jefff jefff komentáře u knih

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Skála byla pro mě nepopsatelným literárním zážitkem, který bude jen těžko překonán. Stále ji považuji za dost možná nejlepší knihu, kterou jsem kdy četl. Druhý díl už se trochu opakoval a i když atmosféra byla opět výtečná, děj už byl o poznání unylejší. Třetí díl bohužel potvrdil sestupnou tendenci a nenabídl nic nového. Příběh spíše rutinní, zápletka trochu fádní, snad jen vykreslení postav a působivé popisy země jsou i nyní uchvacující. Trilogie byla ukončena včas, další díly by možná jen degradovali jedinečnost původní myšlenky.

29.07.2015 3 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Silný román se zajímavou detektivní zápletkou v klasickém lehce omodernizovaném duchu. Škoda snad nedotaženého finále, které mohlo být ještě víc strhující. Na druhou stranu je to kniha, která se četla sama od začátku do konce a to se cení.

27.07.2015 4 z 5

Nikdy nevíš Nikdy nevíš Rozmar Kopecká (p)

Paní Rozmar je sympatická paní spisovatelka a o to víc mě mrzí, že Nikdy nevíš moc nepochválím. Je to v první řadě hodně light detektivka, kde více než tajemno a pátrání jsou v popředí procházky po lese s pejskem a recepty. Pro mě jako Krušnohorce bylo sympatické, že místa ve kterých je děj zasazen znám a jsou mi blízké. Škoda, že paní Rozmar alespoň trochu nevyužila mysteriózno Krušných hor a atmosféra by byla o to hutnější. Na druhou stranu je to celé takové milé a nečte se to špatně. Jen to chce příště větší švih a ubrat na popisech, aby příběh nevázl.

12.07.2015 2 z 5

Dřív než půjdu spát Dřív než půjdu spát S. J. Watson

Ač to není literárně nijak skvostné dílo, co do napínavosti může konkurovat nejlepším. Začátek je mírně vláčnější, ale stejně vás pořád zajímá co bude dál...finále není taková bomba jaká by mohla být, ale jako celek kniha funguje a milovníky thrillerů rozhodně potěší.

28.06.2015 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Stalker je znovu výborný počin Keplera, sice není po příběhové stránce tak propracované a zajímavé jako Svědkyně ohně a Písečný muž, ale o to je akčnější a ke konci napínavější. Joona nedostává tolik prostoru na úkor dalších, což ve výsledku není na škodu. Stalker je skvělá kniha, jedná z top žánru. Kepler drží laťku stále vysoko.

28.06.2015 5 z 5

Muž na dně Muž na dně Iva Procházková

Za mě velké překvapení. Doufal jsem, že to bude slušné, ale takto kvalitní detektivku jsem nečekal. Příběh je chytrý, hlavní hrdina-detektiv je sympatický, víc jak mnozí severští a případ má smysl a náboj. Úplně mě neoslovili motivy astrologie, ale na druhou stranu moc neruší. Vraždy v kruhu jsou pro mě jednou z top tuzemských detektivek co jsem četl. Doufám v pokračování.

22.05.2015 4 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Buď Petr a Lucie nebo Otčenášek - zněl příkaz paní učitelky na češtinu. Já kdysi vybral Petra Lucii a až po letech jsem se pustil i do druhé jmenované knihy. Myslím, že díla, velmi podobná, jsou si navzájem srovnatelná. Je to hodně o atmosféře, která je velmi sugestivní a lehce se do ní ponoříte. Děj tu samozřejmě hraje vedlejší kolej a vývoj je i bez předchozí informace celkem předvídatelný. Pěkná knížka.

18.04.2015 4 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Nebylo to špatné, ale vadilo mi, že k samotnému případu dojde až na více jak sté straně a na to, že knihu psal opravdový vyšetřovatel mi chyběla nějaká výraznější detektivní práce. Prostě hodně balastu, který ani není nějak slohově zajímavý a samotný případ tu je až na druhé koleji. Připadá mi, že Dán zde nevyužil svých předností. Moc nechápu proč je kniha tak dobře hodnocena.

12.04.2015 3 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Velmi povedené a hlavně výborně a čtivě napsané. King už má vybroušený spisovatelský styl, který čtenáře prostě nemůže nezaujmout. Navíc postavy jsou velmi chytře vykresleny a v příběhu skutečně žijí. Malé minus je za prvních cca šedesát stran, ve kterých jsem měl problém se do případu více vžít, ale postupe času jak stránky ubíhaly, to bylo napínavější a napínavější...a konec...škoda mluvit...to byla nervová kremace.

21.03.2015 5 z 5

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Je to prostě typický vyvražďovací kanibalský horor, akorát místo tuctového amerického filmu je ve formě knihy. Kniha je násilná, drsná, ale v první půlce se toho děje pramálo. Ke konci už to nabírá na obrátkách, ale je to jen na jedno přečtení.

07.03.2015 3 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Velmi dobrý thriller ryze amerického střihu. Zkrátka taková klasika - sériový vrah, prohnaný a brutální, sympatičtí drsní detektivové a překvapivé rozuzlení. Čekal jsem přesně to co jsem nakonec dostal. Je to oddychovka, ale precizně napsaná. Zkrátka žádná severská depka, ale čistě zábavová věc pro milovníky krimi/thrillerů.

19.02.2015 4 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Povedené pokračování. První polovina knihy je trochu vlažnější, ale pak to nabere obrátek a ten případ je opravdu skvěle vykonstruovaný. Po stránce stylistické to není sice na Nobelovku, ale propracovanost příběhu je nezvykle dobrá.

30.01.2015 4 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Parádní knížka. Jakmile ji začnete číst neskončíte, dokud nedočtete. Pohled dcery a matky na celý tajemný případ je nesmírně autentický a uvěřitelný. Policejní pátrání je tu jen okrajové a v knize příliš prostoru nedostává. Amelia je ovšem jedna z knih na kterou budu myslet ještě hodně dlouho. Velký zážitek.

04.01.2015 5 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Vraní dívka je originální knihou, zejména tím, že se nezaměřuje na vyšetřování, ale na psychologii ústředních postav. Proč je vlastně kontroverzní? Určitě tématem mrtvých dětí, pedofilií, popisem mučení....ale na druhou stranu žádný knižní Hostel to není. Kniha určitě není tak brutální jak možná působí. Opravdu napínavé je finále knihy, ale závěrečný konec je na mě až příliš otevřený a nedořešený, i když vím, že jsou pokračování. Prostě jsem čekal, že alespoň nějaký konec bude - nebyl. A to považuji za největší zápor knihy.

03.01.2015 4 z 5

Nevěsta ve sněhu Nevěsta ve sněhu Jan Seghers

Moje druhá kniha s komisařem Marthalerem a opět z ní mám podobné dojmy jako z předchozí Spis Rosenherzová. Opět je tu poměrně vleklejší úvod a strhující závěr. Střed knihy je nadprůměrný v rámci žánru a pěkně kombinuje osobní představení komisaře a postup pátrání kriminálního týmu. Jsou to silné čtyři hvězdy, ale dokonalé to prostě nebylo, i když tahle série bude zřejmě moje srdcová záležitost. Seghersovo styl mě baví, škoda lehce pomalejšího tempa v úvodu.

10.12.2014 4 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Opravdu krásná kniha. Začátek je trochu příliš depresivní a děj se posouvá jen velmi pomalu, ale o poloviny je Dcera sněhu literární klenot bez chybičky. S atmosférou i emocemi si hraje velmi opatrně a díkybohu netlačí na pilu, což je vzhledem k tématu obrovské plus. Konec mohl být ještě o kapičku silnější a i větší překvapivost bych ocenil, ale to jsou detaily, které celkový dojem nekazí.

03.12.2014 5 z 5

Boletus arcanus Boletus arcanus Miloš Urban

S Urbanem to mám těžké. Lord Mord byl fantastický a patří mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četl. Nadšený jsem se vrhnu do Stínu katedrál a ten na mě působil rozpačitým dojmem. A Boletus je někde mezi. Kniha mě bavila, líbil se mi styl psaní, ale ke konci mi příběh začal malinko kazit dojem z celku. Každopádně na tuzemskou scénu pořád nadstandard.

23.10.2014 4 z 5

Zápach odlivu Zápach odlivu Håkan Östlundh

První polovina knihy nemá moc spád a děj se posouvá jen velmi pomalu. Chybí napětí i atmosféra, jejíž tíživost se autor sice snaží navodit, ale nedaří se mu tak, jak by kniha potřebovala. Druhá polovina je už lepší a ke konci je již velmi napínavá, Hlavní postava Fredrika je sympatická a originální tím, že nejde o žádného kontroverzního super-detektiva, ale obyčejného a lidského vyšetřovatele. Policejní postupy tu nejsou nijak zvlášť rozebírány, jako u jiných severských krimi, ale zase je to příjemná změna. Zápach odlivu je spíš průměr, ale čtivý.

18.10.2014 3 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Jaké jiné hodnocení dát, než to plné? Larsson je génius v budování příběhu, ve kterém nejsou postavy vepsané, ale žijí, existují, dýchají...a to včetně těch vedlejších a nevýznamných. Rozjezd je, stejně jako u prvního dílu, zdlouhavější, ale ne proto, že by tomu chyběla šťáva nebo autor děj zbytečně natahoval. Důvodem je právě vytváření uvěřitelnosti a pravdivosti příběhu. Následně má pak čtenář možnost pochopit jednání a myšlení každé postavy knihy. To je něco naprosto nevídaného a v tom je síla Larssona.

27.09.2014 5 z 5

Této tiché noci Této tiché noci Mari Jungstedt

Taková oddychovka. Je to napsané dobře, je vidět, že autorka je profesionálka a má talent, ale na druhou stranu není dle mého názoru tento díl napsán z čirého neotřelého nápadu, ale spíš "z nutnosti" či "na zakázku". Příběh má mezery, není moc promyšlený, je lepší u něj moc nepřemýšlet a neptat se. Pátrání policistů není propracované, spíš je to velmi zevrubný popis co kdo kdy kam. Sociální podtext tu sice trochu je, ale oproti Fossumové nebo Hjorthovi se to nedá ani v nejmenším srovnat. A konec je zbytečně překvapující, až je to spíš blbý a hloupý. Ke všemu nějaké vysvětlení chybí. Zatím nejhorší díl, který jsem od autorky četl a asi zvážím zda se k ní někdy vrátím.

27.08.2014 3 z 5