Predátoři

Lidé už dávno ovládli svou planetu a chtějí víc, ovládnout vesmír - i čas. Možnost podívat se do minulosti je tak lákavá - spatřit svět před stamilióny lety. Svět rodících se kontinentů, svět patřící největším predátorům, co kdy na Zemi žili. Cestovatelé v čase ale netuší, že se vydávají někam, kam nepatří. Do prostoru a času, kde se setkají s něčím, s čím si nedokáží poradit ani jejich nejmodernější zbraně. Tam, kde je něco, co nás může zabít všechny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/3036/predatori-fcf-3036.jpg 4.3161
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton

Cipi

Skvělá kniha. Přesně takové mám rád. Jen ten konec byl trošku divnej.

DuncanIdaho

První dvě třetiny knihy je poměrně pohodové čtení. Děj plyne nenásilně, ale rozhodně nenudí. Závěr je už trochu v kolejích amerického filmu, kde jde o to, kdo přežije a kdo (a jak) zemře. V závěru opravdu nechybí typické prvky Hallywoodu: Dvě, tři velmi akční scény, zrada jednoho hajzla hrdiny, popis utrpení cesty za záchranou, záchrana života na poslední chvíli a samozřejmě závěrečné vyvrcholení se smrtí. Je však nutno přičíst panu Žambochovi k dobru, že jeho nedjramatičtější akce nejsou až tak nesmyslné, jako je to v už zmiňovaných amerických filmech. Opravdu poměrně originální nápad je výzkyt určitého, velice zvláštního, druhu dinosaurů. Abych neprozradil pointu závěru knihy, nepovím, čím jsou tak speciální. Zajímavý je i úplný závěr epilogu. Ten totiž, opět po vzoru filmů zpoza velké louže, dávat možnost pokračování. Knihu doporučuji přečít těm, kdo mají rádi lehkou sci-fi. Kniha rozhodně nebude nudit.

burianek
03.12.2016

jojo, to jsem četl už dávno, a moc se mi to líbilo. Čekal jsem něco jiného, ale nakonec ve mě zůstal jen dobrý pocit, že bych si rád něco takového zase přečetl a lítost, že to není delší. Takže ode mě jen to nejlepší hodnocení.

roso.mak
08.09.2016

Žamboch umí psát knížky bez steroidy narvaných supermanů, ne že ne. A tahle kniha je toho důkazem. Rozjezd je trochu pomalejší, na to se připravte, ale konec...konec knihy sežerete rychlejc, než Gigantosaurus secvakne čelisti. Slibuji

Garagun
19.08.2016

Někdo tady přede mnou v komentáři psal, že si na dinosaury moc nepotrpí. To já zas jo! Miluji Bradburyho „Burácení hromu“, Doylův „Ztracený svět“ i „Cestu do středu Země“ od Verna; film „Cesta do pravěku“ jsem viděl skoro tolikrát co „Mrazíka“, no a taky jsem s dětma sledoval „Zemi dinosaurů“. Ano, všechny díly. Zkrátka a dobře, já si na ty dinosaury teda jakože potrpím. No a mistr Žamboch, jako by věděl, co moje tělo potřebuje, to do mě začal hned od začátku prát... rovnou do žíly... v množství větším než malém. Říct, že jsem první dvě třetiny knihy přečetl jedním dechem, znamená neříct nic. A to ani nemluvím o tom, že jsem si pořád nebyl jistý, kterak se zápletka zaplete a jakým způsobem se příběh vyvine, ono se těch možností nabízelo víc... Bohužel, závěrečná třetina už na mě obsahovala až moc amfetaminu, a snad i trochu toho projímadla. Což není zrovna ideální kombinace. Pocit okouzlení, který se mě během čtení zmocnil, tedy pominul a vytratil se (i když nikoli beze stopy, něco z něho ve mně přece jenom zůstalo). A proto moje hodnocení vypadá, jak vypadá.

Každopádně, MŽ musím obdivovat - jako jeden z mála našich spisovatelů (a nejen těch z oblasti fantastiky) dokáže napsat cokoli se mu zamane o čemkoli se mu zamane. A bude to (rychlo)čtivé a bude to fajn a najde si to svoje lidi, svoji cílovku. „Predátoři“ mě nakonec neskolili zásahem přímo do srdce (i když náběh měli), ale i tak je to knížka, kterou mohu doporučit.

Tamten
03.01.2016

I když to má poměrně pomalý rozjezd a příliš akce v první půlce není, závěrečná třetina vše vynahradí. A velké plus je v této knize fakt, že hlavní hrdina není nějaký supernabušený cool zabiják, ale prakticky normální člověk.

minimonisek
22.12.2015

Velmi zajímavá kniha, ač knihy o dinosaurech moc nečtu, tahle mě opravdu bavila. Navíc má parádní konec. Těším se na pokračování.

Quac
04.12.2015

Mrtě dobře psaný, žádný zbytečný rozepisování jak která květinka v okolí vypadá, ale svižný ubíhání děje.
Jelikož nejsou značeny kapitoly a člověk jak se začte do napínavého děje si ani neuvědomí jak dlouho čte a knížku odkládá až pozdě v noci, čímž autorovi děkuji za pár prospaných dní v práci. :-D

Rawar
26.09.2015

...Moje první knížka od pana Žambocha a dá se říct že jsem spokojen. Záměrně jsem si vybral tohle dobrodrůžo, protože jsem čekal, vykradenou nebo podobnou, tím pádem i podobně kvalitní, variaci na Bradburyho povídku o cestování časem a o lovu dinosaurů.

Kostra byla podobná, ale jednalo se přece jenom o nějakých 400 stránek. Takže bylo třeba vymyslet něco víc než jen pozměnit děj a stvořit alternativní povídku k Bradburyho Lovcům dinosaurů.
Povedlo se, přimixoval se nám zde, na první pohled úsměvný, ale na ten druhý vlastně docela dobře zasazený element nového druhu pravěkého ještěra, s charakteristickými vlastnostmi, které lehce prozrazuje i název knihy. Hlavní postavy byli sympatické a aristokratické manýry spolu s narážkami na buržoázní společnost, tvořili zábavnou linku, u které jsem se dobře bavil. Hlavní hrdina Mark (Marek mi zní dost nehrdinsky, když si vybavím film Mandragora) je takový pohodový ajťák, geek, ze kterého se v průběhu knížky stane docela slušný Rambo. Kýč ? Jistě, ale mnou docela oblíbený kýč.

Dokonce jsem se rozhodl, že autorovi (nebo korektorovi ?) odpustím i ohavné faux-pa, kdy zmiňuje Zemanův souboj stegosaura s ceratosaurem, jako souboj s T-rexem...T-rex ??? Toho měl pan Zeman někde hluboko v podpažní jamce. T-rex je špílbergovo oblíbenec. Ten našince nikdy moc nezajímal.

Tak jsem si i trochu zanadával a můžu to shrnout. Čtyři zaslouženě v procentech nějakých 75.
Pravěké Ještěry mám odmalička rád a tajně toužím po podobné příležitosti. Samozřejmě že nikoliv po výpravě lovecké, nýbrž vědecké !!! Nejsem žádný lovec senzací

pikacka
22.07.2015

kniha se mi líbila a doporučuji její přečtení. Děj byl napínavý od začátku až do konce a čtenář se nemusí bát ,že by se nudil . Jelikož to skončilo otevřeným koncem tak snad se můžeme v budoucnu těšit na pokračování. Určitě bych si další díl přečetla

adam.vasko
11.07.2015

*spoiler*
Musím uznat, že jsem to přečetl asi za tři dny, kniha je hodně čtivá a až do 2/3 jsem byl fakt napnutej, ale konec knížky mě dost zklamal. Možná tím, že celou dobu jsem k tomu přistupoval jako k hodně uveritelnymu příběhu, tak proto mě to vyvrcholení spíš nasralo...

Vincent12
28.04.2015

Extrémně předvídatelné. Ale tak koupil jsem si knížku s dinosaury na obalu, dostal jsem dinosaury...

Terhalta
21.04.2015

Parádní čtení plné akce. Hvězdičku ubírám za !SPOILER! očekávané klišé na poslední stránce.

Terva
19.04.2015

Není to tak dlouho, co jsem začal číst knížky od Českých spisovatelů, kteří se svým žánrem podobají jednomu z našich nejlepších spisovatelů sci-fi, kterým je Jiří Kulhánek. Mezi tyto určitě patří Štěpán Kopřiva nebo Miroslav Žamboch - furt nevím, který je který.
A jsem čím dál víc spokojenější.
Ale k věci, respektive ke knížce.
Ta poslední co jsem četl nese název Predátoři a napsal ji Miroslav Žamboch.
Čekal jsem akční nářez, plný krve, mimozemšťanů, kyborgů a zachraňování naší planety. Leč opak je pravdou. Tedy částečně. Akci to má, ale obsahově je to někde jinde. Tento příběh se odehrává hluboko v minulosti kdesi v druhohorách. Skupina lovců se vydává časovou smyčkou do minulosti ulovit si nějakého toho dinosaura. Sice se jim to částečně splní, ale musí odolávát podivným útokům tamní fauny. Miroslav Žamboch tu rozvíjí zajímavou teorii o chování jednoho prehistorického zvířete z velice zvláštní a pro ostatní tvory nebezpečnou zbraní.
Nebudu prozrazovat, ale mohu napsat, že příběh se pěkně čte
a rozhodně ho mohu doporučit pro milovníky dobrodružného žánru
šmrncnutého trochou sci-fi.

Tady budu citovat nejtežší odstavec knihy. Nechci vás tím nijak odrazovat, spíš naopak.
Ale upřímně, že je to zajímavá teorie:
"Dvě stě sedmnáckrát jsme museli totálně přebudovat toroidní vinutí vytvářející kolem transportovaného výseku časoprostorového kontinua extrémě silné elektromagnetické pole zahušťující plazmu na takové hodnoty, až dojde k lokálnímu zhroucení a skoku podél volného vektoru."

Finskej
11.04.2015

Jurský park po česku :-) A vůbec to není špatné čtení, svižně to odsejpá a člověk se baví. Čtenář rovněž musí docenit, že hlavní hrdina pro jednou není autorem oblíbený archetyp "když ženské nezaplatím, uteče ječíc hrůzou, sotva se na mě podívá", a tedy je dán prostor i normálním mezilidským interakcím.

michimuller
05.03.2015

Skvěle napsaný dinosauří lovecký příběh. Pro mě, která mám ráda mnohostránkové romány a zároveň dinosaury absolutně perfektní. Cestování časem tam a zpátky naprosto nenudilo nějakými přehnanými technickými popisy, spíše se zaměřovalo na charakter jednotlivých členů výpravy. Moje první Žambochova knížka a určitě ne poslední. Palec nahoru a 5 hvězdiček.

Khagrael
31.03.2014

Knizka je psana tak, ze jsem se od ni nedokazal odtrhnout. ;)

Giger11
14.01.2014

Této knížky jsem se od Žambocha bál, nemám rád velké ještěrky, nemám rád džungli. ALE! Hrdina si mne získal ihned v úvodu svým Lotusem a dějem jsem proplul tak snadno, že jsem si ani nevšiml..., že jsem na 414 straně.

Eigis
04.01.2014

Tuhle knížku bych rozdělil na tři části. Ta první je o přípravě celé výpravy až po přistání. Druhá je o průzkumu, lovu a událostech do prvního napadení. Třetí část je o útoku telepatiků, cestě do tábora a návratu domů. Zatímco první a třetí část se mi moc líbili a měli ten správný spád. Druhá byla trošku hlušší. Také je škoda, že je celkový příběh prezentován pouze z pohledu jedné postavy, ale i přes to se jedná v české sci-fi tvorbě o originální, dobře napsanou záležitost, která si určitě zaslouží pozornost.

Rawen616
14.06.2013

Nebylo to špatné. Začátek a první krůčky v novém světě jsou fajn. Děj odsýpá a oceňuji hlavně ten skvělý nápad s oněmi neznámými predátory. Líbilo se mi, jak si hrdinové uvědomují, že vlastně o době dinosaurů nic nevíme. To co je známo z fosilií je sotva 5% tehdejšího světa a fauny. Nějak si nepřipouštíme, že by v té době mohlo krom těch klasických "hloupých" dinosaurů žít i něco vyspělejšího. Jediný problém mám s koncem knihy kdy to všechno začne odsýpat až moc rychle a člověk se ani nenaděje a je konec a to ještě hodně béčkový. První dvě třetiny knihy jsou super, poslední třetina je slabá. Jako oddechové čtení je to super.

Toja75
17.05.2013

Predátoři a série s Koniášem jsou od Žambocha moje nejoblíbenější.
Jestli se dobrá knížka pozná podle toho, že se vám o ní zdá, tak ano, přiznávám se: střílela jsem i ze spaní :)))
Má to spád a protože na konci bylo napsané "pokračování příště", ještě dlouho jsem v knihkupectví vyhlížela druhý díl .
Zatím nic...