jefff jefff komentáře u knih

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Stín větru je zajímavý žánrový mix, který se ve svém finále ubral jiným směrem, než jsem původně myslel. Mnohdy velmi napínavé a atmosférické se skvěle napsanými postavami. Možná bych knihu zkrátil o sto stran.

29.06.2020

Kde se skrývá ďábel Kde se skrývá ďábel Craig Russell

Příběh opravdu poutavý a napínavý, nechyběla mu atmosféra ani lehké mrazení. Úplně mě neuchvátil autorův sloh (možná překlad), který mi připadal strohý, skoro seminárkový. Ale celkový dojem dobrý.

16.06.2020 3 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Krimi s pomalejším rozjezdem, trochu slabší vyšetřovatelskou linkou, ze které je patrné, že o skutečné policejní práci toho autorka až tolik neví. Postavy a příběh je nicméně zajímavý.

17.02.2020 4 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Pořád strhující čtení. Mayne psát umí a příběh koření zajímavými nápady a informacemi z oblasti vědy. Přesto poslední díl byl za mě nejslabší, a to z občas podivného překotného pátracího rytmu, který byl hodně přitažený. Ale jo. Theo je sympatický hrdina, možná jeden z nejsympatičtějších v oblasti detektivek, takže mu to pořád žeru.

15.01.2020 4 z 5

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Bohužel jsem nedočetl, autorův styl mě nebavil a do dalších stran jsem se nutil. Zajímavý příběh, jehož zpracování jsem nestrávil.

07.11.2019 1 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Thea jsem si oblíbil hned prvním díle. Sympatický hrdina se silným morálním kodexem a odvahou, byť některé jeho kroky nejsou úplně logické. Hračkář byl super a autor mě potěšil, že se nesnažil kopírovat předchozí díl a příběh pojal zcela jinak.

07.11.2019 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Náročnější než Spalovač. Fuks zde používá archaičtější výrazivo a trochu těžší sloh, ne tak čtenářsky přívětivý. Přesto jde o obdivuhodnou knihu, která skvěle vystihuje onen strach, který asi musel mít každý, komu za Hitlerovi války hrozil koncentrák. Atmosféra je přímo hmatatelná a je nepříjemné se v ní brodit. Zejména začátek knihy je esence zoufalství a marného boje s nelidskostí.

25.09.2019 4 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Poutavá kniha, která se díky autorově zručném rukopisu skvěle čte, aniž by výrazně strádal sloh. Renčín je technicky vyspělý autor a dobrý vypravěč, který v Klubu vrahů vymyslel dobré postavy, zajímavý děj i hororově vyznívající finále. Jedinou kaňkou snad může být určitá "mělkost" knihy...

27.08.2019 4 z 5

Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Viktorín Šulc

Velmi poutavě sepsaný výběr ze zajímavých pražských mordů, které řešil jeden z nejlepších českých kriminalistů. Během čtení na mě úplně dýchla atmosféra pátrání a ponoření se do hlubin podsvětí pražských uliček bylo až mrazivé.

29.07.2019 5 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Mlýn na mumie byl impozantním objevem v české literatuře. Andělí vejce mě trochu minulo, ale Nulorožec je přesně to, co mám na Stančíkovi rád. Škoda jen ne tak propracovaného příběhu. Kostra knihy je poutavá nápaditá a krásně konspirační s odkazy na ikonografii, bádání a záhadologii což je atraktivní mix, navíc okořeněný absurdním humorem autora, který mi je blízký. Jenže k dokonalosti tomu chyběla ona propracovanost, kdy autor klouzal po náznacích a do hloubky se vydal jen výjimečně. Bavili mě odkazy na Preislerovi obrazy, zajímavý byla i spojka s Goethem. Na Mlýn ale Nulorožec nemá.

29.07.2019 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Psychologicky dobře vykreslená kniha, kdy je cítit, že autorka má talent a že si dala s dílem záležet. Ostré předměty se dobře čtou, je v nich zajímavá mozaika postav a charakterů. Zamrzí snad jen poměrně předvídatelný vývoj a lehce stagnující vývoj příběhu. Závěr je pak překvapivě uspěchaný a až překotný. Místo hrůzy nahánějícího finále máme víceméně popis událostí. Přesto si knihy cením a autorku budu nadále sledovat.

10.05.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Dlouho se mi nestalo, abych četl knihu v takovém tempu. Prakticky jsem ji neodložil z ruky, dokud jsem strhující pátrání po sériovém vrahovi nedočetl. Konec mohl být trochu propracovanější a autor si mohl s finále dát více záležet, ale jinak naprosto skvělý krimi román s nesmírně sympatickým hrdinou i kulisy amerického venkova.

26.04.2019 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Musím říct, že prvních řekněme padesát stran mě zklamalo. Prostý sloh, nezajímavé charaktery, vyčpělé flash-backy. Jenže! Jak kniha plynula, najednou se nedalo odtrhnout. Jednoduchý sloh přispěl ke čtivosti, autor zbytečně neřešil soukromý vyšetřovatelů a věnoval se jen a pouze akci a flash-backy byly jedny z nejzajímavějších, jaké jsem kdy v krimi žánru četl. Výsledkem je napínavé počtení, byť vůbec ne originální. Celý koncept je ovšem zajímavý a poutavý a hlavně čtenářsky vděčný. Jen ten přesah chyběl.

01.03.2019 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Dobrá, svižná kniha, kde mě asi nejvíce bavily kulisy Florencie a Benátek i zajímavosti z umění a historie. Sám příběh měl taky něco do sebe a ta nečernobílost mě hodně bavila.

26.01.2019 4 z 5

Případ ukradeného zubu Případ ukradeného zubu William Ritter

Příjemná nenáročná oddychovka, která ale svůj potenciál zcela nenaplnila.

06.12.2018 3 z 5

Horrorstör Horrorstör Grady Hendrix

Žádná velká knižní revoluce se nekoná, ale jako jednohubkový horor okořeněný povedeným vizuálem funguje Horrorstör na jedničku. Je to akční, do jisté míry i atmosférické a originální. Slušný kousek.

17.11.2018 3 z 5

Drake Drake Peter McLean

Před lety jsem aktivně četl sérii Noční strana od Simona R. Greena, která se McLeanovu Drakovi velmi podobá. Potěší zde lidský hrdina s chybami a přešlapy, i zajímavý příběh kolem sošky Spáleného muže. Naopak zamrzí méně vykreslený svět, ve kterém se tato Urban fantasy odehrává. Na tom by měl McLean zapracovat, vždyť možnosti jsou prakticky nekonečné.

28.10.2018 3 z 5

Hrůza Hrůza Arthur Machen

Typicky archaický horor se známými prvky a slohem, který je znám z knih Poea, Howarda a dalších. Nic objevného, ale lehce mrazivý kousek stojí za přečtení.

11.09.2018 3 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Zajímavý román se značně odlišnými částmi. První - poetická je čtivější, čtenářsky přívětivější a barvitá. Druhá je dějově strohá, přímá a až agresivní. Obě spolu na první pohled moc neladí a je těžké se z minulosti náhle překlopit do nepřívětivé současnosti. Líbí se mi Hastrmanova nejednoznačnost i průnik civilnosti a mysteriózna, který obklopuje auru hlavní postavy. Jedna z lepších Urbanovo knih.

11.09.2018 4 z 5

Smrt podle druidů Smrt podle druidů Josef Klíma