Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká

Devět povídek autora považovaného za jeden z nejvýraznějších talentů současného hororu. Příběhy plné nadpřirozených hrůz i existenciální úzkosti spojuje nejen promyšlený koncept sbírky, ale také nezpochybnitelné literární mistrovství, s jakým Barron žongluje s různými žánry, styly a náladami.

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353011/ta-nadherna-vec-jez-na-nas-vsechny--vI3-353011.jpg 418

Beautiful Thing That Awaits Us All (2013)

Horory, Povídky
Vydáno:, Gnóm!

ZÓNA
15. listopadu

Uvěřil jsem slovům, které opěvovaly autora povídek. Že se bude jednat o horory bylo jen plus.
Zpočátku jsem při jeho příbězích dýchal. Ale postupně se musel rozdýchávat, až jsem knihu dočetl se sebezapřením.
Pokud je toto talent současného hororu, mám o jeho budoucnost strach.
Nenaplněná atmosféra, nevýrazné postavy, vysněné zápletky, a ani literárně mi Barronův styl příliš nesedl. Některé povídky byly příliš rozvláčné, kratší zase překotně hnané k pointě.
Mistrovství dobrého hororu tkví v děsivé atmosféře, tajuplnosti děje a mistrně popsaných postavách. Ani jednoho se mi nedostalo. A možná právě kvůli tomu, že napsat něco takového je setsakramentsky těžké...
A jedno postesknutí navíc. Marně jsem mezi názvy povídek hledal tu, kterou skýtá obálka. Možná právě ona měla jistý potenciál. Škoda, že autor pouze navnadil čtenáře...

kaffa

tahle kniha si mě koupila obálkou.... pak i přebalem (třeba ten čárový kód).... ale.... pro mě zklamání a nuda, čekala sem něco fakt děsivýho, ale jen tak sem to přečetla, příběh přišel a odešel - obvykle se stejným upovídaným scénářem a s podobnými motivy.... nejvíce zaujala povídka ruka a mrchožravá božstva, jizva se taky dala.... vastaci nepovažuju ani za horrovou věc....
tohle prostě není můj styl, ale někoho to může zaujmout, odpad to rozhodně není :-)

Pampalini

Keďže mi aj niekoľko dní po dočítaní príbehy ostávajú v hlave, bolo to dobré. Pestré, prekvapujúce... a dostatočne špinavé. Autor je "blázon" v dobrom slova zmysle, nepíše prvoplánovite a vykalkulovane, ale tak, ako to cíti a chce. Vcelku náročné čítanie.

eraserhead
03.10.2017

Mé první setkání s Barronem a musím říct, že poměrně zajímavé. Zpočátku, tak první dvě povídky, jsem totiž z knihy byl docela rozčarován a na rozpacích. Napsané je to parádně, Barron umí bravurně vykreslit postavy a jejich charaktery a skvěle pracuje s prostředím a časovým ukotvením příběhů (a že jednotlivými povídkami skáče v čase i mílovými kroky). Čekal jsem, samozřejmě, horror a k jako takové jsem ke knize přistupoval. A ono mi připadlo, že v těchto povídkách je horror jakoby až druhý plán a naprosto bez pointy. Opravdu zvláštní pocit, někteér povídky prostě končí najednou, bez nějaké výrazné pointy, vyvrcholení. Občas mi to připadlo jako z Věřte-nevěřte. Čím déle jsem však četl, tím více do mně Barron pronikal, až si mě nakonec zcela získal. Barron je skvělý literát, parádně pracuje se slovy, stylem i formou. I s obsahem. Ač třeba Redfieldská děvčata nemají výraznou pointu, je to výtečný čistě ženský příběh. Za vrcholy knihy považuji povídky Jizva a Saturnův chřtán. Výteční jsou i Muži z Porlocku. Naprostý úlet je Vastace. Barron by se dal v klidu označit za svěží vítr moderního horroru. Ač jsem velkým milovníkem H. P. Lovecrafta (nebo možná právě proto), paradoxně za jediné (ale naprosto malicherné) negativum vidím ve velkém počtu lovecraftovsky laděných příběhů.

Laird Barron

Laird Barron