jefff jefff komentáře u knih

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Kdysi jsem četl od Boltonové Obětinu a tehdy to byl jeden z nejlepších thrillerů, které jsem kdy četl. Po letech jsem po autorce znovu sáhl, neboť mě zaujala anotace jejího románu Rakvář. Ale jako bych četl úplně jiný rukopis, než od té skvělé, nápadité spisovatelky, která mě uhranula. Nudné, nezábavné, divné postavy...příběh sice není zlý, ale jeho vývoj je úporný. Nakonec jsem nedočetl a to se mi stává opravdu málokdy. Ale po sto padesáti stranách jsem se víc nutit nechtěl.

13.10.2023 1 z 5

Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Karel Tichý

Potřebuji další informace! Na knize mi nejvíc vadilo, že končí. Kdyby měla dvojnásobek - vlastně ne - trojnásobek stran, budu nadšený. Tichý píše stroze a informativně, ale mě to vůbec nevadilo a k té policejní práci to tak nějak pasovalo. Informace, které tu zazní jsou fascinující, i když hodně z toho člověk zná od Kmenty (kterého pro mě překvapivě autor nemá rád). Občas něco nakousne a člověk by chtěl vědět víc, ale chápu, že některé informace podléhají ochraně. Ta jména, která tu zazní, jsou notoricky známá a nepřekvapí, ale překvapí celková zkorumpovanost systému. Věřím že tak moc špatné už to není, ale já jsem optimista...

03.10.2023 5 z 5

Konzultant Konzultant Bentley Little

Hodnocení je spíš tři a půl hvězdy, ale nakonec jsme se přiklonil k vyšší hranici. A zejména proto, že mě uháněla velká zvědavost, kam Little příběh požene. První půlka knihy je trochu vláčnější, ale poměrně brzy začínají prosakovat až šokující detaily a bizarní scény, které s každou stránkou gradují. Poslední čtvrtina je vyloženě strhující a děsivá, ale samotný konec moc radosti nepřinesl. Spíš velké rozčarování. Škoda, že to autor nedokázal pořádně dotáhnout. I tak ale velice dobrý moderní horor.

30.09.2023 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Konečně jsem se k téhle fantasy klasice dostal. A musím říct, že mě uhranula svou čtivostí i čistou krásou. Nic náročného ani extra propracovaného, ale kouzlo v příběhu tkví v ryzosti. Čaroděj Zeměmoří je destilovaným zástupcem žánru a vlastně úplně zklamat nemůže. Těším se už teď na další výpravu do Zeměmoří.

17.09.2023 4 z 5

Limuzína Limuzína Patrick Conrad

V zapadlé polici jednoho menšího pražského knihkupectví jsem objevil tenhle kousek, který mě nalákal anotací i docela vyvedenou obálkou. Pravdou je, že kulisy Antverp jsou pro české čtenáře neotřelé, ale autor je příliš nevyužívá. Samotný příběh je vlastně originální, ale stoupajícím počtem stran se rozpadá pod tíhou mnoha a mnoha nezajímavých dialogů a diletantského vedení vyšetřovatelů. Finále dobré, nechyběl twist a a napětí. Ve výsledku spíš průměr, ale za přečtení stojí.

12.09.2023 3 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Opravdu nápaditá sbírka, která sice s původní sérií mnoho společného nemá, ale alespoň ukazuje, jak velkou fantazii autor má a jak široce ji dokáže využít. Až na pár slabších kusů jde o silnou povídkovou sbírku, ke které bych se i rád znovu vrátil.

03.09.2023 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Policie je jeden z těch nejlépe napsaných dílů s Harrym Holem. Začátek je lehce vlažnější s absencí ústřední postavy, ale vlastně mi to nevadilo. Děj samotný je silný, ačkoliv tentokrát Nesbo nerozvíjí nijak komplikovaný příběh a sází především na kriminální zápletku, tedy přesně naopak, než tomu bylo v předchozím Přízraku.

15.08.2023 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Temná půle je na Kinga překvapivě přímočarý, jednoduchý příběh s určitou mírou nadpřirozena, které se v kontextu autorova života jeví jako určitá metafora k životnímu stylu. Každopádně napsané je to dobře a každou stranou nabírá příběh na napínavosti. Konec je strhující a znepokojivý. Nejlepší Kingův román to není, ale jinak velká spokojenost.

14.08.2023 4 z 5

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (navíc 2 povídky) Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (navíc 2 povídky) Robert Louis Stevenson

K této klasice jsem se prodral až nyní. Je to skvěle napsaný příběh ze starého Londýna a přes svou krátkost je zajímavou sondou do duše hlavní postavy. I mě hodně připomíná rukopis E.A.Poea, jen přes temný příběh neumí nebo nechce tolik strašit.

29.07.2023 4 z 5

Predátoři Predátoři Miroslav Žamboch

Asi jsem měl moc velké očekávání. Spojení osvědčeného jména české fantastiky a atraktivního tématu návratu do Pravěku mi přišel jako perfektní půdou pro skvělý příběh. Jenže ten byl překvapivě nezajímavý, nudný a nenápaditý. Přesouvání se divočinou Pravěku postrádalo napětí i atraktivnější dějovou linii. Postavy byly vesměs nezajímavé a bylo víceméně jedno, co které se zrovna děje. Hlavní hrdina měl alespoň nějaké zajímavější kontury a právě jeho role byla v knize zásadní. Ale to, že autor promrhal potenciál napsat fakt pecku, je hrozná škoda. Vlastně docela slabá kniha.

25.07.2023 3 z 5

Ghúl Ghúl Brian Keene

Překvapení skryté pod zdánlivě béčkovým názvem Ghúl. Místo laciné šestákové literatury se tu rozehrává kingovský příběh souboje dětských duší s netvory, kteří nemusí být jen nadpřirozenými bytostmi. Ty nejhorší mají totiž zdánlivě lidskou tvář. Je to smutný příběh se silnou hororovou zápletkou. Ghúl stejně jako v Kingově románech nehraje prim, ale spíš okolnosti vztahů dospělých a dětí. A to je vlastně to jediné, co bych knize vytkl. Ta podobnost s mistrovým To. Ale je to vážně dobrý příběh a zručně napsaný. Velké překvapení!

14.07.2023 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Levhart a Sněhulák pro mě byly snad nejlepší díly série a Přízrak to měl u mě hodně těžké. Téma drog mě moc všeobecně nebaví, ale Nesbo je natolik schopný budovatel příběhů, že mě vtáhl i do tohoto. Vzhledem k tématu tak jde o mistrně vyprávěný příběh, kde mi tentokrát více chybí detektivní linka, ale ta dramatická je skvělá. Přízrak je o něco slabší, než předchozí dva díly, ale pořád špička v rámci thrillerů. A konec. No, jdu hned číst Policii.

07.07.2023 4 z 5

Tramvaj č. 1852 Tramvaj č. 1852 Edward Lee

Překvapivě dobrá novela s velice pikantním příběhem. Edward Lee píše vážně dobře a líbí se mi jeho na oko strojený styl v Lovecraftově duchu, do kterého vsadil docela popisný eroticky-hororový příběh. Tramvaj ale nemá jen šokovat nebo pobouřit, ale baví svým nápadem a na poměrně krátké ploše rozbíhá plastický a epický svět se zábavným příběhem. Carcosa tentokrát sáhla po opravdu dobrém díle a už teď se těším na jeho Sukuby.

03.07.2023 4 z 5

Vraždy na Dvojce Vraždy na Dvojce Ondřej Fanta

Velice dobrý debut, který je fakt čtivý, napínavý a výhodou je sympatický hrdina v hlavní roli. Příběh je hodně zkratkovitý a občas až moc pádí kupředu, místo toho aby se se čtenářem chvíli zastavil a linii třeba rozvedl, ale třeba příště. Jen ten epilog neberu v potaz, dělám že tam není, protože tohle je snad už v beletrii zakázané. Palec nahoru za super grafiky a originální výňatky z trestního řádu.

26.06.2023 3 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Po sérii s Theem jsem vyzkoušel další se Sloan. A žádný zázrak. Potápění je fajn a některé informace a "scény" neotřelé, ale v zásadě je to hodně rutinní krimi s drogovým podhoubím. První půle úplně starost, druhá napínavá, ale neobjevná. Nevím jestli ji dám ještě šanci. Mayne ale psát umí, jen celý příběh nebyl moc zajímavý.

23.06.2023 3 z 5

Nightflyers Nightflyers George R. R. Martin

Vlastně docela zajímavý příběh, který sice má vesmírné kulisy, ale podstata je v postavách a jejich motivací. První půlka mě tolik nebavila, ale druhá slušně gradovala po psychologické stránce. Závěr taky docela fajn.

31.05.2023 3 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Další slušná kniha o kriminalistickém podhoubí v Čechách, tentokrát s respondentem Štočkem, který se v posledním roce ohrazoval proti Marešovýmu scénáři Devadesátek. Vypráví zajímavě, lidsky a se zanícením. Z jeho strany je vše v pořádku a vybral skutečně zajímavé případy. O poznání hůře hodnotím celkové pojetí knihy, které je lajdácké. Zaprvé název knihy vůbec neodpovídá obsahu a slouží jen jako vábnička. Považuji to za první faul. Obrazová dokumentace je zejména z Orlických vražd a fotek statku Roubala - o obou případech je v knize asi jedna věta. Druhý faul. Kniha je částečně rozhovorem, částečně monologem, ale není jasné proč je forma jednou tak a podruhé onak - působí to čtenářsky divně a odbytě. Třetí faul. Navíc poměrně vysoká cena knihy za poměrně málo stran je taky s velkým otazníkem. Škoda, že knihu se Štočkem neudělal někdo jiný, než Bechynková, protože by si zasloužil mnohem lepší péči. Za mě zpackaná forma hrubě pošlapala skvělé vyprávění a považuji knihu za pouhý pokus o vydělání peněz na aktuálním zájmu o true crime.

25.05.2023 3 z 5

Písně pouličního metaře Písně pouličního metaře Dustin LaValley

První dvě povídky jsou super. Když přistoupíte na LaValleyho hru, budete náramně odměněni béčkovým, ošuntělým, zaplivaným horor/thrillerem, který má ale spád, nápad i super postavy. Bohužel se to týká jen prvních dvou částí. Ta třetí je mimo. Přehršel postav má sice opodstatnění, ale celkově to je povídka prakticky bez pointy, nápadu, čekokoliv zajímavého. Škoda. Takhle ředí kvalitu celé knihy. Přesto bych rád v budoucnu od autora četl něco dalšího. Co na to Golden Dog?

17.05.2023 3 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Já vlastně nevím, co si o mé první knize od Goffy mám myslet. Sekta má docela spád a není to nezajímavé, ale mě to přišlo takové nedotažené. Hlavně závěr, který mě rozhodně neuspokojil. Ze začátku jsem se musel poprat s ne úplně záživným balastem kolem, na který jsem si sice časem zvykl, ale pořád mám pocit, že jádro příběhu by vystačilo na povídkový formát a vše ostatní je zbytečně roztahané a vlastně o ničem. Na jednu stranu mi Vráz byl sympatickým hrdinou, na druhé straně nevím, jestli tohle stojí za čas.

12.05.2023 3 z 5

Vražda mořské víly Vražda mořské víly A. J. Kazinski

Velice dobře napsaný historický román s detektivní zápletkou. Jenže přestože je nápad opravdu neotřelý, celý příběh je vlastně jen divný. Čekal jsem více Andersenovské poetiky a silnější příběh, který přes svou děsivou pointu, je takový nevěryhodný, prázdný a laciný. Tahle kniha měla na víc. O hodně navíc a nepovedlo se ji nejlépe uchopit. Na druhou stranu reálie a spád má výbornou, o tom žádná, jenže čtete něco, o čem tušíte, že nemá valnou hodnotu.

07.05.2023 3 z 5