Tajuplný ostrov

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Za americké občanské války „severu proti jihu“ uprchne balónem z jižanského zajetí skupina pěti seveřanů vedená Cyrusem Smithem. Jejich balón je větrnou smrští zahnán nad moře, kde je zničen, a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově v jižním Tichém oceánu, 2000 km od nejbližšího obydleného místa, ostrovů Polynésie. Na počest amerického prezidenta a bojovníka proti otrokářství Abrahama Lincolna jej nazvou Lincolnův ostrov. Po zajištění holého života využijí trosečníci všech svých vědeckých a technických znalostí a přírodních podmínek ostrova k vybudování pohodlného sídla. Ve skupině trosečníků jsou zastoupena různá povolání (inženýr, lodní tesař, novinář, přírodopisec), je tu vedle nedospělého chlapce také černoch a později dokonce i bývalý trestanec Ayrton (postava z Vernova románu Děti kapitána Granta), kterého trosečnící našli na blízkém ostrově Tabor. Ti všichni spojí síly, aby přemohli svízele svého postavení a ovládli přírodu ve svůj prospěch. Edice Podivuhodné cesty, svazek 1....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53199/tajuplny-ostrov-53199.jpg 4.61368
Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

L'ile mystérieuse, 1874


více info...
Nahrávám...

Komentáře (182)

Kniha Tajuplný ostrov

eliska4802
29. dubna

Můj nejoblíběnější Vernův román, který ukazuje, že mozek a vědění mohou zvítězit nad drsností přírody a krutostí osudu.

LukasB.453
13. dubna

vlastně nejlepší ze všech verneovek. na gymnáziu jsme měli v prvním ročníku (88/89) podivuhodný předmět zvaný "základy odborné přípravy", primárně to bylo určeno pro holky, co se na střední škole nechají zbouchnout a ve studiu nepokračují, aby uměly aspoň něco použitelného pro praktický život pomocné síly v kanceláři nebo za šaltrem na poště. měli jsme na to paní učitelku Böhmovou, a ta na první hodině prohlásila, že vůbec nechápe, proč má učit takový předmět, když je chemikářka a neumí podvojné účetnictví, psát na stroji ani vařit kafe, a zadala nám tajuplný ostrov jako povinnou četbu a pak jsme probírali jednotlivé tradiční "kýblchemie", od koksování uhlí přes vysoké pece a vápenky a výrobu skla a výbušnin po vaření mýdla (vše tak, jak je v knize popsané technologiemi z hloubi 19. století). zpětně to bylo to nejužitečnější a nejhutnější co mi gymnázium dalo (následně jsem studoval technický a nikoli humanitní obor).


Len2očka
12. března

Moje kdysi první přečtená autorova kniha,je to poklad,který si musím určitě znovu přečíst,ano,koukám na tebe,máš svoje místo v mé knihovně a lákáš mě.Vlastnim výtisk z roku 1969 za 49,-.

Scarefish
05. března

Jedna z nejlepších knih mého dětství. Četla jsem ji několikrát a třeba se k ní ještě někdy vrátím. Jsem ráda, že jsem zažila ještě dětství, kdy byly verneovky populární, četly se, vydávaly i filmovaly.

AnnaDol
27. února

V dětství jsem viděla seriál a později četla knihu - celkem pětkrát, což je můj zdaleka největší rekord. Fascinovalo mě, jak pětice různorodých lidí na základě vědeckých znalostí, manuální zručnosti a znalosti přírody dokázala z ničeho vybudovat na ostrově v podstatě takovou malou civilizaci, která dokázala odolat nejhorším rozmarům počasí nebo i nájezdům pirátů.

nai.ivka
25. února

Škoda, že jsem tuto knihu nečetla jako dítě nebo dospívající, byla bych jí úplně unešená. Ale ačkoli mám ráda popisy, tak tady už toho na mě bylo moc, přeskakovala jsem. Myslím, že moje děti už by to nebyly ochotné číst. Dávám tři hvězdičky, i když si to kniha asi nezaslouží.

Nedflanders165
26. ledna

Moje absolutně nejoblíbenější verneovka. Toto vydání dodnes mám. Ta kombinace dobrodružství, přátelství, statečnosti, vynalézavosti, ale i záhad a tajemství - to snad nikdy nikdo nepřekoná.

Mirek240
11.11.2022

Uzasne! Cetl jsem tuto skvelou knihu v jejim vydani z roku 1957 od nakladetlstvi SNDK a ja se od ni nemohl ani v mych 42 letech odtrhnout. Tak uzasny pribeh, pravda, nerealny, ale o to vic jsem zatouzil byt prave tam, na Lincolnove ostrove, abych podal pomocnou ruku k dilu pri objevovani vseho noveho. Jules Verne me doslova nutil cist dal a dal, abych zjistil kdo je ten tajemny pomocnik, abych se dovedel, jestli se trosecnici dostanou domu a jak to cele dopadne. No jiz jsem s panem Vernem stravil 80 dnu na ceste kolem sveta, urazil 20 000 mil pod morem a prozil 4 roky kdesi na tajuplnem ostrove, je cas podivat se do vysek a stravit 5 nedel v balonu :)

1 ...