Krev je můj chleba

Několika cenami ověnčený Laird Barron (*1970), považovaný za šedou eminenci amerického hororu, tentokrát přichází s drsným thrillerem. Krev je můj chleba je první díl nové série s hrdinou Izajášem Coleridgem, synem maorské krásky a amerického důstojníka, který je po dvaceti letech mezi chicagskou mafií vržen do pátrání po mladé dívce. Pokud jste si oblíbili Nesbøho hrdinu Harryho Holea, nepochybně si zamilujete i svérázného Izajáše. Barron vytvořil v této sérii zcela nový literární svět, umístěný do žhavé současnosti. Děj, okořeněný sarkastickými komentáři hlavního hrdiny, který musí neustále šťourat do vosích hnízd, je plný akce... a krve....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415100/krev-je-muj-chleba-c49-415100.jpg 4.249

Izajáš Coleridge 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Gnóm!

Blood Standard, 2018

Kniha Krev je můj chleba

Delicius

Nemohl jsem usnout, dokud jsem nedočetl.....
yeah! doufám, že vyjde aj druhý díl!

Nifredil

Hold a pokračování noir detektivek. A velmi podařený hold. Čte se to jedním dechem. Velmi jemně to balancuje na hraně braku. Kdyby šli dát půlky hvězdiček bude to solidních 3,5.

zahadum

Tak padol tento temný thriller ktorý v žiadnom prípade nie je noir keďže len film má svoje temné zákutia zvané noir :) Napriek tomu máme čo do činenia s temnou, vulgárnou, špinavou a poriadne krvavou knihou.Hrdina ani nehrdina Izajáš Coleridge pracuje na Aljaške pre Chicágsku odnož mafie.Kde ho pochytí jedného dňa sentimentálna láska k zvieratám. Tesne ho za to minie ortieľ smrti ktorý je zmenený vďaka kontaktom a zásluhám jeho minulosti na niečo ako vyhnanstvo. Kým sa situácia upokojí je zatiaľ ďaleko od Aljašky až pri New Yorku na jednej farme. Popri tom ako spoznáva smrad hnoja a chlievy farmy, zoznámi sa s jednou mladou rebelkou ktorá mu svojím spôsobom prirastie k srdcu. Teda srdce Izajáš nemá ale povedzme,že trošku sa vyzná v definícii dobra a zla. Nuda a zaháľanie na farme sa zmenia v jeden deň kedy zmizne ona mladá rebelka menom Reba. Je to vnučka hostiteľov a majiteľov farmy. Izajáš sa rozhodne, že zistí čo je za záhadným a náhlym zmiznutím Reby. Nasleduje sledovanie stôp, otváranie starých rodinných rán ktoré sú všetko iné len nie rodinné. Idylka tu nemá miesto. Korupcia, gangy, nacisti, rasisti, indiáni ktorí sú na hony vzdialený romantickým predstavám z knižiek Karla Maya to sú len niektoré problémy ktoré ho stretnú. Máme tu skorumpovanú políciu a FBI, dvojité hry ktoré sú skryté v trojitých hrách a falošné stopy ktoré vedú k ďalším falošným stopám. Tečie tu krv ako z vodovodu, zuby lietajú priam v mračnách. Kopú sa čerstvé hroby, otvárajú sa staré hroby. Izajáš je často bližšie k smrti ako smrtka samotná. Napriek tomu ide vpred a stretáva aj ľudí ktorí mu viac menej zo svojich dôvodov pomáhajú alebo mu aspoň nejdú do cesty. Cieľ je nejasný a všetko čo by ste čakali od krvi, smrti, tetovania a brokovníc tu je nadmieru. Cedia sa tu hlášky ktoré sú alfa a omega hovoreného a písaného slova. Autor píše ako keby sfetovaný Clint Eastwood pod stolom v bare nacistov kadil tri hlášky za minútu. Čo veta to " perla " idiomy..slangy...vulgarita a žiadne citové a empatické prejavy nečakajte. Píše sa tu krvou, potom a brokmi...milé slovo nejestvuje ...jestvuje len olovo alebo reťaz ktorá vám dá ranu do vajec. Príbeh sa poriadne zamoce niekde v polovici až je problém vyznať sa v tom mori gangstrov, bývalých vojakov, polišov, negrov, indošov a týpkov ktorí premrdali svoj krátky život fetovaním, väzením, alkoholom a tetovaním.V tomto svete pátra náš Izajáš po žene a my ani na chvíľku nebudeme vedieť prečo. Záver je už len facka všetkému čo človek vytrpel keď sa musel toľko brodiť sračkami a vyžrať si tú všetku špinu. Určite autor nechcel byť ten komu budeme nadávať,že žerie klišé. Nemá ani rád keď čitateľ spokojne zavrie knihu.Hovno. Ani náhodou, preto si ho cením a preto som zvedavý či sa na trh CZ / SK dostane druhý diel s názvom Black mountain ktorý podľa zahraničných ohlasov je vraj lepší ako jednotka. Určite by som chcel vedieť ďalšie osudy zmrda Izajáša a verím,že nie som sám a preto vydavateľstvu držím palce aby sme druhý diel už čoskoro mali v našich paprčiach.

BlueberryL

Ultimátní hlavní hrdina! Miluju ho od první stránky a doufám, že brzy bude pokračování. S Izajášem se mi líbilo na Aljašce i na americkém zapadákově: popis je tak dokonalý, že bych odpřísáhla, že jsem tam fakt byla a slyšela zvuk lámaných nosů a končetin a cítila zvětralé pivo i levný cigára.

Lmslaver

Kdyby se spojili Izajáš Coleridge, Joe Kurtz (Simmons) a Parker (Stark), tak by vytvořili neskutečnou partu sympatických gaunerů, kteří by se nezastavili před ničím a neměli si vzájemně co vyčítat. Izajáš pracuje pro mafii, ale jednoho dne provede solidní průser a je odklizen do důchodu na odlehlou farmu, jenže to by nebyl on, aby se opět do něčeho nenamočil i když si řekl, že začne nový život a bude sekat dobrotu. Když se jeho zaměstnavatelům z farmy ztratí postpubertální vnučka, pustí se do pátrání na vlastní pěst a musí se ponořit zpátky do kalných vod zločinu. Ten chlap si nebere vůbec servítky, jede jako buldozer po golfovém hřišti bez ohledu na policajty, FBI, mafiány, nebo drogové gangy a zůstávají za ním jen těla.
Čtení je to poutavé, plné brutality, násilí a podobných sympatických věcí, užijete si vodopád cynických hlášek a dojde i na lásku. Pokud bych měl vyzdvihnout nějakou Izajášovu přednost, tak má rád zvířata, zejména miluje psy, takže byste určitě nechtěli, aby vás načapal, jak ubližujete nějaké bezbranné němé tváři.
Ještě musím podtrhnout skvělou překladatelskou i redakční práci, sympatickou do ruky padnoucí obálku a dodávám že jestli vyjde další díl tak si ho určitě koupím, tak jako tento.

„Jeho rodný jméno znělo Tony Becchi. Jako Tony Pugét byl známej proto, že jak jste jednou viděli Tonyho ve výkonu služby, znamenalo to pugét na vašem hrobě.“

Lucuschka

Úžasně napsaná kniha ve stylu starých detektivek, kdy vyšetřovatel byl sice klaďas, ale měl v sobě kus ďábla i anděla. Úplně vidím zakouřené putiky plné ostrých hochů a rázného vyšetřovatele plného jizev na těle i na duši, jak se neohroženě vrhá po stopě...

Ivan Kučera

„Pak se na mně podívala. Ten mazaně napodobenej smutek byl pryč a nahradilo ho něco prastarýho, něco z doby ledový. Lebka ukrytá pod masem.“ Laird Barron je skvelý autor, veľký literát a zaujímavý človek a je super, že si za „svoj“ žáner vybral horor. Jeho zbierky Okultace a najmä Ta nádherná věc, jež na nás všechy čeká sú úžasné a krajne inšpiratívne. Do tretice mu však v Čechách prekvapivo nevychádza horor, ale noir. Po obsahovej stránke je to presne také, aké som čakal, ale napísané špeciálnym, pre Barrona typickým „temným“ štýlom. Silný zabijak a slabá obeť, to je niečo, čo vždy funguje. Či už zabijak obeť hľadá alebo ju (v prípade smrti) mstí. Tu je to o čosi komplikovanejšie a v celej tej záplave gangstrov, mafiánov a skorumpovaných agentov FBI sa v tom možno občas trošku stratíte. A ak aj nie, tak si uvedomíte, že je tu toho (všetkého, vrátane problémov s otcom a tajomnou smrťou matky) tak veľa, že vlastne o samotný prípad ani príliš nejde (čo podtrhne finálne vysvetlenie, ale nechcem spoilerovať). Ústredný (anti)hrdina je sympatický, ide zrejme o najsčítanejšieho a najvzdelanejšieho mafiánskeho zabijaka pod slnkom (nielen aljašským). Trochu mi pripomínal Jacka Reachera a následne román mi pripomenul Špinavý kšefty na North Ganson Street od Zahlera. Dávam len 3*, ale proste iba preto, že tento žáner ma nikdy nebavil. Vďaka Barronovi ma baví o čosi viac, ale stále to nie je ono. Ak noir zbožňujete, pridajte si ďalšie dve hviezdičky.

martinstefko

Kniha „Krev je můj chleba“ nám ukazuje Lairda Barrona ve velmi dobré formě, především takové, kdy všechno, co přečtete, dává smysl, a na konci nebudete sedět a přemítat, co se vlastně mělo dít. Ne, tohle je dějový román, i když možná překvapí, jak to nakonec s tím detektivním případem, který je tu řešen, dopadne. Z toho mi nějak přišlo, že jsem skutečně na správné adrese a že čtu Barrona, ne nikoho jiného. A ač bych to do něj neřekl, Barron umí být hodně vtipný.

Temné šílenství
Dětské zoubky
Dětské zoubky

Laird Barron
americká, 1970

Kniha Krev je můj chleba je v

Právě čtených1x
dalších seznamech2x