Isew

Přečtené 814Zánik pražského ghetta
leden 2021 (01.-02.)
Zánik pražského ghetta 2019, Dan Hrubý

Židovské město má pro mě neuvěřitelnou atmosféru a genia loci. Maislova ulice, Staronová synagoga, Pinkasova synagoga, Španělská synagoga, starý židovský hřbitov, uličky bývalého židovského ghetta. Hrozně ráda tam bloudím. Asanace, už to slovo, mělo vždy nádech tajemna. Ježíšek mi přinesl tuto knížku a trefil se. V knize jsou dvě části. Příběh o krejčím a vdovci Kiliánovi a ostatních obyvatelích ghetta a faktografická část, orámovaná mordy, které se staly na územích ghetta. V odborné literatuře se lze dočíst, proč byla nutná asnanace. Lze na ní nahlížet z urbanistického i zdravotního hlediska. Sociologické hledisko je většinou opomíjeno. O něm je první příběh. O obyčejných obyvatelích židovského ghetta, kteří neví, co si po jeho zbourání počnou. K této části mám jen jedinou výtku a to jsou "ilustrace". Do starých fotografií byly dokresleny podivné obrázky, které měly orámovat děj. Musím říct, že za mě by bylo mnohem přínosnější tam nechat jen ty fotografie, aby měl čtenář představu, kde se asi děj odehrává. Za mě šlápnutí vedle. Druhá část je orámována mordy, ale zejména je plná zajímavých informací. Např. v době, když se rozhodovalo o asanaci ghetta, žilo v této městské části pouze 10 % židovského obyvatelstva. Zbytek byly chudí dělníci, kteří přicházeli do Prahy za vidinou lepších časů. Většinou skončili v ghettu a z toho plynula deziluze a mordy, o kterých se v knize píše, byly toho důsledkem. Ghetto bylo přelidněné, v domech žilo mnoho lidí, př. V Kaprově ulici č. p. 37 se zdržovalo každou noc až 244 lidí, z toho 77 dětí. Byly tam přitom jen čtyři toalety. Jedna připadala na 61 lidí. Židovské ghetto nebyly jen domy, ale hlavně lidé a jejich osudy. V této části musím chválit dobové fotografie, tentokrát nezničené ilustracemi. Asanace nebyla asi podle představ mnoha obyvatel ghetta, ale pokud bychom to porovnali s likvidací židovského ghetta v Norimberku za vlády Karla IV., které bylo vypáleno a polovina židovských obyvatel byla pobita, jen aby došlo k uvolnění lukrativních pozemků v centru města, tak pražská asanace byla provedena nepoměrně humánněji. Samozřejmě měla obrovský vliv na život obyvatel ghetta. Zvlášť na starší obyvatelstvo, které tam žilo celý svůj život. Koho tato problematika zajímá, určitě po této knize sáhněte.


Strašidla
prosinec 2020 (28.-29.)
Strašidla 1909, Henrik Ibsen

Jestli se někdo někdy přiblížil na dosah Shakespeara, byl to Ibsen. Na malém prostoru, ve všech svých hrách, rozehrává neskutečná dramata a já se pokaždé nechávám pohltit tou dokonalostí. A Strašidla nebo v jiném překladu Přízraky (což mi přijde mnohem příhodnější), toho jsou dokladem. Není to má Ibsenova nejoblíbenější hra, tou navždycky zůstává Paní z moře, ale přesto je tak skvělá, že si zaslouží plné hodnocení.


Poslední láska císaře Karla
prosinec 2020 (19.-24.)
Poslední láska císaře Karla 2019, Hana Parkánová-Whitton

Poslední láska císaře Karla aneb co všechno se dá vyfabulovat z jediného dopisu, kterým císař Karel IV. uznává svého levobočka Guillauma za svého syna. Román, který ač se historicky nemá (kromě zmíněného dopisu) o co opřít, je velmi čtivý a zajímavý. Přestože je celý vyfabulovaný, je možné, že část příběhu se tak opravdu stala. Ráda jsem se znovu podívala do doby Karla IV., do Avignonu, na dvůr Karlova nevlastního bratra Václava a vůbec do 15 století - do doby Avignonského zajetí a začátku papežského schizmatu.


Bílá laň
prosinec 2020 (11.-24.)
Bílá laň 2001, Vlasta Javořická

Pokud byste někdy chtěli někomu vysvětlit pojem altruista a nesobeckost, vezměte si za příklad pana generála, manžela paní Marlen. Román o tom, jak sirotek soužený svou babičkou ke štěstí i neštěstí přišel. Klasický román pro ženy, které jsou romantické duše.


Manuál zralé ženy
? - prosinec 2020
Manuál zralé ženy 2015, Halina Pawlowská

Manuál zralé ženy mi přišel vhod po náročnější četbě. Chtěla jsem to vyvážit a dokonale se to povedlo. Halina píše pořád stejně, což není výtka. Chci tím říct, že pokud po ní sáhnu vím, že se zasměji či minimálně pousměji. Kniha dokonale splnila, co jsem od ní očekávala.


Sedmilhářky
? - prosinec 2020
Sedmilhářky 2017, Liane Moriarty

Posloucháno na doporučení sestry, která byla nadšená. Načtené to bylo velmi dobře, snad jen Tomáš Pavelka zbytečně přehrával. Do příběhu to často nesedělo a mělo to rušivý efekt. Naštěstí tam nebyl příliš často. Ale zpátky k příběhu. Malé město, uzavřená komunita a malá tajemství, která vyústí v tragédii a připomenutí, že děti jsou odrazem dospělých. Autorce se podařilo vykreslit jednotlivé postavy tak, že jste dokonale znali jejich motivaci a vlastně nic nebylo překvapivé. Příběh zajímavý. Zkrátka dobrá kniha.


Makléř
11. prosinec 2020
Makléř 2018, Martin Kodýdek

Velmi zajímavě napsaná kniha. Hlavní hrdina se po VŠ dostane do nejprestižnější makléřské společnosti. Čichne k moci, penězům a jinému světu. Nereálné je, že se vůbec nezmění. Po pěti letech by byl prostředím pravděpodobně semletý. On ale zůstává Mirkem Dušínem s čistou a nezkaženou duší. Tomu se prostě věřit nedá. Ale je to snad jediná výtka, kterou ke knize mám. Zajímavé nahlédnutí do světa, které je mi vzdálené.


Eleanor se má vážně skvěle
prosinec 2020 (05.-11.)
Eleanor se má vážně skvěle 2017, Gail Honeyman

Po dlouhé době kniha, která mě opravdu zaujala. Hlavní hrdinka je zvláštní a někdy opravdu nesnesitelná. Postupně, když se začínají odhalovat střípky z její minulosti, začínáte chápat, že vše má svůj důvod. Jednu informaci na konci jsem nečekala a bylo to pro mě opravdu překvapivé. Vřele mohu doporučit.


Nikdykde
listopad 2020 (28.-29.)
Nikdykde 2006, Neil Gaiman

Posloucháno na doporučení dcery, která z knihy byla unešená. Není to špatná knížka, to opravdu ne, ale není to kniha, na kterou nezapomenu a budu se k ní vracet. Paralelní svět a podivné postavičky v něm. Zajímaví zabijáci, padlý anděl, dívka, která otevírá dveře a markýz de Carabas a mnoho dalších postaviček více či méně důležitých. Příběh mi nepřišel nijak objevný, ale to neznamená, že byl špatný.


Tajemství královnina zpovědníka
? - listopad 2020
Tajemství královnina zpovědníka 2006, Jan Bauer

Úvod ze současnosti mě navnadil. Do smrti Václava III. to také docela ušlo, ale pak už to mělo velmi sestupnou tendenci. Mnich z rožmberského rodu, pokušení, mučidla, tajemný templář... Zní to zajímavě, ale dohromady to moc nedrží. Ačkoli je Vondruška v mnoha věcech velký fabulátor a píše schématicky, ještě se mi nestalo, že bych nějakou jeho historickou detektivku nedočetla. Tady nedočítám, protože mě to zkrátka nebaví.


Stín
? - listopad 2020
Stín 2018, Jiří Křižan

Posloucháno jako audiokniha s výtečnými Josefem Somrem a Pavlem Baťkem. Film Tichá bolest jsem viděla už dávno, ale mnohé z něho si stále pamatuji. Tenkrát mě zasáhl neskutečně. Málokdy se mi líbí film více než kniha, ale tady musím zkonstatovat, že film byl lepší. Historka o vojínovi, který vždy, když dostal samopal, tak z něj střílel ... sloužil-li Kadavý u PTP, jak je možné, že se dostali k ostrým nábojům? U PTP se jezdilo v tanku? A byl prováděn bojový výcvik? Byly to přece pracovní tábory...


Jackaby
říjen 2020 (27.-30.)
Jackaby 2015, William Ritter

Komu tato knížka vlastně byla určena? Vlkodlaci, nelidské stvůry - asi pro mládež. Příliš mnoho krve - pro dospělé? Tahle neukotvenost přesně vystihuje knihu. Vůbec to spolu nedrží ani neladí. Je to slepenec různě posbíraných motivů, které jsou vetkané do těžkopádného detektivního případu. Pár nápadů dobrých (bánší), ale jako celek nic moc.


Portrét
? - říjen 2020
Portrét 1960, Nikolaj Vasiljevič Gogol

Po téměř třiceti letech jsem se k této novele vrátila. Pamatovala jsem si náladu té povídky a tajemný až hororový nádech. Pár detailů, ale příběh jako takový jsem si s chutí oživila. Stejně tak, jako ve studentských letech, i teď dávám plný počet. Skvělá díla nezestárnou s věkem čtenáře.


Dívka, která upíjela měsíc
? - říjen 2020
Dívka, která upíjela měsíc 2018, Kelly Barnhill

Začátek mě vtáhl. Opravdu mě to moc bavilo. Prostředí, postavy, námět. Když se Xan i Luna vydaly do lesa, tak to najednou bylo tak zdlouhavé, nudné a trvalo mi téměř měsíc, než jsem se dostala přes pár kapitol. Konec to vynahradil. Nakonec jsem ráda, že jsem nakonec knihu neodložila. Konec byl sice předvídatelný, ale stejně byl hezký.


Mrtvá v knihovně
září 2020 (23.-26.)
Mrtvá v knihovně 2009, Agatha Christie

Poslouchala jsem jako audioknihu. A ačkoli kniha je velmi dobrá, inu Agatha Christie zkrátka málokdy zklame, audio provedení nebylo dobré. Růžena Merunková jako slečna Marplová byla úžasná. Velmi mě zklamal Otakar Brousek ml., který se sice snažil hlasově odlišit různé postavy, ale dle mého názoru to bylo velmi ke škodě věci. Z vyšetřovatele svým provedením udělal prvotřídního hlupáka (což neodpovídalo ději), ženské postavy vykreslil jako naivní slepičky (což také neodpovídalo ději). Jako milovník audioknih si dovolím posuzovat kvalitu. Tady se nepovedla a knize od výtečné Agathy Christie hrubě uškodila.


Whisky Jones
20. září 2020
Whisky Jones 2000, Miloš Kosina

Po dlouhé době jsem sáhala po westernu. Jako dítě jsem ležela v Rodokapsech dlouhé hodiny a nesmírně si to užívala. V rámci žánru Whisky Jones nevybočuje. Je to oddychová kniha a tak ji i beru. Asi se nezařadí mezi knihy, na které budu po letech vzpomínat, ale pár hezkých hodin jsem s ní strávila a to mi úplně stačí. Připomenout si drsné, ale spravedlivé hochy divokého západu bylo velmi milé.


Pozdvižení v Pompejích
červenec - září 2020
Pozdvižení v Pompejích 2011, Veronika Válková

Druhý díl dobrodružství Báry. Moc se mi do něj nechtělo a přeskočila jsem ho. Následně mě můj vrozený smysl pro řád donutil si knihu přečíst. A vůbec nelituji. Měla jsem vydání, kde se na obálce skvěl velký nápis Řím. Což je mé oblíbené období. Pompeje mám spojené s katastrofou. .A to byl asi důvod, proč jsem se knize vyhýbala. Tento díl považuji za zatím nejlepší ze série. Reálie starověké domácnosti, pánů i otroků. Způsob života a myšlení. Pro děti naprosto ideální. Už se těším na další díl.


Poklad byzantského kupce
? - září 2020
Poklad byzantského kupce 1964, Václav Erben

V českých detektivkách, na rozdíl od např. severských, netečou potoky krve. Nehemží se to násilníky a psychopaty, a proto je mám mnohem radši. Poklad byzantského kupce jsem kdysi dávno viděla v TV. Líbil se mi. Stejně tak, jako knižní varianta.


Černý merkurit
? - září 2020
Černý merkurit 2019, Vojtěch Matocha

Je to opravdu o trochu lepší než první díl. Autor ubral na nesmyslné akci a malinko víc propracoval příběh. Ale.... Práce s napětím není jeho silná stránka. Po celou dobu mi bylo úplně jedno, co se děje a jak to dopadne. V prvním díle se autor snažil napětí do čtenářů narvat silou - akce, akce, akce. Nefungovalo to. Ve druhém se trochu zklidnil, ale pořád je to bezzubé. I když námět je skvělý. Co se inspirovat např. u Romana Bureše. Ten umí s atmosférou pracovat výborně. Třeba bude třetí díl lepší než první dva.


Poklad černého delfína
srpen - září 2020
Poklad černého delfína 2002, Jaroslav Foglar

Na Foglarovi jsem vyrostla a jeho knihy jsem hltala s nadšením. Poklad černého delfína se mi dostal do rukou až teď a jsem za to moc ráda, protože pokud by to byla má první Foglarovka, tak bych se k dalším už asi nedostala. Veliké zklamání. Rozdělila bych tuto knihu do několika částí ala Cimrman Kapitola 1 - Setkání v Praze Kapitola 2 - Vyzvědači Kapitola 3 - Půjčí nám kroniku? Kapitola 4 - Kronika není Kapitola 5 - Přiznají se? Kapitola 6 - Další patálie s kronikou Kapitola 7 - Jedeme z Prahy Kapitola 8 - Poklad černého delfína Znovu si dovolím parafrázovat tentokrát divadlo Sklep - To bylo tak dlouhé, že kdyby to bylo o polovinu kratší, tak je to pořád dlouhé. Zvlášť záležitost s kronikou byla úmorná. Pokud by Foglar vydal místo této knihy soubor svých her jednotlivých i etapových, byla by to naprosto skvělá věc. Pro hodně táborových vedoucích by se stala biblí. Tohle je takový nepovedený paskvil. Něco mezi knížkou (dost nudnou) a souborem her. Výsledek nepřesvědčivý. K četbě nedoporučuji, k seznámení se s hrami ano.


Škvíry
srpen 2020 (24.-25.)
Škvíry 2014, Marka Míková

Poslouchala jsem audio verzi. Když se zaposlouchaly dcery, tak jejich první otázka zněla - To je Koralina? Autorka se pravděpodobně nechala inspirovat od Neila Gailmana. Porovnám-li obě verze, tak Škvíry z tohoto srovnání nevyjdou příliš dobře. Je to kniha pro děti, tak to také tak budu hodnotit, ale z pohledu dospělého tomu něco chybí. To něco, co by mě nutilo se k tomuto dílu vrátit.


Ztracená brána
srpen 2020 (22.-24.)
Ztracená brána 2012, Arnošt Vašíček

S filmovou sérií nemohu srovnávat. Kdysi jsem ji viděla a nepociťuji touhu ji vidět ještě někdy znovu. Úspěšně jsem zapomněla o čem byla, tak mě její dozvuky nerušily od knižní podoby. Napínavý úvod a slušný rozjezd. V určitých pasážích to trochu drhlo a podobná jména na přehlednosti také nepřidala, ale ve výsledku to nebylo špatné. Ale stejně jako filmovou podobu, tak ani knižní už v budoucnu asi nevyhledám.


Dědictví minulosti
srpen 2020 (04.-20.)
Dědictví minulosti 2019, Barbara Erskine

Zajímavý námět, zajímavé prolnutí času, zajímavé vyústění celého příběhu. S teorii, že by v Glastonbury u keltských druidů měl pobývat Ježíš, jsem se zatím nesetkala. Zkusím trochu zapátrat a s tímto tvrzením se více seznámit.


Žena filmového kritika
červenec - srpen 2020
Žena filmového kritika 2019, neznámý - neuveden

Poslouchala jsem audioknihu. Chtěla jsem odpočinkový a nenáročný obsah. A toho se mi dostalo. Protože mám doma také filmového kritika (naštěstí amatérského s normálním povoláním), tak trochu chápu, co autorka prožívá. Sama fanoušek filmů nejsem a tak si dovedu představit to utrpení, rozebírat s manželem filmy. Naštěstí ten můj nejezdí po filmových festivalech a jeho ambice se zhustily maximálně na návštěvu kina, intenzivního sledování všech možných vizuálních výtvorů a následně vypsání se z dojmů na ČSFD. Celou dobu, co jsem poslouchala tuto knihu, jsem si říkala, že nám autorka musela zamlčet nějaké kladné stránky kritikovy osobnosti, protože není možné, že by s takovým člověkem, kterého zajímají jen filmy a rodina je mu šumák, měla tři děti a spokojený život. Třeba k rodinné spokojenosti stačí tašky na jedno použití z filmových festivalů, kdo ví.


Kdo šije u Podolské?
červenec - srpen 2020
Kdo šije u Podolské? 2019, Lucie Hlavinková

Hana Podolská, superstar třicátých a čtyřicátých let. Žena, která vyšla z nuzných poměrů, se vlastním talentem a pílí vypracovala na vrchol ve svém oboru. Vydávala dokonce i svůj vlastní módní časopis. Její jméno bylo pojem. Potud jsem osudy Hany Podolské znala. Jak to ale bylo dál? Rok 1948. Znárodnění. Komunisté. Na osudech Hany Podolské i její rodiny se rozvíjí příběh bezmoci a zoufalství, krátkého nadechnutí v šedesátých letech a znovu upadnutí do beznaděje let sedmdesátých. Bylo mi těžko při sledování příběhu, protože vše je popsané tak, jako byste tam byli a prožívali ty hrůzy bezmoci společně s hlavními hrdiny. Tragickou postavou je syn Viktor, který si prošel komunistickým očistcem. Každému, kdo zapomněl nebo má zkreslenou představu, jak to tady v době komunistické vlády vypadalo, bych doporučovala si tuto knihu přečíst. Třeba jim spadnou růžové brýle. Protože ta doba byla opravdu hrozná. Při četbě se mi vybavil kreslený "vtip": Dědeček s vnoučkem stojí u plotu na hranicích a dívají se skrz něj. Vnouček se ptá: "Dědo, kdo je za tím plotem?" Dědeček: "My, chlapče, my."


Hry bez hranic
? - červenec 2020
Hry bez hranic 2018, Michal Kašpárek

Omáčka knihy mě nezaujala, uprchlické téma také ne. Vtipné mi to nepřišlo. Proč pro mě mělo smysl tuto knihu dočíst byly tyto věty: "Netušila, že nákupy v aplikacích představovaly jen menší část příjmů studia, kde jsem pracoval. Víc nám vydělávalo slídění po soukromí hráčů. Dělali jsme primitivní klikací hry, ve kterých šlo o to zvládnout v restauracích, bistrech a stáncích s občerstvením nápor návštěvníků. Blbny, se kterými hráči zabili pár minut, aby na ně pak navždycky zapomněli. To nám stačilo. Jakmile se totiž do nich na počítači přihlásili přes Facebook nebo na telefonu ledabyle odsouhlasili jejich instalaci, ve vteřině jsme o nich věděli všechno. Jak jsou staří, kde bydlí, které stránky se jim líbí, jaké telefonní číslo má jejich máma a jak často jí volají. Spojovali jsme to s tím, co jsme zjistili v samotných hrách. Kolik času v nich tráví a kdy nebo jak ochotně si dokupují bonusy. Pokud je pravda, že data jsou nová ropa, pak naše herní studio ukrývalo za vývěsním štítem hračkářství rafinérii, která je zpracovávala na vysokooktanový benzín. Po statisících duší jsme ho hnali potrubím do reklamních agentur, a ty už měly skill na to, aby s tím ty děti (a kdyby jenom děti) dokázali rozbrečet ještě mockrát." ".. narazil jsem na spousty zpráv o tom, kolik Donald Trump vrazil do datových analytiků. Spočítali mu ve kterých okresech, městech nebo i ulicích má cenu utrácet za pozitivní reklamu. Kde za negativní kampaň, kde na poslední chvíli uspořádat meeting. Přesně věděl, jací kde žijí lidé, čemu věří, čím je oslovit. Data, ze kterých to všechno zjistil nechal za několik desítek miliónů dolarů nakoupit od brokerů. Ti je zas kupovali mimo jiné od herních společností, které je pohodlně tahali z lidí toužících na chvíli utéct do hry, výměnou za kompletní přístup ke svém profilu. Studio, pro které jsem pět let pracoval, dalo světu spoustu blbých her a nového amerického prezidenta." Kolik lidí si stahuje množství her ze storu a jen tak bezmyšlenkovitě odklikne fůru oprávnění pro vývojáře hry. Podvědomě asi každý tuší, že se to děje, ale číst to takhle natvrdo je fakt síla. Kontakty, fotky, zprávy ... nic co je v telefonu, není bezpečné a k tomu, aby se k tomu dostali cizí lidé stačí jen taková hloupost, jako si stáhnout jednoduchou hru.


Dům doktora Fišera
červenec 2020 (24.-27.)
Dům doktora Fišera 2017, Petra Braunová

Přečetla jsem si komentáře ještě předtím, než jsem knihu dočetla. A tak jsem čekala nějaký prapodivný konec. Jenže konec nebyl ani rychlý ani prapodivný ani otevřený. Vše bylo dostatečně vysvětleno a ukončeno. Bezpochyby zajímavá a napínavá kniha, která se zabývá netradičním tématem v literatuře pro mládež. Rozhodně kniha, na kterou jen tak nezapomenu a kterou doporučím svým dětem.


Krajina nočních jezdců
červenec 2020 (11.-26.)
Krajina nočních jezdců 2015, František Niedl

Zdá se, že tento díl by mohl být opravdu poslední. Jak jinak si vysvětlit to neustálé opakování toho, co se stalo v minulých dílech. Velmi mě potěšila vzpomínka na platnéře Lukáše. Tohle propojení sérií se mi opravdu líbí. Díky za připomenutí toho, že doba husitského zápalu nebyla romantická ani naivní, ale hrubá, zákeřná a krvavá. Stejně jako jiné knihy pana Niedla, se i tato četla velmi dobře. Ale na rozdíl od předcházejících dílů, ale nic nového nepřinesla. Protože další série o Rytířích z Vřesova, se odehrává o více než sto let dříve, tak se s Hynkem s Tasu asi znovu nepotkám. Ale třeba se ještě dočkám, v jiné (budoucí) sérii.


Bezdomovec s titulem
? - červenec 2020
Bezdomovec s titulem 2014, A. Jirotka (pseudonym)


Klub divných dětí
? - červenec 2020
Klub divných dětí 2019, Petra Soukupová

Vůbec jsem nečekala, že mě to bude tak bavit. Poslouchaly jsme s dcerou audioknihu. Poslouchala ani nedutala a já také. Téma, které není až tak běžné. Bylo zpracováno velmi zajímavě. Pohled z druhé strany, těch "divných dětí". Myslím, že tento pohled je velmi důležitý a knihu bych doporučila všem dětem, zejména těm kteří se řadí k těm "normálním". Každý z nás je jedinečný a trochu divný. Já si třeba nepamatuji jména lidí. Pamatuji si jen ty, kteří mě něčím zaujmou. A těch zase tolik není. Ale zase si pamatuji fůru zbytečností. Každý z nás je jedinečný a originál. A být divný? Kdo určuje, že je druhý divný? Že se nechová, jako ti druzí ve stádu? No a co.


Čas volby
červenec 2020 (20.-21.)
Čas volby 2011, Jan Kjær

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Bylo to slabé, jak čaj z třikrát použitého čajového sáčku. Je znát, že se asi počítá s pokračováním. Samo o sobě tato kniha neobstojí. S dětmi čtu mnoho literatury pro jejich věk a často je to skvělé čtení. Tohle do této kategorie nespadá. Jako klad mohu vypíchnout návody, jak stopovat, jak se dorozumívat beze slov. Ale to je k výčtu pozitiv asi tak všechno. Po dalších dílech určitě nesáhnu.


Návrat mistra
červenec 2020 (11.-20.)
Návrat mistra 2013, František Niedl

Na třetí díl jsem se vrhla hned po přečtení druhého. Lukášova dobrodružství mě pohltila. Hlavní hrdina se vrací zpátky do Prahy. Potkává staré známé a už to není vystrašený malý kluk, ale sebevědomý mladý muž, který toho hodně umí a má toho hodně za sebou. Kniha ani ve třetím díle neztratila napínavost, vtip a poutavost. Velmi povedená série a znovu musím ocenit Čtenářskou výzvu, protože bych se k ní nebýt tématu "Kniha, jejíž první věta začíná zájmenem" asi nedostala. Teď už vím, co je to platnéřství a mnoho dalších řemesel, která jsem znala jen podle názvu, ale obsah mi zůstával skrytý. Musím také ocenit, že oproti předchozím dílům, předčtenářska z knihovny - učitelka češtiny, našla pouze jedinou chybičku. A Lukášova dobrodružství mi budou trochu chybět ...


Pavoučí síť
červenec 2020 (11.-20.)
Pavoučí síť 2013, František Niedl

Trochu jsem měla obavy, že když se děj přenese z Prahy do Milána, tak ztratí tajemnost a poutavost. Ale nestalo se. Velmi se mi líbilo propojení dvou autorových sérií. Marně přemýšlím, jestli tohle v české literatuře už někdo předtím takhle nenásilně dokázal. Za sebe musím říct, že si nikoho nevybavuji. Sérii o Hynku Tasovi z Boru jsem četla jako první, takže setkání s ním na Castello Nuovo bylo velmi příjemné. Krásně to doplnilo bílá místa a otázky, na které neodpověděla předchozí série. Lukášovi nebyl dán oddech ani v Miláně. Stává se z něj nejen mistr platnéřský. Velmi čtivé a zajímavé. Knihu jsem měla půjčenou z knihovny. Pravděpodobně ji předtím měla půjčenou nějaká učitelka češtiny, neboť tužkou opravovala pravopisné a stylistické chyby. Sice by se do knih psát nemělo, ale tohle byl takový příjemný bonus.


Platnéř
? - červenec 2020
Platnéř 2012, František Niedl

Snad ještě nikdy jsem nečetla knihu, která by mě hned na první stránce rozesmála. "Ne, že by byla zjevu odpudivého, avšak budila dojem, že by se dala použít jako beranidlo při člením útoku proti hradní bráně." Kniha je zajímavá, velmi dobře se čte, nikde nedrhne. A má skryté tajemství ... z pomocníka Šimona se mnohokrát stane Štěpán. Dokonce se tato transformace podaří i v jedné, ne poměrně dlouhé větě. Na začátku věty je to Šimon a na konci Štěpán. Ale dobře, člověk si řekne, je to jen pomocník, pravděpodobně nevzdělaný a asi si sám není jistý jestli je Šimon nebo Štěpán. Ale co si myslet o hlavní postavě, vzdělané, sečtělé, chytré ... Nejprve na půdě sleduje lapky Lukáš, ale když to vypadá, že půda bude mít nečekanou návštěvu, bojí se Tomáš. A z půdy utíká zase Lukáš. V tu chvíli jsme se začala bát já. Tajemné síly obstoupily tuto knihu. Hlavou mi vířily myšlenky, kdo z knihy projde transmutací ? Kdyby se to odehrávalo v době Rudolfa II. a ne Václava IV., tak by se to dalo svést na tajemné alchymisty, ale takhle. No záhada nad záhady. Nejenom, že kniha je to opravdu zajímavá, ale získává i další rozměr a na napínavosti ji přidává i tajemná hra se jmény. Dojde i na Angelu? Uf, napětí by se dalo krájet. Jsem zvědavá, co nečekaného si autor přichystá v druhém díle nazvaném Pavoučí síť. Jdu do toho...


Píseň krve
červenec 2020 (01.-09.)
Píseň krve 2014, Anthony Ryan

Někdy to bylo velmi zajímavé, někdy velmi nudné. Začátek mě bavil, prostředek taky, ale ke konci to ztrácelo dech. Po více než 2/3 končím. Do dalších dílů se určitě nepustím, protože další vývoj Vélina Al Sorny je mi úplně jedno. Ale musím ocenit přezdívky Pán bitev, Pán věží, Vrah Nadějného... jak jiné od našich skautských přezdívek - Vrána, Woody, Gazík, Vlaštovka... Jen mi pořád nedochází, proč je tato kniha zařazena jako Fantasy. Kromě fiktivních sedmi řádů (což klidně mohlo být), je to středověk jako vyšitý.


Rudolf II. - Spiknutí na císařském dvoře
červen 2020 (25.-27.)
Rudolf II. - Spiknutí na císařském dvoře 2012, Veronika Válková

Na pozadí kratičké (třídenní) epizodky s nebezpečným flakónkem, jsme byli svědky mnohých zákulisních intrik. Seznámili jsme s běžnou krmí, zvyky a osobnostmi té doby. Krátce se v příběhu mihl i sám Rudolf II. Za mě spokojenost. Já bych taky, stejně jako Bára, chtěla za dědečka Jehudu Arje ben Becalel (rabi Löwa). Jen mi tam chyběl Mordechaj Meisel, ale to je jen můj soukromý povzdech nad mou oblíbenou a velmi zajímavou osobností té doby.


Netuctový případ a Zločin v nočním expresu
? - květen 2020
Netuctový případ a Zločin v nočním expresu 2017, Ivo Hudeček

Ani se moc nedivím, že inspektor Hasengap tak bryskně vyřešil své případy. Ono úplně stačí číst detektivky slavných autorů - Doyle, Christie ... a podívat se, jak případ řešili oni. A kdyby četl zmíněné detektivky i pan Dolnopolský, tak by se všemu nemusel tolik divit. Ano, je to jak přes kopírák. Žádná objevná myšlenka. Raději si přečtu originál.


Říše
květen 2020 (09.-11.)
Říše 2020, Roman Bureš

Roman Bureš má obrovský dar psát tak, že vás to chytne a nepustí. Má také neotřelé a skvělé náměty. Líbí se mi, že si dává obrovskou práci v dohledávání zdrojů. Plány, které nacisté měli s Protektorátem přesně odpovídají tomu, co je v knize (např. lidé rozdělení na kategorie A, B, C, D, přesídlení a sterilizace...) Rozhodně doporučuji k přečtení. Stojí to za to. Už jen proto, aby si člověk uvědomil, jaké jsme měli štěstí, že Německo válku nevyhrálo a nemohlo tudíž realizovat všechny své šílené plány.


Honba za pokladem Nilu
duben - květen 2020
Honba za pokladem Nilu 2017, María Mañeru

Další díl ze série Klubu stopařů. Díly jsou schématické a předvídatelné, ale to nevadí. Dobrodružství, které vzdělává, vždy budu oceňovat.


Oliver Twist
? - květen 2020
Oliver Twist 1966, Charles Dickens

Oliver Twist je klasika, ale nikdy nepatřil mezi mé oblíbené knihy od Dickense. Popisoval dobu a situace které znal a není to hezké čtení. Nemám ráda, když jsou ohroženy děti, když vítězí zlo i jen na chvíli a situace se zdá bezvýchodnou. V této knize je zoufalství a bezvýchodnosti opravdu nadbytek. A možná právě proto, že se tohle opravdu dělo a možná ještě někde děje, se mi při čtení nedělalo zrovna dobře. A konec? Pro většinu dětí z té doby, byl takový konec nereálný.


1 ...