Revival

Temný a uhrančivý román vypráví o knězi, který před lety přijel do novoanglického městečka. Získal si zdejší obyvatele a stal se přítelem a mentorem mladého chlapce. Při nehodě však přišel o rodinu. V plamenném kázání proklel boha a z městečka odešel. Po několika desetiletích se chlapec, nyní narkoman, s knězem náhodou setká. Životní příběh obou mužů, jejich setkání a střety jsou stejně šokující a nevyhnutelné jako ohromující vyvrcholení knihy. Román je dokonale namíchanou nostalgií 60. let a starého dobrého amerického hororu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236593/revival-6YH-236593.jpg 3.8678
Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno, Beta-Dobrovský

Revival, 2014

Kniha Revival

Dani419

Asi jsem od tohoto příběhu čekal víc. Ale je to jeden z mých prvních Kingů a věřím, že dojdu v jeho knihách k porozumění a dokonalosti.

michal3736

Kniha se mi v podstatě lbila, ale myslím, že si ji určitě užije více milovník starého rock and rollu, než já. Ta spousta kapel a písní, které mi nic neříkali bylo trochu iritující. příběh o šíleném vědci super...finále, které jakoby se snažilo vypadnout od Lovecrafta bylo super, akorát by toho mohlo být více...

Lenka.Vílka

"Revival - Before Their Eyes / Landon Tewers"

Dnes začnu něčím, čím bych spíš měla končit, ale kdo nemá rád změny, že? Je to ale tím, jak kniha začíná. Protože já mám takové vyprávění ráda. Část děje se odehrává v minulosti a část v přítomnosti. Ale je to vyprávěno pohledem už dospělého Jamieho. (Letmým pohledem na poslední řádek v knize zjistíte, proč tomu tak je. Ale na co si kazit den, že? I když přiznávám, mělo mě to napadnout vzhledem k věnování autorům). Čili je tam hodně vsuvek, který by jinak šestiletého kluka rozhodně nenapadly. Bylo to příjemný. Protože tím pádem to není naivní vyprávění o tom, "jak se ta strašná věc tehdy stala". A taky se příjemně skáče ve vyprávění. To já ráda.

Jamie se tedy s Charlesem znovu potká ve svojí nejhorší chvíli, leč on sám si nic takového nepřipouští. A potom přijde ta nabídka. Že Jamiemu pomůže. Způsobem, který umí nejlépe. A mě hned zajímalo, jestli dojde k vyléčení jednoho ubohýho feťáka nebo bude nahrazena jedna závislost za druhou. Protože anotace je krutě tajemná. Vždyť já původně myslela, že to bude nadpřirozená elektřina. Jo, a potom jsem asi šestkrát přehodila výhybku. Že má borec rád výplachy, které občas vyjdou a občas ne. (Protože já jsem vážně chtěla vědět, proč to Jacobs dělá a jestli to souvisí a tou věcí v zatáčce, nebo to byla jenom výmluva.) Abych se před koncem rozesmála, jak mě ten kulišák královskej kralovsky dostal, abych dočetla se zatajenym dechem, přestože jsem měla jít dávno spát. (Dobře jsem tedy udělala, že jsem četla pouze anotaci knihy, ne zadní desky knihy. Tam je totiž od anotace jedna věta navíc. Bez ní jsem si knihu užila knihu mnohem víc. A hlavně déle.)

"Charlie Jacobs byl dobrý Samaritán. Byl však napůl šílený vědec a toho dne v opuštěném autoservisu jsem mu posloužil jako nejnovější pokusné morče. Mohl mě zabít a někdy - vlastně dost často - lituji, že se to nestalo."

Protože od té doby, co jsou Jamiemu poprvé "nasazena sluchátka", začne dost hustej matroš, mnohem hustější než ten, který si do té doby dávkoval sám. A pravda začne vyplouvat na povrch, aby to bolelo. Všechny.

Musím říct, že mě Revival chytil. Přestože kniha nemá moc stran. Lehce přes 300. Přesto obsahuje strašně moc sdělení, myšlenek a celý život kluka a reverenda, který to vzal za špatný konec, kterým tajemně probublává to, co na konce děsivě bouchne. Protože Revival je o víře (normální, ztracené i slepé), závislostech (nejenom těch, které vám běhají v krvi) a rozhodnutí, která z vás možná udělají boha, ale za jakou cenu. Taky hodně o muzice, stárnutí, naději a její ztrátě.

Po dočtení absolutně chápu smíšené reakce. Je to v podstatě popis jednoho života. Což bych mohla říct též o knize mistra Nesba, kterou jsem teď četla, kterou na zadním obalu vychvaluje mistr King. A to nebudu zmiňovat, že i v Revivalu je taky "zatáčka, kde končí vraky". Moje já vyhledávající konspirace hned ožilo :O ale zpátky ke Kingovi.

Nerada bych nějak spoilerovala ohledně konce. Ale mě se líbil. A usínalo se mi po něm vážně těžce. Protože mě celou dobu zajímalo ono "Kde najendou byla tvoje víra?". Protože Charlie Jacobs ztratil svojí víru, když přišel o rodinu. V rámci těch pouček, není tam náhodou něco o tom, že bůh je milosrdný? (Expert promluvil, že?) Protože na popisu smrti jeho rodiny vážně nic milosrdného nebylo. Možná váš pohled na knihu ovlivní, jestli pochopíte Charliho Jacobse. Protože tu myšlenku a to co v lidech zneužíval, je to nejhorší, co může jeden člověk tomu druhému udělat.

PS: na to kolik má kniha stran, je tam pekelně dost chyb. Neruší to v čtení, ale jsou to takové zbytečnosti, které prostě zamrzí. Třeba špatně použitá spojka. To byla častá chyba :(

smudlajs

Čekala jsem trochu něco jiného, ale rozhodně nejsem zklamaná. Příběh je poutavý a velice dobře psaný, takže se čte velice dobře a prostě vás zajímá co má Rev za lubem. Jak už tu bylo zmíněno, Kingův styl se za ta léta psaní prostě změnil, ale neřekla bych, že k horšímu. Je prostě jiný. Za mě si kniha pět hvězd rozhodně zaslouží.

n.ezn.amy

V šedesátých letech přijede do města kněz, který ihned získá oblibu mezi místním obyvatelstvem a hlavně chlapcem Jamie Mortonem, pro svou milou povahu. Ovšem po nehodě, kdy zemře jeho žena při kázání prokleje boha a odejde. Po letech se oba setkají a vše směřuje tragickému závěru. King prostě umí napsat tu správnou atmosféru 60. let, vždy mě díky tomu vtáhne do děje a člověk vidí to malé ospalé městečko, kostel, staré dobré americké káry. Tohle na jeho psaní obrovsky oceňuji. Můžeme namítnout, že prostě jeho styl psaní už není takový co byl před třiceti lety, ale člověk se mění a s ním i styl jeho psaní. Přesto za mě pořád skvěle odvedená práce

Petkona
30.12.2020

Kniha se mi líbila tak napůl. Některé časti mě bavily a některé ne. Rozhodně má kniha skvělý nápad. To se nezapře, ale s ostatními Kingovými horory to bohužel nemůžu srovnávat, protože tohle většinu knihy horor nebyl. Snad nějakých padesát stránek před koncem o to byla snaha, ale nepříjemný pocit jsem z toho neměla. A konec byl poměrně zvláštní a moc mi k celé knize jako rozuzlení neseděl. Přinejmenším to byl ale zajímavý námět, ale jinak mě kniha moc nenadchla.

pidalka777
23.08.2020

Jak King stárne tak měkne. Kniha začala mít takové ty "kingovské koule" až padesát stran před koncem. Bohužel se mi moc nelíbila

Metla
02.12.2020

Otázka: Smrti, kde jest tvá kosa?
Odpověď: Ta je kurva všude.

Jak napovídá citát, "Revival" je kniha o smrti. Ale také o životě, o lidech, jejich důležitých momentech a křižovatkách, o ztrátách, bolesti, víře i nevíře, o závislosti, posedlosti... Muzikant Jamie Morton nás provede od svého dětství až po "jak jsem sakra mohl tak zestárnout?"
Kniha má pár napínavých i děsivých momentů, většina stránek však s hororem jen decentně koketuje. Stephen King už dávno minul hranici, kdy musel dělat vše pro čtenářskou spokojenost - zdá se, že častěji píše podle své vnitřní potřeby. Představuje své postřehy, přemýšlí, analyzuje, stále dokazuje znalost lidské duše (zvláště jejích temnějších zákoutí).
"Revival" se mi bohužel trefil do období, kdy mám nedostatek času a klidu na četbu, což se na dojmech podepsalo kapku negativně. Zvolna jsem se houpala na vlnách kolem 70%. Tři nebo čtyři? Přiznávám, pořád mám pro pana Krále slabost, jakkoliv bych tento román nezařadila do TOP 10 jeho knih.