Clayův most

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pět nedospělých bratrů Dunbarových žije na předměstí australského města bez otce a matky, podle vlastních pravidel. Jejich domov se zmítá v chaosu. Matka chlapců, klavíristka, která na otcův podnět emigrovala z komunistického Polska, se nejprve probíjela životem v rakouském táboře, potom v Austrálii dělala podřadné práce, učila se anglicky a potom se vdala. Pět synů vychovávala přísně, ale s láskou. Po její smrti život bratrů poznamená záhadné zmizení otce. Dávají mu přezdívku Vrah, neboť po jeho odchodě v srdci každého z nich něco zemřelo. Když se po čase otec z ničeho nic objeví, vyhánějí ho. Jen jeden z bratrů, Clay, pozná otcovo tajemství a i jeho postihne osobní tragédie. Vydá sa postavit most přes dravou řeku, čímž zároveň symbolicky staví most mezi bratry a otcem, ale i mezi minulostí a přítomností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405847/clayuv-most-76x-405847.jpg 4.2157
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Argo
Orig. název

The Bridge of Clay, 2018

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (62)

Kniha Clayův most

Přidat komentář
Popko
17. září

ZKLAMÁNÍ, naprosté zklamání. Nemohla jsem me do poslední strany začít, možná to, že Penelope umřela, jinak vůbec. Chtěla jsem dát knize šanci, velká ztráta času. :-(

Jančislava
27. srpna

Na knihu jsem se těšila. Líbí se mi jeho knihy, ale tady prošlo zklamání. Já se vůbec nemohla zacist, protože mi to nedávalo smysl, nerozuměla jsem co píše a o čem. Postupně se to zlepšilo, ale i ke konci jsem si musela přečíst něco několikrát, ale stejně jsem to ne vždy pochopila jak to myslí. Příběh je krásný, ale styl vyprávění je nepřehledný. Škoda, bránilo mi to se do děje úplně ponořit. Příběh můžu doporučit dál, ale s knihou je to horší.


anibeni
20. srpna

Trošku jsem se té knihy bála a trvalo mi dlouho, než jsem se konečně začetla... a pak jsem nevěděla, kdy přestat číst.. Je to něco úplně jiného než Zlodějka knih a nebo Posel, ale to se mi právě líbí... příběh mě chytnul a tohle bude kniha, na kterou budu ještě dlouho myslet..

paisr
17. srpna

Měl jsem trošku obavy z vysoké laťky nasazené Zlodějkou knih, ale byly zbytečné. Naopak, další skvělé dílo. Láska, bolest, naděje. . . .

Gauri
02. srpna

Knížka se mi líbila, to jo. Nicméně mi přijde z Zusakovi tvorby nejslabší. Zlodějce knih nesahá ani po kotníky a Posel se mi také líbil mnohem více.
Mám ráda Zusakuv styl psaní, tady mi ale jeho krátké trhané věty lezly místy na nervy. Taky mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala mezi všemi těmi postavami. Nakonec jsem si je ale téměř všechny zamilovala.
Líbilo se mi, jak Markus vykreslil jednotlivé vztahy a jak si pohrál s charaktery. Miluju poetický nádech, který najdete v každém Zusakově příběhu. A oceňuji i to, jak se nám příběhy jednolivých postav odhalovaly pomalu, jak nás autor skrz maličkosti nenásilně připravuje na to, co teprve přijde.

DominaCZ
27. července

Jakési fantasmagorické...

pajaroh
20. července

Nevím, zda slabší začátek byl úmysl, aby autor navodil gradaci vyprávění, nebo se mu jen nedařilo uchopit příběh. Ale jakmile nitky pochytal, spletl vskutku úžasnou věc. Díky varování z předchozích komentářů jsem četla dál, snažila si nevšímat nespisovností (...mladej, divokej, houževnatej...v jedné větě mi prostě rve oči) a jsem moc ráda, protože v porovnání s jiskrou, smutnou krásou, lidskostí a nostalgií, které příběh přinese, jsou tyto malichernosti - prostě malichernosti.
Přes hrubou náturu se mi líbí prostředí i originalita postav, autorova láska ke zvířatům vykukující z řádků i odkazy na evropské kořeny, kulturu. A samozřejmě ten příběh, náznaky, ke kterým se vypravěč vrací, varování, které zvyšuje napětí, reálný i symbolický most (při čtení se mi často promítal pocit, když jsem poprvé viděla Pont du Gard nad řekou Gardon).

1KaBo
19. července

Zusak píše originálním způsobem. Opět plné metafor, oxymóru, poetické, hluboké, emotivní. Střídání současnosti s minulostí, skládání děje jako puzzle. Za mě literární skvost, poklona paní překladatelce.

1

Doporučujeme

Druhá Nadace
Druhá Nadace
Mechanický anděl
Mechanický anděl
Zůstaň se mnou
Zůstaň se mnou
Dekameron
Dekameron

Štítky

Austrálie rodinné vztahy smrt sourozenci

Autor a jeho další knihy

Markus Zusak
australská, 1975

všech 6 knih autora

Podobné knihy

Kniha Clayův most je v

Právě čtených12x
Přečtených201x
Čtenářské výzvě37x
Doporučených11x
Knihotéce128x
Chystám se číst285x
Chci si koupit53x