jefff jefff komentáře u knih

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Pořád nemůžu uvěřit, že tohle je debut české spisovatelky. Skvěle napsané, výborná gradace příběhu, mysteriózno, zápletka, paleta postav, vedení hlavního hrdiny. Všechno na jedničku s hvězdičkou. Závěr byl za mě malinko zklamání, ale to je jedna malá kaňka v jinak perfektním hororovém románu, který mě nadchl, jako málokterý jiný. Těším se na její další dílo.

06.05.2023 5 z 5

Pojď se mnou Pojď se mnou Ronald Malfi

V první třetině jsem měl tak velkou krizi, že jsem zvažoval, že knihu odložím, ač to dělám spíš výjimečně. Bylo to moc sladké a autorovo pojetí příběhu, leč zajímavého, mě moc nenadchlo. Jenže jak příběh krystalizoval, ukázalo se, že jde o docela slušný nápad i zpracování. Horor to není, to vůbec nechápu, proč to spadlo pod Fobos. To i mnohé thrillery jsou víc "horor", než tohle. V tom je to zavádějící. Jasně, je tam jakási mysteriózní linka, ale ta strašidelná není a hlavně je tím nejslabším pilířem knihy. Konec je ale už vyloženě strhující a i když rozuzlení není zas tak šokující a vlastně docela "civilní", má to náboj a jednoduše mě to prostě bavilo. Takže nakonec fajn překvapení.

26.04.2023 4 z 5

Posedlí Posedlí John Christopher (p)

Tuhle knihu jsem kdysi v pradávných dobách četl jako teenager a děsně se mi líbila. Po mnoha letech jsem ji teď vypátral a zkusil si dát repete. Bohužel to kouzlo za ty roky vyprchalo a přes slušnou atmosféru a nápad je to hoodně pomalé a poklidné. Úplný strach a mrazení jako před lety to ve mě už nevyvolalo. Přesto jde o kousek, který by úplně zapadnout neměl a pro fanoušky klasického atmosférického hororu by mohlo jít o solidní počtení.

13.04.2023 3 z 5

Kmotr Mrázek Kmotr Mrázek Jaroslav Kmenta

První "vekslácká" část mě tolik nebavila, ale postupně jsem se do té chobotnice korupce a mafiánským postupů nořil hlouběji a hlouběji, až mě stáhla úplně. Kmenta je neskutečný. Co dokázal zpracovat a s jakou pečlivostí postupoval je neuvěřitelné. Za jeho práci a přístup má můj nekonečný obdiv.

29.03.2023 4 z 5

Magořina Magořina Carlton Mellick III

Tušil jsem do čeho jdu a Carltona Mellicka III jsem prostě potřeboval vyzkoušet. To, že jde o extrémní nevkus jsem čekal, ale proč je to proboha napsané, jako slohovka k maturitě? Proč jsou postavy napsané, jako od debutanta, který si píše do šuplíku? No nepřesvědčil mě. Magořinu nedokážu pochválit vlastně v ničem, krom snad konečného vyznění příběhu, který má docela zajímavý nápad. Ale jinak? Nechutnosti vem čert, to se dá, ale rukopis je hrůzostrašný.

21.03.2023 2 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Sci-fi literatura není mým oblíbeným žánrem. I proto jsem vyzkoušel trochu netradiční román Stanislawa Lema Solaris. A je to velké dílo, rozehrané v komorních kulisách. Napínavé a především znepokojivé. Rozhodně to není mé poslední shledání s Lemem.

14.03.2023 4 z 5

Krysy Krysy James Herbert

Mé první setkání s "béčkařem" Herbertem. Přestože jsou Krysy novelou nebo i románem, mají vlastně povídkový formát, kdy kapitoly sledují jednotlivé oběti krysích mutantů. Samozřejmě se tu prolíná i hlavní dějová linie, ale ve výsledku jí zase tolik prostoru autor nedává. Důležitá je atmosféra hrůzy, kterou ušovití zabijáci vyvolávají. Je to hodně jednoduché a občas nevadí nějaký ten odstavec přeskočit. Ale špatné to není. Jako žánrovka super.

07.03.2023 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Levhart je zvláštní díl Harryho Holea. Případ samotný je docela zajímavý, ale pro mě chvílemi trochu nepřehledný. Celé to vyprávění je ale mistrně sepsané, až mi připadá, že se Nesbo s každou knihou zlepšuje. Vůbec se od knihy nedalo odtrhnout.

02.03.2023 5 z 5

Ztracená duše Ztracená duše Olga Tokarczuk

Silná kniha se silným sdělením, kdy spisovatelka na krátké ploše dokázala vystihnout to, co jindy vydá na celou dlouhou knihu.

15.02.2023 5 z 5

Spolčení ničemů Spolčení ničemů Maxime Chattam (p)

Ze Společenství ničemů mám takové smíšené pocity. Na jednu stranu skvěle napsané, docela napínavé a celý příběh je u detektivně - thrillerového žánru originální, ale bylo toho nějak moc. Moc násilí, moc temného a moc odpudivého. Jako hrabat se v několik týdnů starých odpadcích během letních třicítek. Autentické, ale proč vlastně?

11.02.2023 4 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Sedm smrtí těží z dobrého nápadu časové smyčky, která je v knihách a filmech ale už docela hojně využitá. Naštěstí jde stále o atraktivní téma a v kombinaci s detektivkou ve stylu Agathy Christie to prostě jde o originální počin. Není to ani vyloženě špatně napsané, ale je to zbytečně dlouhé. Opravdu zbytečně. Často je to takové překombinované plácání se a tempo je občas na nulovém bodě. Čtenářsky to rozhodně není nic snadného. Zvlášť, když postav je tam celá řada a různě se přeskakuje v čase. Nelituji, ale asi se k ní už nevrátím.

26.01.2023 3 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

Zatímco Stephena Kinga už mám slušně "načteného", druhého krále hororu Clivea Barkera jsem dosud viděl jen zfilmovaného. Novela Hellraiser vydaná Carcosou to změnila. Naštěstí. Barker je totiž úžasný a jediné, co mě na knize mrzí, je její počet stran. Chtěl bych ze světa Cenobitů číst víc. Je to skvěle a syrově napsané, přičemž funguje hrůza i příběh. Barker se s tím nemaže a od první chvíle má příběh děsivé tempo. Velká paráda.

10.01.2023 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Napínavá kniha, od které se nešlo odtrhnout, byť příběh mě tentokrát tolik nezaujal. Ale Olsen je geniální vypravěč a jeho detektivové jsou na rozdíl od jiných opravdu sympatičtí, takže se to čte jedna radost.

02.01.2023 4 z 5

Já se od knihy nedokázal odtrhnout. Leccos člověk zachytil v médiích, ale peklo, kterým si Matty prošel se dá jen těžko pochopit. Ano, zavinil si to do vysoké míry sám a ani to nepopírá. Ale dostat se z toho pádu muselo být extrémně náročné a ne každý to dá. Moc bych si přál, aby tahle kniha byla důstojnou tečkou za tím jeho nedůstojně mrazivým obdobím. Věřím že snad ano, ale kdo ví.

02.01.2023 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Velice dobrá kingovka, která má takový přímočařejší děj, bez odboček a vrstevnatého vyprávění. Oproti jiným jeho knihám jako To nebo Řbitov zvířátek (a mnohé další) tady servíruje velice jednoduchou vyprávěnku o jednom prokletí a cestě k nápravě (?). Hororové jsou jen kulisy, ale samotný příběh nestraší. Čtenář se děsí jen nad představou hubnoucího Hallecka, ale jelikož jde o nepříliš sympatickou postavu ani ho to tolik nepálí.

14.12.2022 4 z 5

Pana Mareše sleduji delší dobu a jako osobnost kriminalistiky je v rámci naší země naprosto nepřehlédnutelný. Trochu jsem doufal, že kniha jeho případů bude trochu víc schématická a jednotlivé případy více přiblížené. Ale pravdou je, že hodně z nich už odhalil v seriálu Případy 1. oddělení. V této knize vše jen klouzá trochu po povrchu a v žádné kapitole se dle mého nedostaneme úplně na dřeň - ale to bude i tou rozhovorovou formou. I tak je to bezva kniha pro fanoušky true crime.

20.11.2022 4 z 5

Krev je můj chleba Krev je můj chleba Laird Barron

Tenhle drsňácký román mě moc za srdce nechytil. Hrdina takový nijaký - jen hromada svalů, všechno vydrží, ale jinak vlastně plochý. A příběh nestojí za nic. Klišé, klišé, klišé a závěr sice fajn, ale naprosto nezábavně napsaný. Čekal jsem něco mnohem originálnějšího. Tohle byla slabota.

13.11.2022 2 z 5

Misery Misery Stephen King

Je to strašná kniha. Fakt jo. Nečte se vůbec dobře a hned od prvního momentu jde o syrový, psychologicky těžký příběh bez špetky naděje. Napsané je to skvěle. Bohužel. Doteď jsem za nejvíce náročnou knihu považoval Řbitov zvířátek, ale Misery je horší. Misery je peklo.

11.11.2022 5 z 5

Jak už to tak bývá - povídková antologie má různorodou kvalitu. Nejvíce mě bavil Stančík, Tučková a Sýkora. Naopak mě zklamal Neff a nezaujal Cigan. Jako celek ale dobrý počin a sestava spisovatelů je pestrá a kvalitní.

07.11.2022 3 z 5

Děti Halloweenu Děti Halloweenu Brian James Freeman

Hrozně mě mrzí, že se přidávám ke zdejším špatným recenzím. Dlouho jsem si říkal, že to není zlé. Pozvolna se tu buduje atmosféra, roste znepokojení a autoři sází na psychologii. Jenže ono to nikam nedospěje, najednou se spustí hororová smršť a je konec. Veškeré předchozí napětí je pryč, návaznost nulová a konec přes svou hrůznost je vlastně nudný. Přitom evidentně oba autoři psát umí. Jen je to takové nedotažené, nedomyšlené. Velká škoda.

24.10.2022 2 z 5