jefff jefff komentáře u knih

Farma Farma Tom Rob Smith

Od téhle knihy jsem měl vysoká očekávání. Ty však spadly hned po prvních stránkách. Nevím zda je to překladem, ale slohově mi přišel texty strohý, psaný těžkou rukou. Přesto byl příběh natolik poutavý a zajímavý, že se stránky četly samy. Pak přišel podivný konec, ve kterém jsem se přiznám se, trochu ztrácel. Není to špatná kniha, ale víc jak na jedno přečtení není. Spíše zklamání.

25.08.2016 3 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Skvěle napsané. Deaver umí a zná, to je vidět a díky tomu je příběh o hodně realističtější než u jiných amerických autorů. Pravda, trvalo mi než jsem se začetl, neboť zabiják mě až tak neoslovil, ale v pozdější fázi jsem se od knihu už odlepit prakticky nemohl. Silný nadprůměr.

14.08.2016 4 z 5

Spálená obloha Spálená obloha Gilly Macmillan

Slabé, čekal jsem o dost víc. Pořád je to čtivé, ale pořád čekáte, kdy se z příběhu vyklube něco pořádného...a ono se nic nestane. A finále bylo takové plytké. Prostě na jedno přečtení.

09.08.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Během prvních stran jsem byl skeptický. Strohý sloh, zvláštní hrdinka, vesměs nulová atmosféra. Vše z toho zůstalo až do konce knihy, avšak spisovatelčin dar budovat napětí je ohromující. Příměr k Hitchcockovi není úplně mimo. Hawkins si skvěle hraje se čtenářem a prakticky od první chvíle ho drží v napětí. A to i přes na začátku uvedený strohý jednoduchý sloh. Skvělá kniha.

23.03.2016 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Výborná kniha! Hodně bizarní, zvláštní a v lecčem úžasně nápaditá. Její hlavní zbraní je autorova fantasie a smysl pro atmosféru, naopak knihu sráží snaha o akčnost. Právě v dějovějších pasážích ztrácí kniha sílu a zejména pak ke konci, kdy se do té doby komorní příběh stane zbytečně epickým. Přesto je pátrání komisaře Durmana jednou z nejlepších českých knih, které jsem četl.

17.03.2016 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící John Lutz

Oproti zdejšímu hodnocení jsem byl překvapen. Nečekal jsem bůhví co a možná proto mě Spolubydlící překvapila. V lecčem mi připomínala nedávno mnou přečtenou knihu Štěnice. Do Spolubydlící jsem se začetl rychle a měl ji dočtenou za necelých 24 hodin. Je úzká a spisovatel se nechtě v detailech evidentně příliš hrabat. Možná je to dobře - kniha má tak spád, ale také je škoda, že finále nebylo propracovanější a čtenáře víc nenapínal. Ke všemu by bylo jistě zajímavé nahlédnout blíže do duše Hedry. I přesto jsem byl potěšen a času s mým prvním Lutzem nelituji.

17.03.2016 4 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Mlýn na mumie je stylová kniha s velmi dobrým a hlavně vtipným slohem. Líbí se mi špinavě romantické pražské prostředí i postava komisaře Durmana. Škoda cca posledních padesáti stránek, které mi přijdou oproti zbytku knihu odfláklejší jakoby už autor pospíchal knihu vydat.

19.02.2016 5 z 5

Prime time Prime time Liza Marklund

Za mě velké zklamání. Prime Time dělí od paperbackových detektivek ze stánků jen krůček. Kdyby si čtenář přečetl prvních dvacet stran a pak stejný počet těch posledních, nic závažného mu neujde. V této detektivce se fakt nic neděje! Autorka rozehraje christieovský případ s omezeným počtem podezřelých, jenže po celou knihu tento příběh nerozvíjí. Prostě na konci to jedna z postav je. Tečka.

29.01.2016 2 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

I druhý díl této série je napsán velmi dobře a oproti jiným severským detektivkám hodně sází na hlavní postavy, kterých je hned několik. Každý - i vedlejší vyšetřovatel - je popsán čtenáři dopodrobna včetně jeho osobního života. Díky tomu má čtenář silnější vztah k postavám a lépe prožívá případ. Učedník má trochu slabší příběh než první díl, ale může to být dáno i tím, že již koncepce a vyprávění příběhu není nejoriginálnější. Podobně gradovaný a vyprávěný případ jsem již četl u Larse Keplera v Písečném muži a ten působil ještě intenzivnějším dojmem. Záporná postava Edwarda Hindeho je typicky lecterovská, kde se snoubí zvrácenost, narcismus s vysokou inteligencí, ale nepůsobil na mě až tak mrazivým dojmem, jakým asi měl. Podobně psychotický manipulátor Jurek Walter z Písečného muže byl dokonalým obrazem zla a hrůzy. V tomto ohledu má Kepler "lepší ruku". I tak je tato kniha dobrá a těším se na další díl.

08.01.2016 4 z 5

Partitura smrti Partitura smrti Jan Seghers

Seghersovi detektivky mám opravdu rád. A ani Partitura smrti mě nezklamala. Oproti Spisu Rosenherzová a Nevěstě ve sněhu je Partitura smrti trochu jinak vystavěná a případ možná není až tak propracovaný a poutavý. Také mu chybí velkolepější finále. Přesto ji nechybí vysoká úroveň, čtivost i sympatický detektiv. Komisaře Merthalera řadím mezi své nejoblíbenější postavy detektivek.

29.12.2015 4 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Finále se mi líbilo snad z celé trilogie nejvíc. Příběh, který byl opravdu hodně spletitý s velkým množstvím postav se zde logicky vysvětlil a nechybělo ani překvapení. Na téhle sérii se mi i líbilo, že je zde přesně vyrovnána psychologická linie i ta vyšetřovací. Za mě určitě palec nahoru!

11.12.2015 5 z 5

Dunwichská hrůza Dunwichská hrůza Howard Phillips Lovecraft

Krásná knížka, přebalem, ilustracemi i zvláštní atmosférou Lovecraftova díla. Dunwichská hrůza je napsaná zvláštně, originálním stylem, na který je třeba si zvyknout. Každopádně je tato kniha luxusním dílem.

03.12.2015 5 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Druhý díl byl neméně poutavý a napínavý. Příběh je to hodně zamotaný, temný, ale promyšlený. Jsem zvědavý na konec, ale musím říct, že tato trilogie je na velmi slušné úrovni.

03.12.2015 4 z 5

Štěnice Štěnice Ben H. Winters

Musím říct, že mě se kniha líbila opravdu hodně. Snad vyjma prvních pár stran je tu budována hutná atmosféra, která po polovině knihy strmě graduje. Konec je fakt psycho a podobných psycho-thrillerů s prvky hororu na takovéto úrovni je opravdu málo.

03.12.2015 4 z 5

Všechny staré nože Všechny staré nože Olen Steinhauer

Moje první kniha od tohoto autora. Zaujala mě komorní příběhová linie v popředí špionážního thrilleru, které obvykle nejsou mým obvyklým čtivem. Pravda, prvních padesát stránek mě moc nechytilo a i jsem zvažoval, že knihu odložím, ale dobře, že jsem tak neučinil. Zbytek knihy je strhující a až do finální stránky jsem zadržoval dech, jak to dopadne. Knihu jsem přečetl víceméně na dva zátahy, protože to moc jinak nešlo. Steinhauer píše dobře, má to v ruce a líbilo se mi, že tu převládá drama nad akcí. Pro mě velké překvapení.

26.11.2015 4 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Kniha to nebyla špatná. Kombinace mysteriózna, lehce hororu, thrilleru nebyla marná a evokovala ve mě atmosféru Akt X. Příběh byl čtivý, napínavý a hlavně s docela povedeným koncem, až jsem nečekal, že bude takto zajímavý. Na druhou stranu je to hodně lehká knížka, žádná velká literatura a rozhodně nic co by se dostalo pod kůži. Nebýt pěkné obálky, byl by to spíš na obyčejný paperback.

11.11.2015 3 z 5

Hlubinná bouře Hlubinná bouře Lincoln Child

Docela slušné sci-fi, které ač se zprvu nezdá, je poměrně komorní. Child píše čtivě, jednoduše. Příběh je přímý, bez nějakých obsáhlejších odboček. Je to takové lehčí čtení na pár večerů, nic převratného, na druhou stranu podobných knih na toto téma není, takže jsem za Hlubinnou bouři rád.

07.11.2015 4 z 5

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Mesiáš patří k top knihám žánru. Je dobře napsaný, má spád a napětí. Postavy jsou sympatické a případ je slušně šokující. Jedinou vadou je, že jsem vraha odhalil už ve dvou třetinách knihy a řekl bych, že nebudu sám. Možná to je i tím, že kniha byla napsána poměrně dávno a od té doby se variacích na toto téma objevilo tolik, že zkušenější čtenář to pochopí nyní snáze. Každopádně super kniha.

19.10.2015 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Začínám se obávat, že se s Kingem v něčem neshodnu. Opět (již potřetí za sebou) se mi stalo, že se mi kniha od něj strašně líbila, hltal jsem ji po celou dobu a zase mi nesedl závěr. Pořád jsem zase čekal na finále, které mě omráčí a opět nic co by mě uspokojilo. Spíš naopak. Škoda. Jinak super kniha.

29.09.2015 4 z 5

Revival Revival Stephen King

Revival je bravurně napsaný. Neuvěřitelně čtivě, zajímavě, i přesto, že děj mnohdy neletí takovým tempem, jak by se na mistra hororu slušelo. Ke všemu Revival až do cca posledních třiceti stran vlastně žádné strašení nenabízí a čtenář pouze cítí, že se k něčemu schyluje, ač tuší, doopravdy neví co to doopravdy bude. Postava kněze je zajímavá stejně jako hlavní hrdina, který příběh vypráví. Neváhal bych s plným počtem, kdyby mě nezklamal konec. Je možná až příliš krátký na to jaké předehry se mu dostalo. Ke všemu cítím, že to mohlo být vykresleno lépe, promyšleněji, ne takto triviálně až dětinsky. Revival je dobrá kniha s lehkým fantasičnem a mírným hororovým ódérem, ale bát se u něj budete možná tak dvě minuty.

05.08.2015 4 z 5