Tajuplný ostrov

Za americké občanské války „severu proti jihu“ uprchne balónem z jižanského zajetí skupina pěti seveřanů vedená Cyrusem Smithem. Jejich balón je větrnou smrští zahnán nad moře, kde je zničen, a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově v jižním Tichém oceánu, 2000 km od nejbližšího obydleného místa, ostrovů Polynésie. Na počest amerického prezidenta a bojovníka proti otrokářství Abrahama Lincolna jej nazvou Lincolnův ostrov. Po zajištění holého života využijí trosečníci všech svých vědeckých a technických znalostí a přírodních podmínek ostrova k vybudování pohodlného sídla. Ve skupině trosečníků jsou zastoupena různá povolání (inženýr, lodní tesař, novinář, přírodopisec), je tu vedle nedospělého chlapce také černoch a později dokonce i bývalý trestanec Ayrton (postava z Vernova románu Děti kapitána Granta), kterého trosečnící našli na blízkém ostrově Tabor. Ti všichni spojí síly, aby přemohli svízele svého postavení a ovládli přírodu ve svůj prospěch. Edice Podivuhodné cesty, svazek 1....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53199/tajuplny-ostrov-53199.jpg 4.61230
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

L'ile mystérieuse, 1874

Kniha Tajuplný ostrov

former3980
02. listopadu

OSTROV V TICHOM OCEÁNE. Tak hoci obálka je iná (ja som čítal z tej klasickej edície), snáď sa bavíme o identickom diele. Veľmi som sa na to tešil, ale niektoré veci ma prekvapili. Hlavne - kapitán Nemo sa v klasickej filmovej šesťdielnej adaptácii ukázal už v prvom dieli, aj so všetkými zo zeme vyliezajúcimi družicami. V knihe, ktorá má 440 strán, sa s ním zoznámime až niekde po 400tej strane... A to hneď aj umiera. Hoci jeho (utajené) zásahy do života osadníkov sú zrejmé od začiatku. Inak kniha je mimoriadne rozvláčna. Opisy každodenného života, výroby jednotlivých potrebných komponentov opísané do najmenších detailov - výroba pušného prachu, lodí, látok na šaty, chleba. Inžinier Cyrus Smith je taký predchodca McGuyvera. Mám pocit, že keby som niekde stroskotal a mal tento manuál so sebou, tak by som sa tiež dokázal adaptovať na pustom strove. Menej niekedy býva viac. Občas tomu chýba dynamika. V porovnaní s Dvadsaťtisíc miľ pod morom môžem dať max 80 percent.

jarin58

Z nostalgie dávám plné hodnocení,ale z dnešního pohledu se zde odehrává plno nesmyslů.Co ti chlapíci dokázali,s němi by se mohl směle měřit i McGyver.Nějak mi uniklo co stalo s věrným psem Topem a nebo na něho autor zapomněl?

boxas

Někdy jsem měla problém udržet pozornost. Všechny ty technické popisy mě nudily. Ale je to klasika a to se počítá... V nějakých čtrnácti patnácti jsem tuhle knížku milovala, teď jsem ale mnohem starší a v tom je ta potíž.

Jellus

Mozna nejoblibenejsi kniha meho detstvi a tusimi druha-treti prectena od tohoto autora... Hodnoceno tehdejsima ocima je plny pocet. S odstupem let a hlubsim seznamenim dila JV bych musel hodnoceni snizit kvuli sebekopirovani ruznych del - dva roky prazdnin, pet nedel v balone atd...

Zojka

úplně geniální knížka moc se mi to líbilo jenom bych tam asi nepotřebovala tolik postupů a vysvětlivek ohledně nitroglicerinu, střelné bavlny atd. já jsem totiž v 5.tř a moc tomu nerozumím (myslím že tomu nerozumí ani většina dospělích).

Saj Mon

Verneovka jak má být nic jiného bych neočekával. Krásný dobrodružný příběh. Ale zde nejvíc ze všech Verneovek co jsem zatím četl mě vadila absence nějakého psychologického vývoje postav. Přece jen parta chlapů tři roky na ostrově a ani to s nimi nehne. Nemluvě o tom, že vše co chtějí tak toho dosáhnou bez zádrhelu. Chtějí mlýn, bum ho, a o tři věty dál už stojí a mele. Trochu mě tam zaráželo i bezúčelné zabíjení zvířat (ale chápu, je to jiná doba).

bigal

Jules je Jules. Pracovitý génius, který nás romantiky navždy poznamenal svou fantazií. Po letech jsem se podíval na televizní verzi s Omarem Sharifem. Zatímco tento seriál beznadějně zastaral (tedy až na geniální hudbu), texty páně Verneovi jsou stále úžasné. A vypadá to tak, že se to nikdy nezmění. Za mne plný počet hvězdiček.

Mája777

Tak jsem se po dlouhých letech vrátila k této klasice. A opět jsem byla tou malou holkou, která hltá toto dobrodružství. Poslouchala jsem jako audioknihu s krásnou hudbou z legendárního seriálu. To nemělo chybu.
(29. 3. 21 - 9 433 - 25)