jjanca Online jjanca komentáře u knih

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Výborne napísaný príbeh a postavy. Svet sa autorovi podarilo dokonale vykresliť. Dej je plný akcie a zvratov a aj napriek množstvu strán sa v knihe nenachádzajú žiadne prázdne miesta, pri ktorých by som sa stihla nudiť.
Velín je sympaťák a rovnako som si obľúbila jeho bratov. Zo začiatku som nechápala, prečo sa kniha radí medzi fantasy žáner. Takmer žiadne fantasy prvky sa tam sprvu nenachádzali, maximálne tak náznaky. Ku koncu už to bolo ale zaujímavejšie a magické prvky sa tam začali postupne objavovať. Teším sa na ďalší diel.

16.07.2022 5 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Na mňa to bolo miestami trochu zdĺhavé, ale rozhodne je to kniha (snáď aj séria), ktorá stojí za prečítanie. Rozhodne sa pustím do ďalších dielov a teším sa, ako to všetko s Lacey nakoniec dopadne.

20.05.2022 4 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Knihu som začala čítať v deň, kedy Rusko napadlo Ukrajinu. Vzhľadom na to, že sa príbeh odohráva počas epidémie španielskej chrípky a vo svete zúri prvá svetová vojna, nebolo to ľahké čítanie. Po pár desiatkach strán som sa do knihy úplne ponorila a zabudla na to, čo sa vo svete deje. Všetko som to naplno prežívala s Piou a držala jej palce. Páčilo sa mi, ako autorka dokázala vykresliť prostredie a vžiť sa do pocitov hlavnej hrdinky. Ten koniec mi prišiel trochu na rýchlo a taktiež by som uvítala viac Finna. Každopádne to bol skvelý čitateľský zážitok.

05.03.2022 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Úprimne, nechápem ako môže mať kniha tak vysoké hodnotenie. Nenávidím týranie zvierat, ale táto knižka mi nič nedala, nesadol mi ani štýl rozprávania. Asi som čakala niečo iné. Mať o 10 strán viac, tak ju nedočítam.

22.07.2021 2 z 5

Super jednoduše Super jednoduše Zdeněk Pohlreich

Rýchle a jednoduché recepty. A hlavne veľmi chutné. Všetko, čo som zatiaľ skúšala, sa vydarilo a chutilo :)

11.11.2020 5 z 5

Nikdekoľvek Nikdekoľvek Neil Gaiman

Trošku lepších 2.5/5*. Príbeh má obrovský potenciál, ale autor na môj vkus nedostatočne vysvetlil ako funguje Podlondýn. Dalo by sa z toho vyťažiť rozhodne viac. Keby sa ma niekto z mojich kamarátov spýtal, o čom kniha je a ako ten svet funguje, asi by som mu nedokázala dať postačujúcu odpoveď. Škoda škoda.

14.07.2020 3 z 5

Labyrint duchů Labyrint duchů Carlos Ruiz Zafón

Skvelé zakončenie celej série. Bude mi to chýbať.

03.11.2019 5 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Tak rovnaké a zároveň iné. Príbeh Nyktosa a Sery ma snáď dostal viac ako Poppy a Cas, aj keď ich charaktery zdieľajú mnoho rysov. Nesmierne ma bavil príbeh a celá zápletka. Kniha krásne osvetľuje, čo sa deje v "prítomnosti", kde žije Poppy a Cas. V tejto sérii ma zaujal Nektas, ako vedľajšia postava. Je pre mňa niekto ako Kieran. Doporučujem čítať pred The war of two queens.

26.03.2023 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Símka je útla knižka, ktorú zvládnete prečítať za dva večery. Ak sa posnažíte, tak kľudne aj za jeden. Napriek malému počtu strán je príbeh intenzívny a miestami emočne náročný. Símka je postava, ktorú si obľúbite a fandíte jej od útleho detstva. Prežívate s ňou jej príbeh a pocity, ktoré chová k svojej matke, ktorá ju nikdy nechcela a dáva jej to náležite pocítiť.
Kniha je rozdelená na krátke kapitoly, vďaka ktorým príbeh odsýpa veľmi rýchlo. Ku koncu ma trochu štvalo ako sa Símka postupne odstriháva od ostatných ľudí kvôli človeku, ktorý si to ani trochu nezaslúži. Záver by mohol byť o trochu viac rozpísaný. Napriek tomu je to skvelý príbeh a dúfam, že autorka v budúcnosti napíše niečo ďalšie. Určite si to prečítam. 4,5/5*

30.12.2022 5 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

To, že V. E. Schwab vyjde nová kniha, ma nejak minulo, ale akonáhle som sa to dozvedela, knihu som si kúpila bez toho, aby som vedela, o čom je. A neľutujem. Príbeh bol tak krásne divný, Olivia sympatická, atmosféra tajomná (ale do kategórie Horory by som ju nezaradila). Kniha sa perfektne hodí na čítanie v tomto období, keď počasie vonku dokresluje atmosféru v knihe, taktiež ako ilustrácie vnútri knihy. Obzvlášť chválim české vydanie, tá obálka je proste nádherná.

22.12.2022 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Páni, to bolo niečo! A tá obálka je nádherná. Začiatok bol náročný, čo si budeme hovoriť. Ja som ešte k tomu knihu čítala v originále, takže kým som sa zorientovala v postavách a rôznych názvoch, ktoré autorka vytvorila, tak to trvalo o niečo dlhšie. Napriek tomu som sa do príbehu po čase ponorila úplne a len žasla nad prepracovanosťou príbehu a autorkinou fantáziou. Všetky postavy (okrem Niclaysa) mi boli sympatické a záverečná bitka bola skvelá. Trošku ma mrzelo, že sme málo času strávili v Priorstve a ešte by som ocenila viac strán s drakmi východu. Teším sa na ďalší diel. Autorka dokončila standalone prequel k tejto knihe a v originále by mal vyjsť začiatkom roku 2023.

02.08.2022 5 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Uf, poriadna mrcha to bola, tá Belle. Tú by človek nechcel v skutočnosti stretnúť. Kniha sa čítala dobre, autorka sa a tým dobre popasovala, keď vezmeme do úvahy, že postava Belle je stále opradená rúškom tajomstva. Jediné, za čo strhávam jednu hviezdičku, je počet strán. Mať o 100 strán menej, udeľujem plný počet.

26.06.2022 4 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Pvej knihe som dala 5*, tejto mám chuť dať aspoň 6. V prvej knihe som mala pocit, že je to skôr romantická linka posadená do nejakého fantasy prostredia. Síce mi to nijak nebránilo si príbeh Poppy a Casteela zamilovať a nechať sa pohltiť, ale bolo mi trošku ľúto, že o tom svete toľko nevieme. Ale táto časť nám odhalila viac z celkového prostredia a histórie, za čo som veľmi rada, takže som nielen žrala Poppy a Casa, ale zaujímala som sa aj o tom, čo bude s kráľovstvom. Bolo to skvelé, príbeh ma tak pohltil, že som občas zabudla na okolitý svet, na čas, na všetko... Som rada, že aj iné postavy dostali svôj priestor. Kieran je najlpšia vedľajšia postava a dúfam, že si ho nabudúce užijeme ešte viac a som zvedavá kam sa jeho začínajúce priateľstvo s Poppy pusunie. A ten koniec...

25.03.2022 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Moja tretia kniha od autorky, ale bohužiaľ najslabšia. Neviem, či ma viac iritovala Erica alebo Stephanie tým, že je unavená, nemôže spať a dvojičky majú koliku. Ďalej ma štvalo nelogické chovanie postáv. Akože keď vás niekto vydiera, necháte to tak a nepôjdete na políciu? Ten záver ma až tak neprekvapil, nejak to tak k nemu smerovalo.

03.02.2022 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Dôstojné zakončenie celej série. Nie najlepšie, ale dôstojné. Prvá tretina knihy bola pre mňa oriešok, pár krát som sa prichytila pri tom, že som knihu chcela odložiť a nedočítať. Našťastie som to neurobila, pretože príbeh potom nabral spád a nedalo sa od neho odtrhnúť.
Najobľúbenejším dielom trilógie pre mňa naďalej ostáva Nimbus. Bude mi to chýbať :-)

15.06.2021 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Toto bol pre mňa docela oriešok. Asi pôjdem zase raz proti prúdu. Nebyť toľkých pozitívnych komentárov, tak knihu odložím po 70 stranách. Začítala som sa až okolo strany 200, čo je nehorázne veľa na 350 stranovú knihu. Počítala som s tým, že dej bude pomalší, ale čakala som o trochu viac zvratov. Občas som sa pobavila, občas mi niečo prišlo pritiahnuté za vlasy, občas to bolo roztomilé. Hodnotím priemerne.

26.04.2021 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moja prvá kniha od Kinga a bohužiaľ (asi) aj posledná. To bolo tak neskutočne rozťahané. Niektoré odstavce som preskakovala, aby som sa dostala k tomu podstatnému. A vôbec som sa nebála. Najviac strašidelný mi prišiel maximálne ten kocúr. A všetko bolo tak veľmi predvídateľné. Čakala som viac.

18.03.2021 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Asi budem vybočovať z rady, ale ja som z tejto knihy až tak paf nebola. Začnem pozitívami. Kniha informuje o obrovskej námornej katastrofe 2. sv. vojny. Kým som po knihe nesiahla, nevedela som o tejto lodi absolútne nič. Plusom boli pre mňa aj krátke kapitoly, ktoré ma aspoň trochu držali v napätí.
A teraz k tým negatívam, ktoré bohužiaľ prevládali nad pozitívami. Do knihy som sa zo začiatku nemohla začítať, dej sa pre mňa hrozne vliekol. Keď začal byť ako tak zaujímavý, kniha skončila. Ten záver, ako keby bol spísaný na rýchlo. Do čítania som sa musela dosť nútiť. Keby som ju odložila, už nikdy by som sa k nej asi nevrátila. Za mňa bohužiaľ priemer, čítala som už lepšie knihy s tematikou 2. sv. vojny (napr. Slávik, Jsou světla, která nevidíme, Zlodejka kníh)

10.10.2020 3 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Krásna, surová, pravdivá, melancholická, smutná, ľudská. Zusakovská. K tejto knižke sa budem rada vracať.

11.10.2019 5 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Bohužiaľ, nehodnotím, pretože som knižku nedokázala dočítať. 10 dní som sa prekúsavala cez prvých 100 strán. Námet bol dobrý, ale prevedenie bolo zdĺhavé a príliš popisné. Väčšinou si užívam príbehy, kde sa prítomnosť strieda s minulosťou, ale v tomto prípade som bola zmätená ako lesná včela. Kto má rád dlhé popisy, pomalé začiatky, choďte do toho.

30.08.2023