Jack Bauer Jack Bauer komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kniha se mě líbila víc než Orwellovo 1984 nebo Hana. Hltal jsem od začátku každou větu. Velice čtivě napsáno, různé myšlenkové pochody matky a její dcery. Ono to tak vlastně nějak téměř bylo. V takové době jsem vyrůstal a kdoví jak bych skončil, kdyby nepřišel listopad 89. Na pusu jsem si moc pozor nedával. Vzpomínám někdy kolem 15 let, když jsem šel s kámošem po ulici a říkal jsem mu, proč musíme chodit čumět do Tuzexu, proč nemůžu cestovat apod. jak nějaký týpek na nás vyjel, já jsem všechno slyšel. Šli jsem z kina, hned kontrola op, kde jsme byli, závistivá udavačská sousedka,čekání na byt 25 let, v obchodech vůbec nic, bratr asi ve 12 letech měl na sobě triko ABBA a chlap ho na rušné ulici seřval, ať ho okamžitě sundá. Ještě dnes slýchám od různých trollů „Zlatí komunisti." Přesně to co popisuje autorka v tomto románu jsem zažil na vojně, kde se nám pokoušeli vymýt mozky nejen PŠM. Také nám říkali, že za zastřelení člověka je opušťák (3 dny) Z 90 % by se našlo sposta vojínů. co by si rádi zastřílely do vlastních lidí. Tolik falešných a bezcharakterních lidí, bezmozků, gum, vypatlaných politruků na jednom místě..., pak to tak v té naší vlasti vypadá.

19.06.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Po nejlepší autorčini knize Listopád řadím Hotýlek na druhé místo. Skvělá četba s mnoha pravdivými praktikami z doby před listopadem a opět dobře popsané různé charaktery lidí, kniha která nenudí a zaujme.

06.11.2021 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Šestý díl se od předchozích trochu odlišuje, přesto od samého začátku až do konce je to neskutečná jízda. Autor hned v úvodu uvádí, že tento díl je inspirován skutečnou událostí, takže to není pouhá fikce a o to je to děsivější. Tentokrát se jedná o psychologický rozbor vrahovy neuvěřitelné krutosti, kdy trápí a deptá Huntera, který musí chtě nechtě odkrývat svoji minulost, popis co vše si oběti, ale třeba i rodiče prožili, spermabanka, apod. dělá z této knihy asi nejlepší díl. Takto dobře psychologicky popsanou zrůdnost ve velmi inteligentním člověku jsem dosud nečetl. A nejde jenom o mučení a vraždy, ale o psychické týrání. Knihu jsem prožíval tak, jakobych se díval na film. Chriss Carter umí nádherně psát a popisovat do detailů. O každe jeho knize si říkám, že nasadil hodně vysokou laťku a nic lepšího už nemůže napsat. Opak je pravdou, vždy každé dílo překoná. Těším se nedočkavě na další díly, mám je chuť číst hned po sobě, ale to bych si vyčerpal veškeré natěšení. Takže zas něco z jiného soudku, rád střídám žánry, pokud kniha doslova nenavazuje.

13.12.2019 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Velmi zajímavá inteligentní sci-fi, dosti rozvláčná, plná technických pojmů a neustálého vysvětlování což děsně rozmělńuje jinak skvělý příběh, trochu mě to přípomínalo Dračí vejce, které je ale o dost lepší.
Marťan se mi líbil nejvíc, Artemis nejmíň. U Marťana neustálé nabalování různých problémů a jejich řešení mě nevadilo, zde mě to leckdy ani trochu nezajímalo, bylo to až otravné, jelikož mě zajímal víc příběh a skvělé rozhovory s Rockym. Možná to bylo také tím, že už jsem to samé četl v Marťanovi.Těším se na filmové zpracování, jelikož u sci-fi dávám přednost vizuálu před četbou, i když knihy mám raději než film.

15.02.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Některé praktiky mě dosti připomínají život u nás před revolucí. Dnes bych raději volil kyanidovou pilulku než takto žít. Bohužel, korejci v takovém režimu vyrůstají od dětství a o normálním životě za hranicemi mnozí nemají ani páru. V dnešní době mě tato četba připadá jak nějaké sci-fi. Každou stránku jsem hltal a nevěřícně kroutil hlavou, přitom už mám o KLDR přečteno více knih. Všem remcalům jak se u nás máme špatně a že vláda stojí, Babiš apod. doporučuji přečíst tuhle knihu. Tím nechci tvrdit, že si taky nezanadávám jako už asi každý, ale i přes naši hroznou vládu se pořád máme skvěle v porovnání s KLDR.

26.03.2023 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Stará dobrá sci-fi několikrát lépe či hůře zfilmována, na tehdejší dobu to musela být naprostá pecka. Musím přečíst brzy znovu, snad se mi to bude líbit jako tehdy. Po letech to čtenář vidí vše jinak, ale hodnocení nechávám ze staré doby prvního čtení. Mám tak trochu obavy číst Noc Trifidů od jiného autora. Na téma inteligentích masožravých rostlin mohu doporučit novější skvělou knihu Ruiny.

13.01.2024

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Kniha mého dětství, když jsem se učil číst. Čapek uměl krásně volit slova. Tenkrát se mi tato útlá knížečka hodně líbila, jelikož mám rád zvířátka a zrovna v té době pejska s kočičkou jsem doma měl. Vždy jsem si myslel, že se pes a kočka spolu nesnesou, ale jaké bylo moje překvapení, když po příchodu ze školy jsem po zavření malého koťátka v obyváku před psem, aby ho v mé nepřítomnosti nezakousl, kotě našel ležet fence Bobině u břicha. Pes se na mě provinile podíval , že si skákáním na kliku dovolil otevřít dveře a vzít kotě pod svou ochranu. A dnes vidím, že kočka lovec si nechá od andulky tahat za fousky. JJ, zvířata jsou lepší než lidi a my je zabíjíme.

26.07.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na databázi knih jsem na knihu neustále narážel a i přes velmi vysoká hodnocení četbu neustále odkládal. Nakonec na doporučení jsem se hned do ní pustil a odložil jiné knihy. Hana je velice poutavě napsána, ale to je asi tak vše. Asi jsem měl větší očekávání dle přechválených recenzí, ale na toto téma jsem četl spoustu lepších knih. Tím knihu vůbec nechci zhazovat, je velice dobrá, čtivá, ale připadá mě, že všichni hodnotí plným počtem jak ovce.

01.05.2021 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Cesta odnikud nikam. Výborné děsivé, depresivní post-apo i film o putování bez naděje, strachu z jiných přeživších lidí, tohle nás jednou čeká pokud se nevzpamatujeme.

30.11.2020 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Nevím jak jsem k této knize přišel, asi mě zaujala v DK vysokým hodnocením nebo byla ve čtenářské výzvě, každopádně jsem udělal dobře, že jsem si ji ihned uložil do chci si přečíst. Krásně napsaný příběh z obyčejného života což mám rád, vše pravdivě bez příkras popsáno. Zaujal mě popis práce prodavačky za pokladnou v Bille, nevydržel bych ani den. Po přečtení knihy Hrdinové kapitalistické práce bych rád našel nějaké podobné knihy, jak to u nás v práci chodí, šikana na pracovišti, nemožnost jít na wc, bossing, mobing, práce v montovnách, lemplové apod. Lidi jsou zlí a člověk s tím nic nenadělá. Štěpo, ne vlastně Štěpán jinak by se zlobil, je pubertální kluk s dobrým srdcem, takového syna bych si přál. Ťežký osud, člověk si nevybere, bylo mě ho moc líto. Příběh mě naprosto oslovil, jelikož má ex manželka dělá v Bille za kasou (což jí velice přeji) a k vlastní dceři se chová jak macecha. Snažím se jí pomáhat jak se dá, ale nejde to, je to také na román. Citace uživatelky gladya:... i když se mi zdá, že problémů a témat, kterých se autorka dotýká, je až moc. Jeden člověk či rodina asi jen těžko prožije vše, co hlavní hrdina a jeho rodina. Tak já a má rodina prožila daleko horší věci než se zde popisuje. Někteří tu dávají typy na podobně zaměřené romány ze života na které se velmi těším a velice děkuji. Jsem a musím zůstat být soběstačný.
Plný počet nedávám proto, že na toto téma jsem četl mnohem hrůznější knihy dle skutečné události, které najdete v mých doporučených , jako např. Nikdo tě nemá rád,Nikdy o tom nemluv, Kolotoč strachu, Dítě zvané To, Pod zámkem, Tati, prosím,ne a pod.

06.02.2023 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Nevěrohodný hloupoučký thriller, ale velmi čtivý.Typická literatura pro ženy. Grace měla tolik příležitostí jak ze z dané situace dostat, ale to by pak nebylo o čem psát, konec předvídatelný jak facka, zbytečně natahovaný až klišovitě trapný. Přečteno za jedno odpoledne, aspoň mě to nutilo neustále obracet stránky, příběhy psychoteroru mám rád, ale i přes svou napínavost mě to přišlo děsně hloupé. Já prožil něco podobného s manželkou, z které se po 16 letech taky vyklubal psychopat. Náznaky tam sice nějaké byly, ale já to celou dobu jaksi přehlížel. Budoval jsem skvělou rodinu, ale po druhém dítěti se vše zvrtlo. Snad změna hormonů po porodu či změna chování z braní léků, nevím. Kdybych napsal knihu, také by mě ji nikdo nevěřil. Hodnotil bych pět a víc, ale jednu ubírám za přitaženost za vlasy. Doporučuji přečíst od Chrise Cartera knihu Zloba dle skutečné události, lépe pochopíte charakter a povahu detektiva Huntera, když budete číst od prvního dílu popořádku, pak vás Zloba ještě víc dostane. Těším se na další knihu od této autorky.

11.10.2020 4 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Dnes už verneovky nečtu pro jejich naivitu, ale v dětství dokázaly krásně probouzet moji fantasii a díky nim jsem se naučil číst a stal se vášnivým čtenářem. Ale snad se k nějaké verneovce ještě někdy vrátím zavzpomínat si na krásné zážitky z dětství při čtení těchto nádherných dobrodružných příběhů.

30.08.2020 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Jako vždy čtivé hned od začátku. Zlodějka s morálkou ospravedlňující své chování mě také nějak neoslovilo, jelikož mám díky naším spoluobčanům tmavší pleti na kapsáře velkou alergii, zvlášť když okradou nějakého invalidu nebo stařenku. Angela měla aspoň tu morálku, budiž. Nejlepší kapsářka na světě, nejlepší voják na světě, nejlepší detektiv na světě...samý superman tak jak to Američani mají rádi. Dost to zavání brakem, přesto je to skvěle napsáno, nutí obracet stránku za stránkou, moralizování jako poselství, má to něco do sebe. Chris Carter píše skvěle, čtivě, i bez té všudypřítomné brutality by to byly pěkné napínavé detektivky či krimi. Huntera s Garciou jsem si velmi oblíbil, asi moji nejoblíbenější románoví kriminalisté.

15.04.2021 5 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Motýlka jsem viděl prvně jako film na který jsem chodil do kina stále dokola, pak jsem se dostal ke knize Banco, což je volné pokračování a ta se mě kupodivu velmi líbili pro spoustu skvělých myšlenek a pravd ze života a až po letech jsem se dostal teprve ke knize Motýlek, která vyšla v brožovaném vydání rozdělená na dva díly, později jsem si ji koupil znovu v pevné vazbě. Teď mě v knihovně létají samí motýlci. Velmi mě zaujal při čtení Banco autorův styl psaní, kdy jsem hltal každou větu. Klenot v mé knihovničce. Zda se příběh doslova nezakládá na pravdě a hodně přikrásnělý mě je úplně jedno, důležitá pro mě je dobrá četba.

29.08.2020 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Poslední věta v každé kapitole vás nutí hned pokračovat ve čtení, od knihy se nedá odtrhnout, jen mě ta přehnaná brutalita a různí psychouši připadájí leckdy nevěrohodní, prostě oddechová brutální četba při sklence single malt. Slovo anžto mě lezlo hrozně na nervy, špatný překlad.

27.08.2019 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Další skvěle napsaný román kdy po celou dobu netušíte kdo má pravdu, ale ten zvrat, který přišel v závěru knihy jsem tušil po celou dobu, že přijde a že to tak nakonec bude, jelikož podobné zvraty u těchto románů jsou vždy na jedno brdo. Přesto mě kniha po celou dobu nesmírně bavila až na ten přítomný čas. Proč mám pocit, že všechny postavy ve všech autorčiných knihách jednají děsně hloupě?

25.08.2022 4 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Hotel jsem četl hodně dávno , když vycházely všechny knihy od Hailyho a nečekal jsem, že se mi bude román z prostředí hotelu tak líbit. Arthur Hailey vždy dokázal podrobně popsat jakékoliv prostředí ať už to bylo z letiště nebo z elektrárny. Líbily se mě všechny jeho knihy.

04.09.2023 5 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Hyenismus nejvyššího kalibru.Velmi depresivní smutná kniha z domu hrůzy. Ze stáří mám strach i tak, ale v pečovatelském domě bych skončit nechtěl. Dělal jsem tam nějakou dobu řidiče, tak vím, jak to tam chodí. Kdybych uměl tak krásně psát jako Dominik Dán, sám bych napsal autentickou knihu.Od knihy dle názvu jsem očekával nějaký detektivní horor, ale název vystihuje něco jiného leč také hrůzného.Vadila mě dvojí linka , příběh se měl věnovat více Irbisu a jeho praktikám.

29.08.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Peter May je výborný vypravěč, jelikož mě kniha chytla hned od záčátku a nepustila, bez jedinného hluchého místa, Je to moje první kniha totohoto autora a rozhodně se vrhnu na další.
Detektivní příběh ( nebo také průvodce po Londýně) v době pandemie, velmi čtivý a barvitě vylíčený, hltal jsem každou stránku, jen ten konec s Pinkiem byl hodně přitažený za vlasy za který bych nejraději ubral pět hvězdiček, ale poslední věta vše zas uvedla do normálu.

09.12.2022 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Další z mých nejoblíbenějších verneovek hned ze začátku vtáhne do děje a nepustí až do úplného konce. V dětství se mě líbil i film s Omarem Sharifem jako kapitánem Nemo a tv seriál, na jehož každý díl jsem v té době netrpělivě čekal.

30.08.2020