Heidi, děvčátko z hor

Dojemný příběh s dobrým koncem vypráví o osiřelém děvčátku Heidi, o které se nemá kdo starat, a tak skončí u svého mrzutého dědečka v horách. Oba k sobě ale postupem času najdou cestu a vytvoří se mezi nimi silné pouto. Heidi si hory zamiluje, najde zde svůj domov. Za čas ale musí odjet. Její teta totiž slíbila jedné bohaté rodině, že Heidi bude dělat společnost jejich nemocné dceři Kláře. Heidi se s Klárou okamžitě spřátelí, ale stesk po dědečkovi a po horách je tak velký, že se vrátí zpátky domů. S Klárou se však tak docela loučit nemusí, brzy totiž přijede Heidi do hor navštívit. A kdo ví, třeba se v krásném prostředí hor i uzdraví…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31998/heidi-devcatko-z-hor-Hfb-31998.jpg 4.6510

Heidi (1881)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Šéfová007
08. listopadu

Kniha je krásná, velice odpočinková a skvěle napsaná. Zamilujete se díky ní jak do hlavní hrdinky Heidi, tak do švýcarských Alp, aniž byste je někdy viděli.
Na knize mě potěšila detailnost autorky při popisu okolí. Překvapilo mě, jak si tak malá holčička dokázala poradit bez rodičů, jen s dědečkem.
Doporučuji!

Efča59

Krásná kniha mého dětství, kterou jsem nyní s radostí předčítala i dceři.

Atanone

Díky Heidi jsem se jako dítě zamilovala do Alp,aniž bych je viděla. Měla jsem pocit,že lidé,co tam žijí,jsou jaksi jiní. Čistší. A zároveň tvrdší. Když jsem pak poprvé stála na úpatí Alp s hlavou zakloněnou,vlítly mi slzy do očí. Pochopila jsem,že žít tam znamená padnout na kolena. Nebo stát pevně jako skála. Nebo obojí.
Doma jsem pak vyhrabala tuhle knížku,zastrčenou vzadu v knihovně a dala ji hezky dopředu. Abych na ni nezapomněla.

Nočnípták

Mezi mé oblíbené knížky z dětství patří určitě i Heidi. Ta s ilustracemi od Daniely Hahnové. Vidím totiž velký rozdíl mezi tou mojí a těmi novějšími. Myslela jsem, že je to jakási nostalgie, ale tím to nebude. Moje vnučka totiž má jednu tu novou a také se jí víc líbí ta moje. Ve mně rozhodně rozporuplné pocity nevzbuzovala jako v Květince 008. I v jiných knihách se psalo o dětech s nějakým postižením. Namátkou třeba Kulhavý šermíř od A. Zhoře, nebo v knihách o Kájovi Maříkovi. Ani ve foglarovkách se neobjevují jen aktivní a optimističtí chlapci. Tady je vidět, jak různě prožívají děti stejný příběh. Asi je to opravdu dáno prostředím a výchovou, jak píše Chesterton.
Jako povinná četba asi zařazená není na žádné škole. Naše děti měli četbu doporučenou a tam ji učitelka zařadila, protože většina třídy si to přála. Ta většina totiž byla děvčata. Kluci sice frflali, ale nakonec se to líbilo i jim. Proč si Andi nepřeje Harryho Pottera ? Dnešní děti ho mají rádi. Co děti, vždyť já taky. A to jsem babča. Ovšem nad mojí něžnou Heidi není.

m.valova

Nádherná dětská knížka,možná už dnešní děti její krásu nedokáží náležitě ocenit,ale mě se neomrzí nikdy...

Chesterton

Doposlouchávám audio s Luckou Vondráčkovou, na které je znát, že si knihu fakt užila. Nevstoupila jsem podruhé do stejné řeky a ani jsem to nečekala. Atmosféra načtené knihy trochu víc připomíná třeba Pipi Dlouhou punčochu, (která byla mou jednoznačnou favoritkou:) ale nevadí, alespoň se nevytratil optimismus příběhu! Nepamatuji si, že by ve mně v dětství vzbuzovala rozporuplné pocity. Asi, že jsem sama měla velice realistickou výchovu :) Tahle živá, citlivá, krásně horsky průzračná dívenka, které nechybí téměř nikdy radost ze života je dobrou parťačkou do reality všedních dnů.

reader.007

Přepůvabná knížka. Příběh je známý přímo notoricky, ale kouzlo krásy švýcarských Alp žádná z filmových verzí nedokáže odrazit dost věrně. A tím méně umí (a chce) film zdůraznit i pokrytectví a předpojatost která definuje chování vesničanů k Heidinu dědečkovi. A to je třeba aspekt knížky, kterou já doceňuji až jako dospělá čtenářka.

Andi

Četla jsem úplně poprvé a teprve nedávno. Jedna z nejkrásnějších knih vůbec.
Tohle snad ve školách na seznamu povinné četby děti nemají, že? Měly by.
(Třeba namísto Harryho Pottera)

Ťapulka

Knihu jsem četla až nyní jako dospělá a moc jsem si každou její stránku užila! Rozplývala jsem se nad popisy alpské přírody, kterou tak miluji! Záviděla jsem Heidi dny strávené ve společnosti alpských květin, stromů, hor, koz... A její schovávání housek pro babičku mě tak neskutečně dojalo! Kniha byla pohlazením po mé dušičce a určitě se k ní ještě někdy vrátím a určitě si také přečtu i další příběhy Heidi

PetraaMatouš

Taky jsem z této knihy měla rozporuplnné pocity. Upřímně jsem ji četla pak odložila a znovu a znovu. Poprvé jsem ji dočetla až někdy ve 13 - 14letech. Mýmu malýmu se nelíbí, ale má ještě čas.

Květinka008

Knížka, která ve mně v dětství vzbuzovala rozporuplné pocity a až dnes, po rozmluvě s paní knihovnicí, jsem si uvědomila proč. Není totiž mnoho příběhů pro děti, kde by hrdinové byli ochrnutí a upoutaní na vozík jako Klárka, anebo nevidící (Petrova babička). Mezi všemi aktivními hrdiny Lindgrenové, Petišky, Říhy, Foglara... velká výjimka.

Nyní už jsou děti s různými zdravotními problémy integrované, děti na vozíčku navštěvují běžné MŠ i ZŠ, ale nebylo to v době našeho poznávání světa. Tenkrát jsem se s tím neuměla popasovat a bylo mi líto jak smutné nechodící Klárky, tak ve městě trpící Heidi.

Teď v dospělosti považuji knížku za skvost, s potěšením jsem se nořila do popisů čisté alpské přírody a prožívala s Heidi její objevy, malé radosti i stesky. Navíc mám vydání Albatrosu z roku 1989, na kterém musím velmi vyzdvihnout snové ilustrace Daniely Hahnové.

Patlalca

Právě dočtena, mě i dceři se moc líbila, předpokládám, že až bude umět číst tak se k ní vrátí.

Chesterton
13.12.2017

Tuto jsem dostala v první třídě k Vánocům a na rozdíl od Pollyany, přečetla a strávila s ní čas jako s kamarádkou. Vzpomínám dodnes:))

NikkyGranger
13.11.2017

Úžasně napsaná kniha, která ve vás svoji myšlenku zanechá na celý život. Moje nejmilejší ,,dětská" kniha. Vždycky, když to čtu, tak se tak vžiji do příběhu, že se mi nechce ven.

sanulllka
05.09.2017

Nejkrásnější knížka, co jsem zatím četla :)

book123
23.08.2017

Četla jsem jako malá.

SakuraLuci
18.08.2017

Krásná ...

Jadla
14.07.2017

Jako holčička jsem ji milovala, mám ji připravenou i pro svou dcerku, až povyroste. Svěží vyprávění, zajímavé prostředí, svérázné postavy, opravdový příběh, ne didaktickými poučkami čpící konstrukt.

Šikulka86
08.07.2017

Knížka je určená čtenářům od 6 let, víc se určitě bude líbit holčičkám. Text, který sám o sobě dostatečně popisuje krásu horského prostředí (až máte chuť skočit mezi řádky a být toho všeho součástí), doprovází zdařilé ilustrace Daniely Hahnové (vydání z r. 1989). Krásně je tu ukázán rozdíl mezi dynamickým velkoměstem a "statickým" venkovem. Příběh je opravdu velice pozitivně laděn, což je přesně ten důvod, proč po tomto druhu literatury poslední dobou sahám - člověk potřebuje vypnout, odstřihnout se od všech těch hrůz, co se kolem dějí, jen se ponořit do nepříliš složitého příběhu a užívat si klidnou četbu z tak trošku jiného světa :-)

Místy mi přijde děj trošku osekaný, uvítala bych trošku podrobnější informace o životě dědy Konráda před tím, než se usadil na samotě, stejně tak bych některé pasáže trošku prohloubila a rozšířila (např. pobyt Kláry v horách), ale i přes to knížku vřele doporučuju všem, kteří se chtějí vydat do klidu hor, octnout se aspoň prostřednictvím knížky mimo ruch města, na čerstvém vzduchu, bez shonu, bez stresu...:-)

24.06.2017

Nádherná kniha s dojemným příběhem o malém děvčátku, které si musí každý zamilovat. Poslouchala jsem ji jako audioknihu - načetla ji Lucka Vondráčková. Byla skvělá! Viděla jsem i několik filmových verzí. Nejvíc emocionální a pro mne definitivně nejzdařilejší byla ta z roku 1993. Brečím u ní i po letech dodnes... A naposledy jsem knížku četla i svým dětem. Co tedy dodat? ;-) Heidi je dnes už klasika a určitě jedna z nejlepších knih (nejen) pro děti.

alen.ky
08.05.2017

Kniha mého dětství, krása.

Hanjimka
22.04.2017

jako malá jsem ji milovala.

tomas8334
19.04.2017

Oblíbená knížka mé maminky. Mě zatím míjela. Teď ji čtu holkám před spaním a spokojení jsme všichni :-)

SeverusSnape
30.03.2017

Četla jsem jako malá,překrásné

Eorin
26.03.2017

Opravdu nádherné ilustrace. Knihu mi jako dítěti četla maminka před spaním, ale nehodnotím pouze nostalgii. Mnohokrát jsem si ji přečetla i sama pro sebe, či dětem a je to zkrátka krásný nadčasový příběh.

Chou
20.02.2017

U této knížky záleží zda je autorkou skutečně Johanna Spyri či je převyprávěná Marie-José Maury na motivy Johanny Spyri. Originál je originál! U převyprávěné verze příběh působí vágně, je osekaný na minimum a neponechává příliš prostoru pro fantazii dětí. Jediným plus jsou hezké ilustrace od Maury.
Za mě za převyprávěný příběh od Maury tři hvězdy.

Leňa287
18.02.2017

Opravdu krásný příběh malé Heidi. četla jsem ji jako malá a moc se mi líbila.

Katja72
13.02.2017

Krásná kniha, četla jsem ji s dcerou už asi dvakrát, česky i německy a viděly jsme spolu i film. Četla mi ji kdysi babička, vrátila jsem se s ní do dětských let.

Baiba
12.02.2017

Krásná knížka. Jednoduchý příběh ale zajímavé postavy a úžasná alpská příroda. Jsem ráda, že jsem si ji díky dceři přečetla :) V dětství mě nějak minula.

pipetka5566
07.02.2017

Nádherná knížka.Jako malá jsem jí četla snad milionkrát. Za mě 5 hvězd :-)