jefff jefff komentáře u knih

Kar Kar Miloš Urban

S Milošem Urbanem to mám různě. Některé jeho knihy považuji za geniální (Hastrman, Lord Mord, Mrtvý holky), jiné mi vůbec nesedly (Stíny katedrály). A do té druhé kategorie putuje i nejnovější Kar. A hrozně mě to mrzí, protože jsem se Karlovými Vary spjatý, znám všechny kulisy, které se v knize objevují a chápu autorovo filosofování nad městem. Jenže přes všechno mi příběh nic neříkal. Do stran jsem se nutil čím dál víc a iritovalo mě pojetí hlavní postavy, jeho chování i uvažování. Některé scény byly nepřehledné a v kontextu celého příběhu zbytečné. Hrozná škoda.

17.01.2022 2 z 5

Dlouhé stíny Dlouhé stíny Charlie Donlea

První polovina knihy mě vůbec nebavila. Hlavní postava mi nesedla a ani příběh mě moc nezaujal. Ale jak se rozjelo pátrání v retro lince, docela mě to chytlo a konec byl fakt napínavý. Celkově ale pořád nic, k čemu bych se vracel.

28.12.2021 3 z 5

Kopyto, Mňouk a mimozemšťané Kopyto, Mňouk a mimozemšťané Miloslav Švandrlík

Jsou rozhodně i silnější díly. Skvělá nostalgie, ale chabější zápletka.

17.12.2021 3 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Dobrá česká detektivní škola. Hodně vyptávání, vesměs poklidné tempo, kdy si vyšetřovatel zajde i na houby a sem tam nějaké to napětí. Přesto je co číst. Exner mi vůbec nezapadá do konceptu komunistického ČSSR a překvapuje mě, že Erbenovi bonviánský detektiv prošel.

10.12.2021 4 z 5

Pátá čtvrť Pátá čtvrť Viktor Fischl

Pátá čtvrť je svým pojetím lehce archaické čtení, plné pěkně češtiny, ale i velmi poklidného tempa. Fischl vezme čtenáře do uliček zaniklého ghetta ve starém Josefově v době těsně před asanaci. Atmosféra je zachycena především mozaikou postaviček, které určitě neměli daleko k těm skutečným. Mysteriózno doplňuje Golem i detektivní zápletka, která tu je jen takovou tenkou nití skrz příběh. Kniha je ale zejména o postavách, charakterech a zachycení duše Páté čtvrti.

03.12.2021 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Kříďák mě překvapil. Překvapil mě dobře budovanou atmosférou maloměsta a napjatými vztahy komunity. Kniha nabízí skvělé postavy, zvraty i napínavou ústřední linku. Plusem je i vypravěčská role hlavního hrdiny. Knihu lehce sráží až do očí bijící inspirace Kingem a pro mě trochu nedotažený konec, od kterého jsem čekal něco víc. Ale přesto parádní debut.

25.11.2021 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Lars Kepler psát prostě umí. Myslím, že ani Nesbo nedokáže budovat napětí až do takových výšin jako právě on (oni). Na druhou stranu je Lazar v mnohém plošší, než předchozí díly. Příběh není moc strukturovaný a víceméně sleduje pouze jednu linii. Díky tomu to odsýpá a těžko se kniha odkládá, ale Svědkyně ohně nebo Písečný muž měly přece jen větší přesah.

22.11.2021 4 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Moje první setkání s Vondruškou a jeho středověkou detektivní sérií. No, úplně nevím, co si o tom mám myslet. Líbí se mi kulisy a docela autenticky popsané reálie. Ale dialogy jsou příšerně šustivé a brutálně neuvěřitelné. Děj byl překombinovaný a zejména finále až nepřehledné. Úplně se utopily motivy, které tu jsou skoro až dosazeny, aby to alespoň nějak fungovalo. Doufal jsem v objevení nového literárního grálu, ale takhle vůbec nevím, jestli se k sérii kdy vrátím.

06.11.2021 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Dobrý román, který překvapí svou komorností, úzkým okruhem postav a vcelku pomalým tempem. Ale kniha byla napsána dobře, čtivě. Jen škoda, že samotný příběh neměl v sobě takové emoce, které jsem tak nějak očekával. Žádný extra silný příběh se nekonal.

24.10.2021 3 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Druhý díl série ubral na akčnosti a naopak se snažil o budování atmosféry v poutavých kulisách bývalého šlechtického sídla. Jenže pátrání je takové nemastné neslané a konec je vyloženě nezábavný a až překvapivě nevýrazný. Oproti prvnímu dílu slabší.

21.10.2021 3 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Moc jsem od knihy nečekal. Spíš se připravoval na rutinní jednorázovku bez špetky nápadu. O to překvapenější jsem byl, když jsem se po sto stranách přistihl, jak nejsem schopen knihu odložit. Veskrze napínavé, trochu překvapivé a v závěru vyloženě infarktové. Super.

13.09.2021 4 z 5

Rybář Rybář John Langan

Já se snažil. Fakt. Jenže když už jsem se jakž takž začetl do příběhu Abeho a Dana, změnila se linie vyprávění, která postupně zcela rozvolnila mou zvědavost, až na úplnou apatii. Po zhruba 100 stranách mi bylo prakticky jedno co se v knize děje a rozhodl jsem se to nucení ukončit. Sloh je hrozně utahaný a příběh pořád na něco láká, ale nic moc nenabízí. Tohle mi vůbec nesedlo.

03.09.2021 1 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Vlastně jsem to čekal horší. Brynzu načteného nemám, ale jeho portfolio na mě dobrý dojem nedělalo. Zkusil jsem napoprvé jeho novější sérii s Kate Marshallovou a ač nejde o bůhvíjak vysokou literaturu, číst se to dalo. Děj napínavý, docela poutavý. Postavy trochu plošší, než bych si představoval a detektivní práce tu je spíš zmatená, nic neříkající. Určitě jsou lepší i horší krimi.

24.08.2021 3 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

Série s Theo Crayem se mi fakt líbí a Temný vzorec neztratil nic ze svého tempa a čtivosti, která převyšuje většinu současných krimi románů. Ale dějově mě čtvrtý případě zklamal. Nic moc nápaditého, příběh by mohl být zajímavý, kdyby ho autor více rozebral, myšleno více stran, hlubší pátrání. Mayne tu působil, že knihu sepsal v termínu, trochu narychlo. I tak se budu těšit na další díl.

23.07.2021 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Dobře se to četlo. Mělo to spád, jasnou, od začátku ostrou dějovou linku a skvělé kulisy slovenských hor. Konec trochu předvídatelný, ale stejně to byla jízda. Super.

19.07.2021 4 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Dobrá kniha, která se sice nevyrovná autorově Skále, ale má docela neotřelé španělské kulisy i hlouběji napsané postavy, které zaujmou. Vyložená pecka to však není.

29.06.2021 3 z 5

Ztracená duše Ztracená duše Olga Tokarczuk

Silná kniha se silným sdělením, kdy spisovatelka na krátké ploše dokázala vystihnout to, co jindy vydá na celou dlouhou knihu.

14.06.2021 5 z 5

Hora Hora Manuel Marsol

Dokonalý minimalismus.

14.06.2021 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Za mě možná nejlepší dosavadní Hole. Temný případ plný zvratů a strachu. Konec vyloženě strhující a jsem rád, že ubylo flashbacků, které mě často spíš ruší.

07.06.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Možná nejslabší Hole. Příběh mě nebavil a vyšetřování chvilkami dost o ničem.

27.04.2021 3 z 5