Všechny staré nože

Všechny staré nože

Všechny staré nože, které rezivěly v mých zádech, teď vrazím do těch tvých. – Phaedrus Může se špionážní příběh plný akce a šokujících zvratů odehrát během jediného poklidného rozhovoru dvou lidí u večeře v restauraci na idylickém kalifornském pobřeží? Může – pokud ho napíše mistr tohoto žánru, autor celosvětového bestselleru Turista Olen Steinhauer. Před několika lety čelila Vídeň teroristickému útoku s tragickými následky. Místní pracoviště CIA se jim snažilo zabránit – díky souhře náhod získalo klíčové informace, jejich zdroj však někdo prozradil. A nikdo kromě místních agentů o něm nevěděl… Dva z nich, Henry Pelham a Celia Harrisonová, spolu až do oné osudné noci pracovali i žili. Teď má Celia rodinu s někým jiným, odešla ze CIA a zabydlela se daleko od své minulosti. Henry zůstal sám ve Vídni, ale myšlenky na minulost ho neopustily – proto se jednoho dne vydá za Celií. Bývalí milenci a špičkoví agenti, zvyklí nepřiznat pravdu a nikomu nedůvěřovat, se sejdou, aby si vyjasnili, co se tenkrát stalo…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/257803/vsechny-stare-noze-78e-257803.jpg 3.552

All the Old Knives (2015)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Arlenka

Čtivé, trochu pro mě zdlouhavé, až konec byl svěžejší, a pokud člověk moc nepřemýšlí nad tím, jak by bylo možné, aby jeden z hlavních podezřelých z takového případu sám tento případ vyšetřoval, a agentka zkušená ze CIA zadržela informace jen z důvodu vztahu s podezřelým...tak je to příjemné čtení.

babicka_amalka

zklamání, čekala jsem něco zcela jiného; snad jen ten závěr byl dobrý, jinak zdlouhavá nuda;

akinomV
11.10.2017

Tak nějak se ve mně pere zda knihu ohodnotit 3 nebo 4 hvězdičkami, takže jsem zatím neoznačila.
Na jednu stranu se mi to docela líbilo, zajímavý nápad, prostředí, střídání pohledu dvou hlavních postav, dovedla jsem si to představit jako divadelní hru. Na druhou stranu nevím, zda jsem neočekávala větší akci. I když, vlastně tam ta akčnost nebyla nutná. Opravdu, mám na knihu rozporuplné pocity, že ani nevím, jak knihu hodnotit. Rozhodně nelituji, že jsem si knihu přečetla, ale že bych z toho byla totálně odvázaná, to bohužel ne.

luciefeix
04.12.2016

čekala jsem větší akci a poutavý příběh , toto bylo nudné a zdlouhavé

fis.rena
29.11.2016

Čtivé,svěží,ale čekala jsem větší akci a napětí.
Zcela sdílím názor uživatele "Clegane" níže.

katy87
31.07.2016

Není to špatné, ale jak už tu zaznělo, čekala jsem víc, větší "trhák". Vlastně tam nebylo nic, co by mi zas až tak vzalo dech, ale dobře se to četlo.

gad
15.02.2016

Není to špatné čtení, ale podle recenzí jsem čekal více. Dovedu si představit jako divadelní hru. :-)

JindraH
10.02.2016

Byl jsem na knihu hodně zvědav, ale nakonec celkem sklamání. Závěr trochu napravil celkový dojem.

mmmisulka.r
01.01.2016

Super, čtěte více v recenzi.

Hella
05.12.2015

Špiónský průměr - vysloveně nenadchne, ale rozhodně ani neurazí, .... nicméně do Turisty má daleko.

jefff
26.11.2015

Moje první kniha od tohoto autora. Zaujala mě komorní příběhová linie v popředí špionážního thrilleru, které obvykle nejsou mým obvyklým čtivem. Pravda, prvních padesát stránek mě moc nechytilo a i jsem zvažoval, že knihu odložím, ale dobře, že jsem tak neučinil. Zbytek knihy je strhující a až do finální stránky jsem zadržoval dech, jak to dopadne. Knihu jsem přečetl víceméně na dva zátahy, protože to moc jinak nešlo. Steinhauer píše dobře, má to v ruce a líbilo se mi, že tu převládá drama nad akcí. Pro mě velké překvapení.

Clegane
14.11.2015

způsob podání příběhu je velmi zajímavý, je to čtivé, ale i tak je to po předchozí autorově trilogii spíše zklamání, jen namátkou (pozor SPOILERY!):
- představa, že by byl vyšetřováním věci pověřen operativec, který sám patří mezi potenciální podezřelé (vzhledem k jeho minulosti a přímé vazbě na na konkrétního teroristu šlo dokonce nepochybně o hlavního podezřelého) je diplomaticky řečeno "úsměvná"
- možnost, že by zkušená agentka CIA zamlčela informace o tom, že se někdo z jejich agentů podílel na teroristickém útoku jen proto, že se jedná o jejího přítele, a že tajně doufala, že se snad mýlí a telefonát od teroristy jejímu příteli chvíli po útoku, za který je daný terorista odpovědný, byla jen taková "náhodička", to už je skoro až komické
- na možnost, že je našim zrádcem právě H. jsem si dával pozor už od začátku, a po dočtení moc nevím, co si o tom myslet - jasně, autor se zuby nehty snažil odvrátit podezření od H., ale to jako H. trpěl nějakou duševní chorobou nebo co?, protože jak jinak si vysvětlit, že i ve svých myšlenkách hloubá např. nad tím, proč se C. nechce přiznat (k něčemu co udělal on?!!) atd.

Maff
10.11.2015

Přečíst ! Autor vypráví příběh ze dvou pohledů, střídá vyprávění obou hlavních aktérů a to jak v aktuálním čase, tak retrospektivně, kdy pohledy do minulosti vlastně posouvají děj k budoucnosti. To by mohlo vzbuzovat dojem, že se jedná o chaotickou četbu, ale opak je pravdou. Přistihnete se, že toužíte v přítomnosti si odskočit do minulosti, aby jste se dověděli další skutečnosti a jen co se je dovíte, chcete do současnosti, aby jste s nabytými vědomostmi, mohli poskočit dějem kupředu. Příběh postupně graduje až k závěrečnému rozuzlení, to se sice nabízí v závěrečné třetině tak nějak samo a vy pouze čekáte jakou formu bude mít, ale přesto nebo právě pro to v duchu alespoň doufáte, že dojde k zázračnému zlomu a vše bude jinak. Naštěstí se tak nestane, protože to by knihu jinak dobře napsanou o stupeň shodilo. Doporučuji přečíst.

Katuska88
05.10.2015

Kniha mne zaujala hlavně kvůli tomu, že se děj odehrává během jedné večeře.
(Ve finále se jedná cca o polovinu knihy, zbytek obeznamuje s událostí z minulosti, jež je zápletkou)
Zajímalo mne, jak autor knihu pojme.
Podle anotací jsem sice očekávala trochu více psychologie, než jsem v knize objevila, ale i tak nemůžu říct, že bych byla zklamaná.
Kniha je velmi čtivá. Špionázní prostředí super vystižené, i když místy na mne bylo v knize příliš mnoho politiky. Politiku nemusím, ale to je můj problém. Konec je sice poměrně předvídatelný, ale i tak jsem z něj hotová. Naprosto mne "zdrtil" a trošku mne nahlodala deprese. :-) I tak knihu doporučuji.

Dousabel
26.09.2015

Když jsem toto dílko začala číst, předpokládala jsem, že to bude psané podobným stylem jako Turista, prostě čtivý, svižný, místy dosti humorný špionážní thriller s nějakým báječným superhrdinou (Milo Weaver je totiž moje tajná láska:o) ), ale po pár stranách jsem byla vyvedena z omylu. Špionážní thriller to sice je, ale spíše drsný, krutý, hlavní zápletka na dosti závažné a bohužel aktuální téma, proto to na mě působilo hrozně reálně.
Konec mě naprosto fascinoval a vyvedl z míry, takže nad tím celý den dumám, běhá mi z toho mráz po zádech a nějak to v sobě pořád nemůžu uzavřít :)

Babouš
23.09.2015

Hodně zajímavá kniha! Turistu jsem nečetl, ale asi to brzy napravím. Miluju, když autor knihu dokáže pojmout nějak svěže, nějak originálně - pak i jinak průměrná zápletka vypadá milionkrát líp. A to se tady povedlo: celá kniha se totiž (s výjimkou pár flashbacků) odehrává během jedné večeře. Je to jako divadelní hra, postavené na dialozích a vztazích mezi lidmi (a samozřejmě na tom, jak kdo dokáže udržet svou kamennou tvář, protože pod tou slupkou normálnosti se skrývají rozbouřené emoce). Autor jde doslova proti všemu, co obyčejné špionážní thrillery nabízejí. Nic podobného - pokud nepočítám skutečná divadelní dramata - jsem ještě nečetl, doporučuji!

večeře zrada přátelství Vídeň agenti

Olen Steinhauer