Zloději zelených koní

Pavel zběhne ze studií geologie a stěhuje se za svou dívkou Karolínou do Hradce. S partou hledačů vltavínů občas vyráží kopat a bere s sebou i kamaráda Kačmara. Postupem času však zcela propadá sběratelské a zlatokopecké vášni a s Kačmarem se pouští do stále větších dobrodružství. Ta brzy začnou ohrožovat jeho vztah s Karolínou a Pavel nakonec za svou umanutost a touhu žít jinak platí vším, co má, málem i životem…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12935/zlodeji-zelenych-koni-gpz-12935.jpg 4.1473
Novely, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Zloději zelených koní

zdenaR
včera

Knihy pana Hájíčka mě opravdu baví, popisují skutečný život, dobře vykreslené postavy, české reálie.
Kniha nás trošku donutí zamyslet se nad životem i jeho hodnotami.

Hobitek

Za čím vším se člověk vlastně v bytí honí... Odpovědi hledám u Hájíčkových koní...

pjenkys

(+ SPOILER) Celkem přímočaré a odhadnutelné. Žádná velká tajemství, žádné záhady. Prostě jen kopání, prodávání, rozvod a posedlý, naivní a díky své posedlosti hloupý, hlavní hrdina. Nulový vztah k postavám. Kdyby se nejednalo o tenkou knihu z prostředí Česka, tak bych nejspíš nedočítal. Ve srovnání s Piknikem u cesty nelze dát lepší hodnocení než 3 z 5. A i to je možná moc.

gretl74

Zvláštní čtení. Moje první od pana Hájíčka a určitě ne poslední. Nebylo to třeskuté ani ohromující, dech se napětím netajil, ale mělo to prostě něco do sebe. A zatímco spousta jiných celkem dobrých a příjemných knížek končí přečtením poslední strany a zaklapnutím, tahle i po přečtení zanechává pocity a nálady... Jen teď budu muset sáhnout po něčem na odlehčení, nebo si přivodím depku .)

Bublinka78

Tato kniha ve mně zanechala velmi silný dojem a rozhodně se k ní vrátím. Přiznám se, ze jsem na konci brečela. Popis ztráty milované osoby, která už vámi nechce být milována je hodně osobní, interní a pro mne velmi přesný, protože ho sama právě prožívám.Taky se z toho snažím vypsat, ale tak dobře jako tautor, to nedokážu. Ta posedlost hledáním vltavínů, všemu navzdory. V duchu jsem si přála happy end, který ale nepřišel, a to je nakonec dobře, protože by to bylo strašně patetické. Prázdno a smíření se sa sebou samým. To jsem na konci knihy cítila a ten pocit byl velmi intenzivní. Stejně jako kniha. Pavel se stal Simonem.

panjan

Za mne slabší autorův počin. Síla p. Hajíčka je v atmosféře, melancholické lyričnosti popisu jihočeského venkova a rodinných a mezilidských vtahů, slabší dle mého je v příběhu a psychologii postav, na čemž toto dílko staví. To jsou koníci na vratkých nohách.

blackholesun32

Co naplat, když se člověk tak trochu cítí jako hlavní hrdina, tak se mu prostě ta kniha nemůže nelíbit. Je to o vášni a je to taky o vzdání se těchto vášní. Vlastně se celá kniha končí skorem až kynicky. Především však smířlivě. Na to sám stále čekám, ale věřím, že stejně jako Pavel, to jednou přijde. Také mi přišlo sympatické, že Pavel si dost stojí za svým a že si svojí usilovnou prací (na hranici zákona), dokáže vybudovat renomé, o které ve výsledku až zas tolik nestojí. Nu inu Hájíčka mám rád tak, tak.

Sagisia

Na světě je někdy krásně, vltavíny prší z nebe... Viděla jsem nejdřív film a líbil se mi, teď jsem si přečetla knížku a líbila se mi. Mám ráda styl psaní pana Hájíčka, takže jsem při čtení chrochtala blahem, ale při porovnání s jinými jeho knížkami mi tahle přišla malinko slabší. Pořád jsem čekala něco, co nakonec nepřišlo, ale vlastně mi to tak dává smysl.
Při čtení jsem si všechny ty chalkopyrity a fluority samozřejmě musela vygooglit, potom jsem se ponořila i do bádání nad vznikem vltavínů. Zjistila jsem, že na území Bavorska dopadl meteorit, který roztavil na křemen bohatou horninu, po nárazu se žhavé kousky zeminy vymrštily do atmosféry, letěly několik set kilometrů a dopadly na území jižních Čech a Moravy. Proto mají některé vltavíny tvar kapky. Takže už konečně vím, proč v té písničce od Lucie vltavíny prší z nebe...