Clayův most

Pět nedospělých bratrů Dunbarových žije na předměstí australského města bez otce a matky, podle vlastních pravidel. Jejich domov se zmítá v chaosu. Matka chlapců, klavíristka, která na otcův podnět emigrovala z komunistického Polska, se nejprve probíjela životem v rakouském táboře, potom v Austrálii dělala podřadné práce, učila se anglicky a potom se vdala. Pět synů vychovávala přísně, ale s láskou. Po její smrti život bratrů poznamená záhadné zmizení otce. Dávají mu přezdívku Vrah, neboť po jeho odchodě v srdci každého z nich něco zemřelo. Když se po čase otec z ničeho nic objeví, vyhánějí ho. Jen jeden z bratrů, Clay, pozná otcovo tajemství a i jeho postihne osobní tragédie. Vydá sa postavit most přes dravou řeku, čímž zároveň symbolicky staví most mezi bratry a otcem, ale i mezi minulostí a přítomností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405847/big_clayuv-most-76x-405847.jpg 4.2215

Vydáno: , Argo

The Bridge of Clay, 2018

Kniha Clayův most

BabaJaga11
15.09.2021

(+ SPOILER) Mně se to líbilo. Ne od první strany, mátlo mě, kdo je vrah, co to ti kluci vyvádějí, připadali mi ztřeštění... autor postupně odkrývá příběh plný lásky – ale i smutku, bolesti a zoufalství. Příběh pěti bratrů, kteří příliš brzy utrpí těžké ztráty, a přesto čelí životu, jak nejlépe dovedou. Příběh kluků, kteří pro ránu nejdou daleko, introvertního Claye a dalších čtyř na pohled rabiátů. Kniha, na kterou jen tak nezapomenu – a proto ji můžu poslat dál, aby uvolnila místo v knihovně jiným knihám :-).

pepa4081
02.08.2021

Chápu všechny, kterým se kniha líbila, pro mne to však byla zoufalá nuda. Pár událostí omílaných pořád dokola. Četl jsem Zlodějku knih a nebyl jsem přehnaně nadšený. Toto je bohužel další případ. Zajímavý, ovšem poměrně jednoduchý příběh, který je obalený spoustou vaty. A v tom to vězí. Není mnoho knih, kde kvalita odpovídá počtu stran. Autor má zajímavý styl psaní, ovšem občas jsem si říkal, že už jsem mohl mít přečtené dva, tři jiné příběhy. Markus Zusak mi prostě úplně nesedl.

petr8467
27.07.2021

Vzdal jsem to na 80. stránce. Upřimně, nesnáším spisovatele, kteří se snaží ze všech sil čtenářům četbu zkomplikovat a ukazovat na svých výblitcích: "koukejte, jak CHYTROU knihu dokážu napsat." V žebříčku "nejchytřejších" autorů zaujal Zusak přední pozici.

bod
13.06.2021

Dočteno v jednu v noci, za střídaní úsměvu a slz...stejně jako úsměv a slzy se střídaly i názory na způsob psaní, někdy mi smysl analogií unikal, jindy nadchnul, stejné to bylo i se střídáním dějových linií...výsledek je pět hvězdiček, tolik lásky a pochopení se jinak ocenit nedá.

Lenka27
17.04.2021

Vše už snad bylo napsáno. Nečíst Clayův most je ostuda. Koneně klasický příběh o Dunbaryovích klucích a jejich osudu. Pro mě povinná četba.

bulda3
03.04.2021

Nejradši bych dal 3,5 hvězdy, rád bych napsal že se mi kniha líbila moc, ale ona se jen líbila.
Příběh byl zajímavý a bylo v něm (jak už u autora bývá zvykem) spousta morálního poučení a krásných lidských momentů, bohužel za mě osobně byl styl vyprávění dost zmatený, hodnekrat se stalo že jsem ani nevěděl o čem čtu, ale na příběhu se nic špatného nenajde, ten byl pěkný.

Atuin
26.03.2021

Jako ta obálka je příšerná. Jako totální snob ( patrně protože se mi opravdu nelíbí ) jsem ji při čtení sundavala, což nedělám až tak pravidelně. Ovšem příběh je to poutavý. On je zejména napsaný takovým jazykem, který zanechává poselství všech uvnitř nabitých řádek a i těch částiček mezi řádky. Ačkoliv by jste do ní vzhledem k obsahu možná nerekli, prostě je v mnohém dost přesvědčivá. Zusak zde užil jemnější, detailnější styl. Popisům tak udal zvláštní zabarvení a tempo kde sledujete hrdiny až se zatajeným dechem. V mnohém lepší než Zlodějka knih. Minimálně vyprávění je vypracovaněši, ne li propracované.

asam
17.03.2021

Zpočátku jsem trochu tápala. Rychle se střídala minulost a současnost, stále nová jména. Pak jsem si na styl psaní zvykla i jména jsem už věděla kam zařadit. Konec knihy mě dojal k slzám. Moc pěkný příběh. Autor nezklamal.