Isew Isew komentáře u knih

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Na třetí díl jsem se vrhla hned po přečtení druhého. Lukášova dobrodružství mě pohltila. Hlavní hrdina se vrací zpátky do Prahy. Potkává staré známé a už to není vystrašený malý kluk, ale sebevědomý mladý muž, který toho hodně umí a má toho hodně za sebou. Kniha ani ve třetím díle neztratila napínavost, vtip a poutavost. Velmi povedená série a znovu musím ocenit Čtenářskou výzvu, protože bych se k ní nebýt tématu "Kniha, jejíž první věta začíná zájmenem" asi nedostala. Teď už vím, co je to platnéřství a mnoho dalších řemesel, která jsem znala jen podle názvu, ale obsah mi zůstával skrytý. Musím také ocenit, že oproti předchozím dílům, předčtenářka z knihovny - učitelka češtiny, našla pouze jedinou chybičku. A Lukášova dobrodružství mi budou trochu chybět ...

20.07.2020 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Trochu jsem měla obavy, že když se děj přenese z Prahy do Milána, tak ztratí tajemnost a poutavost. Ale nestalo se. Velmi se mi líbilo propojení dvou autorových sérií. Marně přemýšlím, jestli tohle v české literatuře už někdo předtím takhle nenásilně dokázal. Za sebe musím říct, že si nikoho nevybavuji. Sérii o Hynku Tasovi z Boru jsem četla jako první, takže setkání s ním na Castello Nuovo bylo velmi příjemné. Krásně to doplnilo bílá místa a otázky, na které neodpověděla předchozí série. Lukášovi nebyl dán oddech ani v Miláně. Stává se z něj nejen mistr platnéřský. Velmi čtivé a zajímavé. Knihu jsem měla půjčenou z knihovny. Pravděpodobně ji předtím měla půjčenou nějaká učitelka češtiny, neboť tužkou opravovala pravopisné a stylistické chyby. Sice by se do knih psát nemělo, ale tohle byl takový příjemný bonus.

20.07.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Před mnoha lety jsem se ke knize dostala poprvé. Byla jsem nadšená. Chtěla jsem si ji připomenout a nadšená jsem stále. Je vidět, že pořádná knihovna s odbornou literaturou všeho druhu, je prostě základ. Vlastně teď jsem si uvědomila, že jsem právě takovou knihovnu začala budovat po prvním setkání s Malevilem. Samozřejmě vím, že takové společenství jaké fungovalo na Malevilu, by bylo v postapokaliptické době výjimečné, spíš nereálné. Ale jak bylo i zde ukázáno, vše je o lidech. Tak proč ne. Jedna z mála knih, ke kterým se v budoucnu možná ještě vrátím.

17.07.2020 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Snad ještě nikdy jsem nečetla knihu, která by mě hned na první stránce rozesmála.
"Ne, že by byla zjevu odpudivého, avšak budila dojem, že by se dala použít jako beranidlo při člením útoku proti hradní bráně."
Kniha je zajímavá, velmi dobře se čte, nikde nedrhne. A má skryté tajemství ... z pomocníka Šimona se mnohokrát stane Štěpán. Dokonce se tato transformace podaří i v jedné, ne poměrně dlouhé větě. Na začátku věty je to Šimon a na konci Štěpán. Ale dobře, člověk si řekne, je to jen pomocník, pravděpodobně nevzdělaný a asi si sám není jistý jestli je Šimon nebo Štěpán. Ale co si myslet o hlavní postavě, vzdělané, sečtělé, chytré ... Nejprve na půdě sleduje lapky Lukáš, ale když to vypadá, že půda bude mít nečekanou návštěvu, bojí se Tomáš. A z půdy utíká zase Lukáš. V tu chvíli jsme se začala bát já. Tajemné síly obstoupily tuto knihu. Hlavou mi vířily myšlenky, kdo z knihy projde transmutací ? Kdyby se to odehrávalo v době Rudolfa II. a ne Václava IV., tak by se to dalo svést na tajemné alchymisty, ale takhle. No záhada nad záhady.
Nejenom, že kniha je to opravdu zajímavá, ale získává i další rozměr a na napínavosti ji přidává i tajemná hra se jmény. Dojde i na Angelu? Uf, napětí by se dalo krájet. Jsem zvědavá, co nečekaného si autor přichystá v druhém díle nazvaném Pavoučí síť. Jdu do toho...

11.07.2020 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Někdy to bylo velmi zajímavé, někdy velmi nudné. Začátek mě bavil, prostředek taky, ale ke konci to ztrácelo dech. Po více než 2/3 končím. Do dalších dílů se určitě nepustím, protože další vývoj Vélina Al Sorny je mi úplně jedno. Ale musím ocenit přezdívky Pán bitev, Pán věží, Vrah Nadějného... jak jiné od našich skautských přezdívek - Vrána, Woody, Gazík, Vlaštovka... Jen mi pořád nedochází, proč je tato kniha zařazena jako Fantasy. Kromě fiktivních sedmi řádů (což klidně mohlo být), je to středověk jako vyšitý.

09.07.2020 2 z 5

Rudolf II. - Spiknutí na císařském dvoře Rudolf II. - Spiknutí na císařském dvoře Veronika Válková

Na pozadí kratičké (třídenní) epizodky s nebezpečným flakónkem, jsme byli svědky mnohých zákulisních intrik. Seznámili jsme s běžnou krmí, zvyky a osobnostmi té doby. Krátce se v příběhu mihl i sám Rudolf II. Za mě spokojenost. Já bych taky, stejně jako Bára, chtěla za dědečka Jehudu Arje ben Becalel (rabi Löwa). Jen mi tam chyběl Mordechaj Meisel, ale to je jen můj soukromý povzdech nad mou oblíbenou a velmi zajímavou osobností té doby.

27.06.2020 4 z 5

Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Ivo Hudeček

Ani se moc nedivím, že inspektor Hasengap tak bryskně vyřešil své případy. Ono úplně stačí číst detektivky slavných autorů - Doyle, Christie ... a podívat se, jak případ řešili oni. A kdyby četl zmíněné detektivky i pan Dolnopolský, tak by se všemu nemusel tolik divit. Ano, je to jak přes kopírák. Žádná objevná myšlenka. Raději si přečtu originál.

23.05.2020 3 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Roman Bureš má obrovský dar psát tak, že vás to chytne a nepustí. Má také neotřelé a skvělé náměty. Líbí se mi, že si dává obrovskou práci v dohledávání zdrojů. Plány, které nacisté měli s Protektorátem přesně odpovídají tomu, co je v knize (např. lidé rozdělení na kategorie A, B, C, D, přesídlení a sterilizace...) Rozhodně doporučuji k přečtení. Stojí to za to. Už jen proto, aby si člověk uvědomil, jaké jsme měli štěstí, že Německo válku nevyhrálo a nemohlo tudíž realizovat všechny své šílené plány.

11.05.2020 5 z 5

Honba za pokladem Nilu Honba za pokladem Nilu María Mañeru

Další díl ze série Klubu stopařů. Díly jsou schématické a předvídatelné, ale to nevadí. Dobrodružství, které vzdělává, vždy budu oceňovat.

10.05.2020 3 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Oliver Twist je klasika, ale nikdy nepatřil mezi mé oblíbené knihy od Dickense. Popisoval dobu a situace které znal a není to hezké čtení. Nemám ráda, když jsou ohroženy děti, když vítězí zlo i jen na chvíli a situace se zdá bezvýchodnou. V této knize je zoufalství a bezvýchodnosti opravdu nadbytek. A možná právě proto, že se tohle opravdu dělo a možná ještě někde děje, se mi při čtení nedělalo zrovna dobře. A konec? Pro většinu dětí z té doby, byl takový konec nereálný.

10.05.2020 3 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Pročetla jsem si nadšené komentáře. Kdysi mi tuto knihu vychválila známá, hodila se mi do čtenářské výzvy, tak jsem si říkala, že je čas se do ní pustit. Včera jsem jí věnovala několik hodin. Dnes celý den přemýšlím, jestli vůbec chci vědět, jak to bylo dál s klukem, který záměrně a s nadšením mučí a týrá hmyz a zvířata. A rozhodla jsem se, že dál pokračovat nebudu. Stejně tak, jako se nedokáži smát tomu, když někdo spadne, tak nedokáži tolerovat svévolné ubližování jiným živým tvorům. Další pokračování už se nedozvím a vlastně mě to ani nezajímá.

18.04.2020 2 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Přednacistické Německo. SA, policie, Rusové, organizovaný zločin, vraždy a lidé .... Lidí tam bylo tolik, že jsem se v nich opravdu ztrácela. Možná, že jsem to poslouchala jako audioknihu, ale to obvykle problém nebývá. Možná to bylo i tím, že mě to moc nebavilo. Zajímalo mě to vše okolo, ale samotné zločiny a jejich motivy mi byly dost jedno. Za nějakou dobu dám šanci druhému dílu, ale znovu jen proto, že mě zajímá období, ve kterém se kniha odehrává.

16.04.2020 3 z 5

Husité - Ve znamení kalicha Husité - Ve znamení kalicha Veronika Válková

Další ze série velmi čtivých a zajímavých knížek o minulosti. Bavilo to i dceru a sama si žádala pokračování. Na její popud jsme začaly číst další knihu o husitství - Sehni se pro kámen. Mám ráda takto pojaté knihy, protože se děti nenásilně dozví mnoho z období, o kterém by se dověděly něco málo z učebnice či z výkladu učitele. A za to velký dík.

15.04.2020 5 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Knihy o Oldřichovi z Chlumu jsou pro mě výplní, mezi jinými knihami. Vždy, když si chci odpočinout. A proto ani nesrovnalosti v ději mi nervy nedrásají. Chápu, že při množství knih, které autor chrlí s kadencí samopalu vzor 24, se sem tam (někdy dost často) objeví minela. Jako u ostatních Vondruškových knih, brzy obsah knihy zapomenu, takže jsou mi tyto minely dost jedno. Tato kniha špatná nebyla. Ani překombinovaná mi nepřišla a svůj účel splnila.

06.04.2020 4 z 5

Zmizení papyru turínského Zmizení papyru turínského María Mañeru

Velká písmena, krátké kapitoly a dobrodružný příběh. Ideální kombinace pro začínající čtenáře. Není to sice žádná literatura, kterou by si asi děti v dospělosti pamatovali (jako já Setona, Foglara, Verna ...), ale pro pobavení a poučení je to dostačující.

01.04.2020 3 z 5

Tutanchamonova kletba Tutanchamonova kletba María Mañeru

Docela hezký příběh pro menší děti. Oceňuji, že se nenásilnou a zajímavou formou dozví o tom, co jsou to hieroglyfy, balzamování, mumie, pyramidy, scarabeus... Propojení zábavy a vzdělávání je přesně podle mého gusta.

23.03.2020 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Kdyby nebylo čtenářské výzvy, tak bych tuto knihu nedočetla. Od první chvíle bylo zřejmé, že hlavní hrdina má bipolární poruchu. Nikdo z rodiny to neřešil. Nikde se neléčil. Úplně se mi zvedl žaludek z vět: Finch: Proč mě pořád bolí hlava? Matka: Protože si otec z tvé hlavy od dětství dělal boxovací pytel. Tohle vážně není snadné dočíst. Je to rozvláčné a depresivní. Trvalo mi skoro měsíc se tou knihou prokousat. Většinou se těším, až se vrátím k rozečtené knize. Tady jsem se toho spíš děsila.

14.03.2020 3 z 5

Kejklíř Pantalon Kejklíř Pantalon Nikolaj Semjonovič Leskov

Bohatý muž Jeremij, v touze dostat se více k Bohu, se zbaví veškerých svých pozemských statků, volí asketický život a na roky se uchýlí na kůl. Modlí se a oslavuje Boha. Přežívá jen dobrodiním jiných lidí, kteří mu, jakožto světci, přináší každodenní obživu. Na druhé straně kejklíř Pantalon, který se trápí svým zavrženíhodným povoláním a zejména tím, že nesplnil svůj slib Bohu, že kejklířství zanechá, jen jak získá víc peněz, aby si mohl koupit malý dům a malé políčko. Problém je, že vždy se Pantalonovi do cesty postaví někdo, kdo nutně potřebuje jeho pomoc. A on pomáhá - válečnému veteránovi; ženě, jejíž rodina byla prodána do otroctví, vždy se najde někdo potřebný a on svůj slib Bohu nedokáže splnit ....
Jednoho dne promluví Bůh k jednomu z nich, aby navštívil toho druhého a učil se od něj. Ke komu z těch dvou promluvil Bůh?

26.02.2020 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Velmi silná kniha. Téma není vůbec snadné. Navenek spořádaná rodina a pod povrchem naprosto nefunkční a podivné vztahy. Mužské postavy, až na jednu výjimku, naprosto na ránu. Neuvěřitelná sobeckost a sebestřednost nejen téměř všech mužů, ale i matky. Z literárního hlediska jsem ale nadšená. Měla jsem pocit, že tam nebylo snad ani jedno slovo navíc. Vše mělo svůj význam. A i když ne všechno bylo explicitně vysvětleno, dalo se to odvodit. Třeba motivace k nepochopitelnému chování matky. A konec? Otevřený mi rozhodně nepřišel. Naopak. Myslím, že se k této knize budu v myšlenkách ještě dlouho vracet.

17.02.2020 5 z 5

Rabín v pátek zaspal Rabín v pátek zaspal Harry Kemelman

Velmi zajímavá sonda do života židovské komunity. Musím přiznat, že mě její fungování, principy a výklady bavily mnohem více než pátrání po vrahovi. Pravděpodobně to byl autorův záměr a u mě vyšel dokonale. U nás židovská komunita není a pokud by byla, pravděpodobně by se mi jako nečlenovi asi těžko podařilo sledovat ji takto zevnitř. Za mě velké plus.

16.02.2020 4 z 5