Tramvaj č. 1852

Představme si, že v roce 1934 obdrží spisovatel H. P. Lovecraft dráždivou výzvu k napsání povídky pro avantgardní literární časopis Erotesque. Je mu nabídnut velkorysý honorář a příslib, že jeho dílo bude vydáno pod pseudonymem. Věčně živořící Lovecraft by větší sumu peněz samozřejmě uvítal, jenže věc má háček: povídka pro toto exkluzivní periodikum musí být hlavně a především erotická. Poněkud puritánský autor se napřed zhrozí, ale okolnosti ho záhy přesvědčí, aby nabídku přijal, popustil otěže své představivosti a sexuálně provokativní prózu si vyzkoušel… Edward Lee (1957–), který se s představou Lovecrafta píšícího nespoutanou erotiku v této knize popasoval nadmíru nápaditým a až šokujícím způsobem, už léta patří k nejvýraznějším autorům extrémního a transgresivního hororu. Lovecrafta uvádí jako svůj hlavní inspirační zdroj a mimo jiné i Tramvají č. 1852 se jej pokouší zasadit do zcela nového kontextu, pro někoho rouhavého, pro jiné podnětně originálního....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421971/big_tramvaj-c-1852-SEt-421971.jpg 3.751
Literatura světová, Horory, Erotika

Vydáno: , Carcosa

Trolley No. 1852, 2009

Kniha Tramvaj č. 1852

tetanurae
29. listopadu

Už jste někdy slyšeli o Edwardu Lee? Ne? Tak to je chyba. Tento zajímavý, osobitým založením vyznačující se chlapík působí na hororové scéně již drahnou řádku let. Ačkoli... Zde, v ČR, není doposud příliš známý. Milan Žáček a Nakladatelství Carcosa však jeho uvedení zvládli na jedničku a já se už nemůžu dočkat na chystaný překlad jednoho z dalších Edwardových příběhů - Succubi.

Nyní ale recenze na knihu Tramvaj č. 1852.

Nám všem důvěrně známý H. P. Lovecraft nikdy neoplýval penězi, podobně jako to zažívá majoritní část spisovatelské obce, pročež, když jej vyzve magazín Erotesque k sepsání povídky, jejímž ústředním tématem bude sex, autor cítí, že by dobře honorovanou nabídku neměl odmítnout. Jenže považme... Lovecraft je přeci konzervativní, puritánský muž, jemuž choulostivé opojení zůstávalo zatajeno až do vyzrálého mužského věku. Dokáže se s úkolem vypořádat? Podle všeho nemá příliš na výběr, proto usedá za psací stroj a ujímá se psaní povídky s názvem Tramvaj č. 1852. Příběhu, v němž Howardovo alter ego pátrá po osudu své sestry, již neuzřel mnoho let, a pátrací důslednost jej zavede i do jistého vykřičeného domu. Jenže tento dům je v něčem jiný.

Edward Lee zde ukázal, že i z dnes již lehce okoukané a zdánlivě vytěžené weird fiction se dá stále získat víc než dost. Příběh, líčený imaginárními slovy slavného spisovatele, nás zavádí do fantaskního světa, po jakém prahneme v příbězích otce Cthulhu, avšak šťavnatou (rozumějte doopravdy šťavnatou) formou, která schvátí a ponechá ve stavu úžasu až do samého konce. Co bych knize vytkl, ačkoli bez tohoto aspektu by dílo ztratilo význam, že si Lee půjčil (či spíše zneužil) Lovevraftovu osobu k roli a úkonům, s nimiž by skutečný Lovecraft za svého života stěží souhlasil.
Celkové hodnocení 80% -hluback-

kapitan9556
12. listopadu

Knihu jsem začal číst a po dvaceti stránkách jsem ji odložil. Byl to průměr, tedy s pěkným nápadem, ale prostě nějak nebyl čas. Včera jsem ji po měsíci zase vzal do ruky a musim říci, ze nešla nedočíst! Veliká parádní Lovecraftovská šmakuláda, kterou by jste od H.P. nečekali. Jsem strašně mile překvapen. Horrorporno rulez :)

snimcibdim

Velmi zábavná hříčka - která pobaví ale myslím hlavně toho, kdo od Lovecrafta něco četl a kdo má alespoň základní wikipedijní znalosti jeho osobě.
Tramvaj je velmi stylově napsaná (a brilantně přeložená!!!) směska humoru, hororu a porna - což jsem až doposud pokládala za nereálný mix.
Plný počet hvězd nedávám jen proto, že ten si schovávám pro serióznější literaturu.

r0st4

Tohle bylo ovšem velmi bizarní. Takové Lovecraftovské "kam s ním" :) Hodnotit více jak třemi hvězdami se mi příčí, neboť na to Tramvaj č. 1852 podle mě jednoduše nemá. Lepší hodnocení by vyžadovalo mnohem méně předvídatelný děj, alespoň jeden zajímavý zvrat či, v neposlední řadě, výrazně nižší počet (!) překlepů a zdvojených slov. Ale...

Já si to vlastně dost užil :) Knížka (no, spíš novela) je tak akorát dlouhá, aby to nezačalo nudit; úžasně ujetá a lovecraftovsky popisná. Kdo je vyladěný na stejnou notu, určitě si Leeho traktát užije stejně jako já (a mnozí další), přičemž přečtení tohohle porna s chapadlama mu nezabere víc jak jedno odpoledne :)

Archie

Tak tohle bylo dokonale bizarni. Lovecraftovsky archaicky jazyk popisujici groteskni, ale pudove naprosto funkcni porno, v naprosto funkcnim kosmickem hororu. Ukrutne vtipne, mrazive, animalni, brakove. Skoro na jeden zatah.

genie
31.12.2020

Ještě že jsem tušila, do čeho asi jdu ... Poněkud náročnější a popisnější (přitom sugestivní) text plný bizarností - prostě nápodobu HPL jsem v tom opravdu viděla. Dobré to bylo.

Politre
15.08.2020

Tak tady musím udělit plný počet, naprostá povinnost pro všechny fanoušky HPL. A ti kdož ho neznáte, přečtěte si nejprve něco od samotného Lovecrafta, až pak budete schopni docenit jak bravurně se Leemu povedlo napodobit jeho styl a zároveň ho s láskou parodovat v sexuálních scénách. Spojení archaického Lovecraftova jazyka s pornem u mě vedlo kolikrát k výbuchům smíchu. Pochválit se musí také překlad Milana Žáčka a prosím víc takových Leeů Carcoso! Takové moje guilty pleasure number one mezi knihami.

Shaxx
23.07.2020

Tak tohle musím hodnotit s nadsázkou a nadhledem :D Nemůžu tvrdit, že mám v tomhle žánru více načteno, ale věděla jsem, do čeho jdu. Od chlápka, který, cituji: patří k nejvýraznějším autorům extrémního a transgresivního hororu a proslul jako král hardcoru, průzkumník nové hororové extrémnosti... rozhodně nebude čekat něco obyčejného. A spojení Lovecrafta s psaním erotické literatury? Tomu se nedá odolat :D

Že Lovecraftovi přišla nabídka napsat erotickou povídku pro nějaký magazín je ještě decentně a kulantně řečeno. Pod "erotická" si představím něco soft, dráždivého, smyslného. Ale tady fiktivní Lovecraft, každým coulem puritán, se do toho obul a napsal totální zvrácený kosmický mega porno. Fakt zážitek :D

Je vidět, že Lee má Lovecrafta dobře načteného. Jeho styl psaní zvládl napodobit fakt skvěle. A že si vybral něco, co k Lovecraftovi absolutně, vůbec nesedí? O to je to větší sranda. Jeho rozvláčný, popisný styl působí komicky při popisování děje, aneb kdyby psal Lovecraft prasárny, rozhodně by "lůno naráželo na falus" :D Tady nutno dodat, že překlad je fakt super.

Je to krátká jednohubka, je to ujetý, zvrácený, se spoustou tělních tekutin (nejenom lidských) s různou konzistencí. Pro člověka, co nepřečetl od HáPéčka ani jedno dílo, to nebude to pravé ořechové a pro někoho, kdo se nesetkal s bizzaro fikcí, nebo podobným stylem, to taky nemusí být zrovna ideál kniha ke kafi.

Váhala jsem s hodnocením a skončila jsem někde na 3,75*, takže zaokrouhluju na ty čtyři hvězdy - jednak za výstřední nápad, za lovecraftovské psaní (ať už na bázi parodické) a za fajn český překlad.