JaLenka JaLenka komentáře u knih

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha má neskutečný spád, nejde přestat číst, hrdina vás štve a zároveň mu fandíte, výborně vykreslené postavy i prostředí, velmi opravdové, jedna z nejlepších knih českých autorek za posledních pár měsíců..

10.02.2020 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Winterbergovi nejprve nebudete rozumět, brzy vám začne lézt na nervy, ale postupem času a nejpozději na konci knihy ho nemůžete nemít rádi. Hodně jiná, hodně dobrá knížka, která vás naučí dívat se skrz historii…

17.01.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Musím říct, že téma knihy mě od přečtení navzdory oblibě autorky téměř odradilo. Po prvních stránkách jsem ale byla mile překvapena, byť obavy přetrvávaly a říkala jsem si, že téma se brzy vyčerpá, že to mohla být výborná povídka, ale bude to slabší román...V této obavě mě po několik desítek stránek udržoval pro mě příliš tendenční popis ozdravovny. Poslední část knihy mě ale dostala a novému románu Aleny Mornštajnové dávám 100%, neboť silný závěr smazal rozpaky z kapitol Magdaleny...

25.05.2021 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Vzala jsem dceři z nočního stolku a po 30 letech znovu přečetla, překrásné..

07.10.2021 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Trochu jiný Hájíček (akademické prostředí, pražská kavárna, subaru, nápadníci Marie), ale je tam :) - český venkov, křivdy děděné generacemi.. Za mě pěkné

16.12.2020 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Tahle knížka se mi líbila opravdu hodně. Dospívání chlapce Štěpána na pozadí rodinných tragédiích, čistý text bez rádoby okrasných vět navíc, upřímný až surový (v postavě dědy Danyho) příběh, který si na nic nehraje. (Ubrala bych snad jen v jedné části zážitky z Billy..) Jsem ráda, že po Hodinkách od Ašera, které mě úplně nenadchly, jsem se k autorce vrátila a budu se těšit na její další knížku!

29.07.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Další perfektně napsaná kniha autorky a jako bonus krásná obálka a ilustrace! Výborná gradace a dechberoucí závěr.

22.04.2020 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Tohle mě několikrát rozesmálo, originální a zábavné, kniha, kterou určitě dále doporučím, i když pro každého není..

22.07.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Hodně čtivé, ale obávám se, že stejně rychle, jak jsem knihu přečetla, na ni také zapomenu. (Některé motivy mi přišly povědomé z dřívějších knih autorky..)

13.02.2022 3 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Silný životní příběh, skoro se chce říct na jednu knihu až moc. Přesto jsem až někam do 2/3 uvažovala, že knihu odložím, tak moc mě jeho zpracování nebavilo. S životní tragedií ale konečně přichází i literatura a několik krásných myšlenek a vět, pro které stojí za to knihu přečíst..

“Mě se to zdálo tak samozřejmé, a ono to bylo štěstí.”

17.10.2021 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Dechberoucí. Zřejmě jsem si opět hned v lednu “vyplýtvala” nejlepší knihu roku (loni se mi stalo s Chirurgem).

30.01.2021 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Karolína z prvního příběhu byla tak hloupoučká, že mě málem odradila od čtení, kapitoly psané z pohledu psychologa mě ale dostaly a pak i další dva příběhy, z nich za mě nejlepší druhý - dopisy zoufalé ženy náboženského fanatika psané faráři, originální!! Poslední povídka je takovým předstupněm Chirurga:)

10.08.2020 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Milé překvápko, čtivé a zajímavé…Kolik toho je pravdy pamětníků a kolik autorčina fantazie?

12.06.2022 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

5 hvězdiček za kapitolu “muž hledá ženu” :))) Ano autor, totiž hlavní hrdina je možná sebestředný ješita, ale jeho román je zajímavý už minimálně formou, 6. hvězdička za playlist s hudbou ke knize!

04.06.2020 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Čtivé, forma rozhovorů vůbec neruší příběh, tak akorát informací, za mě super

02.04.2022 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Klobouk dolů! Drsný příběh, syrový popis, břitký styl, vyprávění ve druhé osobě, “tohle tě vezme”.. Kniha tak akorát dlouhá, navzdory mému obdivu by se asi na dalších 100 stranách “očetlo”. Linie s nevlastním bratrem už tam byla jaksi navíc, autorka mohla vynechat, jakkoliv vychází ze skutečného života, život není kniha:)

28.08.2020 5 z 5

Strážci občanského dobra Strážci občanského dobra Petra Hůlová

Za mě zatím asi nejčtivější Hůlová, pro mě zajímavé téma a nevšedně zpracované, dobrá kniha

13.09.2021 4 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Četla jsem tu komentáře ke knize a “poutavé” je to slovo! Místy také napínavé, ač poetické vyprávění, za mě malinko slabší závěr, přesto dávám všechny *. Možná můj nejlepší Hájíček..?

26.08.2020 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Moc pěkná knížka a vystižení charakterů a trápení dětských hrdinů, za mě krásné druhé místo ze tří aktuálně přečtených novinek českých autorek, které si vybraly jako hrdiny děti, tedy až za Vránami, ale velký kus před Zlodějkou mýho táty..

22.04.2020 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Za mě nejlepší kniha autorky, čtivé, napínavé, zajímavá fakta (matky vražedkyně atd.). Nicméně již tradičně mi u knih Hanišové chybí uzavření příběhu - i příběh této knihy zůstane neuzavřený, tentokrát mi to ale tolik nevadí:)

02.01.2020 4 z 5