšem fanoušci LGBT románů, myslím, že tohle je kniha pro vás! :D

SknihouVrukách
19.06.2020 2 z 5

Na knihu som sa veľmi tešila, ale nakoniec to bola jedna veľká katastrofa. Autorka podľa mňa nevie písať Fantasy a mala by radšej písať knihu Fangirl a Eleanor & Park. Prvých 150 strán sa prakticky nič nedialo. Kniha bola nudná a strašné kopírovala Harryho Pottera. Myslela som si, že sa to zlepší, ale nezlepšilo. Akcia bola asi iba na posledných 80 stranách. Postavy mi vôbec neprirastli k srdci. Ani jednu som si neobľúbila a LGBT zápletka mi prišla totálne zbytočná. Tie zaklínadlá, to bola čistá katastrofa a prišlo mi, že autorka nemá fantáziu. Ešte aj koniec sa mi podarilo odhadnúť (až na jednu vec). Asi jedna vec ma prekvapila. Jediné plus tejto knihe je to, že sa rychlo číta a mám peknú obálku. Neodporúčam. 2/5✨

Ahmose
10.06.2020 odpad!

Ani neviem kde mám začať , asi bude najlepšie od začiatku. Prvých 130 strán je totálna nuda, myslel som, že ju ani nedočítam, druhá časť, keď sa objaví Baz je mierne lepšia, pretože Baz je jediná postava, ktorá v knihe za niečo stojí a len vďaka nemu nedostala kniha hodnotenie "odpad." Mimo Baza a Simona mi boli všetky postavy nesympatické a prišli mi otravné. Hlavná postava Simon sa správa ako kretén. Jednoducho táto kniha je paródia sama na seba, plná klišé a korunu tomu všetkému dal záver knihy. Toto je veľmi nepodarená napodobenina Harryho Pottera. Našťastie kniha bola v akcii a tak nestála veľa, lebo by ma tie peniaze veľmi mrzeli. NEODPORUČAM !!!!

_Steff_
26.05.2020 3 z 5

Tahle knížka byla přesně to, co jsem potřebovala. Něco hezkého, jednoduchého na odreagování a přesně tohle mi i dala. 4/5*

Storm.b
19.05.2020 5 z 5

Velmi pozitivní překvapení. Někteří tu zmiňují, že měli ze začátku problém se začíst, což vůbec nechápu - knížka mě pohltila už od první stránky. Jde o příjemný, napínavý Y. A. příběh, vyprávěný s neuvěřitelnou lehkostí. Inspirace Harrym Potterem je zde sice očividně obrovská, naštěstí autorka sama oplývá bohatou fantazií, takže celý svět velmi originálně přetvořila - třeba takový způsob kouzlení je naprostá delikatesa. Brilantní byl také překlad, nejprve to na mě dokonce působilo tak, že autorka je snad Češka, než mi pak Google odhalil autorčinu americkou národnost. Trochu rušivé mi přišlo střídání mnoha vypravěčů, podobný styl fungoval třeba u Kinga nebo u G. R. R. Martina, tady se to ale bohužel nepovedlo. Snad kdyby to autorka alespoň omezila na hlavní dvě postavy (Baz a Simon)... Příběhu by sedlo klidně i o 100, 200 stran víc, nebo možná rozpracování celé zápletky do dvou dílů, jelikož postavy často zmiňovaly prožitá dobrodružství z minulosti, která dle jejich zmínek musela být hodně zajímavá, ale detaily nám bohužel prozrazeny nejsou. Ale konec stížností, bylo to na zasloužených 90 %, přečteno na dva zátahy.

zpetkeknize
15.05.2020 4 z 5

Na knížku “Nedej se” jsem narazila úplnou náhodou, nikdo mi ji nedoporučil ani jsem déle neplánovala si ji koupit, nakonec ale přistála v mé knihovně, úplně spontánně (a za super cenu!). A musím říct - už dlouho jsem se tak nezasmála, hlášky byly výborné a myšlenkové pochody stejně tak. A pozdější romance mezi Bazem a Simonem... to prostě chcete! Neskutečné protiklady, které by bez sebe ale nemohly být a my to všichni víme.
Měla jsem trošku pochybnosti, než jsem začala číst, když jsem si pročítala recenze na databázi, jelikož byly hodně rozdílné a protichůdné. Po přečtení ale musím říct, že s těmi negativními rozhodně nesouhlasím. Děj byl výborně promyšlený a zápletka také. Je ale pravda, že to nebylo úplně dotažené, řekla bych, že potenciál nebyl využit úplně na 100%. Nicméně se mi to moc líbilo! Hvězdičku dolů strhávám částečně za tohle a také za to, že se v knize hodně střídají vypravěči, což mě občas dost rušilo. Většinou jsou ale vypravěči Simon a Baz (na toho si sice musíte počkat, ale stojí to za to!), což je spolu s Penny neskutečně vtipné a jedinečné kombo.

YA-girl
24.04.2020 4 z 5

Líbí se mi, jak netradičně kniha reaguje na první díl: "Nedej se" je ta fanfikce, kterou v prvním díle (FanGirl) vymyslela hlavní hrdinka Cath... Je to příběh velice podobný Harry Potterovi, ale přece jiný. Hlavně se jedná jakoby už o osmý díl, takže hrdinům už je kolem osmnácti, dobře se znají a boj se zlem vrcholí. Děj je vyprávěn na střídačku Simonem, Bazem, případně dalšími postavami (což děj podle mě zbytečně rozmělnilo). Přišlo mi, že nějaký boj proti zlu je jakoby postaven na vedlejší kolej, protože tím, co v příběhu nejvíc vyniká, je citlivě a jemně popsaný vztah mezi hlavními hrdiny :). Kéž by nám přeložili do češtiny i další díl(y)! :-)

marianna7090
08.04.2020 5 z 5

Po slabšom rozbehu (nepáčila sa mi tá neustála podobnosť s Harry Potterom) sa nakoniec táto kniha dostala medzi moje najobľúbenejšie. Ku koncu som ju doslova hltala. Simon je stelesnený typ hrdinu akých som vždy obľubovala. Moták, ťuťmák s veľkým srdcom a ešte väčším žalúdkom, ktorý netuší čo robí, ale chce všetkých zachrániť. Podarená kniha, teším sa na Wayward Son, dúfam, že sa chystá preklad.

Lely
27.02.2020 3 z 5

Musím říct, že začátek knihy byla opravdová nuda a do čtení jsem se musela nutit, ale pak naštěstí dostala ten správný spád.
Hlavní postavy se mi celkem líbily a ani zápletka nebyla špatná, ale čekala jsem asi trochu víc. Velká závěrečná scéna s Mágem mi přišla odbytá a lehce nedotažená do konce, měla jsem bohužel větší očekávání.
Jelikož jsem knihu četla v originále, tak mi překlad některých frází přijde naprosto směšný a v češtině by mě kniha nezaujala.
Jinak je to oddechové čtení a líbí se mi jakým je napsaným stylem.

M.anon
25.02.2020 5 z 5

Za mě super! ???? Už jsem ji četla 3x a stejně se jí nedá nabažit. Pomůže mi kdykoliv, když nemám zrovna dobrej den, na oddych úplně ideální ????. Už se těším na pokračování.

hellena1523
11.01.2020 odpad!

Jak od autorky miluju Eleanor & Park, líbila se mi i Fangirl, tak tohle je fakt odpad. Je fakt, že fanfikce na HP mě nebavily ani ve Fangirl, přišlo mi to dost bídné, ale říkala jsem si, že třeba knížka bude lepší. Nebyla, bylo to trapné, nevtipné, klišoidní...ani jako parodie se to nedá brát. K čemu to jen přirovnat...? Už vím! Viděli jste film Jezero? O tom přerostlým krokodýlovi - docela vtipnej film (miluju tu stařenku, co si toho krokodýla ochočila), na ten se ráda podívám pro oddech. Tuhle jsem si pustila Jezero 4 a po chvíli to vypnula - hrozná sra*ka! Tak k tomu bych přirovnala tenhle počin.

chaera
06.01.2020 4 z 5

Fangirl jsem četla před několika lety, ovšem k této knize se dostávám až nyní. A na rovinu říkám, že když přijde na knihy s LGBT+ tématikou, nedokážu být nezaujatá, vždyť do té komunity sama patřím. Sice co se týče romantické linky mi přišla chemie mezi hl. postavami poněkud zvláštní (a nereálná), nakonec jsem nad tím schopna přimhouřit oči. Děj měl spád, námět byl originální (podobnost s Harry Potterem opravdu nevidím, snad kromě toho, že se kniha z větší části odehrává na kouzelnické škole) a nad knihou jsem se několikrát zasmála. Určitě se nejedná o nějaký úžasný literární počin, ale jako oddechovka na pár večerů to bylo fajn. 4/5

Bórborka
28.12.2019 3 z 5

Kde začít?
Knihu začínáte seznámením s hlavními postavami, další informace získáváte ohledem do minulosti, který kniha opravdu hojně využila. Samotná dějová linka je velmi nezajímavá až do poslední části knihy,kde se nám dostane rozřešení zápletek, které si už čtenář sám vyřešil.
Celou dobu jsem s knihou bojovala, ale za konec, který mě lehce překvapil bych knihu úplně nezavrhla, jenom bych velmi jasně vysvětlila, že to se sérií HP nemá nic společného (nanejvýš jako špatná fanfikce). Myslím si, že kniha měla potenciál, který kdyby byl rozpracovaný do více dílné série (třeba od nástupu na Watford), knize by to neuškodilo.

Skyer
30.11.2019 1 z 5

Tak tato kniha byla jedno velké zklamání.

Dva ze tří plot twistů jsem věděla už skoro od začátku knihy a u toho třetího mě štvalo, že hrdinům trvalo asi deset stran, než jim došlo to, co jim bylo sděleno.

Jak se spolu dali Simon a Baz dohromady mi nepřišlo uvěřitelné a ani mě tolik jejich vztah nebavil, jak jsem si myslela, že bude.

Vím, že to celé mělo být tak trochu parodie na Harryho Pottera, ale jelikož to zesměšnění daných klišé úplně nefungovalo, tak z toho byla jen ubohá napodobenina (která vlastně normálně využívá ty klišé).

Jedinou hvězdu dávám za Baze, který aspoň za něco, z celé knihy, stál.

JitulHa
24.11.2019 5 z 5

Knížku mám doma zhruba od jejího vydání, což jsou nějaké tři roky? Ani nevím, proč jsem po ní najednou sáhla, ale zatraceně dobře jsem udělala! Jsem z toho příběhu tak nadšená, že mi snad "bouchnou saze". Bylo to originální, mělo to děj, naprosto super postavy... Především pak myšlenka celé té magie, která využívá pro svá kouzla lidskou řeč jako zdroj - coby naše ustálené říkanky, básničky, slova písní - byla prostě peckovní! Tedy věděla jsem, že Rainbow Rowell je skvělá autorka, ale že mě po knize Eleanor & Park, dokáže takhle vyvést z míry a překvapit, to jsem opravdu nečekala. Už aby vyšlo další pokračování, protože jinak to nedám.